Jump to content

azblj

Korisnik
  • Broj objava

    59
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je azblj objavio

  1. Još kad bi to mogao objasniti svojim nadređenima...
  2. Da li se Uredba o načinima i uvjetima napredovanja državnih službenika odnosi i na službenike u JLS-u?
  3. Vadio sam dva puta tu potvrdu, sad i prije 6 godina i to zato jer u bivšem DUUDI-u rade nesposobni ljudi, koji nisu riješili moj zahtjev 6 godina pa su onda zaključili da je dokumentacija u spisu stara. Fond za naknadu oduzete imovine Zahtjev za izdavanje potvrde da nije otkupljen stan na temelju odredaba Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine http://www.fnoi.hr/default.aspx?id=45
  4. To nije točno... Potrebno se javiti fondu za naknadu oduzete imovine, Ivana Lučića 6, Zagreb. Dovoljno im je poslati poštom zahtjev za izdavanje potvrde i zamoliti da Vam ga pošalju poštom. Ne trebaju nikakvi biljezi.
  5. Zemljište je gruntovno upisano kao 1/4 Grad Zagreb, a 3/4 društveno vlasništvo, vodi se kao livada, a u stvarnosti je ulica, nogostup i zeleni pojas između navedenog. U teretovnici postoji zabilježba: Na temelju čl. 38. i 39. Zakona o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta uknjižuje se pravo korištenja na zemljištu opisanom u listu A I (jedan) dok nadležni organ ne donese rješenje o predaji zemljišta u posjed općini ili drugoj osobi, za korist: xxxxx Parcela se nalazi u posjedu Grada Zagreba (cesta i nogostup), no zeleni pojas je i dalje "livada". Mogu li korisnici zemljišta, upisani u teretovnici, koristiti zeleni pojas između ceste i nogostupa za npr. postavljanje reklamnih panoa uz cestu?
  6. Živim u stanu u vlasništvu RH. Krajem 2010. je donesena Odluka o prodaji stanova u vlasništvu RH i ja sam podnio zahtjev za otkup istog u zakonskom roku, predao svu dokumentaciju i imao sve uvjete za otkup istog. U međuvremenu je prošlo 6 godina, a DUUDI još nije riješio taj zahtjev te su se promijenile neke stvari i više ne ispunjavam sve uvjete za otkup koje sam imao 2010. Pitanje je, da li će se moj zahtjev rješavati po stanju u vrijeme podnošenja zahtjeva ili po sadašnjem stanju?
  7. Zar nitko ne zna odgovor? Moze li se legalizirati kuca koja se prema PPUG-u nalazi u "Vrijednoj gradskoj park sumi" (VS)?
  8. U cl. 6. Zakona o postupanju s nezakonito izgradjenim zgradama stoji da se nezakonito izgradjena zgrada ne moze ozakoniti ako se nalazi: "izvan građevinskog područja u nacionalnom parku, parku prirode, regionalnom parku, park-šumi, strogom rezervatu, posebnom rezervatu, spomeniku prirode i spomeniku parkovne arhitekture, osim za nezakonito izgrađene zgrade unutar tradicijske naseobine". Buduci da PPUG-u Grada Zagreba razlikuju podrucja "Park sume (PS)" i "Vrijedne gradske park sume (VS)" kao potpuno razlicite kategorije i da u cl. 6. Zakona o postupanju s nezakonito izgradjenim zgradama ne pise da se gradjevine u podrucju "Vrijednih gradskih park suma (VS)" ne mogu legalizirati, pa me zanima Vase tumacenje zakona, tj. da li se mogu legalizirat gradjevine koje se prema PPUG-u nalaze u podrucju oznacenom kao "Vrijedne gradske park sume (VS)"?
  9. Imam slican problem. Geodet je cijelu kucu zarotirao za 45'. Na snimkama (satelitska snimka na katastarskoj podlozi, arkod preglednik) i na terenu se vidi da je tip fulao, ali on kao "veliki strucnjak" mi objasnjava da je sve ok i da je on u pravu. Na kraju se nisam uzrujavao, kuca je ucrtana u svojim gabaritima, ne zadire u tudje parcele i ne namjeravam se svadjati oko toga...ja sam ga na to upozorio mailom i on mi je pismeno odgovorio da je to ok, pa se necu uzrujavat oko toga.
  10. Postoji... Zakon o sigurnosti prometa na cestama. Na nogostupu se moze parkirati ako se ostavi 1.6 m za prolaz pjesaka i mislim 3 m do sredine ceste, ako nema toliko prostora onda je susjeda u pravu...
  11. azblj

    Etaziranje

    Hvala na brzom odgovoru, znam da je zgrada legalna. Sagradjena je 30-tih godina proslog stoljeca (cak imamo i gradjevinsku dozvolu za nju). Postavio sam ova pitanja zbog Pravilnika o povezivanju zemljisne knjige i knjige polozenih ugovora i upisu vlasnistva posebnog dijela nekretnine, koji odredjuje rok do kraja ove godine da se taj postupak pokrene...
  12. Probaj ovjerit punomoc u Veleposanstvu RH. Ja sam imao slican problem, ali sam stigao ovjeriti punomoc kod javnog biljeznika prije nego sto sam otisao u inozemstvo... Takodjer su mi u Petrinjskoj rekli da oni osobne iskaznice cuvaju godinama...
  13. azblj

    Etaziranje

    Postovani, molio bih Vas odgovore / misljenja / komentare na ovih par pitanja... 1. Da li je etaziranje isto sto i povezivanje KPU sa glavnim ZK uloskom? 2. Sto ce se dogoditi ako se za stambenu zgradu ne pokrene postupak etaziranja do kraja godine? 3. Konkretan primjer: Stambena zgrada se sastoji od tri stana. Samo je jedan stan upisan u KPU kao vlasnistvo 1/2 od jednog suvlasnika. Sve ostalo je podijeljeno kao idealno vlasnistvo. Nitko ne pokrece postupak etaziranja... Ako se ne pokrene etaziranje i KPU se ukine, sto ce se dogoditi sa tih 1/2 stana upisanih u KPU? Naravno, suvlasnici nisu u dobrim odnosima...
  14. Poštovani, U mogućnosti sam zamijeniti manji stan za veći uz novčanu nadoknadu. Manji stan (koji je u mom vlasništvu) je upisan u knjigu položenih ugovora, a zgrada će, nadam se, jednog dana biti etažirana. Međutim, drugi stan koji bi dobio za ovaj moj manji nije upisan u KPU, a zgrada nije etažirana. Što se tiće vlasništva većeg stana tu imam povjerenje u sadašnjeg vlasnika (znam da vam je to malo čudno ). Mogu doći do cijelog slijeda kupoprodajnih ugovora za stan od kada je zgrada napravljena, ali stan nije nigdje u zk-u upisan, pa me zanima može li se još uvijek ostvariti (prvi) upis stana u kpu i koji su sve dokumenti za to potrebni? Bojim se da ako krenem u navedeni posao, da neću moći upisati novi stan u zk, a izgubiti ću onaj stari koji je uredno upisan... Molim savjete, odgovore.... Hvala!
  15. Pozdrav svima! Javio sam se na jedan natječaj za posao u državnoj službi. U natječaju piše: Koeficijent radnog mjesta je 2,70 a osnovica za obračun plaće iznosi 3.210,00 kuna; za svaku godinu radnog staža plaća se uvećava 0,5%. Pa prema tome bi plaća na tom radnom mjestu trebala biti nešto viša od 8600 kn, ne znam da li je to bruto ili neto, ali u oba slučaja je ok. Moje je pitanje gdje je kvaka? Na koju plaću bih trebao računati? Bilo bi malo glupo da ostavim sadašnji posao pa da na kraju dobijem manju plaću nego na koju sam računao... Hvala!
  16. Sjela mi je plaća... 3500 kn sam dobio na račun, a 1500 na ruke. Po mojoj računici je poslodavac uštedio oko 1200 kn na doprinosima. Glupo mi je da mu se počnem nešto bahatit i prijetit inspekcijama i tužbama kad trenutno nemam nikakav alternativni posao. U ugovoru se ne spominje nikakav pravilnik o radu, niti nekakav interni akt koji bi regulirao takvo smanjenje. Poslodavac cijelo vrijeme sam sebe uvjerava kako je on dobar poslodavac pa sam zato i dobio tako dobar ugovor, ali... Kasnije ću vam napisati točno taj članak ugovora. Nisam još dobio listu od plaće pa ne znam kakva je satnica tamo napisana (naravno da radim puno više od 168 sati mjesečno).
  17. Imam ugovor o radu na neodređeno vrijeme u kojoj je iskazana moja neto plaća od 5000 kn. Ima li poslodavac pravo bez mog odobrenja meni smanjiti plaću jer bi to po meni bilo kršenje tog ugovora?
  18. Prijavio sam se na jedan natječaj za posao u MUP-u na radno mjesto "Policijskog službenika za nadzor i planiranje prometne tehnike - vježbenik". U natječaju piše da je plaća navedenog radnog mjesta regulirana Uredbom o plaćama policijskih službenika NN 39/01, 42/01, 122/03, 21/04, 187/04. 77/06, 142/06, 4/07, međutim to radno mjesto u navedenoj uredbi ne postoji.... Kako mogu znati na koju plaću mogu računati?
  19. Nedavno sam završio faks i našao prvi pravi posao (ako ne računamo studentske posliće). Zaposlio sam se kod privatnika u jednoj prijevozničkoj tvrtki koja ima oko 50 zaposlenih. U mom ugovoru o radu piše da se Pravilnikom o plaćama i Pravilnikom o radu utvrđuje osnovna plaća i sl., međutim prilikom traženja navedenih pravilnika na uvid (to su interni pravilnici poslodavca) rečeno mi je da oni ne postoje. Prema Zakonu svaka firma koja ima preko 30 zaposlenih mora imati Pravilnik o radu ili Kolektivni ugovor, a poslodavac tvrdi da toga kod njega nema. Zanima me da li postoji neka državna institucija kod koje su pohranjeni navedeni pravilnici i kojoj bih se mogao obratiti da mi ustupi iste budući da mi ih poslodavac ne želi pokazati?
  20. Konkretno... Imam stan na tavanu. Od zadnjeg kata pa do tavanskih prostorija vode drvene stepenice koje su u takvom stanju da su doslovno opasne po život. Budući da ja jedini imam stan na samom tavanu, a ostali stanari koriste svoje tavanske prostorije rijetko, oni su odlučili obnavljat fasadu, a mene... tko šljivi. U normalnoj situaciji, ja bih se žalio upravitelju zgrade i tako ishodio svoje pravo, ali u ovom slučaju upravitelj zgrade i predstavnik suvlasnika su ista osoba pa ne znam kome se žaliti.
  21. Situacija je ovakva, predstavnik suvlasnika zgrade u kojoj imam stan je ujedno i vlasnik firme koja se bavi održavanjem zgrada i kojoj plaćamo pričuvu. U nekoj budućnosti bi moglo doći do situacije da ja želim napraviti neki hitan popravak sa novcima iz pričuve (na koji imam zakonsko pravo), a predstavnik suvlasnika i mi to ne želi platiti iz pričuve. Kome se žaliti u takvoj situaciji? Nije li on u nekoj vrsti sukoba interesa?
  22. Vlasnik sam jedne vikendice koju je izgradio moj otac, bespravno, na poljoprivrednom zemljištu... Htio bih je nekako legalizirati, a propustili smo onaj famozni zakon o postupanju s objektima građenim protivno prostornim planovima NN 33/92. Malo sam čitao novi Zakon o prostornom uređenju i gradnji. U članku 303 Zakona piše: Nakon isteka roka od deset godina od dana kada je inspek­cijsko rješenje postalo konačno ne može se izvršiti. Budući da je zadnje i konačno rješenje kojim moramo ukloniti tu građevinu bilo negdje krajem 80.-ih (nemam sad taj papir kod sebe), znači li to da se sad ta vikendica više ne može srušiti zato jer je nelegalna? Da li se može nekako na temelju toga legalizirati? Vikendica je upisana u katastar, a u gruntovnici se vodi kao oranica. Hvala na odgovorima
  23. Konvencija o privremenom uvozu-Istambulska konvencija određuje slučajeve pod kojima se može odobriti postupak privremenog uvoza uz potpuno oslobođenje od plaćanja carine ili poreza.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija