Jump to content

desimir

Korisnik
  • Broj objava

    377
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je desimir objavio

  1. Stranka u postupku je izjavila zalbu na prvostepenu presudu ali je istu povukla prije isteka roka za podnosenje zalbe. Sud je ovo konstatovao u rjesenju pri cemu je navedeno i da je zbog toga presuda pravosnazna. Da li je zalitelj duzan platiti sudsku taksu na ovakvu zalbu?
  2. NUŽNI NASLJEDNICI su: - ostaviteljevi potomci i bračni drug: nužni dio iznosi 1/2 onoga što bi inače dobili po zakonskom nasljeđivanju - ostaviteljevi roditelji, posvojitelji i ostali pretci - samo ako su trajno nesposbni za rad i nemaju nužnih sredstava za život: nužni dio iznosi 1/3 Link: http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=18741&forum=23
  3. Evo Vam nekoliko odredaba iz Zakona o nasljedjivanju: Prema clanku 9. vi niti ste potomci niti bracni drug iza supruge Vaseg djeda te prema tome ne mozete nasljedjivati ako se gleda zakonski osnov nasljedjivanja. Jedino da Vam ostaviteljica testamentom zavjesta nasljedstvo ili jedan njegov dio. Iz stava 3. clana 11. se vidi da djedov brat nije imao pravo naslijediti po zakonu.
  4. Mozete darovati svoj suvlasnicki dio ukoliko postoji daroprimac.
  5. Sva ulaganja u nekretninu vlasnika pripadaju vlasniku. Vlasnik moze raspolagati dijelom nekretnine u kojem zivite, te na osnovu ugovora o poklonu s vlasnikom mozete steci vlasnistvo. U tom sklopu bi se trebala izvrsiti parcelacija porodicne stambene zgrade. Za ugovor o poklonu ne treba saglasnost ostalih srodnika. Samo u slucaju da se radi o ustupanju i raspodjeli nekretnina odnosno imovine za zivota na sve nasljednike bi bila potrebna njihova saglasnost.
  6. U darovnom ugovoru se moze predvidjeti da Vas bracni drug zadrzi pravo koristenja stana do svoje smrti (tzv. klauzula doživotnog plodouživanja), tako da ta opcija ostajanja bez krova nad glavom nece postojati! Lijep pozdrav!
  7. To bi moglo biti od znacaja! Medjutim, ako u tuzbi ili preinacenju tuzbe niste naveli da je ovaj ugovor bio bez pravne osnove, t.j.da davalac izdrzavanja nije vrsio ugovorne obaveze, onda vam to nije od neke pomoci, kao poseban razlog za utvrdjenje nistavosti, a pored onih navedenih zbog nedostatka forme.
  8. Pogledajte ovaj dolje link, da li Vam odgovara: http://www.scribd.com/doc/33292502/Ugovor-o-Prijenosu-Dionica
  9. Ukoliko je ugovor potpuno perfektan, sto znaci da je pismen, sastavljen i ovjeren od javnog biljeznika, to bi vi trebali steci vlasnistvo na stvarima pobrojanim u ugovoru. Naravno ugovor mora imati i svoju osnovu tj. da vi kao davalac izdrzavanja zaista i izvrsavate ugovorne obaveze.
  10. Zakon o nasljedjivanju Republike Hrvatske: Tekst zakona je ovdje: http://www.legalis.hr/uploads/zakoni01/zakon_o_nasljedjivanju_-_procisceni_tekst.pdf
  11. Zakon o nasljedjivanju Republike Hrvatske proppisuje: ...Članak 2. (1) Sve su fizičke osobe pod istim pretpostavkama ravnopravne u nasljeđivanju. (2) Stranci su, pod pretpostavkom uzajamnosti, u nasljeđivanju ravnopravni s državljanima Republike Hrvatske. Uzajamnost se predmnijeva, dok se suprotno ne utvrdi na zahtjev osobe koja u tome ima pravni interes... Zakon je ovdje: http://www.legalis.hr/uploads/zakoni01/zakon_o_nasljedjivanju_-_procisceni_tekst.pdf
  12. Navodite da nikada nije bilo sporno vlasnistvo vaseg bivseg, dok poslije pisetet da je sve potvrdjeno sudskim odlukama, dakle, vodio se ipak spor. Nejasno je da li ste vi suvlasnik ostale polovice ili vlasnik? Sto se ponasanja bivseg tice, moze odgovarati ako remeti javni red i mir.
  13. Ovo se pitanje rijesava u vanparnicnom postupku za razvrgnuce suvlasnistva. Vi ste u posjedu gornjeg kata i imate pravo na sudsku zastitu posjeda ako bi pokusali da nesto rade protivno Vasoj volji. Okolnost da uzivate vise prostora nego sto je u vasem suvlasnistvu bice cjenjena u navedenom sudskom vanparnicnom postupku pa je mozda vjerovatno da mozete postignuti sporazum da ih isplatitie za navedenu razliku.
  14. Tesko je dati konkretnu ocjenu bez nekih odredjenih podataka. Najbolje bi bilo da ste u ugovoru regulisali mogucnost raskida ako prodavaoc ne bu uklonio sve nedostatke. Ova oblast je regulisana Zakonom o obveznim odnosima od cl.357 pa nadalje. http://www.legalis.hr/uploads/zakoni01/zakon_o_obveznim_odnosima_-_procisceni_tekst_2009.pdf Ukoliko bi se radilo o nekoj "neznatnoj obavezi" prodavaoca onda ne bi mogli traziti raskid, shodno cl.367. U svakom slucaju a prema okolnostima iz konkretno utvdrdjenih prava i obaveza (pismena saglasnost prodavaoca da ce uklonuti nedostatke), mogli bi stre traziti snizenje cijene za konstatovane nedostatke.Morate pismeno kontaktirati prodavaoca o svemu. Nadalje...ako on u razumnom roku nije postupao ili ne bi postupao, mozete postaviti i daljnje zahtjeve za naknadu stete po osnovu neispunjenja iz ugovora. Pogledati i Komentar Zakona cl.124. i dalje: http://www.mediafire.com/?kkm53l01m1ujfb3
  15. Htio sam samo naglasiti da navedete neki razlog zbog cega zelite da imate pismeno obrazlozenje a mozete samo traziti da vam to obrazloze pismeno.
  16. Upitajte njih na osnovu cega i nek Vam to napisu posto ne mozete da se sjetite toga kad Vam zatreba. Meni ni malo ne izgleda logicna.
  17. U Vasem slucaju se ne radi o "ponistavanju ugovora" vec o tome da izvrsite preinaku postojeceg, u smislu kako ste naveli. Obzirom da se radi o kupoprodaji nekretnine, ovakva nagodba bi morala biti pismena i ovjerena od j.b. Kao nasljednici kupca imate svojstvo ugovaraca.
  18. Taj ugovor je poprilicno na klimavim nogama. Po meni najbolje da trazite raskid i zahtijevate naknadu troskova koje ste do sada imali.
  19. Ako nasljednici ne zele isplatiti dug, oprostite se od Vaseg potrazivanja jer je zastarilo.
  20. Tuzba za isplatu dugovoanog po osnovi ugovora o zajmu. To je redovni put sudske zastite jer duznik ne placa dobrovoljno i prema ugovoru.
  21. Ako si otisao a bio vlasnikom ostao si i dalje vlasnik. Kako mislite povracaj? Je li to znaci da je neko samovlasno stupio u posjed? Ako jeste, imate pravo podnijeti vlasnicku tuzbu kojom trebate dokazati svoje vlasnistvo kao i to da je odredjeno lice zauzelo vasu nekretninu bez pravnog osnova. Imam osjecaj da niste pruzili sve informacije u prvom postu.
  22. U Hrvatskoj se primjenjuju pravila predratne Jugoslavije ali mozete pogledati Zakon BiH, clanove od 168. pa nadalje. Smisao odredaba je identican: http://www.almaprnjavorac.com/zakoni/Zakon_o_vanparnicnom_postupkuFBiH_integralni.pdf O sporu male vrijednosti treba vidjeti u Zakonu o parnicnom postupku, cl.457 i dalje: http://www.legalis.hr/uploads/zakoni01/zakon_o_parnicnom_postupku_-_procisceni_tekst_2009.pdf
  23. Slazem se s Vam da su ti komentari bili suvisni...Medjutim, Vase pitanje i nije toliko relevantno za ovaj forum, po mom misljenju. O uredjenju medja procitajte u Zakonu o vanparnicnom postupku, a trebalo bi da stoji ovo: Medja se moze utvrditi na 3 nacina: - po jacem pravu - po poslednjem mirnom posjedu - po pravicnoj ocjeni
  24. Nema na cemu. Uvijek ste dobro dosli!
  25. Moze se i drugacije presumirati, t.j da je graditelj vlasnik objekta ako ga je gradio vlasitim ulaganjima a ostali suvlasnici se nisu tome protivili.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija