Jump to content

pinkis

Korisnik
  • Broj objava

    27
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je pinkis objavio

  1. Pozdrav! Molim vas za pravni savjet oko problema iz naslova. Radi se o tome da lokalno komunalno poduzeće, po nalogu načelnika, redovno dolazi ispuštati kanalizaciju kada se crpka koja sadržaj tjera uzbrdo pokvari ili zaglavi. Samo puste crijevo i ispumpavaju u kanal za oborinske vode, koji prolazi kroz selo, dakle blizu kuća. Također prolazi direktno kroz pasnjak sa stokom. To je sve u krugu od 50 m od kuća i od mjesta ispuštanja . Moj je problem taj što, iako svi misle da je to potpuno.nenormalno, nitko se načelniku ne želi zamjerati. Zato me zanima kakve ja tu pravne osnove imam i na koncu kome da se obratim?? S tim da novca za privatnu tužbu nemam. Komunalni redar ujedno je i direktor kom.poduzeća, tako da od njega ništa. Hvala!
  2. i sto to za mene znaci, ako pokrenemo stecajni postupak sami, a d.. nema imovine?
  3. hvala! nije nista namjerno zloupotrebljavao, firma je radila kratko, oko 1 god., a reci cu i koji su troskovi bili pa mozete procijenit jel bi za to odgovarao... radi se o nekom malom dugu poreznoj za doprinose (svega dva-tri mjeseca), zatim jedna je ovrha dosla od firme koja radi atest buke (kafic) koji nismo platili jer se ubrzo potom zatvorio kafic, nismo imali novca. i neki su troskovi od same renovacije lokala prije nego se otvorio (za materijal). nisu veliki novci niti je pokretnut kazneni postupak. samo ova jedna ovrha.
  4. muz je imao d.. koji je radio s izdvojenim pogonom koji je zatvorio. d.. i dalje postoji. zanima me moze li se d.. zatvoriti ako postoje dugovanja? moze li se za dugovanja d..-a ovrhom sjesti na privatni racun vlasnika? tj. moze li na bilo koji nacin vlasnik kao fizicka osoba odgovarati za dug d..-a kao pravne osobe? Hvala puno
  5. pozdrav, imam dosta pitanja nekretnina je kupljena novcem od isplate nasljedstva (dakle formalno nije nasljedstvo). u slucaju razvoda tretira li se kao naljedstvo ili kao bracna stecevina? i drugo vezano uz istu stvar, ako su supruznici suvlasnici nekretnine, a jedno od njih dobije sudsku ovrhu (npr. dok nema placu tj. neke prihode), moze li ta nekretnina biti predmet ovrhe? moze li se uopce zaplijenit nekretnina/pokretnina ako je iznos ovrhe puno manji od vrijednosti predmeta? sto ako se na ovrseniku nikada ne uspije izvrsiti ovrha? prelazi li "dug" na djecu? hvala
  6. potpuno ista stvar kod mene. pitala sam tipa koji je radio za njih i kaze kako je prvi problem u tome sto oni nisu slali nikakve opomene pa ti odvjetnik NE MOZE naplatiti odvjetnicki tosak istovrmeno kad i tu prvu opomenu (jer realno TO je prva opomena s obzirom da od parkcoma nista nisam dobila,a oni to nista uredno zaracunavaju kao 50 kn po parking karti) s druge strane, oni su se ovako od toga ogradili: "ako korisnik ne plati kartu (...) duzan je OSIM IZNOSA DNEVNE KARTE U DALJNJIH OSAM DANA PLATITI I TROSAK OPOMENE OD 50 KUNA, NA STO CE GA SE U NALOGU UPOZORITI" dakle to podrazumijeva da oni opomenu uopce ne moraju poslati, jer sam nalog to kazuje! (?!?!) a za nju zaracunaju 50 kuna. dakle placam opominjanje koje se nikad nije dogodilo. ja sad ne znam dal se tu treba hvatat za slamku pa igrat na to da se ne plati samo odvjetnicki trosak ili odbijati platiti sve skupa ako oni nemaju dokaza za neplacanje. mada kaze tip da decki koji naplacuju uredno svaki put slikaju!
  7. brisite me ako pitam o stvarima o kojima ne bih smjela (ilegalno na legalis.hr), ali vidjela sam slicno pitanje prije pa pretpostavljam da mogu proć. muz je nezaposlen, ja sam na porodiljnom dopustu. u prosincu se planiram vratiti na posao - 2 tjedna prije isteka 6 mjeseci. ako bi muz mogao tad umjesto mene krenuti na roditeljski dopust (drugih 6 mjeseci), koliko dugo mora biti fiktivno zaposlen da bi to pravo ostvario? hvala!
  8. da, clan sam sindikata. znaci pitat cu predstavnika ako mi i dalje budu prodavali ovakve price. samo me zanimalo je li ugovor, takav kakav je potpisan (na toliko sati) bas "sveto pismo" kako otprilike tvrdi ravnateljica ili nije... hvala
  9. inace ja sam majka djeteta, ne otac imam unisex nick. ako sam dobro shvatila, muz bi imao pravo biti korisnik naknade kad bi bio i korisnik ostalih prava - i to rodiljnog dopusta. s obzirom da nije korisnik rd (niti to moze biti), ne moze traziti na sebe ni naknadu?
  10. ne znam, tako mi je rekla referentica u hzzo-u u mom gradu. ustvari kaze da moze otac traziti ali u iznimnim slucajevima... ni meni nema logike, ali ne zelim se s time zezati jos da ostanem bez naknade. jel imate mozda definitivno siguran podatak da moze i otac?
  11. moze li OTAC biti korisnik naknade hzzo-a za novorodjence? otac i dijete - isto prebivaliste majka - drugo prebivaliste u stvarnosti svi zive zajedno, kod oca, u izvanbracnoj zajednici.
  12. trenutno sam pripravnica u srednjoj skoli i zaposlena sam na punu pripravnicku satnicu (dakle racuna se kao 40-satni tjedan; ali umjesto 21 sata imam 19 sati nastave). takav sam i ugovor na neodredjeno potpisala. sad se dogadja sljedece: sefica smatra da "nema potrebe" puniti moju satnicu do norme (jednom kad prestanem biti pripravnik) jer "ugovor se treba ispostovati". kolege se slazu s tim da satnicu naseg predmeta podijelimo medjusobno tako da svi imamo punu normu. uz to, clanak 45. kolektivnog ugovora govori kako normalno imam pravo da mi se satnica nadopuni do norme kada za to budu ostvareni uvjeti. ali prema ravnateljici, ja bih valjda, zbog ugovora, trebala raditi 19 sati - do penzije :tupan: cini mi se da me po tko zna koji put (i iz kojeg razloga) netko pokusava preveslati. moze li se to kako rijesiti?
  13. a sto ako ovrha nikako ne dolazi na naplatu, iako tuzenik vec dvije godine prima placu, a dug je star 8 godina (iz vremena kad tuzeni nije radio niti je imao ikakve pokretnine/nekretnine? jel se ovdje radi o zastari? ako tuzeni promijeni prezime i adresu (uda se)?
  14. na jedno pitanje mi jos nitko nije dao konkretan odgovor: sto se dogadja s RATAMA KREDITA ako su mi zasticena primanja ujedno i jedina primanja??? meni su jedina primanja moja placa, tj. sada rodiljna naknada. i na tom racunu i na svim ostalima (hypo banka). ako mi rodiljna bude zasticen prihod i ako se racun blokira, sto se dogadja s ratama kredita za to vrijeme? rekli su mi u banci da ce rate i dalje stizati na naplatu i gomilati mi dug, koji ce mi "progutati" nekoliko prvih placa kad se vratim s rodiljnog, ili ce mi, ako dodje do suda, uzeti auto ili mm-ovu kucu i slicno. kakva onda korist sto je rodiljna naknada zasticena kad me banka doslovno prisiljava da i dalje njome placam kredit?? jer cekanja u otplati kredita nema (kad sam ih dosla pitati da mi samo objasne sto znaci "zasticen prihod", dobila sam tipicno "vi ne biste placali kredit??")... navodno i ostale rodilje kod njih jednostavno placaju kredit rodiljnom naknadom. moze samo moratorij za rodilje! hvala unaprijed na pomoci!
  15. meni je danas zena u hzzo-u rekla da je izricito uvjet da su mama i beba na istom prebivalistu. za djecji doplatak nije, ali za ovu naknadu od 2300 kn - je. sad mislim dal da bebu kad se rodi prijavim na svoje prebivaliste i tako dobijemo novac, a nakon toga ga prebacim kod oca (gdje svi ustvari zivimo). jel to legalno?
  16. mene zanima isto! nema mi logike (niti sam to igdje procitala) da nemamo pravo na pomoc ako majka i dijete nisu prijavljeni na istoj adresi. nije li novcana pomoc ZA DIJETE pravo svakog novorodjenog djeteta? u slucaju da ipak nije mora li se raditi o istom prebivalistu, ili je dovoljno da ta adresa bude djetetu prebivaliste, a majci boraviste???
  17. @rubens koji je uvjet imovinskog cenzusa? tj. koji iznos po osobi? edit: vidjela sama, oko 1500 kn
  18. @Maxich jesi siguran/sigurna? u istoj sam situaciji kao osoba koja je postala pitanje, i kad sam pitala na hzzo-u, rekli su mi da nezaposleni otac nema prava (na naknadu).
  19. ja ne zivim na kredit. prvi i jedini kredit dizem upravo sad. problem je u tome sto cemo dijete i ja jesti svaki drugi dan od tih 1600 kn naknade. nakon mog najnormalnijeg sudjelovanja u placanju doprinosa iz place ovoj "drzavi". hvala na razumijevanju
  20. gospodjo kosor, ne, nemam namjeru ici u novine, zasad. imam namjeru ostavit dio novaca od kredita koji dizem za auto. kupit cu si neku staru kramu i zivjet od ostatka kredita za vrijeme crnih dana porodiljnoga. hvala na pomoci
  21. onda ces mi morati vjerovat na rijec kad kazem da znam za jos jedan takav slucaj u kojem je ishod bio u korist radnice.
  22. al mogu postavit jos jedno pitanje. ovo je forum, ne sudnica nitko mi jos nije sa sigurnoscu rekao na sto se tocno misli kad navodite ovo citirano? na naknadu tijekom bolovanja (koje se nastavlja po prekidu radnog odnosa) ili i na onu obicnu naknadu koju dobije svatko s odredjenim stazom...? jer i iz nje mi se valjda uplacivalo zdravstveno sto mu gromova!
  23. pa ne bih se bas slozila za ovo o kontekstima. znam slucajeve gdje su se zene zalile ili dale pricu u novine pa im je ipak odobreno npr. http://www.jutarnji.hr/trudnici-ipak-puna-porodiljna-naknada/197308/
  24. i jos nesto, mogu preformulirati pitanje. zamislimo da sam radila 20 godina, a zatim, u zadnjoj godini prije odlaska na rodiljni dopust imala prekid od 15-ak dana (iz nekog razloga). i tada zena dobija 1600 kn naknade kao da nikada nije radila?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija