Jump to content

Norgul

Korisnik
  • Broj objava

    27
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je Norgul objavio

  1. Tražim tamo s obzirom da se svaki drugi pokušaj traženja freelancing posla bazira na registraciji po freelancing platformama, što ultimativno opet dovodi do per-project-basis situacije koju želim izbjeći. Takvi poslovi (barem u mom slučaju) su znali voditi do nekih dugoročnijih suradnji, ali to nije to što tražim pa sam eto krenuo pokušati na druga vrata. Za B2B nisam na LinkedInu iskreno nikad gledao, ali vrijedi istražiti ako postoji.
  2. Da, u pravu ste, i dalje mislim raditi iz RH, izdavati račune za obavljene usluge. Obrt mi je i sada sekundarni izvor prihoda. Preko LinkedIna pokušavam doći u kontakt sa firmama kome je potrebna neka vrsta part-time contractinga ili nekakav dugoročniji part-time kako ne bi iznova morao tražiti projekte nakon svakog odrađenog posla, već da to bude malo stabilnije. Nije li to legitimno? Ima li nekih prepreka s obzirom da me pitate za LinkedIn? Hvala
  3. Pozdrav, imam otvoren paušalni obrt. Zanima me postoje li posebne regulative za rad za klijenta iz SAD-a? Vidim da npr. preko LinkedIn-a kod prijava za rad znaju postavljati pitanja tipa "Are you legally authorized to work in the United States?". Odnosi li se to na rad fizički iz SAD-a ili ima veze i za poslovanje iz RH? Hvala
  4. Možete li mi objasniti jedno i drugo? Hvala
  5. Ukoliko se radi o pozajmici, postoji li zastara nakon koje subjekt više nema pravo na potraživanje, i temeljem toga da nema prava ni na kazneni dio?
  6. Opomena je došla od odvjetničkog društva koje zastupa subjekta. Jesam li odgovoran za KD i u slučaju da sam direktor "na papiru" i da je preko punomoći treća osoba poslovala sa subjektom u pitanju? Hvala
  7. Poštovani, dobio sam pismo opomene pred kaznenu prijavu u kojem me se proziva za dug prema jednom poslovnom subjektu. Firma (tj. d.o.o.) je u stečaju već neko vrijeme i nemoguće je vratiti navedeni iznos. Zbog tog razloga se subjekt poziva na kazneno djelo prijevare u gospodarskom poslovanju iz čl. 247. st. 2 kaznenog zakona i želi podnijeti prijavu državnom odvjetništvu. S obzirom da se ne radi o ciljanoj namjeri da se počini šteta subjektu, već je nevraćanje iste rezultiralo lošim poslovanjem firme (i njenim konačnim stečajem), ima li pravne osnove za ovu prijavu? Ako da, koje su mi mogućnosti dalje? Hvala Lp
  8. Zakonski je rok za prijavu poreza od prošle godine ukoliko se ne varam 29.2. Što se desi ukoliko se taj rok ne zadovolji? Ako se nakon par godina odlučiš platiti porez za prethodnih X godina, hoće li se samo obračunati porez i eventualne kamate ili to prati i nekakva kazna? Hvala
  9. Poštovani, molio bih za informaciju. Osoba je prije 6 godina u uredu javnog bilježnika ovjerila izjavu kako je u vanbračnoj zajednici sa zaposlenikom službe za tehnički pregled vozila (s kojim je i bila u odnosu) u svrhu dobivanja dodatnih poena za registraciju svog vozila. Ta ista zajednica odnosno odnos, raskinuta je prije 5 godina i navedena osoba se tokom ove godine ženi. S obzirom da je izjava o vanbračnoj zajednici bila vezana za potrebe registracijskih poena, mora li se šta sada napraviti kod javnog bilježnika, odnosno postoji li kakvih pravnih smetnji za sklapanje braka sa drugom osobom. Hvala unaprijed
  10. Poštovani, Što se dešava ukoliko je primljen avans za rad, taj isti započet i prekinut, a nedugo nakon je firma upala u blokadu i nije bila u mogućnosti vratiti novac. U međuvremenu je stiglo od DO da se firma očituje o navedenim događajima. Koliko se situacija može ublažiti ukoliko se stranci isplati na neki način puni ili pola iznosa dugovanja? Hvala
  11. A je li moguće proći samo sa novčanom kaznom u slučaju presude za iznose ispod 30.000? I jel se mijenja šta uz djelomično vraćen dug stranci?
  12. Poštovani, prije svega hvala na odgovoru. Možete li mi još samo pojasniti ukoliko se radi o optužbi prijevare, kakve su kazne u ovisnosti o iznosu o kojem se radi? Pretpostavljam da postoji težina prekršaja i adekvatna kazna za to, jer postoji razlika između malog i velikog iznosa novca, što nije definirano u KZ. Također je li moguća nagodba sa osobom koja tuži da se tužba povuče? Hvala unaprijed
  13. Pročitao sam taj članak još prije nego sam postavio pitanje. Nije mi bilo jasno s obzirom da se spominju i direktor i članovi uprave i vlasnici društva, a nigdje konkretan primjer koji me zanima, pa sam se odlučio raspitati tu. Da skratimo, ukoliko se recimo pokrene tužba za utaju ili prijevaru oko posla s kojim nisam imao veze, može li me se kazneno goniti? I druga stvar, ukoliko slučaj dođe do državnog odvjetništva, je li moguća naknadna nagodba sa tužiteljem, ili u tom slučaju nagodbi više nema? Hvala na odgovoru
  14. Poštovani, ukoliko sam samo direktor "na papiru", a otac izvršava sve radove na terenu i sklapa poslove, te je zaveden kao prokurist firme. Mogu li ja ikako pravno odgovarati za moguće probleme u poslovanju kao što su neizvršeni radovi, ne polaganje avansa na račun firme nakon primljenog novca, i slične stvari...pri čemu moj potpis nije na niti jednom sklopljenom ugovoru? Je li u ijednoj varijanti moguća zatvorska kazna? Hvala
  15. Lijep pozdrav. Ukoliko je nekretnina podijeljena u omjeru 90%-10%, može li 10%-tni vlasnik blokirati prodaju nekretnine? Hvala
  16. Norgul

    Upit

    A u slučaju da firma ode u stečaj, mogu li se protiv nje podizati optužbe? Što se s druge strane dešava ukoliko firma tuži nekog za odštetu, a u međuvremenu ode u stečaj? Može li se takav spor dobiti onda? Hvala unaprijed
  17. Norgul

    Upit

    Hvala na odgovoru. Još jedno pitanje samo... Vrijedi li to i ukoliko dođe do nekakvih problema sa poreznom?
  18. Norgul

    Upit

    Ukoliko je prokurist firme sklopio posao i potpisao da je primio novac od klijenta, međutim posao nije obavio, kakve su moguće posljedice po vlasnika firme ukoliko dođe do bilo kakve forme tužbe? Hvala
  19. Poštovani, zanima me je li ugovor o izvršenju posla valjan ukoliko je na njemu naveden i potpisan prokurist firme a ne direktor? Hvala
  20. Norgul

    Najam stana

    Poštovani, ukoliko želim unajmiti stan, je li moguće potpisati sa stanodavcem valjani ugovor o najmu bez prijave poreznoj upravi s njegove strane? Moram li mijenjati boravište? Koliki su troškovi? Hvala
  21. Lijep pozdrav Naslijedio sam stan od 50 kvadrata koji se dijeli na dva jednaka udjela. Zbog nesređenih obiteljskih odnosa htio bi fizički podijeliti stan na dva dijela. Takva podjela bi značila sporazumno dijeljenje uz ista brojila za vodu i struju, troškovi čega bi se dijelili po pola. Kako bi se radovi za podjelu nekretnine izvršili potrebna su izvjesna ulaganja. U svojoj najgrubljoj formi, potrebno je jednoj strani dodati kuhinju, a drugoj wc, te uložiti u samo pregrađivanje. Navodim to iz razloga jer sam ja spreman u takvo ulaganje, a pitanje je ako druga strana ima sredstva za ulaganje s obzirom da trenutno ima kompletirani stan. Ono što mene zanima je, može li druga strana pravno blokirati fizičku podjelu s obzirom da nigdje nije direktno rečeno tko naslijeđuje koji dio nekretnine, te može li se pravno prisiliti na podjelu ukoliko druga strana to ne želi? Hvala
  22. Pozdrav Kako je obavezno dati legitimaciju ako vas policajac tako zatraži, zanima me šta se dešava činom odbijanja toga? Hvala
  23. Lijep pozdrav Na zadnjem ročištu je donesena odluka o nasljedstvu nekretnine (1000m2) pri čemu ja imam 1/10 udjela u nekretnini. Zanima me šta mogu učiniti ako mi većinski vlasnik (koji je u posjedu nekretnine) brani ulazak u nekretninu? Inače nekretnina se sastoji iz više soba, i moguć je međusoban suživot bez međusobne interferencije. Ne radi se o mojoj "invaziji" na prostor, već traženju par dana ljetovanja koje mislim da pravno zaslužujem. Hvala unaprijed
  24. Lijep pozdrav Otac mi je pokrenuo obrt, koji je nakon nekog vremena propao zbog duga i poreza. Sad je stanje takvo da je nad obrtom veliki dug. U slučaju da se dug ne riješi, a oba roditelja preminu, nasljeđujem li ja dug u tom slučaju? Mogu li se odreći svih mogućih materijalnih primitaka koje bih dobio nakon njihove smrti, pa tako i duga? Ako se stan sada prepiše na mene, je li isti zakoni vrijede? Hvala
  25. Nisam siguran jeste li dobro shvatili moju poziciju...naime NE radi se o jednoj nedjeljivoj cjelini, ponavljam da je prostor s kojim raspolažemo 500 m2 velik. Ne radi se o zajedničkom kućanstvu, niti itko traži da djelimo životni prostor, kao ni stvari u istom. Kuća ima više zasebnih cjelina u kojima je moguće boraviti bez ikakve međusobne interakcije. Do dogovora se na žalost teško može doći s obzirom da druga strana (većinski vlasnik) uopće ne želi ostvariti komunikaciju, ali su nam izravno rekli da ne možemo boraviti u ijednom dijelu prostora. Kako je onda moguće to ostvariti bez konflikta? Što se na sudu još mora riješiti da bi dobili pravo korištenja svog dijela ako posjedujemo vlasnički list koji govori o jasnoj podjeli nekretnine (o omjerima tj. Nije bukvalno određeno koji prostor je čiji)?
×
×
  • Napravi novi...