Jump to content

Pravo na otpremninu


LUMARA

Preporučene objave

Poštovani,

Imam 41 godinu radnog staža i 65,5 godina života. Nakon 65. godine firma je nastavila s isplaćivanjem plaća i nije bilo nikakvog dogovora oko raskida ugovora o radu.

Sada sam tehnološki višak i čekam poslovno uvjetovani otkaz. Imam 21 godinu radnog  staža u ovoj firmi.

Firma spada prema kolektivnom ugovoru u trgovinu. U ugovoru o radu piše vrlo malo, piše da je otkazni rok 1 mjesec.

Zanima me da li mi je otkazni rok 4 mjeseca (3 mjeseca za napunjenih 20 godina radnog staža i 1 mjesec jer sam starija od 55 godina), te da li se računa prema Zakonu o radu? Da li se otpremnina računa prema Zakonu o radu tj. najviše  6 x trećina prosječne posljednje tri bruto plaće?

To ne piše u ugovoru o radu  niti u kolektivnom ugovoru za trgovinu. Da li se može primijeiti Zakon o radu?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Nency

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Velika Vam hvala na odgovoru.

U Kolektivnom ugovoru za trgovinu piše u članku 53. otkaz ugovora o radu: "Ugovor o radu može se otkazati samo na način propisan Zakonom o radu i ovim Ugovorom." Zatim piše u čl,. 68. točka 6.  "Otkaz je potrebno drugoj strani prethodno najaviti u roku koji ne može biti kraći od 60 dana."

Nadam se da to ne mijenja pravo na otkazni rok od 4 mjeseca po Zakonu o radu?

Vidim u kolektivnom ugovoru za trgovinu da su me uskratili za 3 dana godišnjeg odmora (imam 25 dana a trebala bi imati 28 - preko 30 godina radnog staža), ne znam za koliko godina unazad se to može potraživati? Zatim uskratili su me  za jubilarnu nagradu: 20 godina radnog staža: 1.300,00 kn (ne znam da li je prošao rok da to potražujem jer sam 20 godina radnog staža kod tog poslodavca navršila 1.10.2017. godine).

Unaprijed zahvaljujem na Vašim odgovorima!

LUMARA /Nancy

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, LUMARA je napisao:

U Kolektivnom ugovoru za trgovinu piše u članku 53. otkaz ugovora o radu: "Ugovor o radu može se otkazati samo na način propisan Zakonom o radu i ovim Ugovorom." Zatim piše u čl,. 68. točka 6.  "Otkaz je potrebno drugoj strani prethodno najaviti u roku koji ne može biti kraći od 60 dana."

Nadam se da to ne mijenja pravo na otkazni rok od 4 mjeseca po Zakonu o radu?

Po mom mišljenju, ne mijenja ništa.

prije 1 sat, LUMARA je napisao:

Vidim u kolektivnom ugovoru za trgovinu da su me uskratili za 3 dana godišnjeg odmora (imam 25 dana a trebala bi imati 28 - preko 30 godina radnog staža), ne znam za koliko godina unazad se to može potraživati?

Po mom mišljenju, samo za 2018. i eventualno ovu godinu (zavisi koliko ćete raditi).

prije 1 sat, LUMARA je napisao:

Zatim uskratili su me  za jubilarnu nagradu: 20 godina radnog staža: 1.300,00 kn (ne znam da li je prošao rok da to potražujem jer sam 20 godina radnog staža kod tog poslodavca navršila 1.10.2017. godine)?

Novčana potraživanja iz radnog odnosa i u vezi s istim zastaruju u roku 5 godina.

Prije 1 minutu, prof je napisao:

Što ako pravna služba shvati da Vas može otpustiti zbog Vašeg odlaska u starosnu mirovinu, ispunjeni su svi uvjeti uz otpremninu od cca 10.000 kn ?

E, to je pravo pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani LUMARA,

Sličnu situaciju ima moja prijateljica, radi u istoj branši te sam joj izračunao moguć iznos starosne mirovine.

Koristio sam (pvb) prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž od 1,0000, to je ekvivalent prosječne plaće u državi tijekom ukupnog radnog staža. Iznos starosne mirovine je uvećan za 12,92 % jer je žena a u prijelaznom razdoblju ima (kao i Vi) ima pravo na benefit (povećanje osnovnog izračuna starosne mirovine po ZOMO) od tih 12,92 %  jer žene u  2019.g. imaju pravo na odlazak u starosnu mirovinu sa 62.g.4.mj. Dulji rad od prvog uvjeta za starosnu mirovinu od 36.mj. množimo sa 0,34 % i to je taj benefit od 12,92 % na normalni izračun mirovine. Tablica prikazuje i odgovarajuću minimalnu starosnu mirovinu po ZOMO za navršenih 41. mirovinskog staža.

Vi vidite gdje se Vi možete pronaći u tom rasponu iznosa prikazanih starosnih mirovina u tablici u privitku.

Lijep pozdrav

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71

Lumara starosne mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ne znam da li to ima utjecaja, ja ne odlazim po svojoj volji u mirovinu, već budući da više nema posla za mene, dobivam poslovno uvjetovan otkaz. Negdje sam pročitala da ako firma nije reagirala kad zaposlenik navrši 65 godina starosti, onda da se navodno tretira po pitanju otkaza i otpremnine kao svaki zaposlenik na neodređeno vrijeme, ovisno o godinama staža u određenoj firmi. Firma je prešutno nastavila ugovorni odnos sa mnom  nakon što sam navršila 65 godina. Čak mislim da sam to pročitala na Legalisu.

Svakako me zanima Vaše mišljenje, da ne zahtijevam nešto što ne mogu dobiti.

Što se tiče izračuna mirovine, ja to već nekoliko godina pratim na web stranici HZMO-a i mijenjam datume odlaska pa imam te informacije.

Unaprijed hvala na Vašim odgovorima i komentarima.

LUMARA

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o poslovno uvjetovanom otkazu onda bi trebali dobiti i adekvatnu otpremninu.

Ako pratite vas izracun mirovine kao sto kazete preko stranica HZMO-a, onda znate tocno koliki vam je "prosjecni vrjednosni bod" PVB, uz to tocan datum rodjenja i tocne godine radnog staza na danasnji dan moze vam se tocno izracunati mirovina koju bi trebali dobiti, kroz novi ZOMO koji je na snazi od 01.01.2019.god. ima jos nekih elemenata kao sto je "broj vase rodjene ili usvojene djece" koji takodje utjecu na visinu mirovine a toga nema u izracunu preko stranica HZMO-a.

Ako nam napisete te trazene podatke moze Vam se ovdje tocno izracunati mirovina na datum kad vam prestane radni odnos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovai Veteran!

Prosječni vrijednosi bodovi

2,3190 arrow_trasp.gif

Rođenje: 27.7.1953.

42 godine radnog staža pune (ne znam koliko još sitnog)

Imam i II stup.

**

Ali mene najviše zanima da li imam pravo na 4 mjeseca otkaznog roka i da li imam pravo na otpremninu (6 x prosječna plaća zadnja 3 mjeseca)!

**

S poštovanjem,

LUMARA

 

 

i još sam zaboravila: 1 dijete.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana, clanak 122., stavak 1., tocka 6., te stavak 2., i 6.,  ZOR-a, citiram:

Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 122.

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

 6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života.

(6) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

Kako vama poslodavac ozkazuje ugovor o radu mora se postivati ZOR i na vas primjeniti otkazni rok od 4 mjeseca kao sto i pise u stavku 1 i 2 ZOR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice otpremnine i tu je ZOR vrlo jasan. moze biti veca ali nemoze biti manji kao sto pise u stavku 2 i 3, ZOR-a citiram:

Otpremnina

Članak 126.

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Lumara,

Nisam pravnik te se isključujem iz daljnje diskusije oko otpremnine.

Vezano za prikazane iznose starosnih mirovina u tablici nebitan je nadnevak rođenja i umirovljenja kad su ispunjeni svi uvjeti, tako se molim Vas i odnosite prema njima.                                                                                  

Elementi koji odlučuju o iznosima starosnih mirovina (najbitnija je dobra formula) su mirovinski staž i prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž.

Prikazan iznos starosne mirovine je samo iz I stupa, izračun mirovina sa dodatkom II stupa nije me nikad interesirao.

Dobro se konzultirajte sa nikim iz Vašeg II stupa o iznosu tog dijela Vaše buduće mirovine.

Zbrojite ga sa najnovijim izračunom iz HZMO, mislim da Vam nije potrebno napominjati da zatražite najnoviji prikaz izračuna samo iz I stupa kao i onaj ako odaberete kombinirano I i II stup.

Lijep pozdrav

Lumara starosne mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , LUMARA je napisao:

Poštovai Veteran!

Prosječni vrijednosi bodovi

2,3190 arrow_trasp.gif

Rođenje: 27.7.1953.

42 godine radnog staža pune (ne znam koliko još sitnog)

Imam i II stup.

i još sam zaboravila: 1 dijete.

Prema navedenim podacima pokust cu vam prikazati izracuhn Vase mirovine iz I stupa.

Iizracun iz I i II stupa tek se uvodi u praksu prema novom ZOMO-u pa jos nije tocno poznat sistem i formula za izracun takve mirovine.

Prema tome:

- pretpostavimo kako jos niste dobili pomenuti otkaz i kako ce vam vjerojatno otkazni rok biti 4 mjeseca da cete u mirovinu najranije sa datumom 01.07.2019.god.

- dodatak polaznom faktoru za vas dulji rad od uvjeta za starosnu mirovinu za zene po prijelaznom periodu koji je u 2019.god., 62 godine i 4 mjeseca, vama  iznosi 43 mjeseca (43 x 0,34% = 14,62%), polazni fakror povecat ce se za 14,62%

- znaci da bi vas radni staz sa 01.07.2019.god iznosio (42 godine i nesto sitno ? na danasnji dan) + (4 mjeseca otkaznog roka + to nesto sitno nepoznato pa cemo okruziti na 5 mjeseci) + (6 mjeseci dodatka za rodjenje 1 djeteta) = ukupno cca 42 godine i 11 mjeseci radnog staza.

Iz svega gore navedenog mirovina iz I stupa (kad se stednja iz II stupa prebaci u I stup) iznosila bi  9503,91 kn:

image.png.caca97c53d4163d6ecc51ab78ae9dc62.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija