Jump to content

Molim savjet, nemogućnost dogovora s drugim roditeljem


ana.bab

Preporučene objave

Poštovani, lijepo molim savjet što učiniti u slučaju da se roditelji ne mogu dogovoriti oko proslave jednog od važnijih događaja u životu djeteta. Naime, radi se o vikendu kada je dijete kod drugog roditelja, dijete želi da slavimo svi zajedno u restoranu, ja se slažem s djetetom, međutim druga strana ne želi postupiti po želji djeteta, već inzistira da "svaka strana" slavi s djetetom u svoje vrijeme. Da li je moguće od suda hitnim postupkom tražiti da donese odluku u interesu djeteta ili se potrebno obratiti nekoj drugoj ustanovi? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uh..odgovorit cu kao amater..pa lijepo molim i ispravak..ako treba..

Smatram da nikakav sud..nikakvom odlukom ne moze odrediti, takoreci zapovjediti drugom roditelju..da mora slaviti djecji rođendan u restoranu..određenog vikenda..uz prisustvo drugih određenih odraslih osoba..cije prisustvo ocito taj roditelj ne zeli, te se zato i protivi zajednickoj proslavi...

Roditelj mora dijete uzdrzavati, mora provoditi vrijeme sa djetetom i ostvarivati osobni kontakt..ali sve ove druge stvari..eto npr hoce li se slavit rođendan, kad, gdje i s kim..to nisu stvari koje se moraju i koje bi zakon kao takve propisao..

Slazem se da bi proslava kakvu dijete prizeljkuje bila za dijete od veceg interesa nego situacija u kojoj dogovora i komunikacije nema..ali neke stvari se ipak me mogu propisati..jer ulaze u domenu ljudskih prava odraslih osoba (roditelja)..i kao takve ostaju na razini dobre volje svakog pojedinca-roditelja.

uređeno: od verona2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slažem sa Vama, trebali bi se roditelji, o tim i takvim stvarima, dogovarati, što im je i dužnost, s time da se, koliko je to moguće, poštuje mišljenje djeteta, a sve radi dobrobiti djeteta, u "takvim stvarima" sud nema što raditi, jedino bi se moglo obratiti djelatnicima CZSS kako bi oni, možebitno, posredovali između roditelja, no i to je upitno....dakle dužnost roditelja u takvim stvarima je da se dogovaraju, a i dogovore, cijeneći pri tome mišljenje djeteta, a sve na dobrobit djeteta..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ana.bab je napisao:

Ne znam tko je spominjao dječji rođendan. Prejudicirate stvari, pa posljedično i pišete...
Uglavnom, zaštita dječjih prava i interesa djece je mrtvo slovo na papiru, ukratko.
Hvala na odgovorima.

Poštovana, niti jedan zakon ne može predvidjeti sve životne situacije u kojima se djeca i roditelji mogu naći.

Do sada sam vidio samo jednu sudsku odluku koja je detaljno, precizno, taksativno regulirala tridesetak životnih situacija djece i roditelja. Takva sudska odluka donesena je na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu. U nju je uloženo jako puno financijskih sredstava i medijskih istupa.

U ovome trenutku, a s obzirom na to kako sustav obiteljsko-pravne zaštite funkcionira kod nas, smatram da je bolje da uložite dodatne napore kroz razgovor sa djetetom i objasnite mu da u ovome trenutku to nije izvedivo i da zajednički pronađete neko drugo prihvatljivo rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Gringo je napisao:

Poštovana, niti jedan zakon ne može predvidjeti sve životne situacije u kojima se djeca i roditelji mogu naći.

Do sada sam vidio samo jednu sudsku odluku koja je detaljno, precizno, taksativno regulirala tridesetak životnih situacija djece i roditelja. Takva sudska odluka donesena je na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu. U nju je uloženo jako puno financijskih sredstava i medijskih istupa.

U ovome trenutku, a s obzirom na to kako sustav obiteljsko-pravne zaštite funkcionira kod nas, smatram da je bolje da uložite dodatne napore kroz razgovor sa djetetom i objasnite mu da u ovome trenutku to nije izvedivo i da zajednički pronađete neko drugo prihvatljivo rješenje.

Danas svi očekuju da će netko drugi riješiti problem koji nastane. Za početak bi se sami trebali potruditi, a u interesu djeteta, naći koliko-toliko zajednički jezik. Ne možete (ne možemo) očekivati da će sve učiniti netko drugi umjesto nas. Zvuči grubo, teško, nemoguće, ali ako postoji imalo dobre volje, puno toga se može

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, mia22 je napisao:

Danas svi očekuju da će netko drugi riješiti problem koji nastane. Za početak bi se sami trebali potruditi, a u interesu djeteta, naći koliko-toliko zajednički jezik. Ne možete (ne možemo) očekivati da će sve učiniti netko drugi umjesto nas. Zvuči grubo, teško, nemoguće, ali ako postoji imalo dobre volje, puno toga se može

Načelno se mogu složiti sa vama. No moramo znati da je za dogovor potrebno dvoje, a za svađu je dovoljan/a i samo jedan/na. U Hrvatskoj se procjenjuje da je na godišnjem nivou cca 30 % konfliktnih brakorazvoda sa djecom, što je velika brojka, u kojima jedan ili oba roditelja nisu funkcionalni u smislu dogovaranja i nisu u stanju razdvojiti vlastite potrebe i interese od djetetovih. U takvim slučajevima nužno je da netko drugi (sustav) rješava probleme. A ako ih sustav kvalitetno ne rješava, već prepušta dogovoru nekompetentnih roditelja, onda imamo posljedice kakvih su u zadnje vrijeme mediji prepuni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani Gringo, svaka Vam je na mjestu.

Upravo radi samovolje, želje za osvetom (meni kao bivšoj supruzi) i ostalim negativnostima od ružnih postupaka trpe naša djeca, a nažalost sustav okreće glavu i sliježe ramenima jer niti mogu, a niti žele pomoći.
Ako si dovoljno zrela, normalna, odgovorna osoba koja razlikuje roditeljski odnos od davno završenog partnerskog, onda je sasvim jasno i jednostavno dogovoriti zajedničku proslavu za dijete u restoranu (a već smo
ih imali prije nekoliko godina te tada nije bilo problema), jer je to u interesu i želja djeteta. Tim više što tada prisustvuju zajednički i djedovi, bake, kumovi i ostali. Ja ne vidim u čemu je problem, a pomoć prvenstveno
za dijete ne mogu dobiti nigdje.
Najviše me žalosti što nakon x takvih situacija i sličnog ponašanja oca djece, on i dalje ispada kompetentan roditelj, spreman na suradnju.
Dok se ne dogodi nešto što će zanimati medije, a kad se prozovu Centri, sudovi i ostala bagra, pomoći više nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , mia22 je napisao:

Danas svi očekuju da će netko drugi riješiti problem koji nastane. Za početak bi se sami trebali potruditi, a u interesu djeteta, naći koliko-toliko zajednički jezik. Ne možete (ne možemo) očekivati da će sve učiniti netko drugi umjesto nas. Zvuči grubo, teško, nemoguće, ali ako postoji imalo dobre volje, puno toga se može

Pa to je i obveza roditelja prema zajedničkom djetetu, njihov dogovor u interesu djeteta..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ana.bab u svemu ste u pravu..ali ne mozete uciniti nista..

Predlozila bih vam ovakav smjer razmisljanja, mozda vam pomogne da primjenite stav prema onome sto promijenit ne mozete..Dakle, sto bi bilo da je sustav drugaciji i da moze propisati, odrediti, na neki nacin zapovijediti drugom roditelju da bude prisutan na zajednickoj rođendanskoj veceri u restoranu? Jel vam treba takav skup u kojemu netko sudjeluje na silu? Vjerujte odgovor je ne..Nadalje..doticnu situaciju prestanite gledati kao problem..a vase dijete prestanite gledati kao na dijete koje treba pomoc..

Nego, to je zivot, zivotna situacija, vi ne tretirajte to kao problem pa nece biti problem ni u djecjim ocima..

Ne kazem da niste u pravu, nego eto, predlazem nekakvo rjesenje..koje je zapravo jedino i moguce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , verona2 je napisao:

Ana.bab u svemu ste u pravu..ali ne mozete uciniti nista..

Predlozila bih vam ovakav smjer razmisljanja, mozda vam pomogne da primjenite stav prema onome sto promijenit ne mozete..Dakle, sto bi bilo da je sustav drugaciji i da moze propisati, odrediti, na neki nacin zapovijediti drugom roditelju da bude prisutan na zajednickoj rođendanskoj veceri u restoranu? Jel vam treba takav skup u kojemu netko sudjeluje na silu? Vjerujte odgovor je ne..Nadalje..doticnu situaciju prestanite gledati kao problem..a vase dijete prestanite gledati kao na dijete koje treba pomoc..

Nego, to je zivot, zivotna situacija, vi ne tretirajte to kao problem pa nece biti problem ni u djecjim ocima..

Ne kazem da niste u pravu, nego eto, predlazem nekakvo rjesenje..koje je zapravo jedino i moguce.

Evo, baš lijepo sročeno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ana.bab je napisao:

Poštovani, lijepo molim savjet što učiniti u slučaju da se roditelji ne mogu dogovoriti oko proslave jednog od važnijih događaja u životu djeteta. Naime, radi se o vikendu kada je dijete kod drugog roditelja, dijete želi da slavimo svi zajedno u restoranu, ja se slažem s djetetom, međutim druga strana ne želi postupiti po želji djeteta, već inzistira da "svaka strana" slavi s djetetom u svoje vrijeme. Da li je moguće od suda hitnim postupkom tražiti da donese odluku u interesu djeteta ili se potrebno obratiti nekoj drugoj ustanovi? Hvala.

Kao da sebe čitam. U istoj sam situaciji. Razgovarala sam s djetetom da mu docaram tj.da si on sam sebi docara da mu za taj njegov dan nema mame za stolom i da on proba s tatom o tome razgovarati.

Ja ne uspijevam se naći s njim..odbija da se vidimo o porazgovaramo o djetetu i prijavila sam ga Centru.

On nikako da shvati da nas partnerski odnos koji smo.imali nema veze niti se smije provlačiti kroz odnos koji MORAMO  imati radi sina.

Centri su tu od nis-koristi, ma u svemu su.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki svjesni roditelj bi se trebao, pa i morao, dogovarati s drugim roditeljem o dobrobiti i interesima njihovog zajedničkog djeteta, naravno, ako mu je stalo do njegovog djeteta, što predviđa i Obiteljski zakon temeljem kojeg je donesena odluka o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, a CZSS je taj koji nadzire sprovođenje odluke..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Bubamaraa je napisao:

Kao da sebe čitam. U istoj sam situaciji. Razgovarala sam s djetetom da mu docaram tj.da si on sam sebi docara da mu za taj njegov dan nema mame za stolom i da on proba s tatom o tome razgovarati.

 

Žao mi je što moram ovo napisati, ali ovo je primjer kako sa djetetom ne treba razgovarati. Ako se to često dešava na ovakav način onda imamo problem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Željac047 je napisao:

Sa djetetom se treba, a i mora, razgovarati (zavisi od uzrasta djeteta o čemu se sve može razgovarati), ali se ne dogovarati sa drugim roditeljem preko djeteta, nego "direktno" roditelj sa roditeljem, a sve u interesu i dobrobiti zajedničkog djeteta.

Lp

Upravo tako! Pa ne odgaja dijete roditelje već obrnuto. Ne možemo na leđa malodobnog djeteta prebaciti odgovornost nas odraslih i dovesti dijete u situaciju da ono odlučuje i bira između roditelja, to se tako ne radi. 

Obveza sustava u skladu sa Europskom konvencijom o ostvarivanju dječjih prava jest ispitati volju i mišljenje djeteta, ali tako ispitana volja i mišljenje nije i ne može biti obvezujuća po sud jer postoji ogromna razlika između autentične volje i mišljenja djeteta i volje i mišljenja kao posljedice dugotrajne manipulacije djetetom. I tu je sada ključna uloga stručnjaka da mogu to prepoznati i zaštititi dijete.

Zašto to pišem i kako je povezano sa "Razgovarala sam s djetetom da mu docaram tj.da si on sam sebi docara da mu za taj njegov dan nema mame za stolom i da on proba s tatom o tome razgovarati." Što mislite kako će se dijete, u konkretnom slučaju, osjećati na svoj rođendan? Na dan kada bi trebalo biti sretno? Kada mu roditelj umjesto da zaželi dobar provod za rođendan, sugerira da na taj rođendan i ne bi trebalo biti baš tako sretno jer u konkretnom slučaju neće biti mame? Radi se o klasičnom primjeru nemogućnosti razdvajanja vlastitih potreba i osjećaja od djetetovih i ako se na tome ustrajava, onda govorimo o manipulaciji djetetom. 

I sada se vraćamo na ispitivanje djetetove volje i mišljenja. Da li će iz usta djeteta koje je dugotrajno izloženo takvom odnosu izići njegova autentična volja i mišljenje? Neće! Dijete će biti kao mali zombi, iz kojeg će progovarati majka ili otac. Kažu dijete ne želi viđati jednog roditelja!? Pa to nije normalna situacija, to je alarm! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa djetetom treba razgovarati uvijek i svuda, dozirano i u skladu s njegovom dobi. Odluke o djetetu donose roditelji, po mogućnosti nakon što su saslušali želju djeteta, i također po mogućnosti u najboljem interesu tog istog djeteta.
Prosto ko pasulj, što bi rekli, ja ne vidim uopće razloga da se o tome posebno razglaba.

U mojoj konkretnoj situaciji se radi o tome da dijete želi slaviti prvu pričest u restoranu, no njegov otac, nažalost pod ogromnim i nedopustivim utjecajem svoje sadašnje supruge ne želi da istom slavlju prisustvujemo svi već rješava situaciju
na način da će dijete slaviti s njima taj dan jer je njegov vikend, a ja neka slavim kad dijete bude kod mene. Po meni to nikako nije u interesu djeteta, nego u interesu odraslih osoba i nedopustivo je. Da se ružno izrazim, bolesno mi je
da moje dijete slavi tako važan dan bez mene, a znam da neće biti sretan jer je izrazio želju da slavimo svi zajedno.

Da ne otvaram novu temu... pitanje.
Nastupio je osigurani slučaj (osiguranje preko škole koje vrijedi 24 sata na dan). I otac djeteta i ja smo predali zahtjev za isplatom štete. Obzirom da su u pravnoj službi osiguravajuće kuće zbrojili 2 i 2, uvjetovali su
ocu djeteta s kojim ono živi isplatu štete isključivo na račun djeteta. Dakle otac djeteta je dužan otvoriti račun djetetu i dobiti isplatu na taj račun.
Na koji način ja mogu zaštititi taj račun da se novac djeteta ne dira već da bude isključivo njegov, odnosno u nekoj situaciji kada novac bude potreban za dijete, da ne može jedan roditelj bez drugog raspolagati sredstvima.
Nije velika svota, ali ovdje nije niti bitna svota, ja ne pitam radi toga, nego radi zaštite djetetovih prava da ono za što je on dobio odštetu bude njegovo.
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ana.bab je napisao:

Ako si dovoljno zrela, normalna, odgovorna osoba koja razlikuje roditeljski odnos od davno završenog partnerskog, onda je sasvim jasno i jednostavno dogovoriti zajedničku proslavu za dijete u restoranu (a već smo
ih imali prije nekoliko godina te tada nije bilo problema), jer je to u interesu i želja djeteta. Tim više što tada prisustvuju zajednički i djedovi, bake, kumovi i ostali. Ja ne vidim u čemu je problem, a pomoć prvenstveno
za dijete ne mogu dobiti nigdje.

kada dođe do rastave braka rijetke su osobe koje mogu surađivati na zadovoljstvo svih....da je tako,onda bi vjerojatno i dalje bile u braku...a i u braku postoje razilaženja oko odgoja djeteta,pa tako i gdje slaviti i kako slaviti...

ponekad je teško više ikada sve okupiti i da se svi prave da je sve u redu...ulaze u život nove osobe (npr,druga žena ili suprug itd) ,znaju biti poremećeni odnosi i roditelja sa obje strane ili nelagode prijatelja ,kumova itd....ali definitivno tu nema nitko šta tražiti osim vas troje ,osim savjetom,ako netko želi slušati savjete...i s tim se moraš pomiriti koliko god teško...

prije 2 sati , ana.bab je napisao:

Obzirom da su u pravnoj službi osiguravajuće kuće zbrojili 2 i 2, uvjetovali su
ocu djeteta s kojim ono živi isplatu štete isključivo na račun djeteta.

dijete inače živi sa ocem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ana.bab je napisao:

...Na koji način ja mogu zaštititi taj račun da se novac djeteta ne dira već da bude isključivo njegov, odnosno u nekoj situaciji kada novac bude potreban za dijete, da ne može jedan roditelj bez drugog raspolagati sredstvima....

Mislim da banka neće niti dozvoliti podizanje novaca sa računa djeteta jednom roditelju bez suglasnosti drugog roditelja..

Inače sam imao (rješavao) sličan slučaj, ali se ništa nije dalo riješiti bez pristanka obadva roditelja..

Moj savjet Vam je da odete u banku i da se kod njih raspitate, ako račun djeteta nije automatizmom zaštićen, da Vam daju smjernice na koji način to sprovesti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ma ne mogu niti dobiti informaciju u koju je banku uplaćeno. Otac djece ne odgovara na, već drugi, upit. Centar se pravi grbav. Po pitanju svega. Oni imaju jednog pravnika, a citiram "trebaju troje za obim posla".
Pa ja na upit dobivam očitovanja tipa: "sastavljanje službene bilješke o obavljenom razgovoru je u tijeku", za razgovor koji je obavljan s ocem djece i njegovom ženom prije 2,5-3 mjeseca. To je sve za
Provjereno, a onda opet postane važnije kako roditelj eksponira svoju djecu i time krši njihova prava na privatnost... i sve u krug.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako niste zadovoljni radom nekog od djelatnika CZSS, a vidim da niste, napišite predstavku na rad djelatnika/djelatnica ravnatelju/ici tog CZSS, a ako on/a adekvatno ne riješi Vaš problem pišite predstavku nadležnom Ministarstvu na rad kompletnog CZSS ili se obratite Pravobraniteljici za djecu sa detaljnim opisom problema i neadekvatnim postupanjem djelatnika nadležnog CZSS u riješavanju istog

Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija