Jump to content

planetoman

Korisnik
  • Broj objava

    14
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

  1. Hmmm... koji su onda po novom zakonu uvjeti za stranca (drzavljanina trecih zemalja) da dobije drzavljanstvo ako nije udana/ozenjen za HR drzavljanina? Hvala.
  2. Da, to je kod spajanja obitelji, ali koliko sam citao, stranac moze zatraziti stalni boravak nakon provedenih 5 godina u HR (npr. radi 5 godina u HR), a time i drzavljanstvo, pa mislim da po toj osnovi moze traziti drzavljanstvo. Ne znam jesam li u pravu. U nasem slucaju tih 5 godina bi bilo dosta prije nego da ceka ovih "bracnih" 4. Hvala za info.
  3. Ima privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji i da, placa sama zdravstveno. Buduci je ona vec 4.5 godine u HR, pretpostavljam da za pola godine moze traziti HR drzavljanstvo? Kad sam vec kod drzavljanstva, koliko znam HR ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo osim za Hrvate iz BiH, sto znaci da ce se ona morati odreci Filipinskog drzavljanstva? Hvala na informacijama!
  4. Pozdrav, Supruga mi je Filipinka (ozenjeni u HR) pa me zanima da li ta cinjenica radi ikakvu razliku u njenim pravima sto se tice rada u HR, ali i ostalih stvari ili je jedini faktor ciji si drzavljanin / kakvu vrstu boravaka imas (privremeni/stalni)? Npr. ako se ona zeli zaposliti u HR firmi da li ta firma zaposljava nju kao svakog drugog stranca (znaci mora imati ispunjene uvjete o zaposljavanju stranaca) ili se moze zaposliti kao i bilo koji hr drzavljanin? Slicno me zanima da li ona moze biti uzdrzavani clan obitelji na temelju toga sto mi je supruga ili to opet zavisi o drzavljanstvu / stalnom / privremenom boravku? Hvala.
  5. Zena se javila u HZZO i oni su isprintali Tiskanicu 1, ali na toj Tiskanici 1 stoji datum prijave 11.2020, a datum do kad vrijedi nije upisan. Sad da li je to greska HZZO ili nije ne znam, otici cemo provjeriti u HZZO. U medjuvremenu je zena dala otkaz tako da bi i ti datumi sad trebali biti drugacji. Ne vidim bas smisla u tome svemu i zasto ova iz MUPa inzistira na HZZO Tiskanica 1 kad se kao dokaz osiguranja moze priloziti i privatno osiguranje, ali zasto da bude jednostavno kad moze komplicirano. Ocito je to modus operandi birokracije.
  6. Pozdrav, Zena Filipinka je podnijela zahtjev za produljenje privremenog boravaka na osnovi spajanja obitelji. Za zdravstveno osiguranje prilozen je obrazac tiskanica-1 (prijava, odjava, promjena) HZZOa kojega joj je urucio sluzbenik HZZOa. Na tom obrascu naveden je datum prijave (11. 2020.) ali ne i datum do kad vrijed - to polje je prazno. Sada sluzbenica trazi da joj se posalje taj obrazac sa novjim datumom. Buduci nam se nije vise kompliciralo sa HZZOom, a ujedno je zeni u medjuvremenu prestao radni odnos a time i osiguranje preko HZZO kreirali smo policu privatnog dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja. Na upit da li moze tu policu priloziti kao dokaz zdravstvenog osiguranja sluzbenica odgovara da zena treba poslati HZZO obrazac tiskanica-1 sa novim datumima?? Zatim joj saljem link na MUPove stranice https://mup.gov.hr/stranci-281595/koji-se-dokazi-smatraju-dokazom-o-osiguranom-zdravstvenom-osiguranju/281922 gdje tocno pise koji dokumenti vrijede kao dokaz zdravstvenog osiguranja i pitanje po kojoj osnovi se inzistira na tiskanici-1 HZZOa. Od tada ni traga ni glasa sluzbenici? Sto poduzeti? Hvala.
  7. Pozdrav, Cura, Filipinka, a uskoro zena je na privremenom boravku na temelju rada. Buduci ce nakon vjencanja dati otkaz i nece vise biti zaposlena, jedan od uvjeta za privremeni boravak (u svhu spajanja obitelji) je i zdravstveno osiguranje. Da li netko zna kako najjednostavnije rijesiti to zdravstveno osiguranje? Prema ovoj MUPovoj stranici https://mup.gov.hr/stranci-281595/koji-se-dokazi-smatraju-dokazom-o-osiguranom-zdravstvenom-osiguranju/28192 kao dokaz se moze priloziti privatno pa cak i putno osiguranje. Da li postoji jos kakva (jeftinija) opcija s obzirom da bi trazila privremeni boravak za naredne dvije godine? Btw. ja sam zaposlen.
  8. Pozdrav, Cura, a uskoro zena, Filipinka je u HR zadnje 4 godine i na osnovi rada ima privremeni boravak koji se obnavlja svake godine. E sad, zanima me, nakon sto se vjencamo, kada tocno ona moze traziti stalni boravak a onda i drzavljanstvo? Da li moramo biti vjencani 4 godine pa tek onda moze traziti stalni boravak ili i ove prethodne 4 godine idu "u rok sluzbe"? Hvala vam.
  9. Da li strani drzavljanin koji je u braku sa hrvatskim drzavljaninom ima ista prava glede rada u HR? Znaci, da li se u tom slucaju strani drzavljanin moze bez ikakvih posebnih dozvola i testova trzista zaposliti kod HR poslodavca? Thx.
  10. ok, thx. idem s njim, napisem izjavu i nadam se da je to to.
  11. Je li ovjera kod biljeznika bas nuzna? Citajuci te vrlo jasne upute stice se dojam da je ovjera nuzna kad je nekretnina u suvlasnistvu, ali moguce da se varam. Hvala.
  12. Pozdrav, Stranac treba promijeniti adresu prebivalista u HR pa mi nije jasan ovaj dio: tocnije ova tocka "suglasnost vlasnika nekretnine da član obitelji koji ima privremeni ili stalni boravak odnosno dugotrajno boravište može prijaviti adresu." Ne kuzim ovo "clan obitelji", kakav clan obitelji? Zelim dati suglasnost strancu da zivi sa mnom u stanu i to je to. Thx.
  13. Postovani gosp. Sivko, vidim da ste upuceni u problematiku pa cisto par brzinskih informativnih pitanja da ne kopam po netu, ako nije problem. Dakle, cura je Filipinka koja radi u HR zadnje 3 godine. Znaci, ima radnu dozvolu, sve po PSu. Ako bi zelio da ona ima ista prava (sva moguca) kao i ja (Hrvat) je li nuzno da ta osoba ima HR drzavljanstvo ili je dovoljna zenidba? Ako nije dovoljna zenidba koji je, uz zenidbu, dodatni uvjet/uvjeti za dobijanje drzavljanstva? Hvala.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija