Jump to content

Lanela12

Korisnik
  • Broj objava

    11
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

113 pregleda profila
  1. Postovani, 1. Da li se ugovor o darovanju nalalazi u ostavinskoj raspravi ako je osoba koja je dar primila( nekretnina) uknjizena na istu kao vlasnik1/1 2. Da li ima pravo potrazivanja nuznog dijela nekretnine dobivene ugovorom o darovanju osoba koja je od darovateljice dobila novce i kupila stan kad je stupila u bracnu zajednicu i dobila drugu nekretninu ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju. 3. Postoji li nekakva nacin da se zastiti ugovor o darovanju npr. Prodajom nekretnine, hipotekom…. Hvala!
  2. Postovani, Molim za pomoc. Pokojni svekar 2012 ustupa pravo sluznosti puta vlasnicima u bloku jer su isti bili vlasnici 1/8 njegove kuce i to je bio uvijet. U bloku sa svekrom nije niko zivio 20 -30 godina mozda i vise , to se koristilo kao konoba. Svekar je tu sluznost potpisao i ovjerio u biljeznika ali nikad nije uknjizio. Uknjizena nije bila jer se on kao vlasnik kuce tek uknjizio pet mjeseci nakon potpisivanja izjave o sluznosti puta. Svekar umire 2013, a kucu 7 godina od njegove smrti nasljeduje moj suprug. On nije znao za sluznost puta jer nije bilo ni zabiljezeno u vlasnickom listu svekra. Kucu u bloku( koja je nekoc sluzila kao konoba) kupuju novi vlasnici i traze od mog supruga da on potpise izjavu o sluznosti puta i da je upise u zemljisne knjige. Novi vlasnici nemaju nikakvu potrebu koristit taj put, jer su iza nase kuce kupili veliki parcelu , koja je spojena s cestom, otvorili dvoja vrata za ulaz u kucu.Ali ne, oni zele i dalje prolazit kroz tih nasih 10,30 m2. 1.Da li je moj suprug duzan potpisati sluznost puta? 2. Ima li veze sta je moj svekar ovo potpisao, a vlasnik postao tek nakon par mjeseci? 3. Da li njih zakon stiti da i dalje prolaze kroz nas prolaz od 10m2 iako imaju svojih 180 m2 iza nase kuce koja je lipo spojena s cestom i jos imaju ne jedan nego dva ulaza u svoju nekretninu. 4. Ukoliko moj suprug odbije potpisat sluznost puta, mogu li ga oni tuzit pa da sud zatrazi isto.? Mi smo nasu nekretninu poceli uredivat s namjerom iznajmljivanja, a njihov prolaz kroz nasu nekretnine uvelike rusi privatnost buducih turista, a i nas naravno. Vjerovatno ce nam to biti veliki minus kod iznajmljivanja. Zemlja iza kuce prije nije bila ni nasa, ni susjeda u bloku pa je jedini put do susjedove parcele bio preko nase. To sad vise nije slucaj. Ovo je sad njihov komod.
  3. Hvala na odgovoru, citajuci po internetu iskustva drugih ljudi i nije obecavajuce i da tuzim da cu dobit. Ispada kad jednom nekom das prolaz da je to zauvijek. Sta po meni nema smisla jer prolaz mozes dat susjedu s kojim si u odlicnim odnosima, a kasnije ako se ta nekretnina proda i dodu nemoguci susjedi ne mozes im nista.
  4. Hvala na odgovoru, Tuzitelj nije nikad ni koristio prolaz jer je tek kupio nekretninu u kojoj, sta ja znam 20 godina nije zivio nitko, bila je samo konoba koja se rijetko koristila od strane prijasnjih vlasnika
  5. Da se ispravim, ne da ne treba bit ovjereno u javnog biljeznika nego ne treba bit uknjizeno na nekretnini kao teret da bi bilo pravno valjano. Mada ja mislim da to nije ni bilo ovjereno u javnog biljeznika, vjerojatno je to samo potpisano .
  6. Hvala na odgovoru upravo sam kontaktirala odvjetnika koji mi je ukratko rekao ukoliko je potpisano ne mora biti ovjereno da bi bilo pravno valjano, kako sam kratko trazila informaciju preko telefona dobila sam kratak odgovor. Meni je upitno da li se takvi potpisani, ovjereni, uknjizeni dogovori prenose i na buduce vlasnike ? Da li takav pisani dogovor vrijedi ukoliko vlasnik u vrijeme potpisivanja istog nije bio uknjizeni vlasnik na nekretnini nego se to desilo nakon par godina? Susjed je kupio, renovirao kucu i ima cijelu parcelu iza nase i njegove kuce koja je spojena s cestom, tamo je otvorio i vrata ali ta ne smatra glavnima za ulazak u kucu nego sporednima.
  7. Postovani, Moj otac je za svog zivota dozvolio nuzni prolaz susjedima do nas. Otac u vrijeme potpisivanja nuznog prolaza nije ni bio vlasnik nekretnine, tako da to nikad nije zabiljezeno u vlasnickom listu kao teret. Nekretninu nakon smrti oca nasljedjuje majka pa zatim ja njegov sin. Vlasnici nekretnine koju su imali pravo nuznog prolaza prodaju svoju nekretninu. Novi vlasnik tvrdi kako ima i dalje pravo prolaska preko nase nekretnine neovisno sta je to potpisano ( a nikad uknjizeno) od strane starog vlasnika koji to nije ni bio papirnato u vrijeme potpisivanja. Da li oni imaju i dalje pravo prolaska s obzirom da mogu s ceste doc u svoju nekretninu s druge strane ili se to ponistava s obzirom da ni na jednoj ni na drugoj nekretnini nisu isti vlasnici? Hvala
  8. Ma bojimo se jer darovatelj zivi sa sinom koji nam zeli oduzeti nekretninu. Tocnije sklopili su ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju. Darovatelj je trenutno u bolnici i nemamo namjeru spominjat prijetnje sina. Ali nas je strah da on ne nagovori darovatelja na ponistenje ugovora o darovanju ukoliko je to moguce. I sta nakon smrti darovatelje? Je li on ima pravo potrazivat svoj dio s obzirom da je dobio stan kad se ozenio, pa sad drugi na lukav nacin sklapanjem ugovora o dosmrtnom uzdrzavanju.
  9. Da darovatelj je jos ziv ali u teskom zdravstvenom stanju.
  10. Brat mog supruga je dobio nekretninu od roditelja kada se ozenio, on i supruga zatim prodaju tu nekretninu i kupuju veci stan, a onda se razvode i on dobija svoj dio novaca. Moja svekrva prije par godina(svekar je pokojni) prepisuje drugi stan na istog tog sina iako je on obecan mom suprugu. A mom suprugu ugovorom o darovanju prepisuje kucu koju je takoder posjedovala. Kako moj suprug i njegov brat nisu u dobrim odnosima on nam sad prijeti da prestanemo sa renovacijom jer da ce nam i to uzeti. Navodno je predao papire odvjetniku. Na koji nacin da se mi zastitimo da ugovor o darovanju ne bude ponisten. Da li da prepisemo na maloljetnu djecu ili na moju majku, suprugovu punicu. Molim Vas pomozite ako postoji ikakav drugi nacin da nam ne uzme i tu nekretninu. Hvala!
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija