Jump to content

radoslav1916

Korisnik
  • Broj objava

    35
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Poštovani, moj pok.otac je prodao nekoliko parcela s time da u ugovorima stoji dozvola prava prolaza do njihovih parcela. Jedan od kupaca traži od nas nasljednika upis u katastar prava prolaza, odnosno upisani put. Traži da to potpišemo bez ikakve naknade (jer je zemlja po kojoj prolaze naša i na našem imenu). Mislim da se takvo nešto plaća, a ne znam ni kako bi reagirali ostali kupci koji isto imaju dozvolu prolaza upisanu u svojim ugovorima. Osim toga, nasljeđuje li se pravo prolaza poslije smrti kupca, ili ako se zemlja proda nekoliko puta, a u zemljišniku nije nastala promjena? Velika hvala i poštovanje.
  2. Kad se već pita - da li to znači 4.999,99 ili okruglo 5.000 ?
  3. Molim pomoć jer sam zbunjena. Naime, predmet se nalazi na Županijskom sudu. Tužitelj je u međuvremenu umro, nasljedstvo nije podijeljeno. Sudac je podnescima obaviješten o svemu. Pitanje je,mi smo tražili da se imovina o kojoj je riječ plombira ili bar predadu sudu ključevi,ali nikako da dođemo do imena suca kod koga je predmet. U pisarnici kažu kako se taj podatak ne može dobiti. Je li tomu tako? Zašto se ne bi moglo znati ime suca ako ga želim prijaviti bar njegovu predsjedniku, jer vrijeme odmiče? Zahvaljujem!
  4. Ja, taj i taj ostavljam sve tome i tome - potpis. Ovako izgleda jedna oporuka za koju JB kaže da je po zakonu.Bez datuma, svjedoka,što se sve ostavlja!!! Osim toga, raniji potpisi preminule niti malo ne odgovaraju, ne sliče jedno drugome. Isplati li se protiviti takvoj oporuci ?
  5. Može se i tako reći, ali šta je s onima koji po ugovorima imaju pravo služnosti a neće kupiti. Ovaj što kupi može zabraniti prolaz a onda smo mi krivi!!! Molim da mi odgovorite i na ono pitanje, da li prvi ugovor važi isto i za onoga koji je kupio od prvoga kupca(tu ih se promijenilo dosta i to sve vanknjižno).
  6. Moji pokojni roditelji su još sedamdesetih godina prošlog stoljeća prodali jednu parcelu različitim vlasnicima. U svakom ugovoru postoji klauzula o 3 metra puta koje im se daje na služnost. Put je i danas u našem vlasništvu ( osim nekih koji su preko prijatelja uspjeli djelove prenijeti u svoje vlasništvo-kako, ne znam). Pitanje : većina današnjih vlasnika je kupila svoj dio parcele od prijašnjih ugovornih vlasnika (koji se i nisu bili uknjižili kao vlasnici) i to ne jednog. Da li ovi novi vlasnici imaju isto pravo korištenja puta bez naknade, kako je to stajalo u prvim ugovorima, jer se promijenilo i nekoliko vlasnika (vanknjižno)? Osim toga, kako je zemljište blizu mora svi iznajmljuju svoje vikendice. Po novom zakonu parcela mora imati cca 400m2, a oni uglavnom imaju manje. Kako bi se i dalje mogli baviti iznajmljivanjem potrebna im je veća površina, pa su se sjetili puta, koji je, ponovno ističem u našem vlasnišvu.Već su pokušali sa nagovorom o potpisivanju nekakvog ugovora između nas, na što nismo pristali. Zanima me, kako mi nemamo nikakve koristi od toga puta, što bi im mogli predložiti kao rješenje a da nas ne prevare ? Još je jedan problem na toj parceli. Naime, parcelacijom pri kupnji ostao je jedan mali dio u našem vlasništvu. Mi ga ne možemo koristiti što zbog udaljenosti, što zbog veličine. Zato ga koristi jedan od susjeda za parkiranje automobila svojih gostiju. Kada smo se pobunili, prijetio je, izmišljao kako su moji to njemu na riječ poklonili, kako mi to ne smijemo prodati nikome osim njemu. Što učiniti s ovim čovjekom, odnosno ovim komadićem zemlje ?
  7. Molim vas za pomoć ako je to ikako moguće! Tuženi smo za jedan nasljedni dio pok. djeda. Kako to i ide to traje od 2004. Predmet je sada na Županijskome sudu. Tužitelj je ove godine preminuo. Sucu, (ne znam o kome se radi jer mi nisu htjeli dati tu obavijest), poslali smo dopis i obavijestili ga o smrti tužitelja. Zašto on ne odgovara? Može li donijeti presudu iako je tužitelj mrtav i na kraju krajeva zašto ne mogu znati tko je tu sudac? Spada li to u pravo na informacije? Hvala.
  8. Neudata tetka, sestra moje pok.mame, umrla je u domu za stare i nemoćne. Kakva su prava moja i moje sestre ? Imamo li mi pravo nasljeđivanja i koliko, s obzirom da sumnjamo kako je ona za života prodala stan, a vjerovatno i na neki način ostavila svoju imovinu sinu druge sestre? Nekakav dokument on ima, ali mi ne znamo još kakav. Ako bi imale nekakva prava, koliki je porez u tom slučaju, dali se isplati boriti na sudu? Zahvaljujem.
  9. Sestre su se podijelile fizički, osim kuće koja generacijama nije bila dijeljena, pa tako ni ova nije bila u spisku za nasljeđivanje, ali za to već ide parnica, jer ona tvrdi da je kuća njezina. Neću sada o tome. Dobro govori gospodin, čekat ću tužbu i javiti se, a vama se od srca zahvaljujem.
  10. Pa zar baš nitko ništa o tome nije čuo, ili je tema toliko banalna? Za mene je od velike važnosti!!! Molim vas da mi pomognete, jer će se napisano i dogoditi, a ja nemam novaca za odvjetnike. Hvala!
  11. Poštovani, moja tetka me toliko voli da će me tužiti, kako ona kaže jer može (odnosno jer ima 40.000€), i to tako što će tražiti da se rješenje, podjela i uknjižba vlasništva iza smrti mog djeda 1985.poništi, pa da se dijelimo ponovno. Inače, djed je umro, kćeri su prihvatile oporuku, podijelile zemlje, uknjižile zemlje. Kao jedini nasljednik jedne od sestara koja je sudjelovala u diobi, a također u međuvremenu umrla, molim pomoć!!! Može li se nešto takvo provesti bez ikakvog zakonskog razloga, osim što ona i njen muž mogu izmisliti(npr. zbraja metre i kaže da je ona dobila manje metara, iako su one dijelile po zemlji a ne po metru, velike zemlje nisu dijelile već su ih ostavile po 1/2).
  12. Sporazum je bio sastavljen kao UGOVOR O DIOBI i ovjeren na sudu. Za svaku stranku je bio upisan br.čest.koji bi joj trebao pripasti, pa tako i ova sporna koja nije pripadala po zakonu pok. Kako je bila i sad je u vlasništvu prabake, a ona je imala još potomaka koji su sad pozvani da se izjasne, što bi se moglo dogoditi sa samim ugovorom o diobi?
  13. Ima li itko da mi pomogne. Rasprava se približava, a ja ne znam što da učinim. Ako se nije dobro raumjelo: dvije sestre sastavljaju sporazum o razdiobi nasljeđene imovine. Jedna čest. zemlje u tom trenutku je na pretku. Što će se dogoditi sada na sudu kada je predan zahtjev za naknadno pronađenom imovinom ( više nisu samo 2 nasljednika nego njih više)? Mogu li oni tražiti svoj nasljedni dio? Ako ga oni ne bi tražili, već priznali da zemlja nije njihova, ili se ne pojavili na sudu, da li onda vrijedi ona stara podijela ili se ona može pobijati?
  14. Poslije smrti moga djeda i rješenja o nasljedstvu, dvije kćerke se dogovaraju kome će pripasti koja zemlja. Pri zahtjevu o uknjižbi, odbiveno je uknjižiti jednu parcelu jer pok.nije bio njen vlasnik, već prabaka. Sada smo dali na sud srediti nasljedstvo te naknadno pronađene imovene. Zanima me, znači li da će ona koja je u sporazumu njih dvije spomenuta kao buduća vlasnica,sada bez problema dobiti ovaj komad zemlje, iako se sadašnji nasljednici tome protive ?
  15. Već je rečeno da je presuda u njegovu korist. Dakle, ja sam ostala bez zemlje. To što je on doveo svjedoke koji su govorili ono što su naučili (kao moja teta), bilo je da naude. Svjedoke nismo vidjeli jer sam pozvana ja i odvjetnik samo na zadnju raspravu, iako je sudac bio kategoričan da smo pozivani i prije, što nije istina jer nije pozvan ni moj odvjetnik.Rekla sam da smo sucu predali vlasnički list, a da dotični stvarno nije vlasnik ničega, ništa nije pomoglo. Možda da kažem još i ovo : sin mu radi u ministarstvu i na početku suđenja dotični njegov otac nam je otvoreno prijetio fizički i "znaš li ti tko je moj sin". Mene brine sad to, što da radim dalje? Odvjetnik je predao žalbu, ali sumnjam da će to pomoći s obzirom na situaciju. Njegovo čuđenje je bilo kao i moje na samu presudu, ali ja ne očekujem da će se moj odvjetnik radi mene svađati sa sucem koji je rješenje donio.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija