Jump to content

TrangOul

Korisnik
  • Broj objava

    10
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Poštovani, Treba li se poslodavac savjetovati s radničkim vijećem prije nego donese novu sistematizaciju radnih mjesta? Naime, članak 150. nalaže poslodavcu savjetovanje s radničkim vijećem prije donošenja bitnih odluka za položaj radnika. Sistematizacija radnih mjesta je bitna odluka, ali nije navedena u članku 150. ZOR-a.
  2. Hvala Vam na pomoći i općenito hvala što pomažete ljudima na ovom forumu.
  3. Hvala na odgovoru. Iz članka 8. o ugovoru o najmu stana izgleda da postoji takva mogućnost: Članka 8. Najmodavac može otkazati najam prije roka iz čl. 2. ako najmoprimac ne plati dvije uzastopne rate na ime najamnine i režijskih troškova, te ako unajmljenu nekretninu koristi suprotno ovom ugovoru. Najmoprimac može otkazati najam prije roka ako mu najmodavac onemogući ili ga ometa pri nesmetanom korištenju nekretnine. Otkazni rok u navedenim slučajevima Članka 8, te u svim ostalim okolnostima nastalim prije roka iz Članka 2 iznosi 30 (trideset) dana, a počinje teći slijedeći dan od dana kada jedna od strana primi preporučeno pismo ili osobno ovjerenu obavijest o otkazu ugovorenog odnosa. Članak 2. se odnosi na rok ugovora od godinu dana. Ovo "u svim ostalim okolnostima", mogu li se ja pozvati na okolnosti navedene u Zakonu o najmu stanova ili stanodavac može izmisliti bilo koju okolnost?
  4. Poštovani, U podstanarstvu sam i imam potpisan ugovor o najmu stana na godinu dana. Isti stan se prodaje. Proučio sam Zakon o najmu stanova i nisam uspio naći koja su moja prava u ovom slučaju. Smije li najmodavac prodati stan i prekinuti ugovor o najmu prije isteka ugovora? Jedino što znam je da nisam dužan nikoga osim stanodavca ili osobe (jedne osobe) koju stanodavac ovlasti pustiti u stan na temelju članka 16. Zakonao najmu stanova. Znači nema prešetavanja i razgledavanja stana.
  5. Zahvaljujem To je onda razlog zašto nigdje nema takvih natječaja.
  6. Pozdrav Zanima me kako se po zakonu vrši izbor direktora državnih tvrtki. Da li je to radno mjesto kao i svako drugo pa je potrebno provesti natječaj? Znam samo da mandat traje 4 godine. Da li postoji nekakav zakon kojim je to određeno?
  7. TrangOul

    Nepotizam

    Zahvaljujem na odgovoru. Zaposlen sam na neodređeno. Napredovanje osobe B je sigurno riješeno da bude sve "po zakonu". Što se tiče retalijacije, toga me nije strah. Ja sam svojim zaposlenjem najvjerojatnije oduzeo mjesto koje je bilo čuvano za nekog hadezeovca, tako da sam pod retalijacijom od početka radnog odnosa. Još jednom zahvaljujem na odgovoru. Sad znam koje su mi mogućnosi i kako se postaviti.
  8. Pozdrav Ne želim spominjati imena pa ću pokušati tako i formulirati pitanje. Osoba A i osoba B zajedno studiraju elektrotehniku. Za vrijeme studiranja HEP raspiše natječaj za zaposlenje. Ključni dio natječaja je testiranje koje prolaze prijavljeni. Osoba A riješi test na granici genijalnosti, dok osoba B prođe test na granici retardacije. Osoba A i osoba B uspješno prođu natječaj. Osoba A prva završi faks i zaposli se u HEPu i godinama je na položaju pripravnika (formalno je riješeno kao da je pripravnički staž prošao). Nakon nekoliko godina osoba B isto završi faks i zaposli se u HEPu. Osoba B kroz kratko vrijeme dobiva vrlo visok položaj u firmi i visoku plaću, bez obzira na pokazane rezultate na testiranju. Otac osobe B je direktor u jednom od distribucijskih područja. Da li je ovo nepotizam i kojoj službi se to može prijaviti?
  9. Hvala na savjetu. Nitko ne radi isti posao kao i ja tako da ne mogu na račun toga tražiti usklađenje. Ali s druge strane nitko ne može dokazati da ne radim poslove jedankovrijedne poslovima ljudi koji imaju istu šifru radnog mjesta Ta šifra radnog mjesta zahtjeva VSS koju ja imam, dok dosta ljudi sa tom šifrom imaju samo VŠS iako mislim da to nije bitno. Ništa, položiti državni pa mogu što hoću. Hvala, dali ste mi još ideja kako dalje.
  10. Pozdrav, Imam ugovor o radu u kojem stoji: "Radnik će obavljati poslove samostalni inženjer 1, šifra rad. mjesta: 29.3.1./16, vrednovane koeficijentom 2.70" Šifra radnog mjesta 29.3.1./16 po kolektivnom ugovoru odgovara "samostalnom inženjeru 3" i koeficijentu 3.20, tako da ugovor treba ispraviti ili u "Radnik će obavljati poslove samostalni inženjer 3, šifra rad. mjesta: 29.3.1./16, vrednovane koeficijentom 3.20." što je za mene povoljniji ugovor ili u "Radnik će obavljati poslove samostalni inženjer 1, šifra rad. mjesta: 29.1.1./16, vrednovane koeficijentom 2.70." Kako je kadrovik koji sastavlja ugovore zaposlen na to mjesto bez odgovarajuće stručne spreme i po podobnosti, redovito radi ovakve greške i to mu se tolerira. Dosta mojih kolega ima ugovore sa sličnim greškama. Moje pitanje glasi: Da li je moguće da izvučem gornju promjenu ugovora?
×
×
  • Napravi novi...