Jump to content

gala

Korisnik
  • Broj objava

    194
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je gala objavio

  1. Obavezno podnesite žalbu. Možete se pozivati na zastaru, ali ni ne morate. Viskoi prekršajni po službenoj dužnosti pazi na zastaru.
  2. Za vrijeme života roditelja ne postoji opasnost odgovornosti djece za njihove dugove, ukoliko nisu i sami odgovorni za dug po kojoj drugoj osnovi - jamac, sudužnik, založni dužnik. Međutim, nakon smrti roditelja, djeca - točnije nasljednici, odgovaraju za ostaviteljeve dugove do visine naslijeđene imovine.
  3. gala

    RKT župa

    Hvala puno! Pokušat ću istražiti malo u tom smjeru.
  4. gala

    RKT župa

    Jedno pitanje, nije baš obvezno pravo, ali je naknada štete: da li rimokatolička župa može biti aktivno legitimirana u parnici radi naknade štete?! Hvala unaprijed!
  5. Osnovu za ovrhu imaju, kad imaju račun. Zastara je nešto na što sud ne pazi po službenoj dužnosti, samo na prigovor tuženika, odnosno ovršenika. Ukoliko ne uložite prigovor na rješenje, ono postaje pravomoćno i taj zastarjeli dug će vam naplatiti!
  6. Probajte uložiti žalbu sa prijedlogom za povrat u prijašnje stanje i ukidanjem klauzule prevomoćnosti, jer niste primili rješenje o ovrsi - obavezno navedite razlog zašto niste primili ako isti znate. kad se vrši dostava za pravne osobe, ako je prva dostava neuredna (npr. obaviješten, nije preuzeo - što znači da vam je poštar ostavio obavijest a vi niste podigli pismo na pošti), dugi put se dostavlja na oglasnu ploču suda! i eto pravomoćnog rješenje bez po muke! Podnesite žalbu što prije, napišite zašto smatrate da je prijedlog za povrat opravdan - nije vas bilo, bili ste na godišnjem i sl. i prigovorite obračunu kamata. Uostalom, ako bilježnik nema vjerodostojnu ispravu nije ni mogao izdati rješenje, ali vjerojatno je da su vam za kamate izdali račun, pa otud onda vjerodostojna isprava.
  7. Na prekršajnom sudu se to rješava poslužbenoj dužnosti, odnosno ne morate ništa poduzimati. Osim ako dođe rješenje Visokog prekršajnog datirano prije zastare, a vi primite poslije - tada smo znali pisati prijedlog za obustavu jer je nastupila zastara. Mada smo provjeravali na policiji, oni automatski kad nastupi zastara spremaju predmet a/a/ bez obzira kad dođe rješenje Visokog prekršajnog suda.
  8. Vi nemate pravni interes podnositi žalbu, vratite rješenje sudu uz dopis da je ta osoba preminula! U svakom slučaju bi bilo dobro da to prenesete na sebe! jer zato ovi iz grada vode to još na bivšeg vlasnika koji nije živ!
  9. U zakonu o odvjetništvu piše: (2) Odvjetnik je dužan uskratiti pružanje pravne pomoći: - ako je on ili koji drugi odvjetnik koji je radio ili radi u istom uredu u istoj stvari ili stvari koja je s njome pravno povezana zastupao protivnu stranku ili obje stranke, dao im pravni savjet ili od njih primio uputu; - ako je u istoj stvari ili stvari koja je s njome pravno povezana radio kao odvjetnički vježbenik kod odvjetnika koji je zastupao protivnu stranku; - ako je u istoj stvari ili stvari koja je s njome pravno povezana radio kao sudac, državni odvjetnik ili kao službena osoba u upravnom ili drugom postupku; - u drugim slučajevima predviđenim zakonom, Statutom Komore i Kodeksom odvjetničke etike. Stoga smatram da taj odvjetnik ne bi smio zastupati protivnu stranu, a ako on sam to ne vidi, opomenite ga!
  10. Ne znam da li ste u međuvremenu bili na sudu ili ne, ali za nešto takvoga prvi put čujem. Policija vam je možda dala prekršajni nalog na koji morate uložiti žalbu u roku od 8 dana inače je pravomoćan. Ne znam toliko o tome, da sigurno mogu tvrditi da oni tomogu napraviti kad je vozačka u pitanju. Uglavnom, zastara je još uvijek dvije godine i nakon toga vam ne mogu ništa, pa ni uzeti vozačku, a vozačku morate "oročiti" tek kad je rješenje o prekršaju pravomoćno. ako se žalite, vjerojatno je da se to nikad neće dogoditi. Jedno pitanje: Ako sam vam predložila da izbjegavate sud (mada sam tamo radila pa bi vas treala tjerati da ne izbjegnete pravdi), otkud onda ideja da idete sami bez poziva, da vam oni uruče rješenje i vjerojatno se odrknete prava na žalbu. Svašta!!! :roll: ) sorryte na ovom zadnjem!
  11. Ukoliko ste bili punoljetni (18.) tada ste se sami očitovali o prihvata ili odricanju od nasljedstva, ako niste bili to je učinila vaša majka za vas. A za traženje nužnog dijela je kasno - tri godine od smrti oca. Možda neki drugi pravni put?! Niste skroz jasno napisali kako se to sve ustvari odvijalo.
  12. Kazna za odbijanje alkotestiranja je ista kao za najvišu moguću količinu alkohola u krvi, pa se zato uvijek "više isplati" podvrgnuti alkotestiranju. Inače, u prekršajnom se uvijek isplati žaliti. Za sada je apsolutna zastara dvije godine, ako malo zavučete postupak, na sve kaj dobijete pišete žalbu, vrlo je vjerojatno da će otići u zastaru. U svakom slučaju ne možete ništa izgubiti ako se žalite. Više ćete (novaca i vozačke) izgubiti ako se ne žalite! Pouka: ako piješ ne vozi, barem ne kroz crveno!
  13. Ugovor o doživotnom uzdržavanju se u pravilu teško pobija, samo iz nekih specifičnih razloga i obično je dosta teško dokazati - npr. da je nesrazmjer između onoga što ste dali i primili jer ste znali da će primatelj uzdržavanja brzo umrijeti i sl. Sve što nije obuhvaćeno tim ugovorom ulazi u ostavinsku imovinu koja se dijeli na jednake dijelove između djece i bračnog druga.
  14. Ako je netko upisan kao nositelj korištenja prava vlasništva, dovoljan je samo biljeg od 50 kn i zahtjev za brisanje društvenog vlasništva. Nikakva posebna procedura!
  15. Plijeniti se može samo trećina vaše plaće, neovisno o ostalima. Međutim, ako se vama plijeni više od trećine vjerojatno je negdje u ugovoru odredba kojom ste to dopustili. Danas banke uglavnom unose odrdbe kojima vi dopuštate da vam se plijeni cijeli iznos plaće. Pročitajte i taj ugovor o jamstvu. Ako ste to dopustili, a kod prvog očito jeste, onda vam mogu sjesti i na cijelu plaću.
  16. Prva se naplaćuje koja je prva i stigla, i sve dok se ta ne naplati, ostalima ništa. Druga je zavedena u očevidnik redoslijeda naplate!
  17. Tražite smanjenje uzdržavanja. Tužite nju za kredit. Za koliko djece uopće plaća uzdržavanje!?
  18. I Zakon o braku i porodičnim odnosima i Obiteljski zak. koriste termin razvoda, tako da ja mislim da je to čisto stav prakse.
  19. I za tužbu za isplatu i za kaznenu prijavu zbog počinjenog k.d. prijevare.
  20. gala

    Direktor

    Hvala svima! Nešto slično smo i napisali, žalba je otišla, sad me samo zanima stav županijskog suda!
  21. Zakonski nigdje nije regulirano.. Znam samo da smo na sudu jedno vrijeme koristili rastava - pa pisali "rastavlja se brak", da bi onda netko rekao "razvodi se brak". Stoga možda čak ni nije bilo u zakonima. Inače, mi ne koristimo pojam rastava uopće, već prekid faktične bračne zajednice i razvod braka.
  22. gala

    Direktor

    Lijepo molim pomoć! Od kad predsjednik uprave preuzima ovlasti, te u konačnici odgovara (radi se o k.d. zlouporaba ovlasti u gospodarskom poslovanju) - trenutkom imenovanja, odnosno donošenjem odluke o imenovanju ili pak tek upisom u sudski registar temeljem odluke o imenovanju?
  23. Morate pokrenuti postupak za razvrgnućem suvlasničke zajednice, ako vi tu živite, imate kuću - to su vam dovoljno opravdani razlozi, pa probajte tražiti razvrgnuće isplatom, tj. prema procjeni nekretnine u skladu s suvlasničkim omjerima isplatit ćete ostale. Ako ne ide isplatom, onda ide sudska prodaja na javnoj dražbi, ali prije toga se obično ljudi dogovore, pa opet završi na ispalti. bitno je da sud odredi da se razvrgava suvlasnička zajednica nekretnina!
  24. gala

    jel zna tko

    Sad u svibnju je odvjetnička konferencija u Osijeku pa će se valjda nešto više znati poslije toga.
  25. Naslijeđujete svog očuha samo ako vas je posvojio, jer djeca naslijeđuju samo svoje krvne srodnike i srodnike nastale posvojenjem. Ovako vi niste u nikakvim odnosima.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija