Jump to content

mirna

Korisnik
  • Broj objava

    70
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je mirna objavio

  1. Rješenje vidim u varijanti da predate nadležnom tijelu zahtjev za izdavanje uporabne dozvole, koji će Vam odbaciti s obrazloženjem da se za te objekte takav akt ne izdaje. Zaključak o odbacivanju zahtjeva za izdavanje uporabne dozvole predajte u gruntovnicu koja bi temeljem njega trebala brisati zabilježbu da uporabna nije priložena. Tada ne bi trebalo biti problema ni u banci, ukoliko im sam zakon nije dovoljan.
  2. mirna

    DPU i UPU

    Logično je za očekivati da će se kod izrade planova voditi računa o mogućoj koliziji, međutim u praksi to često nije slučaj. Zato je čl. 103. st. 3. Zakona o prostornom uređenju i gradnji propisano: "U slučaju međusobne neusklađenosti dokumenta prostornog uređenja užega i širega područja, lokacijska dozvola se izdaje na temelju dokumenta prostornog uređenja šireg područja."
  3. Zanima me ima li netko iskustva koliko vremena traje postupak dobivanja suglasnosti nadležnog ministarstva strancu za kupnju nekretnine u RH? Konkretno, radi se o državljanu R Slovenije.
  4. mirna

    DPU i UPU

    Samo jedna opaska, glede tzv. dezinformacija. Bez obzira na to što je ostavljen na snazi, u dijelu u kojem je plan nižeg reda u koliziji s planom višeg reda, primjenjuju se odredbe plana višeg reda.
  5. Smatram da se žalbeni postupak mora riješiti zaključkom o obustavi postupka (čl. 247. ZUP-a), jedino se s kolegama razilazim u mišljenju po pitanju nadležnosti.
  6. U slučaju kada stranka odustane od žalbe prije nego li prvostupanjsko tijelo dostavi spis drugostupanjskome, može li prvostupanjsko tijelo samo obustaviti postupak, ili je potrebno ipak dostaviti spis drugostupanjskom tijelu da to ono učini?
  7. Ukoliko se radi o obiteljskoj kući, upravna pristojba je uvijek 800 kn. Ako je objekt veći, tj. ako izlazi iz definicije obiteljske kuće, pristojba se računa 50 promila od umnoška novodobivene bruto površine i etalonske cijene građenja ( 5.246,62 kn). Što bi, u Vašem slučaju, iznosilo puno manje. Osim pristojbe, prije izdavanja građevinske dužni ste platiti komunalni i vodni doprinos, lokalnoj samoupravi, odnosno Hrvatskim vodama. To će Vam također računati samo za razliku u površini pa neće ispasti strašno...
  8. Ružna situacija, ali priznajte da ste se i sami pravili blesavi? Kažete da ste provjerili, da je sa zgradom sve ok, tj. da je građevinska u tijeku. Kako to mislite?! Već to samo po sebi nije ok, jer je kronologija sljedeća: lokacijska dozvola, građevinska dozvola (i to pravomoćna), gradnja, tehnički pregled, uporabna dozvola, prodaja stanova, useljavanje. Onda je sve ok, a ne kada vi retroaktivno ishodite dokumente potrebne za građenje. Kako god, bojim se da ćete sada cijelu proceduru morati proći od početka. Ondašnjeg investitora eventualno možete ganjati po sudu, ali kao vlasnici, vi ste sada odgovorni za građevinu. Dakle, Vi i ostali suvlasnici ste investitori u upravnom postupku. Ondašnja lokacijska je istekla, morate i nju nanovo ishoditi, na građevinskoj ćete platiti posebnu upravnu pristojbu za gradnju započetu bez građevinske dozvole (u iznosu polovine komunalnog doprinosa), te ćete platiti vodni doprinos, što je namet uveden u međuvremenu. Sretno!
  9. Plan se neće mijenjati na temelju pojedinačnih molbi. Ali se svakako angažirajte kada promjena plana ili novi plan bude na javnoj raspravi-to je trenutak kada se eventualno nešto može učiniti.
  10. Potrebna Vam je i lokacijska i građevinska dozvola. Za svako mijenjanje gabarita i promjenu namjene prostora.
  11. Hvala kolega, namjera mi je bila da mi netko potvrdi da ispravno mislim, odnosno da mi objasni ako griješim kada smatram takvu praksu neispravnom. Nažalost, nisam u poziciji da utječem, iako sam upozoravala na zbrku koja se time stvara.
  12. Put mora biti upisan kao put po kulturi u katastarskom operatu, a ukoliko put nije javan, morate biti suvlasnik, ili Vaša parcela mora imati pravo služnosti puta.
  13. Za lokacijsku dozvolu nije potrebna suglasnost susjeda, a niti za građevinsku. Naime, lokacijska dozvola se izdaje na temelju važeće prostornoplanske dokumentacije, a građevinska na temelju lokacijske dozvole. Susjed je u oba slučaja stranka u postupku i može se očitovati, no pozitivno očitovanje nije uvjet za izdavanje dozvole. Ako smatrate da je dozvola nezakonita, uložite žalbu. Nije mi iz Vašeg posta jasno za kakav objekt je Vašem susjedu izdana dozvola? Za jedinicu dvojnog,ili za onakav kakav je izveden?
  14. Skrećem Vam pažnju na to da se prenamjena prostora smatra rekonstrukcijom u smislu Zakona o gradnji, te ste za to dužni ishoditi lokacijsku i građevinsku dozvolu. A za građevinsku dozvolu trebat će Vam suglasnosti svih suvlasnika. Da biste od Službe za gospodarstvo dobili dozvolu za obavljanje poslovne djelatnosti, trebat će Vam i uporabna dozvola...
  15. Građevine sagrađene prije 15. veljače 1968. godine smatraju se legalne, a uvjerenje o tome možete dobiti od nadležnog katastra. Možda bi to bio najjednostavniji put, jer oni ne gledaju dozvolu, nego iz fotogrametrijskih snimaka utvrde dimenzije objekta. To uvjerenje Vam vrijedi kao građevinska dozvola.
  16. Notorna je glupost da do nedavno nije bilo zakonske obaveze za ishođenje uporabne dozvole. Kako se to sankcioniralo, odnosno nije sankcioniralo, sasvim je drugo pitanje. Investitor Vam je dužan pokazati svu dokumentaciju, jer vlasnički list nije dokaz legalnosti građevine. Angažirajte nekog stručnog da Vam dokumentaciju usporedi s izvedenim stanjem, ili poslikajte objekt i donesite fotografije, kopiju katastarskog plana i projektnu dokumentaciju u ured nadležan za izdavanje građevinskih i uporabnih dozvola. Tamo će Vam službenik brzo vidjeti da li je građevina sagrađena sukladno građevinskoj dozvoli. Osobno,takav stan ne bih kupila. Moje je iskustvo da ljudi poslije imaju problema. Naime, kada je sve izgrađeno kako treba,investitor itekako traži uporabnu jer to automatski diže cijenu. Da Vam probam postaviti drugo pitanje: da li biste kupljeni automobil vozili prije nego prođe tehnički pregled?
  17. Ne razumijem kako je i bez rušenja izdana uporabna dozvola??? Jedino da se za objekt kakav je izveden dobije lokacijska dozvola te građevinska dozvola za rekonstrukciju. Tada je objekt "legaliziran" te se za njega može izdati uporabna dozvola. Uporabna dozvola se ne može izdati samo za legalni dio građevine.
  18. Treba Vam lokacijska dozvola, a nakon nje i potvrda glavnog projekta ako se radi o objektu brutto površine manje od 12 m2 i visine do 4 m do sljemena. Ako je objekt veći, treba Vam i građevinska dozvola.
  19. Ne postoji katastar građevinskih čestica, nego je to termin iz Zakona o gradnji. Naime, građevinska čestica je jedna ili više katastarskih čestica na kojima se izdaje građevinska dozvola. Preporuka Ministarstva je da građevinska čestica bude jedna katastarska, međutim to nije zakonski uvjet i u mojem Uredu na tome ne inzistiramo. Međutim, kod urisa objekta u katastar, te k.č. 2,3,4 i 8, moraju postati jedan broj. U pravu ste u vezi identifikacija,ali to nije bit problema. Moje pitanje se odnosi na nešto što nije ovisno o nepodudarnosti gruntovnih i katastarskih čestica. Naime, sami ste rekli, ako je dozvola izdana na k.č. 2,3,4 i 8, onda kako komentirate slučaj kada su 2,3 i 4 vlasništvo investitora, a na 8 ima pravo građenja, dok je ista k.č. sastavni dio neke druge građevinske čestice, na kojoj je izdana neka druga građevinska dozvola (npr. 8,9 i 15)?
  20. Što mislite pod "montažnom kućicom"? Svakako Vam treba lokacijska dozvola, a potom i građevinska,ako se radi o stambenom objektu. Ako ste mislili na nešto tipo spremišta,a manje je od 12 m2, onda Vam je nakon lokacijske potrebna i potvrda glavnog projekta. Načelno, nije odlučno je li objekt montažni, već njegova površina i namjena.
  21. Jedina greška je što Vam nisu napisali uputu o pravnom lijeku, u kojoj bi stajalo da na taj zaključak nije dopuštena posebna žalba. Drugim riječima, Vi se na posebnu upravnu pristojbu možete žaliti ulažući žalbu na konačno rješenje (građevinsku dozvolu ili rješenje o odbijanju zahtjeva). Međutim, nećete ništa postići,jer ste započeli s građenjem bez valjane građevinske dozvole i zbog toga podliježete plaćanju te posebne upravne pristojbe. Činjenica da Vam je kuća sagrađena prije 15.02.1968. godine znači samo da se smatra da je to što je napravljeno do tog datuma, sagrađeno s građevinskom dozvolom, dakle da je legalna, no nikakvi zahvati na njoj nisu dozvoljeni bez dozvole izdane od nadležnog ureda.
  22. Ukoliko je garaža doista nelegalno sagrađena, može.
  23. Razumijem zašto ste skeptični, tako ispada, ali investitor ipak ne može graditi što želi, već što mu plan dozvoljava. Naime, lokacijskom se dozvolom investitoru odobrava gradnja u okviru onoga što je predviđeno prostornoplanskom dokumentacijom, i zato suglasnosti susjeda zaista nemaju ni smisla, ni težine. S jedne strane to ispada nepravedno, no s druge strane ne bi bilo u redu niti da investitora susjedi mogu ucjenjivati. Naglasit ću vam još jednom, što je moje osobno iskustvo:problem je u planovima.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija