Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju vs oporuka


Fiuman88

Preporučene objave

Poštovani,

Nakon 10 godina došao sam u posjed oporuke pokojne bake.

Oporuka glasi: jednu nekretninu je posjedovala u vlasništvu 1/1 i ostavlja ju kćeri i dvojici unuka, znači 1/3.

Drugu nekretninu je posjedovala 1/2 sa svojom kćeri i svoju polovicu je ostavila dvojici unuka. Drugu nekretninu su naslijedile ravnopravno nakon smrti bakina supruga koji nije ostavio oporuku.

Naknadno saznajemo da je kćer sa majkom (našom bakom) nakon datuma oporuke potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem svu imovinu nakon smrti nasljeđuje kćer.

Da li mi unuci imamo ikakvo zakonsko pravo na dio koji nam je baka ostavila oporukom. Cijeli život smo živjeli u istom domaćinstvu, baka,kćer i nas dva unuka koji smo sinovi kćeri. Ili nas je 'majka' zakonski razbaštinila. Mi nismo znali za potpisivanje ugovora. 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Fiuman88 je napisao:

Mi nismo znali za potpisivanje ugovora. 

Citirana činjenica nije od utjecaja na pravnu valjanost ugovora.

 

prije 1 sat, Fiuman88 je napisao:

Da li mi unuci imamo ikakvo zakonsko pravo na dio koji nam je baka ostavila oporukom

" Oporuka  je  opozvana  kada  je  ostavitelj  pravno  valjanim  ugovorom  raspolagao  imovinom  koja  je  bila  predmet oporuke u korist treće osobe ili osoba u čiju je korist izvršio raspolaganje oporukom"

 (VS RH Rev-1081/1999-2)

 

Smatra  se  da  je  oporučitelj  koji  je  zaključio  ugovor  o  uzdržavanju  nekoliko  dana  nakon  sastava  oporuke, opozvao namjenu stvari koju je nekome namijenio.

(ŽS Varaždin Gž.1360/06-2)

prije 1 sat, Fiuman88 je napisao:

saznajemo da je kćer sa majkom (našom bakom) nakon datuma oporuke potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju

Iz Zakona o nasljeđivanju

IMG_20190222_233827_190.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija