Jump to content

Frigg

Korisnik
  • Broj objava

    5
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Hvala na odgovoru! Koliko mi je poznato tj. prema svim podacima koje sam uspjela naći, dozvolu za naukovanje imaju samo obrtnici koji primaju naučnike koji se obrazuju za obrtnička zanimanja, što bi značilo da primaju ili srednjoškolce ili odrasle koji se vanredno srednjoškolski obrazuju ili prekvalificiraju. Samim time prilično sam sigurna da nitko drugi ne može s nekime sklapati ugovor o naukovanju.
  2. Pozdrav, molila bih odgovor na jedno pitanje, ukoliko netko uopće bude znao odgovoriti. Pretraživanjem na internetu nisam našla ništa što bi mi pomoglo rasvijetliti situaciju. Pitanje glasi: postoji li zakonska mogućnost da neka tvrtka osobu primi na obuku bez da ju zaposli? Naime, radi se o obuci u piercing/tattoo salonu. Kako za tu djelatnost ne postoji formalno obrazovanje, znanje se može steći samo naukovanjem u nekom salonu i potrebne su godine da bi se posao naučio. No, kako pravno urediti to naukovanje? Ne može se raditi ugovor o naukovanju jer se ne radi o srednjoškolcu kod
  3. Molila bih informaciju i savjet što mogu učiniti u vezi vrlo neugodne situacije u koju me danas dovela osječka carinarnica i pošta. Naime, dok nisam bila kod kuće, na moju je adresu dostavljena preporučena pošiljka koja je glasila na mene i ja sam trebala potpisati primitak, no poštanski ju je službenik unatoč tome predao mojoj baki, starijoj gospođi koja nije imala pojma što je to stiglo i što ona može učiniti, te su joj naplatili oko 230 kn carine. Budući da sam upoznata sa zakonom o carinskom postupku, ovo me veoma iznenadilo jer ne postoji nikakva osnova za carinjenje pošiljke koju
  4. Lijep pozdrav! Uskoro namjeravam prezime (očevo) promijeniti u majčino djevojačko, jer s ocem nisam u kontaktu već 7 godina. Mislim da je to opravdan razlog koji mogu navesti u zahtjevu. E sad, zbunjuje me ova stavka u Zakonu o osobnom imenu, čl. 10: "Punoljetne osobe kojima je odobrena promjena osobnog imena, ne mogu podnijeti novi zahtjev za promjenu osobnog imena u roku od 5 godina od dana izvršenog upisa promijenjenog osobnog imena u matične knjige." Slijedom toga, ako sada promijenim prezime u majčino djevojačko, a za godinu-dvije se udam, mogu li normalno svom prezimenu doda
  5. Dobar dan, za par mjeseci napunit ću 18 godina, a idući bih mjesec s prijateljima trebala ići u Sloveniju. Zanima me trtebam li punomoć roditelja ili i bez toga mogu prijeći granicu?
×
×
  • Napravi novi...