Jump to content

senderos

Korisnik
  • Broj objava

    129
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je senderos objavio

  1. Ako se zemljište ne nalazi uz javnu prometnicu, već ima služnost prolaza 3m preko drugog zemljišta, kako se regulira priključak vode i odvodnje? Dakle javno poduzeće Vodovod će priključke pretpostavljam postaviti na javnu prometnicu, a zatim se korisnici trebaju sami spojiti? Ako vlasnik zemljišta uz prometnicu pravi probleme i ne dozvoljava priključak, koje su mogućnosti vlasnika zemljišta koje nije uz prometnicu da bi ostvario priključak? Da li Vodovod nešto može po službenoj dužnosti ili je sve na vlasniku zemljišta? Da li po zakonu imamo pravo na priključak vode i kanalizacije?
  2. Da, ali to nije osobna dostava? Roditelji su u drugom kućanstvu. No vjerovatno osobna dostava nije ni potrebna.
  3. Mislite da nisu obvezni osobnom dostavom uručiti opomenu, raskid ugovora, neko upozorenje itd. prije prijedloga za ovrhu? Hvala Vam na ljubaznosti
  4. Dakle prvi list je obavijest, gdje stoji "u prilogu vam se dostavlja prijedlog za ovrhu.." Drugi list je naslovljen "prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave općenito na imovini ovršenika", tu je pregled dugovanja - premije, broj police, zatim malo ispod toga (na istom listu) je naslov "rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave", opet isti pregled dugovanja, na idućoj strani piše "određuje se ovrha", na dnu je pečat osiguravajućeg društva, i zatim je još jedan list gdje piše "ovrhovoditelj traži trošak..., ali ako postupim sukladno obavijesti obvezan sam plati
  5. Prijemnom štambilju... U gornjem desnom uglu je prijemni štambilj, na toj istoj strani najprije piše prijedlog za ovrhu, a ispod je rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave...
  6. Da, otisnuto je i rješenje o ovrsi. Datum na štambilju je 16.07.2021.
  7. Poštovani, molim savjet. Dobio sam prijedlog za ovrhu zbog neplaćenih premija dopunskog zdravstvenog osiguranja. 4 neplaćene premije plus obračunate premije do isteka police (još 7 rata), iako je polica raskinuta sad, u općim uvjetima vidim da postoji mogućnost naplate premija osiguranja do isteka police u slučaju raskida, i to ako je u osiguravateljnoj godini nastao osigurani slučaj. Bio sam jednom kod zubara ove godine pa to valjda smatraju osiguranim slučajem? Također prije prijedloga o ovrsi nisam dobio opomenu ni obavijest o raskidu - nema osobne dostave. Da li je osobna
  8. Još samo jedno pitanje. Kažnjen sam po čl. 82.st.1 - parkiranje na nogostupu. Da sam automobil ostavio tako da ima 1,60 m od zida do automobila (a ja sam ga ostavio tako da ima 1,60m od automobila do kolnika), bi li mi mogao napisati kaznu? Odnosno mogu li automobil tu ostavljati tako da ima 1,60 m od zida do automobila, bez straha od kazne? Napominjem da na dnu ulice postoji znak zabrane zaustavljanja i parkiranja.
  9. Poštovani, Molim savjet. Nakratko sam zaustavio automobil na nogostupu ispred ulaza u vlastito dvorište. Parkiran je uz zid, od automobila do kolnika je bilo više od 1,60 m za prolazak pješaka. Komunalni redar mi ostavlja kaznu tj uplatnicu - iznbos 300 kn, prekršaj po čl. 82 st. 1.t.10 Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Na dnu ulice postoji znak zabrane parkiranja i zaustavljanja. Zanima me može li se ta kazna zamijeniti opomenom, vidim da čl. 294 st. 5. predviđa tu mogućnost, ali tu se spominje samo policija. Na kazni piše ako ne platim u roku od tri dana Grad će pokrenuti p
  10. Hm, i ja sam kupac. Može li neki link na definiciju da prava iz garancije pripadaju samo "prvom" kupcu? Ili primjer iz prakse? Jer koliko znam jamstvo se uvijek priznaje donositelju, ako nije istekao rok, i ima račun i jamstveni list. Bar je takva praksa. Ovdje iznimno ima oib kupca na računu, jer je kupac obrtnik tj. obavlja djelatnost slobodnog zanimanja. Opet ponavljam, servis je jamstvo priznao, da se moglo popraviti popravili bi, proglasili su nepopravljivim i poslali vipu. Sad, hoće li me vip zafrkavati zbog toga što nije moj oib na računu...vjerovatno hoće. Hvala na odgo
  11. Pretpostavimo da sa zahtjevom za povrat novca nisam došao ja, nego taj obrtnik. Da li bi VIP njemu tada trebao vratiti samo tih 300 kn? Mislim da nemamo dovoljno podataka za tvrditi takvo što. Toliko rabat se ne odobrava slučajno, moguće da je mobitel uzet uz neku tarifu za sve djelatnike ili nešto takvo. Dakle ja npr. sklapam ugovor s vipom za svoje djelatnike odnosno službene mobitele, dobivam mobitel uz taj rabat, nakon nekog vremena mob se pokvari, servis odobrava povrat novca, a vip mi vraća samo tih 300 kn? Osjećao bih se prevareno. Mislim da bi oni trebali vratiti puni iznos ili ponudit
  12. Puna cijena je bila 3000 kn, ja sam platio 2000 kn. Obrtnik je imao nekih 90% rabata, platio je oko 300 kn mislim. Nismo sklapali ugovor, išlo je iz ruke u ruku.
  13. Ja nemam nikakav ugovor s tim obrtnikom, mobitel sam kupio preko njuškala za gotovinu. Čudno mi je ovo da ja nisam ovlašten tražiti povrat novca od vipa, ta dobio sam račun i jamstvo od prodavatelja (obrtnika), mobitel se pokvario, predao sam na servis, servis je odobrio povrat novca i sve proslijedio trgovcu tj. VIP-u. Po toj logici ne bih smio koristiti ni prava iz jamstva?
  14. Poštovani, molim za savjet. Dakle radi se o mobitelu koji je kupljen u VIp d.., rabat 90 posto. U garantnom roku mobitel se pokvario, servis kaže da je nepopravljiv, takvog više nema u prodaji, odobravaju povrat novca. Koji iznos povrata mi trgovac treba odobriti? Punu cijenu mobitela, navedenu na računu, ili pak cijenu koja je stvarno plaćena nakon odobrenja rabata od 90 % (sve je navedeno na računu)? Nisam izvorni kupac, mobitel sam kupio preko njuškala kao novi i neraspakirani, te dobio garanciju i račun. Kupac je inače neki obrtnik, ali na računu nema oznake R1. Ne znam o
  15. Prije sklapanja braka kupio sam stan na svoje ime, polovica stana plaćena je u gotovini (dar roditelja i moja ušteđevina), a ostatak je kupljen preko stambenog kredita. Četiri godine nakon kupovine ulazim u brak, naravno i dalje otplaćujem stambeni kredit. Zanima me tretman stana i kredita u slučaju eventualnog razvoda braka (pitanje je više hipotetsko). Dakle kako se tada utvrđuje bračna stečevina, ima li supruga ikakvo pravo na dio stana u slučaju razvoda? Kredit se otplaćuje od moje plaće, moja primanja su veća. Hvala na odgovoru...
  16. Hvala Vam na odgovoru. Znam da ga mogu posvojiti, pročitao sam te članke. Dakle moja suprga, majka djeteta, će naravno dati suglasnost za posvojenje. No zanima me šta je potrebno od biološkog oca? Potrebna je i njegova suglasnost, dakle centar mora pokrenuti postupak davanja te suglasnosti? Rješenje o skrbništvu ili nešto slično, ne znam sad naziv, ima majka, no postoji presuda suda gdje je on priznao očinstvo i utvrđen mu je iznos alimentacije, kao šta sam rekao nikakve roditeljske obveze nije izvršavao. U rodnom listu još uvijek ne stoji ime oca, izgleda da sud tu presudu nije dost
  17. Zanimalo bi me koja je procedura oko posvojenja pastorka, dakle sina moje supruge, vanbračno dijete. Njegov pravi otac najprije nije htio priznati dijete i izbjegavao je kontakt, u djetetov rodni list nije upisano ime oca. Nakon toga ga moja supruga (tada još nije bila) tuži, on na sudu priznaje očinstvo, slaže se s iznosom alimentacije itd. No od tada niti plaća išta niti viđa dijete, iskreno supruga ga to nikad nije ni tražila, dakle ništa nije poduzimala sudski. Mi smo u braku godinu dana, djetetu je sad šest godina, ja sam mu očuh, dijete me doživljava kao oca. Zanima me kak
  18. Trebali biste precizirati za koje točno usluge vi njima izdajete račun, a za koje oni vama. Kod usluga koje se vrše između dvaju poreznih obveznika (B2B - Business to Business) u pravilu vrijedi reverse charge odnosno prijenos porezne obveze, prema čl. 17.st. 1 Zakona o PDV-u, dakle mjesto oporezivanja je mjesto sjedišta poreznog obveznika primatelja usluge. Dakle ako vi poreznom obvezniku iz Slovenije izdajete račun za npr. obavljenu uslugu servisa jahte, tu ide prijenos odnosno reverse charge. Inače je najam prijevoznih sredstava, u ovom slučaju plovila, speficifičan, i spada u
  19. Poštovani, imam jedno pitanje vezano za broj 11880 - imenik odnosno služba informacija o telefonskim brojevima pretplatnika. Naime, moj otac je slijep, član Saveza slijepih, negdje sam naišao na informaciju da bi mu poziv na taj broj trebao biti besplatan. On često zove taj broj kako bi dobio informaciju o nekom telefonskom broju, s obzirom da kao slijepa osoba ne može koristiti klasičan telefonski imenik ili Internet. Gledao sam pravilnike i odluke HAKOM-a, konkretno Pravilnik o univerzalnim uslugama u elektroničkim komunikacijama, prije je HT imao tu koncesiju za univerzalne usluge,
  20. Policiju su zvali poslije drugog fizičkog napada. Inace su sin i nevjesta (njegova zena) stalno u svadji i fizickim sukobima, ali dosad se prelazilo preko toga, kao njihova stvar. Sad je ona fizicki napala prvo poznanicu, sakama, nisu zvali policiju, a onda i poznanicinog muza, zvali su policija. Na majcinom stanu (dakle svekrvinom) je razbila vrata. Policija svima napisala prijavu i to je to. Ponavljam da za njene incidente nema razloga, nije stvar odnosa svektva nevjesta ili neka dioba, vec cista psiha. Dakle od policije zasad nista Ponavljm, moze li zabraniti pristup nevjesti?
  21. Majka ne zeli da ode sin. Tu su i unuci. Sa sinom se pricalo, i on je pod terorom, kaze da je podnio zahtjev za rastavom, ali ne vjeruju. On bjezi od problema, a situacija eskalira i pitanje je vremena kad ce se dogoditi tragedija. Dakle ne zeli da ode sin, zeli da nevjesta nema pristup u kucu. Je li to moguce? Majka ne zeli posjed stana, zeli da nevjesta ode. I vjerujte mi nisu to nesporazumi nevjesta svekrva vec puno ozbiljnije stvari.
  22. Molim za savjet, inace pitam za poznanicu Njena majka je vlasnica kuce sa tri stana. U jednom stanu je majka, u drugom poznanica, u trecem njen brat i njegova zena. Bratova zena ima psihickih problema,napada i poznanicu i njenu majku, cesto verbalno, sad i psihicki. Majka, vlasnica kuce, ne zeli je vise u kuci. Inace ona tu zivi vec 15 godina. Koje su zakonske mogucnosti vlasnice, znaci majke, da se rijesi nepozeljne nevjeste? Jer to je postao pravi teror, boje se za zivot. Ona ne zeli da sin ode, ali to je njegov izbor, dakle ne zeli nevjestu u kuci. Hvala.
  23. Molim za pomoć. Oko kuće smo 2010. sklopili jedan ugovor o diobi. Na temelju tog ugovora izvršena je parcelacija i nastale su neke nove čestice. Sad želimo sve provesti u zemljišniku. Odvjetnik je 2013. godine napravio jedan ugovor u kojem je u jednom članku ugovora izvršio razvrgnuće suvlasničke zajednice na dvije čestice, u drugom članku dozvolio uknjižbu prava vlasništva jednoj strani na trećoj čestici, a zatim je u trećem članku novi vlasnik te treće čestice dozvolio upis određene služnosti starom vlasniku na toj trećoj čestici. Dakle u istom ugovoru imamo razvrgnuće suvlasničke za
  24. Da, raspravljali smo već na tom topicu, još jednom hvala na odgovorima. No sad želim istaknuti ovo: očito je da postoji prekluzija zaštite posjeda na jednom dijelu puta (gdje je zasađeno cvijeće), ako ćemo put gledati strogo opisno kako je upisano u zk. No činjenica je da sam ja put uvijek koristio u puno širini od tri m, bez obzira na to cvijeće, i tako već 35 godina. Dakle nikad nije bilo nikakve zapreke ni smetnje. U razgovoru s ocem saznao sam da je cvijeće bilo tu i prije gradnje kuće, dakle nije bio put, pa zasađeno cvijeće i "izgubljen" dio puta, već je bilo cvijeće, upisana je
  25. Sljedeći slučaj: pravo služnosti upisano, sporna širina samog puta, sporno je nekih 70 cm. Susjed perfidno ograničava prolaz na tih 70 cm, zasad ignoriram. Koja od tri navedene opcije je najbolja? Ako idem na treću opciju, smetanje posjeda, s obzirom da sam u posjedu služnosti puta u punoj širini od tri metra, kako to ide? Ja tužim i dešava se što?
×
×
  • Napravi novi...