Jump to content

Bore

Korisnik
  • Broj objava

    56
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Bore

    Kućna radinost

    Zahvaljujem na informaciji. Mislio sam da je RRIF vjerodostojni al eto neznas vise di da skupis prave informacije. Poz.
  2. Bore

    Kućna radinost

    Postovani, otvorio sam sporedno zanimanje sa datumom pocetka rada 01.04.2016 i dobio sam od porezne rijesenje o placanju doprinosa na datum 06.06.2016. U doprinose koje su stavili u rijesenju je i placanje doprinosa za zapošljavanje a u casopisu RRIF 07/2014 pise da toga doprinosa nema za osobe koje nisu osigurane po niti jednoj osnovi koje obavljaju sporedno zanimanje. Kojim zakonom su i clankom uveli i placanje obaveznih doprinosa za zaposljavanje jer koliko god citao NN i pisao sluzbeno poreznoj odgovora nema ? Da li neko zna. Unaprijed zahvaljujem. Pozdrav.
  3. Bore

    Kućna radinost

    Postovani, Nezaposlen sam i otvaram sporedno zanimanje i zelim pausalno placati porez i primat cu samo preko ziro-racuna uplate. Sve sam razumio oko doprinosa,pausalnog poreza i sve sta je vezano za kućnu radinost i sporedno zanimanje ali nemam odgovor na jos par stvari: 1.da mogu imati naziv sporednog zanimanja ili toga nema pa onda stavim proizvoljno naziv i napisem svoje ime i prezime,OIB i adresu. 2.da li moram imati pečat i u kojoj formi odnosno sta sve treba biti napisano na pečatu. 3. da li moram imati poslovni racun ili moze i ziro-racun na osobu. 4.Kad radim račun prema nekoj drugoj tvrtki a placanje ce biti preko transkacijskog racuna sta sve mora sadržavati racun da bi bio ispravan ( da li je to propisano Pravilnikom o PDV-u cl.38.st.7 ) 5.Za prijavu na mirovinsko i zdravstveno mora otici sam i predati prijave ? Unaprijed zahvaljujem na odogovorima.
  4. Presuda je pravomocna od 04/07/2002 a ovršna je od 22/07/2002 ( tako pise na presudi u obliku pečata pa dodani datumi ). Odvjetnik mi je 13/10/2003 napravio prijedlog za ovrhu na temelju ovršne isprave i podnio Rjesenje o ovrsi kod općinskog suda da se pljeni 1/3 place ovršenika kod tvrtke xxxx i sud je to poslao u tu tvrtku gdje mu je kroz 2004,2005 i 2006 godinu skidano od place. Ako sam 2003 pokrenuo ovrhu valjda se zastara prekida a od suda nikad nisam dobio nista da je proces naplate obustavljen odnosno da od 2006 vise se ne radi ovrha nad placom ? Da li je u zastari moje potrazivanje ?
  5. Kao osnovu za plaćanje kod Zahtjeva za izravnu naplatu preko Fine sam prilozio presudu u orginalu koja je pravomoćna i ovršna ( ima sve pečate i potpise). Fina mi je vratila svu dokumentaciju uz obrazlozenje: "Utvrđena je nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje.Presuda xxxx ne sadrži potvrdu ovršnosti sukladno odredbi čl.10.Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrha na novčanim sredstvima ( NN 112/12)" Na presudi ima pečat i piše " Odluka je pravomoćna dana xxxxx itd pečat suda ,potpis. Isto tako ima pečat i piše Odluka je ovršna dana xxxxx itd pečat suda potpis. Gdje da nabavim potvrdu o ovršnosti ? Zar sama presuda nije ovršna isprava ?
  6. Ako posjedujem kucu sa dva kata i vlasnistvo 1/2 u tom slucaju ako sud geometrijski podijeli kucu da li to znaci okomitu podjelu kuce i onda svak ima svoje vlasnistvo koje moze etazirati i knjiziti.
  7. Koliko shvacam ja nisam bio kod javnog biljeznika za one radnje koje on inace obavlja nego prakticki kao da sam bio na sudu jer je javni biljeznik povjerenik suda jer je valjda drzava htjela rasteretiti sudove na taj nacin. Da sam mogao birati javnog biljeznika za pravne radnje onda bi se clanak 163. Zakona o javnom biljeznistvu odnosio na mene kao stranku a ovako je sud dodijelio za ostavinsku raspravu tog i tog biljeznika i nemozes ga birati. Mislim da je velika razlika između javnog biljeznika i JAVNOG BILJEŽNIKA KAO POVJERENIKA SUDA U OSTAVINSKOM POSTUPKU.
  8. Podnio sam prigovor i priložio kopiju računa i Riješenje o nasljedstvu u zadanom roku javnom biljezniku koji je pokrenuo ovrhu. Kako piše PRAVILNIK O VISINI NAGRADE I NAKNADE TROŠKOVA JAVNOG BILJEŽNIKA KAO POVJERENIKA SUDA U OSTAVINSKOM POSTUPKU(“Narodne novine”, broj 135/03) u članaku 6. "Javni bilježnik neposredno od nasljednika, tijekom ostavinskog postupka, naplaćuje pripadajuću mu nagradu i naknadu troškova. O obračunatim i naplaćenim nagradama i troškovima, kao i o možebitno naplaćenom predujmu ovih naknada, bez obzira jesu li isti u ostavinskom spisu zabilježeni na pojedinoj ispravi, javni bilježnik će u spisu voditi i poseban obračunski list kojem će kronološki bilježiti činjenice izvršenih mu uplata po pojedinom nasljedniku te plaćenih mu nagrada i naknada troškova, a po obavljenim radnjama obračunski list će zaključiti potvrđujući jesu li mu u cijelosti podmireni nagrada i troškovi." Kako tumačiti " bilježiti činjenice izvršenih mu uplata po pojedinom nasljedniku" ? Ispada da ako sam nasljedio 1/10 da bez obzira na to oni odrede po svojoj volji " neka bude taj od svih nasljednika" pa nek se j...e sa ostalim kako ce se naplatiti ? Po kojem zakonu javni biljeznik kao povjerenik suda u ostavinskom postupku ima pravo na taj nacin naplacivati svoju nagradu ? Nigdje nisam naisao na taj clanak zakona pa ako neko konkretno moze ukazati gdje tocno pise ? Nadalje ako je javni biljeznik u svojstvu povjerenika suda kod ostavinskog postupka onda se valjda primjenjuje Zakon o nasljeđivanju a u kojem piše u članku 191. stavak 2. Troškovi postupka Članak 191. (1) Svaka stranka snosi troškove koje je imala tijekom ili u povodu postupka. (2) Ako je bilo zajedničkih troškova, sud će odrediti u kojem će razmjeru stranke snositi te troškove. (3) Na prijedlog jedne stranke sud može odlučiti da joj druga stranka nadoknadi troškove koje joj je prouzročila očito nesavjesnim postupkom. Kako tumačiti čl.191 st.2 ? Stvarno nemogu razumjeti da sud odnosno zakonodavac na ovaj nacin sam sebi stvara posao jer ako ja moram traziti naknadu stete jer sam sve ja platio nevidim smisao zakona osim da je ili loše napisan ili namjerno napisan ili se namjerno tumaci na nacin kako odgovara jačem. Dajte ako ima neko neki smisleni odgovor jer ovo se pretvara u nocnu moru od pravosuđa ili kako ja to vidim da si drzava sama stvara nove nepotrebne predmete ako ja moram naci advokata da bi svoj dio od drugog nasljednika dobio a najvjerovatnije opet ovrhom. Za boga miloga ?!!
  9. Postovani, sljed događanja oko ostavinske rasprave: 20/02/14 prvo i jedino ročište gdje u dogovoru sa javnom biljeznicom placam svoj dio (1/2) od dva nasljednika troškove ročišta i dobivam racun za isto na iznos od 1635kn. Drugi nasljednik nije platio nista do dana danasnjeg. 08/06/14 dobivam postom preporuceno racun od istog javnog biljeznika na iznos od 1635kn smatrajuci da sam dobio racun za vec placeno i nereagiram. Danas 10/12/14 dobivam od istog javnog biljeznika preko drugog javnog biljeznika rijesenje (a koji je sastavio drugi odvjetnik) o ovrsi za nepodimreni racun koji sam dobio 08/06/14. Svaki nasljednik je dobio svoj dio ostavstine sta se vidi iz rijesenja o nasljeđivanju u iznosu 1/2. Podnio sam prigovor javnom biljezniku koji je pokrenuo ovrhu i prilozio racun koji sam dobio prilikom placanja poslije ročišta a na upit da li je i drugi nasljednik dobio isto ovrhu odgovor je da ga nemaju evidetiranog,drugim rijecima nije pokrenuta ovrha nad njim ? Pitanje glasi:Tko od nasljednika i kako placa svoj dio troska i zasto ispada da ja moram platiti cjelokupni trosak postupka i to putem ovrhe ?!! Unaprijed zahvaljujem na savjetu i informaciji. Pozdrav.
  10. Postovani, sljed događanja oko ostavinske rasprave: 20/02/14 prvo i jedino ročište gdje u dogovoru sa javnom biljeznicom placam svoj dio (1/2) od dva nasljednika troškove ročišta i dobivam racun za isto na iznos od 1635kn. Drugi nasljednik nije platio nista do dana danasnjeg. 08/06/14 dobivam postom preporuceno racun od istog javnog biljeznika na iznos od 1635kn smatrajuci da sam dobio racun za vec placeno i nereagiram. Danas 10/12/14 dobivam od istog javnog biljeznika preko drugog javnog biljeznika rijesenje (a koji je sastavio drugi odvjetnik) o ovrsi za nepodimreni racun koji sam dobio 08/06/14. Svaki nasljednik je dobio svoj dio ostavstine sta se vidi iz rijesenja o nasljeđivanju u iznosu 1/2. Podnosenjem prigovora javnom biljezniku koji je pokrenuo ovrhu a na upitu da li je i drugi nasljednik dobio isto ovrhu odgovor je da ga nemaju evidetiranog,drugim rijecima nije pokrenuta ovrha nad njim. Pitanje glasi:Tko od nasljednika i kako placa svoj dio troska i zasto ispada da ja moram platiti cjelokupni trosak postupka ?! Unaprijed zahvaljujem na savjetu i informaciji. Pozdrav.
  11. Kada je javni biljeznik povjerenik suda u ostavinskom postupku primjenjuje se "Zakon o nasljeđivanju" a u kojem pise: G l a v a d r u g a OSTAVINSKI POSTUPAK Troškovi postupka Članak 191. (1) Svaka stranka snosi troškove koje je imala tijekom ili u povodu postupka. (2) Ako je bilo zajedničkih troškova, sud će odrediti u kojem će razmjeru stranke snositi te troškove. (3) Na prijedlog jedne stranke sud može odlučiti da joj druga stranka nadoknadi troškove koje joj je prouzročila očito nesavjesnim postupkom.
  12. Pronasao sam sljedece: "PRAVILNIK O VISINI NAGRADE I NAKNADE TROŠKOVA JAVNOG BILJEŽNIKA KAO POVJERENIKA SUDA U OSTAVINSKOM POSTUPKU Članak 6. Javni bilježnik neposredno od nasljednika, tijekom ostavinskog postupka, naplaćuje pripadajuću mu nagradu i naknadu troškova. O obračunatim i naplaćenim nagradama i troškovima, kao i o možebitno naplaćenom predujmu ovih naknada, bez obzira jesu li isti u ostavinskom spisu zabilježeni na pojedinoj ispravi, javni bilježnik će u spisu voditi i poseban obračunski list kojem će kronološki bilježiti činjenice izvršenih mu uplata po pojedinom nasljedniku te plaćenih mu nagrada i naknada troškova, a po obavljenim radnjama obračunski list će zaključiti potvrđujući jesu li mu u cijelosti podmireni nagrada i troškovi." Znaci poseban obračunski list gdje se bilježe izvršene uplate po pojedinom nasljedniku a značilo bi da se iz toga vidi tko je platio i koliko i tko nije i koliko pa će se prisilna naplata onog tko nije platio izvrsiti putem ovrhe. To smo rijesili. Kako doći u posjed vlasnistva ako javni biljeznik ne zeli izdati rijesenje jer jedan od nasljednika nije jos platio naknadu javnom biljezniku a drugi nasljednik je podmiro troskove ?
  13. Dvije sestre su nakon smrti trece sestre dobile poziv kod javnog biljeznika za ostavinsku raspravu. Ostavinska rasprava je provedena i jedna je sestra platila 50% od ukupnog troska javnog biljeznika i dobila racun a druga nije platila nista s namjerom da ce platiti. Javni biljeznik nece da da rijesenje dok se neplati cijeli iznos i zaprijetio je ovrhom. Da li se ovrha odnosi na ovu sestru koja nije platila ili na iznos koji nije placen ? Kako to ako je netko nasljedio nesto nemoze sada knjiziti vlasnistvo nad stecenim sve dok ostali nasljednici neplate trosak ostavinske rasprave ? Na koji datum treba glasiti rijesenje o ostavinskoj raspravi ? Da li na datum kada je zakazano ili na datum placanja odnosno podmirenja cjelokupnog racuna jer me brine taj datum a radi prijave poreznoj u roku od 30dana pa da nebi jos sa porezom imao problema ? Unaprijed zahvaljujem.
  14. Radi se o drugom nasljednom redu, sestre su,pa bi to znacilo da bi nasljednik trebao platiti 5% poreza na nekretnine. Koliko sam čitao ako su zivjeli u zajednickom domacinstvu onda se neplaca 5% poreza na nekretnine ako se poreznoj dostavi potvrda sa MUP-a od pokojnice da je imala istu adresu stanovanja kao i nasljednica. Da li sam u pravu.Poz.
  15. Mislio sam ako nitko ne dođe tko ima poziv za ostavinsku raspravu šta u tom slučaju ?
×
×
  • Napravi novi...