Jump to content

PowerUser

Korisnik
  • Broj objava

    23
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Postignuća

  1. Hvala puno na pomoći, samo me zanimalo ovo sto su oni dali kao gratis i sada to predstavljaju kao obestecenje sto nema veze sa zdravim razumom. Ja sam dobio neke nesluzbene informacije da je ta procjena maksimum sto mogu ocekivati, to je u redu za one koji su presijali drugu kulturu koja je uspjela ali meni koji sam bio dovoljno glup da na njihovo inzistiranje opet posijem repu ta odsteta je premala jer pokriva troskove ali ne i propustenu dobit. Otic cu do odvjetnika pa vidjeti sta bih trebao traziti u odsteti jer je evidentno da ja sa te parcele nemam nista pa su svi ostali prosli bolje i njih ta procjenjena cifra obeštećuje dok mene ne. Da rezimiramo, po vama, dali bih ja trebao potrazivati preko suda tu procjenu stete u 6.mjesecu tj u trenutku presijavanja ili ukupan iznos koji sam trebao dobiti da je kultura uspjela umanjen za troskove koje nisam imao s obzirom da nije bilo nekoliko tretmana fungicidima i vađenja repe sto bih odbio od potrazivanog iznosa ? Razlika je ogromna 150 vs 350 ali me zanima sta je realno za ocekivati tj traziti. Ocito ne ide nego preko suda a da budem iskren nakon svega sto sam dozivio od njih volio bih da firmu tuzbama ovrse i zatvore jer drugo nisu ni zasluzili. Hvala
  2. Sto se tice doziranja i primjene to su radila dvojica i obojica imaju dozvole tj skolovanje za primjenu herbicida sto je obavezno. Prazna ambalaza od herbicida također postoji kao i svjedoci koji su to sve vidjeli. Također i nalaz vjestaka koji je nedvojbeno zaključio da je to razlog odumiranja biljaka.
  3. Postoje i drugi, ali su njih vecina napravili pametno i odmah ga otepali i posijali kukuruz na tom zemljistu i imali normalnu zetvu. Barem ovi za koje sam ja cuo. Ja sam sam sebi pucao u nogu jer sam htio ispast fer i odraditi kako su oni predlagali da njima ispadne manja steta. I ovi kada dobiju tu procjenjenu stetu su obesteceni jer su nakon toga imali normalnu kulturu a ja sam sijao istu po njihovom nalogu i prosao najgore. Unistili su ukupno oko 2000 hektara a ja sam imao 30. Ali ja nemam kune sa te parcele dok ovi ostali imaju. Ispao sam najveca budala jer sam njih slusao tj vjerovao da ce ispasti ljudi i napraviti kako su obećali.
  4. Ne, to je doneseno meni i potpisana otpremnica da sam preuzeo. Nije bila naznacena cijena kako se sjećam nego samo količina, sve rukom pisana otpremnica i ispod popisa pisalo GRATIS ili tako nesto. Nigdje se nikad nije spominjala neka naknada stete preko toga niti su kakvi papiri i sporazumi potpisani nit mi je tako neato padalo na pamet jer je sve to bila lutrija. Da jos napomenem, usmeni dogovor ( da, glup sam ) je bio da ce ta firma platiti novo sjeme i sa tim svojim vodicama da pokusamo dobiti da sve to bude ok koliko toliko do jeseni i nakon sto se repa preda da ce ta firma platiti iznos koji ce faliti do prosjecnog prinosa za tu godinu. Kada su vidjeli da je otrovana i druga tura sjetve i da nikakav prinos na parceli nece postojati jer je sve krepalo onda se okrece ploca da se ne plati nista i da nije do njih nego do onih negdje gdje su punili taj otrov. Prihod sa te parcele bi bio cca 400 000 kn a procjena je 150 000 kn jer je dotada bio toliki ulog i to se sada pokusava proknjiziti da je placeno sa onim preparatima kojim smo prskali biljke koje su ponovo otrovane i odumirale. Znaci meni da plate 150 ja bih samo namirio potroseno na knap a o zaradi ni ne razmisljam.
  5. Pozdrav ekipa, ne znam dali sam na pravom podforumu za ovakvo pitanje ali ću pokušati objasniti ukratko situaciju. Proljetos je na posijanoj šećernoj repi primjenjen herbicid koji je kupljen u Hrvatskoj od zastupnika te je taj herbicid potpuno uništio usjev šečerne repe jer se očito u vrećicama nalazila pogrešna aktivna materija. Sudski vještak je bio na parceli te je utvrđeno da je do potpunog odimiranja usjeva došlo zbog navedenog herbicida te postoji službeni izvještaj o tome. Herbicid je kupljen od poljoprivredne apoteke koja prodaje te stvari. Nakon dana i dana kojekavih razgovora i inzistiranje direktora firme koja je zastupnik tog herbicida šećerna repa je presijana ponovo ali se i tu dogodilo ponovno odumiranje 80% usjeva te do roka vađenja je ponovno kompletan usjev propao. Nakon ponovne sjetve direktor poduzeća generalnog uvoznika je inzistirao da se ponovno posijani usjev pokuša spasiti te je dao nekakva tekuća gnojiva i ostale gluposti koji nisu imali nikakav efekt na propali usjev koji je samo nastavio crkavati. Na otpremnice za te preparate je pisano "gratis" i "zbog povećanog obika suradnje". Nakon sto je shvaceno da je usjev totalno propao uvoznik tvrdi da je mene preko tih tekućih gnojiva koja su bacena na repu obeštetio što nikako nije niti blizu istine jer repu nije ni trebalo ponovo sijati nakon sto je prvu sjetvu herbicid potpuno uništio. Procjena vještaka je upola manja nego je stvarna šteta ali uvoznik odbija i to isplatiti jer smatra da sam ja obeštećen preko onih gluposti koje sam na njegovo inzistiranje prskao na repu da se spasi druga sjetva što nije uspilo. Koje je vaše mišljenje koje korake bih trebao poduzeti jer očito bez tužbe tu neće biti rješenja na što sam spreman. Dali stoji teza da sam ja obeštećen preko njegovih preparata koji su bačeni na mrtav usjev ? Puno hvala unaprijed
  6. Bilo bi teleskopskih viličara i traktora pa bi onda išao na doregistraciju ovog što sam naveo. Trgovina u tranzitu mi je već registrirana ali ovo se ne prodaje tako direkt prije nego dođe nego se stroj kupi pa se onda prodaje X mjeseci tj dok se ne proda. Za to mi onda treba MTU ? Dali imate ideju kako bih mogao to kod kuće odraditi ako je izvedivo ? Ne trebaju mi nikakvi priznati troskovi rezija ni nicega, samo da me puste da radim.
  7. Moram i ja uzvratno pitati, dali je bitno ? Mislim da ne mjenja stvar, radi se o nekakvim poljoprivrednim bagerima utovarivačima ali mislim da to ne mijenja bit mojeg upita o trgovini na veliko sa strojevima. Taj naziv sam nasao kod jednog obrta koji radi sa sličnim strojevima pa onda vjerujem da bih i ja išao na to proširenje. Vjerojatno je MTU isti za to sve.
  8. Nastavno na nedavan upit oko prodaje strojeva mozda bih ipak išao na doregistraciju obrta na 46.61 -TRGOVINA NA VELIKO POLJOPRIVREDNIM STROJEVIMA, OPREMOM I PRIBOROM pa me zanima kako mogu najlakse i najjeftinije dobit MTU koji mi za to vjerojatno treba ? MTU i jeste jedina stvar koja me koči da se doregistriram. Jer se tu radi o nekih 5-10 strojeva godišnje a MTU je kako vidim obavezan i dosta zahtjevan ako ti je sjediste u obicnoj kuci. Dali se kuća koja je sada sjedište može nekako dovesti da dobije uporabnu dozvola a da npr soba i kupatilo u kući bude za obrt a asfaltirano dvorište posluži kao skladište ? Dakle radi se o prodaji na veliko, bez fiskalnih kasa i toga, kupovina stroja u EU i prodaja krajnjim kupcima preko predračuna. Znam da za aute imaju kontejner i zicom ograđeno dvorište i to očito prolazi ali ja nemam tako nešto. Ako ne moze kuca dali bi mogao prijaviti nekakav objekt kao izdvojeni pogon i da tamo imam MTU ? Tipa da je tamo vec neka firma i ima te uvjete a ja se samo tamo prijavim i napravim sjediste tamo ili jos bolje nekakav izdvojeni pogon a da mi podaci o sjedistu ostanu kao i sada gdje je kuća. Ukratko koji je najlaksi put da se doregistriram ako nemam skladiste i prodajni prostor koji mi ni ne treba jer bi strojevi stajali u dvorištu ? Tnx
  9. Da u pravu si, vjerojatno nece nitko pitati ako se ne radi o XY strojeva. Ma problem je u tome sto ti strojevi rade odmah i samim time idu u dugotrajnu imovinu. Kada bi ih uvozio za prodaju onda bi ih morao rentati prvom obrtu ili kako vec tako da na njih mogu knjizit trosak i mislim da time kompliciram. Ovako je kupljen da radi a ako naleti netko da mu zapne na oko nek vozi. Naravno da se u slucaju vece prodajne cijene knjizi kao prihod i upravo zbog toga mislim da je poreznoj svejedno jer je placen isti porez kao da sam ovlasten uvoznik i tako ga prodam. BTW. koja je procedura sa tim skladistem i sta sve treba ako bih se registrirao za tu djelatnost ? Dakle uvoz i prodaja rabljenih strojeva ? Da ne otvaram novu temu. Dali se to moze samo prijavit da je kod kuce skladiste gdje je i sjediste ili podlijeze nekim kontrolama, sanitarnim cvorovima, izlogom itd ? U tom slucaju dali obrt ili jdoo ?
  10. Vaš zaključak je da sam prisiljen raditi sa strojevima dok se ne izamortiziraju do nule. Ali ni onda nemam pravo prodati jer nisam registriran za obavljanje te djelatnosti. Vaš odgovor je sličan odgovorima koje se inače dobiju u javnim službama ali nama privatnicima to nažalost malo ili nikako ne pomaže. Relevantan odgovor od CU se ne može dobiti, eventalno se moze dobiti odgovor da je sluzbenik tamo zakljucio da si trgovac a ne da aute kupujes sebi. Ali uvijek postoji opcija doregistracije djelatnosti, samo sto se mora onda i skladiste iznajmiti i jos neke gluposti. Nije mi to toliki problem kao sto je nekome tko sve radi iskljucivo privatno pa mora od nule otvarati obrt i placati doprinose. U svakom slucaju hvala na odgovorima.
  11. Kakve veze ima carina sa kupovinom radnog stroja za obavljanje djelatnosti u obrtu ? Roba se kupuje kao u HR, jedino se plaća cijena bez PDVa koji se obračunava kod knjigovođe. Dakle tu nema poreza na CO2 i poreza na vozila, radi se o robi kao da se kupi nekakav tiskarski stroj kao sredstvo rada u obrtu. U navedenoj temi vidim da niste pronasli valjane argumente kao niti carinici koji su eto zaključili po nijednom zakonu da se dotična bavi preprodajom. Zašto netko nebi imao pravo mjenjati vozilo svaka 3-4 mjeseca ako im financije to dozvoljavaju i plate sve namete pri uvozu auta ? Druga je stvar da su oni uhvatili kupca jednog od ta 4 vozila i da je navedena prodala auto za veci iznos nego stoji u ugovru da sakrije dobit ili smanji porezna davanja, tu mi je jasno da se radi o prekrsaju, nisam dovoljno stručan da znam o kojem ali svaka zarada se gladnoj drzavi mora prikazati i oporezovati. Ali mi to više smrdi na huškanje legalnih uvoznika da se ovakve pritvori nego na provođenje zakona. Također u temi se radi o privatnoj osobi koja kupuje aute dok se u mojem upitu radi o obrtu koji aktivno radi te plaća doprinose i radi sa kupljenim strojevima neko vrijeme, samo nema skladiste za obavljanje prodaje radnih strojeva jer nijedan od strojeva i nije za izlog nego odmah po dolasku radi. Pokusavam saznati dali ima zakon koji brani poduzetniku da svakih 3-4-6 mjeseci proda radni stroj po vrijednosti većoj od knjigovodstvene ako uspije i kupi si bolji, noviji radni stroj. Ne vidim logike da se to ne smije ali uvijek volim čuti više mišljenja iako zasad nijedno ne drži vodu.
  12. Crny46, nešto si pomješao totalno. Ako vlasnik ode u Mađarsku i kupi bager za 20 000 Eura te radi kratko s njim i nakon 3 mjeseca ga proda za 25 000 Eura, uredno prikazuje tih 5000 Eura kao prihod na koji plati porez jer je to razlika između nabavne cijene koja je upisana u imovinu i prodajne. Ne razumijem kakvo izvlačenje novca i gotovine ? Dakle, radi se samo o tome da se stroj kupi i nakon X mjeseci proda za istu cijenu ili ako je moguće za veću što se prikazuje uredno u papirima. Država dobija svoj dio u porezu te također PDV na kompletan iznos računa, "problematično" je samo što subjekt nije registriran za trgovinu polovnim strojevima. Jel mozes malo obrazlozit taj svoj sistem jer prvi puta čujem za to. Spitfire kakvih točno carinskih i trgovinskih propisa ? Kupiš u EU stroj, platiš ga 20 000 Eura neto bez poreza, PDV prebiješ u papirima i nakon toga za 3 mjeseca prodaš taj stroj za 25000 Eura + 25% PDVa domaćem kupcu ? Recimo da vlasnik želi mjenjati strojeve često, ne želi raditi 4-5 godina sa istim. Mislim da niste shvatili što sam napisao.
  13. Pozdrav ekipa, zanima me dali obrt kojem je osnovna djelatnost rad sa bagerom moze imati problem ako npr bager kupi u inozemstvu i recimo proda ga svaka 3-4 mjeseca za knjigovodstvenu vrijednost ili vecu pa naravno plati porez na razliku ? A nakon toga si kupi drugi stroj vani itd. Znaci da u jednoj godini promjeni 4-5 bagera. Obrt nije registriran za prodaju polovnih strojeva jer nema skladiste ili sto vec bi to zahtjevalo. Dali to moze dovesti do nekih problema kod poreznika ili kontrole ? Hvala
  14. Pozdrav ljudi, zanima me slijedeće, uzeo bih nekakav novi radni stroj iz Njemacke na financijski leasing VB Leasinga. Dali u tom slučaju trebam platit naš PDV ili ne ? Jer ako kupujem direkt vani taj stroj kao firma prebijam PDV i ne placam ga fizički, kakva je situacija ako to ide preko financijskog leasinga u Hr a stroj je izvana ? Znaci stroj sam nasao u EU a leasing kuca je u Hrvatskoj i s njom sklapam financijski leasing pa me ta stavka oko placanja PDV-a zanima jer nije zanemariv iznos. Ako ima netko osobnog iskustva kako bi to trebalo biti a kako u nasoj drzavi jeste. Hvala
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija