Jump to content

krcanka

Korisnik
  • Broj objava

    17
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je krcanka objavio

  1. Postovani evo javljam se ponovo, jer sam na iznanedjenje ovih dana dobio Rjesenje Zupanijskog suda gdje se uvazava Zalba ovrsenika (brata) i ukida rjesenje Opcinskog suda o ovrsi i predmet vraca prvostupanjskom sudu na ponovan postupak. Razlog za takvu odluku se navodi nesredjeni Zemljisno-knjizni izvadak za nekretnine koje su obuhvacene ovrhom tj. upisani su drugi rodjaci i susjedi. Znaci nekretnine na idu na javnu drazbu Ovakvo stanje nekretnina u Zemljisnim knjigama bilo je poznato sudu za cijelo vrijeme procesa od 12 god. i nisu prigovarali vec je Opcinski sud 2011 god. donio presudu za civilnu diobu (koju je trazio moj brat). Na zalbu moju i bratovu Zupanijski sud donosi presudu i rjesenje 2012 god. te navodi da je sud prvog stupnja pogresno primijenio materijalno pravo kada je odbacio mogucnost geometrijske diobe predmetnih nekretnina, pogotovo kod cinjenice jer je prihvatio nalaz i misljenje sudskog vjestaka gradjevinske struke. Dalje stoji citiram: "Naime, cl. 50. ZV propisano je da je geometrijska dioba nacin razvrgnuca suvlasnicke zajednice, dok u stavku 4. predvidja mogucnost javne drazbe, ali samo ako geometrijska dioba nije moguca, a da se znatno ne umanji vrijednost nekretnina. S obzirom da iz provedenog vjestacenja slijedi mogucnost geometrijske diobe i da ista ne dovodi do umanjenja njihovih vrijednosti, jasno je da je sud prvog stupnja u konkretnom slucaju mogao i trebao predmetne nekretnine podijeliti geometrijski.Nadalje smatra da su se u konkretnom slucaju stranke trebale utvrditi suvlasnicima za 1/2 dijela u odnosu na sporne nekretnine i na taj nacin provesti djelomicno razvrgnuce na temelju kojega bi tada svaki suvlasnik za sebe mogao uspostaviti etazno vlasnistvo, a navedeno slijedi iz nalaza i misljenja vjestaka, pa je sud prvog stupnja mogao primijeniti odredbu cl.48. i cl.53. ZV." Na kraju zelim vas pitati, dali mogu sada kad se predmet vraca sudu prvog stupnja zatraziti da se primjeni geometrijska dioba kako je gore navedeno jer ja nisam nikad bio za civilnu diobu vec moj brat (a sada se protivi ) i dali MORAM prije pokrenuti postupak za sredjivanje Zemljisno-knjiznog stanja (1/1) ja sam ili moramo zajedno? Oprostite na opsirnom pismu i zahvaljujem.
  2. Hvala na detaljnom odgovoru, mada Vas jos molim da mi odgovorite, 1.Sta znaci:" moze da koristi cijelu kucu u omjeru svog idealnog suvlasnickog dijela." Dali se to odnosi na podjelu koju su sudski vjestaci predlozili? 2. Kome se podnosi taj zahtjev? 3. Mogu li sam ili moram putem odvjetnika? 4. Ako mogu sam, molio bi Vas da mi pomognete formulirati zahtjev, na sto Vam najsrdacnije zahvaljujem. Lijepi pozdrav
  3. Postovani, ukratko cu Vam opisati situaciju te molim za savjet. Izvanparnicnim postupkom brat i ja se nismo mogli dogovoriti o podjeli nasljedstva, posto on smatra da ima pravo na cijelo imanje jer je zivio sa pok. roditeljima. Nikakve oporuke roditelji nisu ostavili. Upuceni smo u parnicu koju sam ja pokrenuo 2001 god. Nakon 12 god. sud je donio rjesenje da svatko od nas dobiva 1/2 te ce se kuca sa pomocnim objektima prodati i novac podijeliti na nas dvoje, posto nema suglasnosti da bi se kuca podijelila fizicki iako postoje dvije mogucnosti na osnovi misljenja vjestaka (2x su izlazili na teren). Nakon ulozene zalbe brata na Rjesenje Opcinskog suda, Zupanijski je potvrdio odluku. Pokusao sam kontaktirati brata i ponuditi da on mene isplati ili ja njega ako nece da zajednicki koristimo kucu. Odbija svaki dogovor i pored Rjesenja suda, uvjeren da on ima pravo na cijelu kucu. Krajem 2013. pokrenuo sam Ovrsni postupak i do danas ne dogadja se nista. Raspitao sam se na sudu medjutim oni kazu ulozio je brat zalbu na Rjesenje o Ovrsi radi troskova Ovrhe te je predmet vracen Zupanijskom sudu. Ovo je ukratko cijela prica, a mene interesira: 1. Dali ima brat pravo da koristi cijelu kucu sto i koristi ako je moja neodredjena polovica? On je tu do 1999 god. zivio sa roditeljima (na otoku), a od kada su oni umrli zimi zivi u gradu a ljeti na otoku. 2. Na koj nacin da dodjem do svoje polovice i koja su moja prava u ovom slucaju? 3. Imam li pravo zatraziti da se iseli i da se kuca zapecati do prodaje? 4. Svi prikljuci ( voda, struja, Telefon jos uvijek glase na ime pok. oca), pokusao sam to odjaviti smrtovnim listom, jer se bojim ako ne bude on redovito placao da ce jednog dana doci meni na naplatu polovica duga. Medjutim rekli su mi da to oni ne mogu na osnovu moje prijave uciniti vec to mora moj brat sam uciniti, a ako dodje do dugova onda cu morati sudskim putem dokazivati tko je tu zivio i koristio. Vidim da ovo sud nece nikad rijesiti vec ce se trebati sila upotrijebiti a tada ce sigurno doci do velikog zla, jer ovu situaciju vise ne mogu trpiti. Lijepo Vas molim za savjet i unaprijed zahvaljujem.
  4. Vjestacenjem je utvrdjeno da se kuca, konoba i stala mogu podijeliti i vrijednost tih istih. Medjutim moj brat je izjavio na sudu da se ne zeli dijeliti vec je predlozio civilnu diobu, na osnovu cega je sud i donio takvu odluku. On momentalno koristi to sve iako ja Imam pravo na polovinu. Svih 12 godina spora nije bilo sporno to sto nisu bili cisti papiri u z.k.ul., a sada je ulozio zalbu da kuca nije nasa vec da imaju i rodjaci udio sto nije istina. Kuca je stara preko 100 god. te su je roditelji za zivota obnovili sto je sve dokazano na sudu. Kako da dodjem do svoga (Osim silom) dijela i sto mi je raditi?
  5. Postovani, temeljem rjesenja o nasljedivanju pripala mi je polovina roditeljske kuce. Posto nije bilo suglasnosti sa bratom (spor se vodio 12.god.) a u vezi podjele sud je donio rjesenje da se kuca proda i novac podjeli. Nakon vise pokusaja da urazumim brata na dogovor da se kuca ipak ne proda (ponudio sam mu isplatu ili da on mene isplati, ili da se podjelimo), sve je odbio uvjeren da on ima pravo na cijelu kucu. Odlucio sam pokrenuti ovrsni postupak na koji se on sada zalio jer u z.k.u. nisu cisti papiri (upisani su rodjaci, susjedi ). Obratio sam se odvjetniku da ga upitam dali sud moze kucu prodati ako nisu cisti papiri, na sto je on odgovorio da moze posto oni svi upisani u z.k.u.nisu nista pokrenuli nakon 16 god. smrti nasih roditelja, te da su imali pravo na dio kuce da bi to ucinili. Isto tako navodi da je vlasnistvo utvrdjeno vjestacenjem ( 2 puta ). Ja u sve to sumnjam, pa vas zelim upitati dali mogu bez odvjetnika pokrenuti ispravni postupak i kako da to napravim i sto mi sve treba od papira da prilozim? Isto tako dali mogu to uciniti bez brata samo u svoje ime jer rjesenjem njemu pripada polovica? Unaprijed hvala na savjetu i pomoci.
  6. Oprostite, ocete mi reci u prijedlogu za upis, pod predlagatelj da stavim samo moje ime ili da navedem svih troje nasljednika (bracu). Tko je ovdje protustranka ( stric ili njegova zena).U zemljisnjim knjigama jos stoji na strica imanje, premda je nakon njegove smrti pripalo sve njegovoj zeni a koja je poklonila za svoga Zivota imanje mome didu.Gdje da zatrazim rjesenje nasljedstva od 1944-45 u Zadru. To ce mi sigurno trebati da dokazem da je imanje strica preslo na njegovu zenu a ne na djecu.
  7. Opcinski sud je prihvatio moju zalbu, za koju sam morala pristojbu platiti, i salje dalje na Zupanijski sud da on odluci o mojoj zalbi. Tuzio je rodjak koji je naveo jos 12 ostalih od rodbine bez da mi o tome uopce znamo. To se radi o 15 cestica koje sveukupno iznose preko 12.000m². To se nije usudio napraviti dok su moji roditelji bili zivi, vec nakon njihove smrti jer zna da mi djeca zivimo u inozemstvu.
  8. Dali to mogu uciniti iako je stvar sada na Zupanijskom sudu i ceka se odgovor na tuzbu? Ako mogu, lijepo bih Vas molila da mi pomognete kako sastaviti taj prijedlog, valja pokusati. Zahvaljujem
  9. Da, mozemo. Imam dokumenat Katastra Povijest posjedovanja gdje se to sve vidi. Danas je predsjednik suda naredio da se zalba odma sutra prosljedi Zupanijskom sudu a ja cu jos predati u privitku Povijest posjedovanja. Dali imate jos koju ideju sto bi se trebalo napraviti ili napisati? Zahvaljujem.
  10. Evo ovako da pokusam odgovoriti na vasa pitanja. Kako mi je receno na katastru radi se o agrarnoj reformi 1948 kada je zena pok. strica darovala imanje mome didu. Ona je umrla 1950 god. Nakon smrti dida nasljedila je moja pok. Mama a nakon nje mi djeca. To imanje se jos dana danas stoji u Zemljisnjim knjigama na pok. strica a u Katastru na mene i moju bracu. Rjesenjem o nasljedivanju sva se ta zemlja dijeli na nas troje djece. Paralelno sa nasim sudom vodio je sud i rodjak za stricevo imanje nakon sto je ta zemlja u posjedu nase obitelji preko 50 god., za koji smo mi saznali tek kada je sud donio rjesenje o nasljedjivanju na koje sam pravovremeno reagirao. Od tada se nije vise nista desavalo ( 2010), sud se opravdava da jednoj osobi koja zivi u Australiji ne mogu dostaviti moju zalbu. Upravo danas imam termin kod Predsjednika suda jer ne moze biti da skoro 6 god. urucuju nekome zalbu i radi Toga nista se ne rijesava. Puno hvala na Vasem trudu i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
  11. Molila bi da mi netko odgovori i pomogne kako da napisem zalbu na rjesenje suda o nasljedjivanju. Prvo cu vam ukratko koliko mogu opisati situaciju. Moja pok. majka ( 1998) nasljedila je veliko imanje od svog pok. oca (1975). Pok. dida je veci dio imanja nasljedio od pok. strica (1944) i njegove pok. supruge (1950). Stric je imao dva sina koji su zivjeli u Americi i umrli 1955 i 1957 god. Nakon striceve smrti 1944 god. cijelo imanje je preslo na njegovu sprugu. 1948 god. znaci dvije godine prije njene smrti a u suglasnost njezinih sinova, njezino imanje je I revizijom preslo na moga dida. Nakon smrti moga dida na moju majku (1982) i jos jednom II revizijom 1986, a od 1998 sada na nas djecu. Ovo sam saznala na temelju dokumenta Povijest posjedovanja. Nakon smrti moje majke, jedan od rodjaka pokrenuo je ostavinu pok. strica i strine, smatrajuci da ima pravo on i 12 ostalih rodjaka na nasljedstvo jer nasljednika prvog reda nemaju. Znajuci da su ces. zem. predmet naseg nasljedstva, nas kao nasljednike nije ni naveo. Sud je donio rjesenje da oni svi imaju pravo na nasljedstvo, ali igrom slucaja jedan od tkz. nasljednika mi je pravovremeno pokazao to rjesenje na Koje sam ulozila zalbu i koju je sud prihvatio. U medjuvremenu sam zatrazila od nadlezne ustanove Povijest posjedovanja. Kako mi je objasnio covjek koji radi na tome, nakon smrti striceve zene nije ostalo nikakvo nasljedstvo jer je ona sve dala mome didu 2 god. prije smrti I revizijom. Neznam kakav je postupak sada, dali cu biti pozvana od suda ili trebam da dostavim neku zalbu ili molbu i pokazem sudu Povijest posjedovanja te da zatrazim ponistenje te presude. To imanje je vec i dosjeloscu pripalo nama (1948 - 2010) a da sve te godine nitko nije osporavao ni trazio bilo koji komad zemlje od pok. strica. Pomozite mi kako da napisem ili savjet sto mi je dalje radit. Odvjetnika ne zelim angazirati jer financijski nisam u mogucnosti.
  12. Postovani, interesira me dali sam ja kao necak (nema drugih nasljednika osim mog oca) oslobodjen od placanja poreza ili ne pripadam u tu skupinu? Zahvaljujem na odgovoru
  13. Hvala na odgovoru, dali mi mozete objasniti kako se to radi odnosno sta je sve potrebno za pokretanje postupka? Mora li to ici preko odvjetnika i koliko je prosjecno dug postupak? Dali sud moze izvrsiti diobu po posjedovnom listu a onda da svatko sredjuje gruntovnicu za svoj nasljedni dio? Ima li uopce smisla da sud sada donose odluku da izadje sudski vjestak na teren i na koj nacin bi on to dijelio kad nisu cisti papiri? Zahvaljujem
  14. Pozdrav svima Po nacionalnosti sam Hrvat (rodjen u Njemackoj, gdje radim i zivim) i imam Njemacko drzavljanstvo. Moj stric koji zivi u Hrvatskoj i nema nikakvih nasljednika osim mog oca i mene zeli sklopiti samnom Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju. Interesira me dali je to zakonski moguce posto sam strani drzavljanin (od 1.7. je i Hrvatska u EU), dali trebam platiti kakav porez na imovinu koja ce biti obuhvacena Ugovorom? Molio bi ako netko zna nesto vise u vezi Ugovora o dozivotnom uzdrzavanju sa stranim drzavljaninom da mi odgovori na gore navedena pitanja a moze da me i uputi kako da to rijesim jer stric uporno hoce da to napravimo. Unaprid zahvaljujem
  15. Hvala Matrix76 na pitanju. Knjizni vlasnici su mjestani sela (susjedi, rodjaci itd.) a medju njima se nalaze i moji pok. roditelji. U gruntovnici pise da oni svi imaju odredjene djelove pojedinih cestica, medjutim u stvarnosti veci dio cestica pripada za cijelo mojim pok. roditeljima. Na koji nacin ce sada sud to podijeliti? Termin imamo pocetkom lipnja na Opcinskom sudu, posto moj brat koristi sve, jer zivi u blizini, zalio se Zupanijskom sudu na odluci Opcinskog suda (razlog zalbe neuskladjeni katastar i gruntovnica) i upravo ovih dana mu je zalba odbijena. Kao drugo postoje zemljista koje u gruntovnici glase na rodjake koji su umrli prije 50 god., a u stvarnosti je zemljiste od mojih pok. roditelja kako i pise u katastru. Za mene katastar nazalost prikazuje pravo vlasnistvo pok. roditelja, svaku cest. sam provjerio osobno na terenu, medjutim u gruntovnici je katastrofa. Kakav prijedlog da dam sudu na koji nacin da se podijelimo, jer ako bude to radio vjestak necemo se dogovoriti, posto smatram da zemlju treba podijeliti ne samo po povrsini na jednake dijelove vec i po vrijednosti i polozaju a toga ima dosta (oko 35.000m²) i sve na moru. Mom bratu nije do podjele jer dosta toga koristi i vec 14 god. odugovlaci ne pristaje na nikakav dogovor.
  16. Dali mi netko moze odgovoriti, dali je dozvoljena katastarska dioba suvlasnickih nekretnina, prema postojecem posjedovanom stanju u katastarskom operatu? To me interesira jer vodim spor sa bratom a njegov odvjetnik tvrdi da se dioba nekretnina moze izvrsiti samo prema postojecem zemljisnoknjiznom stanju a ne prema katastarskom operatu. Ako je to tako onda se danas nebi moglo 90% nasljedstva rijesiti, jer kako znamo zemljisnoknjizno stanje po opcinama je katastrofalno, i tek se ovih godina pocelo rijesavati na racun drzave. Unaprijed zahvaljujem
  17. Presudom opcinskog suda (lipanj 2011) i potvrdjenom presudom Zupanijskog suda (sijecanj 2012) razvrgnuta je suvlasnicka zajednca na nekretninama obiteljskoj kuci i okucnici, konobi i stali. Posto do dogovora o mirnoj podjeli se nije moglo doci,vec se 13 god. vodio spor, sud je presudio da se predmetne nekretnine prodaju na javnoj dradzbi, a dobiveni iznos podijeli na jednake dijelove izmedju nas dvoje. Moj brat me je odmah nakon primitka presude Zupanijskog suda nazvao i molio da se dogovorimo, jer on ne zeli izgubiti roditeljsku kucu. Predlozio sam mu da me isplati, sto mu ne pase jer nema novaca, predlozio sam mu da ja njega isplatim, nepase mu jer bi on htjeo cijelu kucu. Stvar je u tome da zeli kao i do sada samo da odugovlaci a ujedno i da sve i koristi, posto sam ja u inozemstvu. Molio bi nekoga tko ima iskustva ili znanja, da mi odgovori na koj nacin se provodi javna dradzba. Dali cu o tome biti obavijesten i imam li pravo da ucestvujem u dradzbi i sa kojim iznosom (postotkom) trebam da ucestvujem na prvoj dradzbi ako je procijenjeno na 180.000€ a meni pripada polovina. Interesira me nakon kog vremena sud objavljuje dradzbu, postoji li odredjeni rok, posto je kod nas od presude do danas proslo vec 8 mj., i nista se ne desava. Dali mozda treba da netko od nas pise sudu i zatrazi da se pokrene javna dradzba? Dali imam pravo traziti novcanu naknadu od brata za koristenje cijele kuce od dana presude ili za cijelo vrijeme parnice, posto se ona i vodila tolike godine jer je on osporio moj dio nakon ostavinske rasprave, gdje sam ja dobio 1/3, a posto se sestra odrekla dijela kuce, konobe i stale u toku parnice u korist brace, na kraju smo nas dvojca dobili svaki po pola. Unaprijed hvala
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija