Jump to content

Problematican clan obitelji


ReneS.

Preporučene objave

Imamo problematicnog clana obitelji, konkretno mog polubrata, koji je u srednjim cetrdesetima, alkoholicar je s dijagnozom i psihicki je labilna i manipulativna osoba. Pred desetak godina je bio na policiji jer se potukao s mojim ocem jer mu ovaj nije htio davati novce. Unazad par godina proveo je 2x3 mjeseca u psihijatrijskoj bolnici, dobrovoljno je otisao radi problema s alkoholom. Medjutim, nastavio je s manipulativnim ponasanjem, "zicanjem" novca i povremeno alkoholom i nakon izlaska iz bolnice. Ponasa se kao vreca bez dna, osiromasio je roditelje, problemi s alkoholom ne prestaju, a raditi ne zeli. Ne zivimo svi zajedno, on zivi s roditeljima koji nemaju vise snage boriti se s time.

Moze li se polubrata dozivotno smjestiti u neku ustanovu za oboljele od alkoholizma ili ga na bilo koji nacin udaljiti od roditelja bez zabrane pristupa i osigurati mu nekakvu skrb, jer ce ih jos vise upropastiti? Roditelji smatraju da je to dobra ideja, bolja nego da zavrsi negdje na cesti, ali ne zele da vise zivi s njima jer ih je dovoljno unistio. Svoju nekretninu nema.

Ako polubrat ima bilo kakva dugovanja, postoji li opasnost da se nesto od toga tereti na mene jednog dana u slucaju da roditelji i polubrat umru? Polubrat nema djece. Pitam radi predostroznosti, jer se radi o problematicnoj osobi...

uređeno: od ReneS.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete prijaviti nadležnom Centru za socijalnu skrb ove činjenice, u svrhu razmatranja potrebe da se polubrata liši poslovne sposobnosti i stavi pod skrbništvo, no više od toga, po mom mišljenju, ne možete.

S druge strane, bez prijavljivanja ovih nasilnih epizoda i traženja zaštite u vidu nekih zaštitnih mjera (zabrana), nećete uspjeti riješiti ga se iz života.

Glede dugovanja, toliko dugo dok mu nećete biti jamac ili se prihvatiti nasljedstva iza polubrata - problema ne bude. Legalnih problema, a u eventualne poslove polubrata sa kamatarima ne ulazim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Možete prijaviti nadležnom Centru za socijalnu skrb ove činjenice, u svrhu razmatranja potrebe da se polubrata liši poslovne sposobnosti i stavi pod skrbništvo, no više od toga, po mom mišljenju, ne možete.

Hvala na odgovoru.

Mozete li mi netko pojasniti sto ovdje znaci "skrbnistvo" i gdje je osoba smjestena pod skrbnistvom ako njeni roditelji ne zele da zivi s njima? Je li moguce po zakonu alkoholicare dozivotno smjestiti u neku ustanovu za odvikavanje i gdje se raspitati o tome (socijalna sluzba, lijecnik...), s obzirom da je u bivsoj drzavi to bilo moguce, pa zato pitam...?

uređeno: od ReneS.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Konkretno znači da ne može samostalno raspolagati novcem, da svaku odluku o njemu mora donijeti skrbnik i slično. Međutim, koliko znam, roditelji ga se ne mogu riješiti, ne postoji ustanova za doživotno liječenje od alkohola.

Jesu li roditelji dužni biti skrbnici, u smislu prebivališta? Gdje bi ta osoba mogla biti smještena ako nema svoju nekretninu, a ne može ga se držati u klinici?

U slučaju smrti roditelja, jesam li ja dužan biti skrbnik, s obzirom da polubrat nema djece?

Roditelji ga se znači mogu riješiti što se tiče stanovanja samo ako prijave njegovo ekscesno i rasipničko ponašanje? Jer je jednom već bio na policiji...

uređeno: od ReneS.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima. Nije mi bilo jasno dodjeljuje li centar za socijalno skrbnika u slucaju da roditelji imaju nekretninu i polubrat je (trenutno) prijavljen kod njih, jer mi je to zvucalo kao nekakav argument za odbijanje od strane centra, ali ocito moram pitati njih. Hvala jos jednom.

uređeno: od ReneS.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija