Jump to content

Ruby_Danderfluff

Moderator
  • Broj objava

    7720
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    137

Sve što je Ruby_Danderfluff objavio

  1. Ovisi kakva je polica životnog osiguranja, je li štedna, pa da možete dobiti novac, ili je riziko polica, u kojem slučaju je kao kasko: ako Vam se ništa nije dogodilo u vrijeme trajanja osiguranja, gubite novac Iskreno, većina polica životnog osiguranja koje sam ja vidjela da su vezane uz kredite, bile su riziko tipa, a ne štedne, no možda je Vaš slučaj drugačiji.
  2. Ako postoji punomoćnik koji može zastupati interese tužitelja, tada nijedan tužitelj nije potreban na raspravi, punomoćnik može bez njih.
  3. Pokušajte pristupiti nekom kemijsko-tehnološkom fakultetu, oni raspolažu laboratorijima pa bi možda oni bili u stanju otkriti što je u pitanju, ako želite ići privatnim putem radi naknade štete. Mislim da Vam ljudi ne žele reći da se to ne može napraviti, nego da je neisplativo, da bi kod takvog vještačenja mogla biti skuplja pita nego tepsija.
  4. Po mom mišljenju, nećete trebati.
  5. a) uz dokaz pravnog interesa i dovoljnu količinu biljega, možete izvaditi za sve b) u matičnom uredu možete za sve c) jedino što možete dobiti odavde je vlasnički list za stan, ne znam što bi bila potvrda d) potvrda upravitelja zgrade, za ZG vjerojatno GSKG? e) u poreznoj upravi f) to možete dobiti kod predstavnika stanara ili ponovno kod upravitelja zgrade, onoga kome plaćate pričuvu g) pokušajte telefonski stupiti u kontakt s njima, možda će svima izdati potvrdu na mail, nemam drugo rješenje h) ako takvo što ne postoji, onda valjda taj dokument nećete morati ishoditi.
  6. Neovisno o toj stavci, po mom mišljenju. Zakon o radu o načinu prestanka sporazuma o prestanku ugovora o radu ne piše ništa, osim da isti mora biti sklopljen u pisanom obliku. Sve drugo stranke mogu, kako i sam naziv kaže, odrediti sporazumno. Ovdje je jasno da poslodavac ne želi Vas zadržati u radnom odnosu, niti je to dužan, jer bi tada na svoj teret morao plaćati Vaše bolovanje do 42 dana bolovanja, a nakon toga isto tako, samo bi mu trošak Vašeg bolovanja naknadno i sa zakašnjenjem refundirao HZZO. Nažalost, bojim se da nekom prisilnom radnjom prema poslodavcu ovaj sporazum ne možete opozvati.
  7. Ruby_Danderfluff

    Vrtic

    Kao jedina moguća opcija u ovom trenutku, zato što o tom pitanju postoji pravomoćna sudska odluka, ostaje Vam kazneno prijaviti majku (i baku) za kazneno djelo iz čl. 173. Kaznenog zakona - neprovođenje odluke za zaštitu dobrobiti djeteta. Međutim, upozoravam da ovdje općinsko državno odvjetništvo ima mogućnost diskrecijske ocjene radi li se o namjernom kršenju navedene odluke, ili za to postoje opravdani razlozi, te u skladu s tim, hoće li podići optužnicu protiv majke (i bake) ili će odbaciti Vašu kaznenu prijavu.
  8. Teoretski, ali samo teoretski, ako se roditelji ne mogu dogovoriti o pojedinom pitanju roditeljske skrbi, tada na zahtjev jednog od roditelja sud u izvanparničnom postupku može donijeti odluku o tom pojedinom pitanju (čl. 109. Obiteljskog zakona). Kažem teoretski, zato što se tome protivi čl. 110. Obiteljskog zakona, koji kaže da je svaki roditelj samostalan u donošenju odluka o djetetu kad je dijete s njim, te zato što još u praksi nije iskristalizirano što se smatra bitnim pojedinačnim pitanjem, a čini mi se da bi sud mogao zaključiti da izvanškolska aktivnost to nije (do sada se ovaj čl. 109. obično upotrebljavao za promjenu prebivališta djetetu, ishođenje osobne iskaznice, preseljenje djeteta itd.)
  9. Po mom mišljenju, možda (ali samo možda) možete tužiti za razliku od 91.000,00 kn do 109.000,00 kn, ali je činjenica da ste potpisom ugovora o osiguranju pristali i na opće uvjete osiguratelja, a navedene tablice su dio tih općih uvjeta, te osiguratelj snosi štetu do visine određene tim tablicama.
  10. Ah, shvaćam, propustila sam da treća ide na bolovanje. Nijednoj od njih tri se ne može otkazati ugovor o radu za vrijeme trajanja porodiljnog ili roditeljskog dopusta, sve sukladno odredbi čl. 34. Zakona o radu koji se supsidijarno primjenjuje u javnim službama, po mom mišljenju.
  11. Na temelju procjembenog elaborata ne može se izvršiti dioba nekretnine, jer je u tom elaboratu zadatak vještaka utvrditi vrijednost nekretnine, dok je uz diobni elaborat moguće izvršiti diobu. Što se tiče sudjelovanja u stečajnom postupku, procjembeni elaborat bi trebao biti dio stečajnog ili ovršnog spisa predmeta, te bi kroz e-komunikaciju trebao biti dostupan svim sudionicima stečajnog postupka, i onima koji su predali punomoći putem odvjetnika, odvjetnici bi mogli imati uvid u isti. Mada, ključna je iz procjembenog elaborata vrijednost nekretnine, a to je vidljivo iz samih uvjeta prodaje ili dražbe. Autorsko pravo je jedan od vidova intelektualnog vlasništva, da.
  12. Koliko je i meni poznato, Porezna uprava nema uvide u Revolut i Paypal račune. Međutim, po čl. 30. Zakona o PDV-u, oporezivi događaj i obveza obračuna PDV-a nastaju kada su dobra isporučena, odnosno usluge obavljene. Provjerite hoćete li ući u sustav PDV-a već izdavanjem računa.
  13. Možete, nema agencije, morate podnijeti tužbu općinskom sudu sa zahtjevom da Vam tuženik vrati sav novac jer je ugovor po sili zakona raskinut (ostavili ste mu naknadni primjereni rok, nije ga ispoštovao i to je to). Ako nećete znati sami sastaviti tužbu, možete angažirati odvjetnika.
  14. Što piše u ugovoru (nebitno što nije ovjeren), vezano uz rok?
  15. Nema pravila o reviziji, ovisi o tome koliko je složen predmet, ali načelno možete čekati još toliko koliko ste do sada čekali. Poslije toga, ako Vam se ne bude sviđalo što piše u reviziji, jedino možete pisati ustavnu tužbu, a poslije ustavne tužbe možete ići na Europski sud za ljudska prava. I to je onda kraj.
  16. Ja bih se za ova pitanja obratila Pravobranitelju za osobe s invaliditetom, on bi najbolje trebao znati propise koji se odnose na osobe s invaliditetom, a svakako bi Vas mogao uputiti gdje možete upitati o parkirnim mjestima.
  17. Možete ih prijaviti inspekcijama - veterinarskoj, sanitarnoj (zbog buke), policiji u slučaju remećenja javnog reda i mira, ali inače imate dvije mogućnosti - da uložite u vlastitu samoizolaciju (čepići za uši tijekom rada, izolacija zidova i otvora), ili da odselite, nažalost.
  18. Najbolje putem projektantskog ureda koji bi provjerio stvarno građevinsko stanje. Predlažem da angažirate nekoga da izvrši uvid na terenu, jer se radi o specifično građevinskoj problematici, ne striktno pravnoj.
  19. Nikakva prava, stan je bio njegova imovina, i prihod od prodaje stana je njegova imovina. Što god on kupio ili sagradio tim novcem, ostaje njegova imovina dok god on tom imovinom ne bude raspolagao u korist nekoga drugoga. Ako mu majka daruje zemljište za gradnju kuće, i to će biti njegova imovina. Djevojka, kao majka dvoje maloljetne djece ima prvenstveno pravo stanovanja u toj nekretnini ako ostaje živjeti s djecom u slučaju raskida izvanbračne zajednice, te bi imala pravo na povrat ulaganja učinjenih u njegovu nekretninu.
  20. Porezne uprave i uredi za gospodarstvo diljem Hrvatske imaju različite prakse: nekima je dovoljno da se dade izjava o korištenju prostora bez davanja u zakup, odnosno bez plaćanja zakupa. Drugi traže da bude sklopljen ugovor o zakupu pa da posljedično tome stjecatelj prihoda od zakupa plaća porez na taj dohodak. Zato ćete se o tome morati raspitati kod Vama nadležnih institucija. To nije loša opcija isplate novca iz poslovanja obrta, s obzirom da je porez na prihod od zakupa i najma 12%, a porez na dohodak obrtnika 24% (naravno, sve ovo podrazumijevajući da niste paušalni obrtnik i da knjižite troškove i rashode).
  21. Direktor je specifična funkcija, po mom mišljenju se može zaposliti u Hrvatskoj na puno radno vrijeme, čak štoviše, poslodavac ovdje, ako postoji zabrana dvostrukog oporezivanja primanja između RH i BiH, ne bi morao plaćati doprinose na plaću tog radnika u RH, jer on već plaća doprinose u BiH. Ali taj dio je najbolje provjeriti s knjigovođom.
  22. S ovom plaćom bi Vam naknada bila ista, 950,00 kn. Isto tako porodiljna naknada, isto toliko roditeljska naknada (za drugih 6 mjeseci, odnosno u Vašem slučaju 2,5 godina, jer je treće dijete). Nažalost, poslodavac bi Vam morao isplaćivati pune tri plaće s doprinosima da biste stekli pravo na pune porodiljne naknade (dakle, da Vas zaposli na puno radno vrijeme i isplaćuje Vam minimalac, tada biste taj minimalac dobivali na komplikacijama, za vrijeme porodiljne i roditeljske potpore, prema sadašnjim propisima).
  23. Pretpostavljam, tada najmlađa kolegica koja nije otišla na porodiljni.
  24. Meni se čini da ne, to će se voditi u parnici pred općinskim sudom ako se ne dogovorite i ne isplatite, HZZO će Vas biti prisiljen tužiti i tada dokazivati svoje navode da "radni postupak nije razrađen na način da ne ugrožava sigurnost i zdravlje radnika". U tom postupku će HZZO biti stranka jednako kao i Vi, tako da ćete moći i Vi iznijeti svoje navode (koje i ovdje navodite) i obraniti se.
  25. Potvrđujem, nešto kao health check ne postoji u Hrvatskoj, vjerujem da je to zbog drugačije kulture nego u Americi, gdje klinci ranije odu na koledž, veće su udaljenosti. Kod nas nema te policije koja bi radila bolju špijunažu rodbine od svake babe, strine i tetke.
×
×
  • Napravi novi...