Jump to content

DIMNJAK - zajedničko vlasništvo ili ..... ?


vrsak

Preporučene objave

Stambena zgrada ima prizemlje i dva kata. Ukupno 4 stambene jedinice. Etažirano. Svaki stan ima vlastiti dimnjak. Moj stan nalazi se u prizemlju. Dimnjak je sagrađen na sredini kuće i razumljivo da prolazi na krov kuće kroz prvi i drugi kat. Zanima me gledajući pravno, spada li navedeni dimnjak u zajedničke dijelove zgrade ili moje vlasništvo.
Pozdrav i hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da se, primjenom Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, radi o zajedničkim dijelovima, jer se dimnjaci podrazumijevaju zajedničkim dijelovima zgrade, u prilog tome govori i činjenica da se održavaju i čiste iz sredstava zajedničke pričuve, no ovi navodi mi nisu jasni (.. Svaki stan ima vlastiti dimnjak...Dimnjak je sagrađen na sredini kuće..), stoga molim da me se ispravi ako griješim, mada mislim da ne griješim, ali...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima govori u dijelu kada je uspostavljeno vlasništvo posebnih dijelova nekretnine da se vlasništvo posebnog dijela nekretnine može protegnuti i na sporedni dio ukoliko mu se namjena ne protivi isključivoj uporabi samo u korist određenog dijela nekretnine, te da je dostupan iz onog stana odnosno samostalne prostorije čiji bi bio sporedni dio. U sumnji se uzima da je dio zajednički i da mu se namjena protivi isključivoj uporabi u korist određenog dijela nekretnine. Kako se navodi da svaki posebni dio nekretnine ima svoj dimnjak, nema sumnje da bi bio kao sporedan i pripadao samo tome stanu te bi se vlasnik sam morao brinuti o njemu. Naravno da se međuvlasničkim ugovorom može odrediti i drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Željac047 je napisao:

Mišljenja sam da se, primjenom Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, radi o zajedničkim dijelovima, jer se dimnjaci podrazumijevaju zajedničkim dijelovima zgrade, u prilog tome govori i činjenica da se održavaju i čiste iz sredstava zajedničke pričuve, no ovi navodi mi nisu jasni (.. Svaki stan ima vlastiti dimnjak...Dimnjak je sagrađen na sredini kuće..), stoga molim da me se ispravi ako griješim, mada mislim da ne griješim, ali...

(.. Svaki stan ima vlastiti dimnjak...Dimnjak je sagrađen na sredini kuće..),

Ispričavam se na nejasnom dijelu pitanja. Htio sam reći kako je moj dimnjak, koji ide iz prizemlja, sagrađen na sredini kuće te prolazi kroz prvi i drugi kat na krov. Dimni gasovi idu samo iz moje peći. Ostali stanovi također imaju nezavisne dimnjake. Nemamo sklopljen MU ( međuvlasnički ugovor ) zbog poremećih susjedskih odnosa. Moj dimnjak potrebno je sanirati jer ne zadovoljava uvjete korištenja . Mislim da je i sa drugim dimnjacima ista situacija Ukoliko on kao i ostali dimnjaci predstavljaju zajedničke dijelove išao bih na opciju imenovanja prinudnog upravitelja, uspostaviti plaćanje pričuve te da se moj dimnjak obnovi iz pričuve

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljajući o čemu se radi sam vam i naveo odredbe zakona u dijelu o etažnom vlasništvu. Tako ostali suvlasnici (pogotovo ako su onosi poremećeni a nema ni MV) mogu tvrditi da ne žele niti se ne moraju brinuti o tuđem tuđem dimnjaku jer se brinu savko o svom.

Što se tiče prinudnog upravitelja pripazite da vas i u JLS ne bi odbili jer večina njih smatra da se radi o prijelaznim odredbama kada je donesen Zakon o vlasništvu te da one nemaju više ništa s tim. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Pretpostavljajući o čemu se radi sam vam i naveo odredbe zakona u dijelu o etažnom vlasništvu. Tako ostali suvlasnici (pogotovo ako su onosi poremećeni a nema ni MV) mogu tvrditi da ne žele niti se ne moraju brinuti o tuđem tuđem dimnjaku jer se brinu savko o svom.

Što se tiče prinudnog upravitelja pripazite da vas i u JLS ne bi odbili jer večina njih smatra da se radi o prijelaznim odredbama kada je donesen Zakon o vlasništvu te da one nemaju više ništa s tim. 

pripazite da vas i u JLS ne bi odbili

Poštovani moderatoru, što bi značila skraćenica JLS ?  Drugo, postoji li način da se jednog suvlasnika ( većinski ) prisili na kreiranje i potpisivanje MU ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , vrsak je napisao:

što bi značila skraćenica JLS ?

Jedinica lokalne samouprave (Grad, Općina), koje prema odredbama čl.385 postavlja prinudnog upravitelja.

prije 4 sati , vrsak je napisao:

postoji li način da se jednog suvlasnika ( većinski ) prisili na kreiranje i potpisivanje MU ?

Kako ste prije naveli poremećene suvlasničke odnose, a u zadnjem postu da se radi samo o jednom suvlasniku, postoji ako pod večinski mislite mislite na ostale suvlasnike. Dakle, međuvlasnički ugovor i odluke koje proizlaze iz njega obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila večina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine. No, za postavljanje upravitelja potrebna vam je suglasnost svih suvlasnika, ali ako se suvlasnici o tome ne mogu suglasiti, svaki od njih može zahtjevati da umjesto nih o tome odluči sud u izvnparničnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

" Kako ste prije naveli poremećene suvlasničke odnose, a u zadnjem postu da se radi samo o jednom suvlasniku "

Poštovani moderator, vaši odgovori puno toga mi govore.  Za mene je ovo veoma važna tema jer sam godinama ostao zimi bez grijanja stana. Nemam dovoljno sredstava da pokrenem Vlasničku tužbu te moram pronaći drugo Rješenje.
Zgrada ima 3 suvlasnika. U prizemlju smo susjeda i ja koji se jako dobro slažemo. Susjeda i ja imamo cijelo prizemlje što čini 1/3 zgrade. Prvi i drugi kat u vlasništvu je treće osobe koja ima 2/3 zgrade i time je većinski vlasnik. Taj treći je noćna mora meni i susjedi. Porušio je njoj i meni dimnjak u svom dijelu 1. i 2. kata. Ne želi Upravitelja zgrade. Ne želi potpisati MU ugovor. Uzurpirao je skoro čitavu okućnicu. Niko ništa mu ne može. Dakle, tražim način da ga se prisili na potpisivanje MU, tražim način da se oformi plaćanje pričuve i nakon toga da iz pričuve Upravitelj odredi sanaciju ( ili šta već treba ) dimnjaka. Kako mog tako i od susjede.
Ukoliko od Vas dobijem upute kako bih to mogao rješiti bio bih itekako zahvalan.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost vas nemam u što pametno uputiti. Očigledno se radi o osobi koju ne zanimaju tuđi interesi u suvlasništvu te kako je vlasnik posebnih dijelova na 1 i 2 drugom katu smatra da može raditi što ga volja. No, Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima baš i nije postavljen tako ali moram ponovno reči nažalost ne postoji rješenje tipa da bi ste zvali policiju ili bilo koga drugoga tko bi ga netjerao da vrati dimnjake u prvobitno stanje, tako da bi svoja su/vlasnička prava morali ostvarivati u parnici.

, vrsak je napisao:

Nemam dovoljno sredstava

Ovo mi je jasno da može predstavljati problem, kao i mogučnost da isto potraje.

Probajte objasniti situaciju JLS, možda mogu iznači mogučnost da postave upravitelja (iako ponavljam da ih večina shvača da su te odredbe vrijedile u prijelaznom razdoblju od donošenja Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima), ili budu imali nekakav konstruktivni savjet. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija