Jump to content

MarioSB

Korisnik
  • Broj objava

    220
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Prema zakonu poslodavac mora donjeti za 2013. godinu raspored korištenja godišnjeg odmora do 30.lipnja 2013. godine.A što ako poslodavac šalje radnike na godišnji od 01.01.2013. godine? Da li mora prije donjeti odluku o rasporedu ili unatoč tomu može donjeti odluku o rasporedu do 30.06.2013 i u taj raspored ubaciti ako je neki radnik već iskoristio godišnji odmor, a radnika koja šalje npr 01.01.2013 samo obavijestiti 15 dana unaprijed?
  2. 1.Da li poslodavac koji je s radnikom sklopio ugovor na minimalac (2.814 kn-prije 3 god)a daje mu tri godine plaću veću od minimalca (3700kn buto) može tom radniku sad smanjiti plaću na način da mu isplaćuje minimalac 2984kn bruto kao što je bilo dogovoreno u ugovoru.(sad se samo promjenio minimalac) Naime do sad mu je iznos preko 2814kn bruto isplačivao kao stimulaciju( na platnoj listi piše stimulacija) iako za tu stimulaciju nisu bili određeni nikakvi kriteriji? Ukratko:ugovorena plaća je bila 2814kn bruto, poslodavac mu je unatoč tomu isplaćivao 3700kn bruto i sada mu je nakon tri godine vratio na minimalac.Jeli to zakonito? 2.Da li poslodavac koji ima više od 20 zaposlenih i koji na platnim listama ima iskazane stimulacije i preko 1000kn,a nije vezan nikakvim kolektivnim ugovorom mora imati nekakav pravilnik o kriterijima za određivanje stimulacije? Ako netko može argumentirati sa zakonskim normama bio bih zahvalan!
  3. Sklopljen je ugovor o zakupu poslovnog prostora na određeno vrijeme od 5 godina.Tih pet godina je prošlo u 7 mjesecu 2011. godine.Nakon isteka tih 5 godina nije sklopljen nikakav novi ugovor, a dotadašnji zakupoprimac je i dalje u prostoru.On svoje obaveze uredno podmiruje.Da li ja sad mogu od njega zahtjevati da izađe iz prostora pošto mu je ugovor istekao prije godinu dana ili se uzima kao da je sklopljen ugovor na neodređeno?Želim prostor dati drugom zakupniku jer mi daje bolju ponudu, a trenutni zakupnik ne želi dati takvu ponudu.
  4. Izvanredni otkaz se uopće ne potpisuje.Možete samo potpisati eventualno primitak istog.A radnu knjižicu Vam je poslodavac dužan vratiti prema članku 124. Zakona o radu u roku od 15 dana od prestanka radnog odnosa zajedno sa odjavam sa mirovinskog i zdravstvenog.(i poreznu karticu).Ako smatrate da je otkaz neopravdan pošaljite poslodavcu preporučeno zahtjev za zaštitu pravu u kojem ćete navesti razloge zašto smatrate da je otkaz neopravdan i zahtjevati da vas se vrati na posao.U roku 15 dana poslodavac vam može odgovoriti.Ako ne odgovori ili odgovori negativno možete se obratiti sudu.Ništa vas ne košta da mu pošaljete zahtjev za zaštitu prava.To možete sami napisati.
  5. Za Boris 1977 Hvala na linku, sad bar znam da će se uskoro riješiti.Meni u kolektivnom ugovoru i u ugovoru o radu to ne piše.Gdje piše u zakonu da treba poslodavac?koji članak?stavak?Pa da to jasno piše ne bi se vodila tri sudska postupka(tako lesar kaže) i ne bi Mrsić rekao da će to uskoro riješiti.
  6. Poštujem vaše mišljenje al se ne slažem s njime.Jednostavno nigdje ne piše da ta obveza leži na poslodavcu.To je vaše logično zaključivanje,ako obveza nije na zavodu onda je na poslodavcu.Ali kakva je to logika da poslodavac nakon tri godine plaća naknadu?Znači radnik može biti na bolovanju još 10 godina i poslodavac bi trebao njemu plačati naknadu još 10 godina?
  7. tadija Nije istina da poslodavac ima obvezu platiti naknadu plaće nakon3 godine. U Zakonu o radu (čl. 87) samo piše da radnik ima pravo na nkandu, ali nigdje ne piše da ju je dužan platiti poslodavac.Osim toga gdje je logika da poslodavac nakon tri godine ponovno plaća naknadu?Pa nije poslodavac kriv što gospoda iz Hzzo nisu utvrdili da li gospođa ima pravo na mirovinu ili je radno sposobna..Kad nazovete Hzzo i pitate tko je dužan platiti naknadu kažu, poslodavac, ali kad ih zamolite da vam pismeno napišu tko je to dužan platiti i temeljem kojeg članka, onda nema šanse da dobijete odgovor.Preko jedne osobe sam saznao da je ministarstvo upoznato s tim problemom i da će se sljedećim izmjenama zakona to regulirati.Samo nisu rekli koje godine!
  8. Izvanredni otkaz radnik uopće ne mora potpisati.
  9. Situacija je sljedeća:Imam radnicu koja je neprekidno na bolovanju s iste osnove više od 3 godine.Prema članku 39. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju zavod više nije dužan isplaćivati naknadu nakon 3 godine neprekidnog bolovanja.Istim zakonom nije propisano tko nakon 3 godine bolovanja treba isplaćivati naknadu. Prema članku 87. zakona o radu radnik ima pravo na naknadu plaće za razdoblje u kojima ne radi zbog opravdanih razloga propisanim zakonom.No ni taj zakon ne kaže tko tu naknadu nakon 3 godine bolovanja treba isplaćivati? Logično bi bilo da pošto zavod nije dužan isplaćivati naknadu to učini poslodavac.Ali u ni jednom zakonu ne piše izričito da tu naknadu treba isplaćivati poslodavac?Samo piše tko ne treba nakon tri godine(u ovom slučaju zavod) Pitanje:Što da radim?Jel trebam ja kao poslodavac tu naknadu isplatiti ili ne?
  10. Zanima me sljedeće: Da li poslodavac u djelatnosti trgovine mora polagati dnevni promet dućana u banku ili finu na kraju tog dana ili sutradan?Odnosno da li može promete od naprimjer pet dana držati u dućanu i onda predati na banku ili mora taj novac polagati dan za danom?Koji članak kojeg zakona to uređuje?
  11. Da bi dali izvanredni otkaz morate imati nekakav razlog za to..A to što ste našli novi posao nije razlog za izvanredni otkaz.Spomenukli ste neplaćanje prekovremenog rada-to bi Vam mogao biti razlog za izvanredni otkaz.Ali najbolja Vam je opcija sporazumni prestanak radnog odnosa.
  12. Situacija je sljedeća: -radnica je radila kod prethodnog poslodavca od 01.01.2012 do 13.03.2012.nakon toga prestaje raditi.Prema zakonu imala bi pravo na razmjerni za 2 mjeseca kod toga poslodavca. -01.06.2012. ta radnica počinje raditi kod novog poslodavca.S obzirom da će raditi više od 6 mjeseci u 2012. godini ispada da joj pripada pravo na puni godišnji odmor za 2012. -sljedom navedenog ispada da će radnica koristiti u 2012. godini razmjerni godišnji za dva mjeseca kod starog poslodavca plus puni godišnji odmor kod novog poslodavca. Kako da novi poslodavac odredi godišnji odmor za tu radnicu?Ima li ona uistinu pravo na puni godišnji odmor iako je već koristila razmjerni kod starog poslodavca ili bi joj pripao srazmjerni godišnji kod novog poslodavca, iako zakon propisuje da ima pravo na puni godišnji nakon 6 mjeseci rada u kalendarskoj godini.
  13. Ako odbijete potpisati ne mora značiti da će vam dati otkaz,al to je vrlo vjerovatno.Na koja prava bi imali pravo ovisi o vrsti otkaza koji bi dobili odnosno o načinu na koji bi vam prestao radni odnos.Npr.ako potpišete sporazumni prestanak ugovora o radu nemate pravo na naknadu.Ako dobijete poslovno uvjetovani otkaz imate pravo na naknadu sa zavoda,a ako radite duže od 2 godine i na otpremninu.U svakom slučaju imate pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor ako niste iskoristili godišnji u cijelosti. Znači sve vam ovisi o načinu prestanka radnog odnosa.I zapamtite :otkaz se ne popisuje!Potpisuje se samo sporazum o prestanku ugovora o radu, a to su vam dva različita načina prestanka radnog odnosa.
  14. koliko ima plaću vjerovatno je regulirano ugovorom o radu.Bez njene suglanosti ne može joj smanjivati plaću.
×
×
  • Napravi novi...