Jump to content

mrblues

Korisnik
  • Broj objava

    55
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je mrblues objavio

  1. Poštovani,


    pjevanje  te vrste je zabranjeno u caffe barovima ( naši kafići) kako u Engleskoj tako i u Francuskoj a i u ostalim zemljama EU. Zašto ? Jer se na usta  i na akustične istrumente tih pjevača (obično akustične gitare ) nemože motirati uređaj mjerenja razine buke .
    To što vi vjerujete da je ispod 65bB  je netočno.
    Osim toga pitanje : što vas motivira da u stambenos zgradi  uvodite grupna pjevanja?
    Pa ako to hoćete unajmite si noćni klub a u stambenoj zgradi prodavajte pivu i kavu.

    LP
     

  2. prenosim zadnji prijedlog koji sam poslao Ministarstvu Zdravstva  i dobio odgovor  da će se razmotriti itd.

    Dakle , okvirno (načelno) glazbu u "coffie lounges" -našim “caffe barovima” ( "kafićima" ) , a prema čl. 14 Pravilnika , bi idućim dopunama i izmjenama Zakona i Pravilnicima trebalo regulirati odprilike kako slijedi :
     

    ·         Trebalo bi izdavati licence za izvođenje ambijentalne glazbe u caffe barovima .Kod nas tih licenci još nema ( po mojim saznanjima) nego se naplaćuje nekakav paušal ZAMPU.
     

    ·         treba uvesti definiciju ( pojmovnik) "ambijentalne glazbe " ( glazbe ugođaja)  prema definiciji PPL , London ( dokument u privtku )
    "Background music is the playing of recorded music to create an atmosphere or ambience that is not a special feature of, or essential to, the main event or is not essential to the operation of a premises."

    ·         prijevod :   "glazba ugođaja je pozadinska glazba ( ambijentna glazba) koja znači reproduciranje snimljene glazbe sa svrhom stvaranja atmosfere ( ugođaja) koji nije specifikum , ili bitni element, glavne svrhe caffe bara ili nije bitna za poslovanje ugostiteljskog objekta , a najviše do 65 dB(A) vršne glazbene razine "

    ·         za njihove "coffie lounges" ( ekvivalnet našem “caffe bar “-u) je dozvoljeno izvođenje samo “background music” (glazba ambijenta, ambijentalna glazba ili glazba ugođaja ( a koja je kod nas po mišljenju Ministarsta Turizma glazba kod koje se može normalno komunicirati ?) bez obzira na tip glazbe ( rock,blues,jazz,latino, narodna,crkvena,itd) ali samo na el.acoustičnim uređajima i to samo do 65dB(A) razine glazbene snage.

    ·         Vrsta , model , proizvođač i serijski broj el. akustičkog uređaja za reprodukciju se mora prijaviti i mora se postaviti certificirani limitator tj. elektonski uređaj koji ograničava glazbenu reprodukciju pojačala snage preko zvučnika na max. 65 dB(A) razine , da se ne može prebaciti razina 65dB(A).

    ·         Linitator mora biti takve vrste i kvalitete da se ne može zaobići putem digitalnih daljinskih uređaja kad ugostitelj vidi da dolazi sanitarna inspekcija. Također mora biti takve certificirane vrste da se od strane inspekcije može vidjeti da je ugostitelj mijenjao nešto na tom uređaju , a to bi morala biti ozbiljna prekršajna, pa čak i kaznena odgovornost ugostitelja.

    ·         Na primjer ovakav limitator je  :

    https://download.cesva.com/datasheets/dl100_en.pdf
     

    ·         Nije dozvoljena "živa" akustična glazba ( glasno pjevanje, akustične gitare , bubnjevi i ostali akustični instrumenti ) jer se na njih ne može postaviti elektronski limitator razine reprodukcije glazbene snage i ograničiti na 65dB (A) razinu .

    ·         karaoke, DJ glazba sa DJ operatorom, razglasi itd. nisu uopće dozvoljeni bez obzira na mogućnost priključenja na elektronski limitator i pojačalo snage u objektu jer ta vrstu glazbene reprodukcije nije u duhu svrhe “coffie lounge” ( caffe bara). za tu vrstu glazbe postoje drugi oblici i prostori po zakonu ( napr. noćni klubovi, disko klubovi i td. )

    ·         Naravno sve se to strogo kontrolira od strane inspekcije i to bez najave dolaska inspekcije I na tzv, “undercover” ( tajni) način , a kazne su od 28 dana pljenidbe uređaja za izvođenje, sudskog postupka, velikih novčanih kazni  , pa onda i do oduzimanja licence ili dozvole za rad ugostiteljskog objekta.

    Nadajući se da će bar dio tih primjedbi , ako ne i sve , biti inkorporirane u prijedlogu novih Pravilnika i Zakona ,

    MrBlues

  3. , Zagabria je napisao:

    Problem je u tome što ministarstva turizma i zdravstva moraju pronaći način kako protumačiti zakone i pravilnike a da se dozvoli izvođenje glazbe u živo caffe barovima.

    Razlog tome jest što je u centru gradova, toliko ugostiteljskih objekata registrirano kao caffe bar a redovito izvode glazbu u živo, te im je to glavni "forte". Neki od tih objekata su izvan stambenih zgrada, imaju jako dobru izolaciju i ne smetaju nikome. Nisu registrirani kao noćni klub zbog nekih drugih uvjeta koje nisu ispoštovali... i primjerice definiranjem glazbe ugođaja kao glazbe sa CD-a, bi se svim tim klubovima zabranilo organiziranje koncerata.

    Oni zapravo trebaju kompletno promijeniti zakone, kako bi caffe barovi koji nisu u stambenim zgradama mogli izvoditi koncerte i imati glazbu iznad 65dB(A), ili uvest dodatnu kategorizaciju. Samo definirat glazbu ugođaja neće nikada.

    Prilažem 3 poučna dokumenta koja vrijedi pročitati.

    Prilog3b-Kongres.pdf

    Prilog3a-Kongres (2).pdf

    Vedenik.pdf

    Teško bi bilo  nači kvalitetnije materijale od ovih gore u privitku  koje sam detaljno proučio i nalazim  da su vrhunska prezentacija i analiza te problematike.
    Pisao sam Min. Zdravstva  poslavši im prijedlog kako sam ga prezentirao u glavnim crtama ovdje , gdje i dalje smatram da je jedini pravi način rješavanja ove problematike prekomjerne glazbene buke u caffe barovima ( kafićima) tj.  PRAVILNIKA O NAJVIŠIM DOPUŠTENIM RAZINAMA BUKE U SREDINI U KOJOJ LJUDI RADE I BORAVE a u svezi čl. 14 istoga , a to je kao i u GB za njihove "coffie lounges":

    1. potpuna zabrana "žive " ( akustične ) glazbe tj. vokalna,  akustične gitare , tambure, harmonike , trube, saksofoni, violine , bubnjevi i sl. u  ugostiteljskim objektima tipa "caffe barovi" i sličnima. Za "živu glazbu " postoje drugi prostori i izolacijsko-tehnički uvijeti pa nek tamo izvode tu glazbu. Konačno ne mora svaki "caffe bar" ( kafić) organizirati tu vrstu glazbe  jer to i nije u duhu takve vrste ugostiteljskog objekta. Dakle, takvi ugostitelji zlorabe nedorečenost i nejasnoću u  Pravilniku da se može izvoditi glazba  do najviše razine 65 dB(A) vršne snage , kao i pojedina tumačenja Ministarstva Turizma  da " živa glazba upotpunjava turističku ponudu i slično...." u kafićima.

    2. dopuštena je samo "ambijentalna glazba" ( glazba ugođaja)  sa elekričnih uređaja tipa CD , DVD , gramofoni , TV i sl. ali samo preko "certificiranih" službenih limitatora  na razini  cca 65 dB (A) vršne snage .

    na primjer ovakvi :
    https://download.cesva.com/datasheets/dl100_en.pdf

    3. karaoke, DJ glazba sa DJ operatorom, razglasi itd. nisu uopće dozvoljeni bez obzira na mogućnost priključenja na elektronski limitator i pojačalo snage u objektu jer ta vrstu glazbene reprodukcije nije u duhu svrhe “coffie lounge” ( caffe bara). za tu vrstu glazbe postoje drugi oblici i prostori po zakonu ( napr. noćni klubovi, disko klubovi i td. )

    Kad bi se takav generalni pristup prihvatio na  razini Ministarstava i uopće Vlade i struke , većina problema bila bi rješena.
    Ostaje nejasno zašto se kod nas Zakoni i Pravilnik o razinama buke donosi u Ministarstvu zdravstva , a tumačenje tih propisa  daje Ministarstvo turizma?

    LP
    MrBlues

  4. Nedavno je bila sanitarna inspekcija ( DIRH) u caffe baru koji nije imao rješenje Ministarstva zdravstva o provedenim mjerma zaštite od buke.

    U obavjesti o tom inspekcijskom nadzoru  piše :

    image.png.ac5628cf06ff4af41d78257e7f43fb55.png

    Zna li tko jeli to znači postavljanje limitatora na pojačalo snage ili je to samo fraza kojom se udovoljava zahtjevu ugostitelja  da je "naknadno ishodio rješenje ..."

    LP
    MrBlues

  5. u svezi ove problematike šaljem svoj okvirni prijedlog za dopunu Pravilnika o razinama glazbene buke u ugostiteljskim objektima.
    Prijedlog se bazira na praksi Velike Britanije i Amerike u tom segmentu , a koje države su zasigurno najjače u segmentu glazbene industrije u svijetu.

    Dakle , okvirno (načelno) glazbu u "coffie lounges" -našim “caffe barovima” ( "kafićima" ) bi idućim dopunama i izmjenama Zakona i Pravilnicima trebalo regulirati odprilike kako slijedi :
     

    • Trebalo bi izdavati licence za izvođenje ambijentalne glazbe u caffe barovima .Kod nas tih licenci još nema ( po mojim saznanjima) nego se naplaćuje nekakav paušal ZAMPU.

    • treba uvesti definiciju ( pojmovnik) "ambijentalne glazbe " prema definiciji :Definicija "glazbe ugođaja" ( background glazba ili ambijentalna glazba) bila bi  :

    • "glazba ugođaja je pozadinska glazba ( ambijentna glazba) koja znači reproduciranje snimljene glazbe sa svrhom stvaranja atmosfere ( ugođaja) koji nije specifikum , ili bitni element, glavne svrhe caffe bara ili nije bitna za poslovanje ugostiteljskog objekta , a najviše do 65 dB(A) vršne glazbene razine "

    • "Background music is the playing of recorded music to create an atmosphere or ambience that is not a special feature of, or essential to, the main event or is not essential to the operation of a premises."
      definicija prema PPL , London ( dokument u privtku )

       

    • za njihove "coffie lounges" ( ekvivalnet našem “caffe bar “-u) je dozvoljeno izvođenje samo “background music” (glazba ambijenta, ambijentalna glazba ili glazba ugođaja ( a koja je kod nas po mišljenju Ministarsta Turizma glazba kod koje se može normalno komunicirati ?) bez obzira na tip glazbe ( rock,blues,jazz,latino, narodna,crkvena,itd) ali samo na el.acoustičnim uređajima i to samo do 65dB(A) razine glazbene snage. Vrsta , model , proizvođač i serijski broj el. akustičkog uređaja za reprodukciju se mora prijaviti i mora se postaviti certificirani limitator tj. elektonski uređaj koji ograničava glazbenu reprodukciju pojačala snage preko zvučnika na max. 65 dB(A) razine , da se ne može prebaciti razina 65dB(A).Linitator mora biti takve vrste i kvalitete da se ne može zaobići putem digitalnih daljinskih uređaja kad ugostitelj vidi da dolazi sanitarna inspekcija. Također mora biti takve certificirane vrste da se od strane inspekcije može vidjeti da je ugostitelj mijenjao nešto na tom uređaju , a to bi morala biti ozbiljna prekršajna pa čak i kaznena odgovornost ugostitelja.

    • Nije dozvoljena "živa" akustična glazba ( glasno pjevanje, akustične gitare , bubnjevi i ostali akustični instrumenti ) jer se na njih ne može postaviti elektronski limitator razine reprodukcije glazbene snage i ograničiti na 65dB (A) razinu .

    • karaoke, DJ glazba sa DJ operatorom, razglasi itd. nisu uopće dozvoljeni bez obzira na mogućnost priključenja na elektronski limitator i pojačalo snage u objektu jer ta vrstu glazbene reprodukcije nije u duhu svrhe “coffie lounge” ( caffe bara)

    • Naravno sve se to strogo kontrolira od strane inspekcije i to bez najave dolaska inspekcije I na tzv, “undercover” ( tajni) način , a kazne su od 28 dana pljenidbe uređaja za izvođenje, sudskog postupka, velikih novčanih kazni  , pa onda i do oduzimanja licence ili dozvole za rad ugostiteljskog objekta.


      Navodno se očekuje javno savjetovanje ( na  https://esavjetovanja.gov.hr 
      ) pa ću poslati taj prijedlog  kad se otvori savjetovanje.

      Lp MrBlues

    Background-Music-Tariff-Public-Houses-Bars-Restaurants-and-Cafes-Hotel-PPLPP210.pdf

  6. , Zagabria je napisao:

    Poštovanje,

    Ministarstvo zdravstva tumači da se i pri 65dB(A) može izvoditi glazba u živo. I teoretski može, ako klavijature spojite na limitirano pojačalo i svirate – samo što vas onda nitko u caffe baru ne bi čuo, jer buka od 65dB(A) odgovara razini ljudskog govora. Od tvrtke ovlaštene za mjerenje buke od strane ministarstva zdravstva,  dobio sam odgovor na pitanje može li se glazba u živo izvoditi do 65dB(A) i rekli su mi da teoretski može – „ako pjevušite djevojci u uho“. Razlog tome jest što i sam glas pjevača, bez ikakvog pojačavanja, prelazi 65dB, a prema Odboru za zdravlje i sigurnost Velike Britanije glas pjevača proizvodi buku zmeđu 70 i 85dB(A). U privitku dokument - pogledati stranicu 149-153. Također iz dokumenta možete vidjeti da brojni instrumenti bez pojačala imaju sirovu snagu veću od 65dB(A).

    Članak 13. Pravilnika o djelatnostima za koje je potrebno utvrditi provedbu mjera za zaštitu od buke (NN 91/2007),  kaže da u djelatnostima u kojima se izvodi glazba uživo, postupak utvrđivanja provedenih mjera zaštite od buke nije moguće provesti u slučaju nepostojanja uređaja/sustava za automatsko elektroničko ograničavanje razine zvuka na mjestu izvođenja glazbe uživo.
    Tako primjerice sviranjem žive muzike koja nije ograničena na 65 dB(A) (npr. Romska glazba – trube, harmonike, bubnjevi…) vlasnik objekta krši odredbe Zakona o zaštiti od buke, što podliježe sankcijama. 


    Mene zanima što je sa PJEVANJEM U ŽIVO, ne sa sviranjem u živo već PJEVANJEM?

    Ljudski glas se također ne može ograničiti iako je npr. mikrofon preko pojačala ograničen na 65dB(A), jer pjevač bez problema pjeva glasnije od 65dB(A) i može ga se utišati samo ako mu netko govori „Tiše pjevaj!“
    Pjevačev glas je sada novi izvor zvuka, koji nije naveden u rješenju o provedenosti mjera zaštite od buke, nije ga moguće limitirati i smatram da se PJEVANJEM U ŽIVO krše se odredbe zakona o zaštiti od buke.

    Zanima me je li dozvoljeno PJEVANJE PJEVAČA U ŽIVO u caffe baru, s obzirom da ga se ne može limitirati na 65dB(A) kao što se npr. može limitirati sviračeve klavijature?

    Razina-buke.jpg

    Proposed guidance for the music2005.pdf

    apsolutno ste u pravu i vrlo kvalitetno ste prezentirali  materiju.
    još kad bi to doprlo do zakonodavca ...?

     

  7. ja se sa Ministarstvima turizma , zdravstva , pravosudja i Vladomveć 1 god. nadmudrujem sa mailovima pokušavajući im prezentirati kako je to rješeno u Great Britain , itd.
    u GB nije u caffe barovima dozvoljena "živa glazba" . odprilike je  obvako :

    • Po propisima u GB I Ameriki izdaju se licence za izvođenje glazbe

    • kod nas tih licenci još nema ( po mojim saznanjima) nego se naplaćuje nekakav paušal ZAMPU

    • za njihove "kafiće" je dozvoljeno izvođenje “background music” (glazba ambijenta, ambijentalna glazba ili glazba ugođaja ( a koja je kod nas po mišljenju Ministarsta Turizma glazba kod koje se može normalno komunicirati ?) bez obzira na tip glazbe ( rock,blues,jazz,latino, narodna,crkvena,itd) ali samo na el.acoustičnim uređajima i CD nosačima zvuka ili kasetofonima ali bez TV Video glazbe ( to je posebno regulirano) i to samo do 65dB(A) razine glazbene snage. To je zato jer se  vrsta , model I proizvođač i serijski broj el. glazbenog uređaja za reprodukciju mora prijaviti i postaviti limitatore da se ne može prebaciti razina 65dB(A).Nije dozvoljena "živa" glazba, karaoke, DJ glazba sa DJ operatorom, razglasi itd.Naravno sve se to strogo kontrolira  a kazne su od 28 dana pljenidbe uređaja za izvođenje, sudskog postupka, velikih novčanih kazni  i do 50.000 Lstg, pa onda i do oduzimanja licence . U slučaju daljnjeg kršenja  može se trajno zabraniti lokalu (mjestu)  djelatnost.

      sve sam to prezentirao Vlasti i Ministarstvu zdravstva i turizma i uredno odgovaraju da će se uzeti u obzir kod donošenja novih propisa , bla,bla, bla. moš mislit !

      kome je u interesu u Hrvatskoj da se kafići izživljavaju na građanima koji  nemaju mira u svojim stanovima je  predmet za diskusiju sa Komisijom EU i jedino tako će se natjerati vlast da nešto poduzme .

  8. Poštovani,

    nažalost naš zakon koji omogućava poslovanje pod j.d.o.o.  nije rješio pitanje ispunjavanja obveza ( poreznih, doprinosi, sudske presude ,itd.) tako da je sad tu nastao kaos. j.d.o.o. ima samo 10 kn kapitala , a sav novac sa računa povlači  osnivač ( direktor) koji nije odgovoran.
    U  Great Britain npr. po njihovom zakonu za porezne obveze je odgovoran osnivač osobno sa čitavom svojom imovinom bez obzira na  tip trgovačkog društva tako da bi u Engleskoj bili vi osobno kao fizička osoba garant za sve te obveze.
    Nadam se da će Ministarstvo financija poduzeti mjere da se ta  apsurdna situacija sa j.d.o.o. riješi npr. kao u GB.

    LP
    MrBlues

  9. Hvala na komentarima.

    Da, pitatću Ministarstvo Financija ( valjda se oni bave porezima??) jeli  tako nešto  u RH postoji i misle li  to uvesti ili im se porezne reforme svode na :
    " smanjenje PDV od 1% na kobase  u lokalu  i na cesti " i " smanjenje 0,5% na gazirana pića na plaži...?) to su te porezne reforme kojima nas zatrpavaju svako malo na Vladi i Saboru a od onog pravog nema ništa. Jer da ima nebi bilo kao u ovom članku :

    https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

  10. https://www.noblypos.com/tax-made-simple
     

    Hvala na komentarima. Pitanje je zapravo kako osigurati plaćanje poreza i drugih  sudskih  obveza  od strane j,.d.o.o. ?

    U Engleskoj se odgovor krije u ovoj rečenici dolje :

    "No matter whether you’re set up as a sole trader or a limited company, ...
    there is no legal separation between you and your business, any money that your business makes counts as personal income, on which you have to pay income tax. "

    " Bez obzira jeli etablirano poduzetništvo kroz jedinog osnivača ili kao društvo sa ograničenom odgovornosti nema pravne odvojenosti između vas i vašeg društva , i prihod ostvaren kroz društvo računa se kao osobni prihod , na koji  se mora platiti porez ".

    Dakle jeli tako i kod nas u svezi j.d.o.o  , u kojem slučaju bi porezne obveze teretile samog osnivača j.d.o.o, kao u Engleskoj?

    Ako nije onda je  krajnje vrijeme za Vladu da donese propise u svezi toga .

    LP

  11. https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

    Vlada Zorana Milanovića uvela je mogućnost osnivanja jednostavnih tvrtki sa samo 10 kuna kapitala umjesto da onaj tko želi u poduzetništvo ima barem 20.000 kuna za temeljni kapital. Trebao je to biti isključivo impuls za poduzetnike početnike, koji bi s povećanjem prihoda i razvojem posla imali obvezu prijeći u normalno poslovanje klasičnog trgovačkog društva.

    Kako to da  još nije u zadnjih 5 godina promijenjen taj zakon i uvedeno nešto što bi riješilo tu situaciju , kao npr.  depoziti na posebnom računu, promtno  brisanje društva čim se porezni i drugi dug  poveća iznad nekog iznosa itd.itd.
    Nema većeg zla za gospodarstvo u RH od tih jednostavnih dioničkih društava  ....Svaka rupa od kafića posluje pod j.d.o.o. za 1o kn  ... prekostrašno
    Ima li kakav komentar na ovo?

    Zahvaljujem
    LP

  12. Pokušati ću tu zamršenu materiju jednostavno praktično prikazati :
     

    • Po propisima u GB , Ameriki itd. izdaju se licence za izvođenje glazbe
    • kod nas tih licenci još nema nego se naplaćuje nekakav paušal ZAMPU
    • za naše "kafiće" je dozvoljeno izvođenje background music (glazba ambijenta ili glazba ugođaja) bez obzira na tip glazbe ( rock,blues,jazz,narodna,crkvena,itd) ali samo na el.acoustic uređajima i CD ili kasetofonima ali bez TV Video glazbe i to samo do 65dB(A) razine vršne  glazbene snage. To je zato jer se  vrsta i serial no. glazbenog uređaja za reprodukciju mora prijaviti i postaviti limitatore da se ne može prebaciti razina 65dB(A).Nije dozvoljena "živa" glazba, karaoke, DJ glazba sa DJ operatorom, razglasi itd.Naravno sve se to strogo kontrolira  a kazne su strašne , od 28 dana pljenidbe uređaja za izvođenje, sudskog postupka, novčane kazne  i do 50.000 Lstg, pa onda i do oduzimanja licence . U slučaju daljnjeg kršenja  može se trajno zabraniti lokalu (mjestu)  djelatnost.
      Što se tiče tipa "glazbe ugođaja"  određuje ju vlasnik po cijeniku (našeg ZAMPA), pa tako imamo blues kafiće, rock, pop , narodne itd.itd. , a može i kombinacije ovisno o tipu licence koju kupi vlasnik kafića.
    • što se tiče "glazbe" u noćnin klubovima  sve je također definirano ali ja u to ne ulazim jer me to ne zanima.

      nadam se da ovaj jednostavni "praktični" pristup pojašnjava više....

      LP MrBlues
  13. Poštovani SIVKO,
     
     Zakon i prateći Pravilnici koji reguliraju pitanja zaštite od buke u ugostiteljskim objektima ( konkretno caffe barovi) su :
    Zakon o zaštiti od buke

    Pravilnici

    • Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave
      (NN 145/04)
      Vidi: čl.15. Pravilnika o zaštiti radnika od izloženosti buci na radu (NN 46/08) - pretraži NN
    • Pravilnik o djelatnostima za koje je potrebno utvrditi provedbu mjera za zaštitu od buke
      (NN 91/07)
    • Pravilnik o uvjetima glede prostora, opreme i zaposlenika pravnih osoba koje obavljaju stručne poslove zaštite od buke
      (NN 91/07, 117/18)
    • Pravilnik o mjerama zaštite od buke izvora na otvorenom prostoru
      (NN 156/08)
    • Pravilnik o načinu izrade i sadržaju karata buke i akcijskih planova te o načinu izračuna dopuštenih indikatora buke
      (NN 75/09, 60/16)

      Nigdje u toj  gomili dokumenata nema definicija "glazbe ugođaja" a niti  drugih definicija vrste ( živa, karaoke, DJ , crkvena, disco) , a da ne spominjem tipove glazbe ( rock, blues, jazz, narodna, klapska, itd.itd.) koje postoje u Ameriki , GB itd.itd.

      Pa ja i navodim više puta da takve definicije treba dati stručno tijelo ZAMPA i predožiti ih Vladi na usvajanje.
      Postoji samo navedeno u Pravilniku o buci  gdje je  napravljena neka nezgrapna kombinacija razina buke i nepostojeće definicije .

      a glede naše rasprave o vrstama glazbe u čl. 15 Pravilnika o razinama buke stoji:

      "Članak 15.
      Objekti koji rade noću, u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost ili pružaju ugostiteljske usluge a u kojima je propisom kojim se uređuju minimalni uvjeti predviđena glazba,dopušteno je izvoditi glazbu najviše razine LA,eq=90 dB(A), srednje vršne razine LA,01=100 dB(A)."

       

      Dakle, tu je napravljena razlika između "glazbe  ugođaja" ( za kafiće) i "glazbe" ( za noćne klubove, noćne barove , disko itd.)

      Sve je to poprilično nedostatno i kako navodim treba  stručno tijelo to sve po uzoru na GB i Ameriku dovesti u neki osmišljeni red.

      LP MrBlues

       
  14. poštovani Ruby,

    ne znam za taj konkretni slučaj.  referiram se samo na tekst Zakona.
    Gledajte : ako niti nakon provedene inspekcije i Policijskih  uviđaja i zapisnika , a i niza upozorenja vlasnika stanova prema  vlasniku kafića on nastavlja sa ekscesivnom bukom, tu mora postojati namjera . A što se tiče ostalih navedenih imisija ( buka, smarad, dim, curenje vode, puštanje psa u nečiji dvor, bacanje  kamenja u nečiji dvor , bacanje odpada u nečiji dvor, .itd. itd.) držim da je i to povreda doma , a koliko ja znam u Ameriki je to kazneno djelo, a počinitelj se može i upucati kako je lijepo rekao Ministar Božinović u međimurskom dnevniku,   navodeći anglo-sasksonski pravni sustav. ( bilo bi dobro da proguglate malo i vidite jeli to tako po nekim državama u USA) . Sam čin takvih povreda doma ukazuje da je počinitelj svestan što čini osim ako mu se kod nas ne dokaže "sinkopa" kao u slučaju Horvatinčić , a što je palo na sudu.
    Dakle, u Ameriki  valda načelo da si odgovoran za to što radiš , bio svjestan manje ili više, a ako nećeš kazneno odgovarati nemoj to delati.

    Držim da se uvođenjem kaznene odgovornosti u neke  takve gore navedene  slučajeve može bitno poboljšati RH Pravosudje i smanjiti broj počinjenja djela..

    Vidi izjavu Ministra Bozinovica na linku dolje:

    https://emedjimurje.rtl.hr/vijesti/drustvo/3324769/slabost-kaznenog-zakona-kaznjiv-je-neovlasten-ulazak-u-stan-ili-kucu-ali-ne-i-u-dvoriste/



    MrBlues

  15. Poštovani korisnik SIVKO,

    Mislim da se ovdje na forumu moraju izbjegavati bilo kakve uvrede i nepristojnosti. mogao bi zatražit blokadu tvog računa ako tako nastaviš "častit" :

     
    (1) Tko neovlašteno prodre u tuđi dom....


    znači samo da je neka osoba odgovorna za prodiranje.
    U  nekom slučaju to može biti i vlasnik j.d.o.o. koji vodi kafić.

    A samo prodiranje može biti različito npr. prodiranje obijanjem brave, neovlaštenim ulaskom, ekcesnom bukom, puštanjem psa u nečiji stan , bacanjem kamenja u nečiji posjed itd.itd.

    Sve su to PRODIRANJA , ali nedovoljno definirana, zapravo uopće nedefinirana , u KZ kao što si vodimo razpravu o  definiciji glazbe ugođaja.

    Poštovani moderator Drot13 :

    U svezi tumačenja Zakona nisam još dobio odgovor Ministarstva Pravosudja na tu temu ali ču ga objaviti kad isti dobijem.

    LP
    Mrblues

  16. Netočno!

    PRAVILNIK O NAJVIŠIM DOPUŠTENIM RAZINAMA BUKE U
    SREDINI U KOJOJ LJUDI RADE I BORAVE

    Članak 14.
    "Objekti u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost ili pružaju ugostiteljske usluge, a u kojima propisom kojim se uređuju minimalni uvjeti nije kao obveza predviđena glazba, može se u zatvorenom prostoru izvoditi samo glazba ugođaja najviše ekvivalentne razine 65 dB(A)."


    Ministarstvo turizma  navodi da nemaju definiciju  "glazbe ugođaja" ali navode:
    "propisima iz nadležnosti Ministarstva turizma nije propisana definicija "glazbe ugođaja" no smatramo da se radi o glazbi koja u ugostiteljskom objektu razinom buke ne ometa komunikaciju gostiju"

    Dakle, da je svejedno kakva glazba se izvodi mglo bi stajati u tom čl.14  "....izvoditi  glazba  najviše ekvivalentne razine 65 dB(A)."


    zašto je važno da se definira vrsta glazbe u svakom tipu ugostiteljskog objekta po pravilima tijela koje izdaje licence za izvođenje glazbe ( kod nas bi to bio ZAMP)  znaju npr. Englezi, Amerikanci, Francuzi itd.itd. jer se licence za izvođenje glazbe izdaju za vrstu glazbe  ( ambijentna , živa, DJ, karaoke, crkvena,  itd.) , tip i veličinu ugostiteljskog objekta odnosno objekta  ili prostora gdje se izvodi.

    npr. u Ameriki  za licenciranje glazbe je to ASCAP :

    https://www.ascap.com/help/ascap-licensing/why-ascap-licenses-bars-restaurants-music-venues


    Da bi se to moglo moraju postojati definicije .

    Kod nas se ne nažalost još izdaju licence za izvođenje  ( barem je to meni nepoznato) kao što je navedeno gore  pa u tom segmentu vlada naslijeđeni socijalistički "raspašoj" , tako da se u lokalu mogu izvoditi i trubačke  pesme iz Dragačeva samo da su ispod 65dB(A) .
    Npr.u Austriji u kavanama može se izvoditi samo točno određena glazba , kao i na ulici i trgovima putem živih izvođača.

    Materija je kompleksna , ali  za nadati se da će tijela državne uprave konačno nakon 30 g. samostalnosti početi uvoditi red i u ovaj segment društva.

    U privitku su i dokumenti u svezi toga za čitanje ko zna engleski.

    S poštovanjem
    MrBlues

    MINT-PRINT_mint-mf-4kat-2_mint_local_1450_001.pdf

    MINT-PRINT_mint-mf-4kat-2_mint_local_1450_001.pdf

    PRS-for-Music-Tariff-HR-Hotels-restaurants-cafes-2019.pdf

  17. a čime jamči neki j.d.o.o. ( koji ima kafić) I ima temeljni kapital od 10 KN da će platiti po sudskom postupku  odštetu?
    Krasno je to smišljeno kod nas po Zakonima : možeš ih tužiti ali si sa pravomoćnom presudom o plaćanju  odštete možeš odfućkati pticama na grani neku melodiju ...

     

  18. GLAVA ĈETRNAESTA (XIV.)
    KAZNENA DJELA PROTIV PRIVATNOSTI
    Narušavanje nepovredivosti doma i poslovnog prostora
    Ĉlanak 141.
    (1) Tko neovlašteno prodre u tuđi dom ili poslovni prostor ili zatvoreni ili ograđeni prostor koji pripada tom domu ili poslovnom prostoru ili se na zahtjev ovlaštene osobe otuda ne udalji,kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
    (2) Ako kazneno djelo iz stavka 1. ovoga ĉlanka poĉini sluţbena osoba u obavljanju sluţbe ili
    javne ovlasti,
    kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
    (3) Kazneno djelo iz stavka 1. ovoga ĉlanka progoni se po prijedlogu.


    Kako onda pripadajuća kotlovnica i garaža nije dio doma?
    Lijepo kaže zakon :
    "zatvoreni ili ograđeni prostor koji pripada tom domu ili poslovnom prostoru...."

    po tome bi i ograđeno  dvorište sa zatvorenom kapijom moralo biti dio doma. Što priča  Ministar pravosudja  da to nije dom?

    a što se tiče PRODIRANJA u dom u zakonu nije naveden NAČIN prodiranja. Svakako da je  ekcesna buka nekakvo PRODIRANJE u dom , zar ne?

  19. Nalazim definiciju BACKGROUND MUSIC ( ambijentna glazba ili glazba ugođaja  ) u UK prema  Breat Britain PPL ( kod nas ZAMP ) u Caffe bars (kafićima) :

    TARIFF FOR THE PUBLIC USE OF
    SOUND RECORDINGS
    PPLPP210

    Definicija:

    Background music is the playing of recorded music to create an atmosphere or ambience that is not a special feature of, or essential to, the main event or is not essential to the operation of a premises.

    definirano je da je to playing of recorded music (dakle ne živa glazba, DJ glazba , karaoke i sl)


    dakle u naš Pravilnik bi se tebalo unijeti definiciju da je "glazba ugođaja ":

    "glazba ugođaja je pozadinska glazba ( ambijentna glazba) koja znači reproduciranje  snimljene glazbe sa svrhom stvaranja atmosfere ( ugođaja) koji nije specifikum , ili bitni element, glavne svrhe caffe bara ili nije bitna za poslovanje ugostiteljskog objekta  , a  najviše do 65 dB(A) vršne glazbene  razine "



    Na taj način bi se ( kao u great Britain  a i drugdje u EU) razješilo pitanje smetanja glazbenom bukom stanara od strane nesavjesnih kafića a i pitanje čuvanja sluha osoblja i posjetitelja.

    A što se tiče žive glazbe , DJ nastupa , karaoke itd. ima i tu definirano što je to ali  se smije izvoditi samo u barovima i kubovima itd.

    nadam se da će netko mjerodavan to pročitai i u idućem  donošenju Zakona i Pravilnika iz te materije to usvojiti.

    Napominjem da naš ZAMP nema definicije glazbe ( bar ih ja nisma našao) i nije  u skladu sa EU pravilima: 

    https://www.zamp.hr/korisnici/tarife-i-obrasci/pregled


    S poštovanjem;
    MrBlues

     

    Background-Music-Tariff-Public-Houses-Bars-Restaurants-and-Cafes-Hotel-PPLPP210.pdf

  20.  Dobio sam odgovor Ministarstva Turizma:

    "Ako i nakon svih provedenih upravnih postupaka nadležnih javnopravnih tijela ne postoji zadovoljstvo prijavitelja, jedini mogući način za mirno uživanje posjeda je vlasnička tužba temeljem članka 110. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima („Narodne novine“; broj 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12 i 152/14). "

    Postavio sam i slijedeće pitanje Ministarstvu Pravosudja:

    "kakav je stav Pravosudja u svezi mogućnosti naplate po sudskoj tužbi za prekomjernu buku ( glazbenu i ostalu) iz "caffe barova" koji mogu izvoditi po Zakonu i Pravilniku samo glazbu do 65 dB(A) vršne snage , obzirom da su ta j.d.o.o. ( trgovačka društva sa temeljnim kapitalom od 10 KN) nesposobna financijski platiti čak i porez a kamoli neke eventualne sudske presude poradi gubitka sna, neuroza , nesanice , gubitka obiteljskog mira i mira u domu te ostalog s time povezanog, a koju tužbu bi podnio tražeći  odštetu ?
    Obrtnik koji je prije držao "kafić" je jamčio za to cijelokupnom imovinom, a sa čime sada jamče j.d.o.o ?"

    Zato mislim da  bi bilo dobro da se može tužiti i kao "neovlašteni upad u dom"  jer je onda to kazneno djelo....

    S poštovanjem,

    MrBlues
     
     
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija