Jump to content

Ruggero

Korisnik
  • Broj objava

    3
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Mislim da se nismo razumjeli oko ovog mog komentara. Ne tvrdim kako ja mislim da ne mora biti u skladu sa zakonima RH, nego kako je moguće da je Pravilnik donesen, a da njegovi dijelovi u većoj ili manjoj mjeri nisu u skladu sa zakonima. Ako je Zakonom regulirano da osoba koja može voditi upravno pravni postupak "mora imati odgovarajuću stručnu spremu, potrebno radno iskustvo i položen državni stručni ispit", a institucija internim Pravilnikom donese odluku da postupak vodi osoba koja nema te kvalifikacije, to može proći? Doslovno zaposlenici vrtića nazivaju roditelje telefonom, predstavljaju se i sami govore o tome kako pregledavaju i odlučuju o dokumentaciji. Za slučaj potrebe, pretpostavljam da mogu biti i pozvani pred sud da o tome svjedoče.
  2. Pravilnik ne mora biti usklađen sa zakonom, može biti da je krivo donesen. Ono što ja zapravo pitam je - je li zakonito da upravno pravni postupak u ime javne institucije - vrtića vodi netko tko nije tajnik? Može li odgajatelj voditi upravno pravni postupak u ime vrtića ili je to protuzakonito? Pitam jer mi se po logici čini da je protuzakonito, ali nisam siguran.
  3. Zanima me nešto vezano za upise u gradske vrtiće Grada Zagreba koji su upravo počeli. Kako je Vrtić javnopravno tijelo za koje vrijede odredbe Zakona o općem upravnom postupku i postupak upisa u vrtić podliježe odredbama tog zakona, zanima me tko je u vrtiću ovlaštena osoba kojoj zakon dozvoljava da pregledava i utvrđuje je li roditelj predao ispravnu i cjelovitu dokumentaciju ili nije? O toj odluci ovisi koliko će bodova dobiti pojedino dijete i hoće li se ili ne upisati u vrtić. Prema članku 23. navedenog zakona, stavak 2 kaže da službena osoba koja vodi postupak ili rješava o upravnim stvarima mora imati odgovarajuću stručnu spremu, potrebno radno iskustvo i položen državni stručni ispit. Vrtići imaju radno mjesto tajnika, koji su ili pravnici ili su završili upravno pravo, koji bi najbolje odgovarali opisu iz članka 23., a prema mojim saznanjima dokumentaciju pregledavaju i o njoj odlučuju razni drugi zaposlenici (odgajatelji, pedagozi, psiholozi i sl.), ovisno o vrtiću, a tajnici ne. Nije li suprotno zakonu da to radi bilo koji zaposlenik? Može li roditelj saznati tko je u vrtiću pregledavao dokumentaciju i kako utjecati na to da taj posao rade za to odgovarajuće osobe? Može li se uopće rezultate upisa smatrati zakonitima, ako postupak upisa obavljaju osobe koje ne odgovaraju zakonskoj definiciji službene osobe i tko je zakonski odgovoran za njihove krive odluke koje direktno utječu na to da se neko dijete primi ili ne primi u vrtić?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija