Jump to content

Mislav1

Korisnik
  • Broj objava

    35
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je Mislav1 objavio

  1. ok, hvala. I onda svakako treba pisati prijedlog sudu za upis jer presuda ne sadrži nalog za zk upis? Prijedlog, uz privitke: presuda s klauzulom, preslika osobne, uplatnica. Može i sama mimo odvjetnika? Stoji li sve što sam naveo?
  2. U presudi ne piše nalog zk odjelu za provedbom presude. Treba li ranije, nakon isteka žalbenog roka, ishoditi klauzulu pravomoćnosti u pisarnici ako stranka sama podnosi prijedlog za ZK upis?
  3. Prvostupanjska Presuda je donesena, čeka se pravomoćnost. Utvrđeno stanje će sud po presudi automatski upisati ili treba ići sa zk prijedlogom u privitku kojeg je presuda? Može li stranka sama poći to napraviti mimo odvjetnika kojeg je opunomoćila? Hvala.
  4. Pozdrav, nakon provedene ostavinske rasprave, nađena je nekretnina koja nije navedena u Riješenu o naslj. Dakle, osoba bi meni dala punomoć da na sud predam njezin prijedlog radi dopune R. o naslj. Ta će se punomoć ovjeriti. Treba li u tom slučaju prijedlog potpisati nasljednik ili mogu i ja pošto imam punomoć da predam, pošto nisam odvijetik. Predajem u pisarnici suda, a ne kod J. B. koji je R. o naslj. bio donio? Koje sve privitke uz punomoć i prijedlog trebam predati? Dobiva li ta osoba kasnije na adresu poziv? Hvala.
  5. Pozdrav. Molim vas kratko pojašnjenje jednog općenitog pravnog pitanja. -Može li fizička osoba A bilo koju fizičku osobu B opunomoćiti za neki potpis i pravni posao i zastupati pred državnom upravom, npr. županijom za podizanje ili predaju nekog dokumenta? (osim u parničnom postupku gdje zastupa odvjetnik), a da pritom opunomoćenik da nije srodnik ili zaposlenik opunomočitelja? -Može li fizička osoba zastupati i opunomoćiti drugu fizičku osobu koja nije njen srodnik ni zaposlenik njene tvrtke u zemljišnoknjižnim predmetima pred sudom, samo radi predaje ZK molbe i upisa vlasništva na ZK odjelu te pred državnim tijelima, pred katastrom i sl? Hbala unaprijed.
  6. Može li pred geodetskom upravom, geodetom i uredima državne uprave djelatnik trgovačkog društva A zastupati trgovačko društvo B koje je nastalo temeljem Ugovora o podjeli i preuzimanju koji nadomješta plan podjele? Dva općenita pravna pitanja o punomoći na koje ću moći dobiti odgovor vjerujem na ovom podforumu u istoj temi: -Može li fizička osoba A bilo koju fizičku osobu B opunomoćiti za neki potpis i pravni posao (osim u parničnom postupku) a da nije njezin srodnik ili zaposlenik, npr. za podizanje ili predaju nekog dokumenta? -Ima li pritom kod fizičkih osoba glede srodstva i zaposlenja razlike ako se punomoć daje radi zastupanja u zemljišnoknjižnim predmetima pred sudom, samo radi predaje ZK molbe i upisa vlasništva na ZK odjelu i s druge strane pred državnim tijelima, pred katastrom i sl? Hvala unaprijed.
  7. Pozdrav, postoji li mogućnost obavljanja registrirane djelatnosti trgovine tj. može li prodavaonica početi s radom uz pravomoćnu uporabnu dozvolu ali bez još završenog postupka etažiranja prostora u kojem se djelatnost obavlja? Hvala unaprijed. lp
  8. Pozdrav, koji je zakonski rok u kojem je poslodavac obvezan uskladiti važeće Ugovore o radu sa najnovijim izmjenama Zakona o radu (glede sadržaja UOR-a)? Koji je rok za donošenje aneksa važećih Ugovora o radu zbog usklađivanja iznosa plaće sa Uredbom Vlade RH o visini minimalne plaće u 2023. g. ? Rok za usklađivanje Pravilnika o radu sa ZOR-om je šest mjeseci. Neke odluke kao npr. onu o imenovanju dvije osobe različitog spola koje su osim njega ovlaštene primati i rješavati pritužbe vezane za zaštitu dostojanstva radnika. Na koji broj članka Pravilnika se pozvati ako novi još nije donesen, a možda se broj trenutnog članka kasnije promjeni kad se Pravilnik izmjeni? Hvala unaprijed.
  9. Pozdrav, člankom 549. Zakona o obvezni odnonsima propisano je: "U slučaju smrti zakupnika ili zakupodavca zakup se nastavlja s njegovim nasljednicima ako nije drukčije ugovoreno." Koje su podrebne formalnosti (aneks, i sl) kad Zakupodavac umre, a kako bi postojala pravovaljana osnova za stupanje nasljedndika na mjesto zakupodavaca? Pošto je novi IBAN za uplatu zakupnine u pitanju, onaj nasljednika zakupodavca,, kako to ugovono urediti? Što se radi inače u slučaju kad jedna ugovorna strana umre, a potreban je aneks? Stavljaju li se nove strane - nasljednici kao zakupodavci u zaglavlju takvog aneksa ugovora? Hvala unaprijed
  10. Hvala, Imperator. Ukoliko mi možete pojasniti pravni temelj iz kojeg se tumači to da i trenutni ugovor o radu se zbraja, bio bih zahvalan pa da mi situacija bude jasnija. Hvala!
  11. Poštovani, imam dva pitanja vezana za radno pravo i posljednje izmjene ZOR-a. 1.) Novi ZOR propisuje mogućnost sklapanja maksimalno 3 uzastopna UOR-a na određeno vrijeme, a maksimalno razdoblje od 3 g., nakon čega se smatra da je sklopljen UOR na neodređeno. Nejasno mi ostaje uračunava li se u ta tri uzastopna ugovora odn. u njihovo ukupno trajanje od 3 g. i aktualno sklopljeni UOR na određeno na temelju kojeg radnik trenutno radi a koji je sklopljen prije izmjena i dopuna ZOR-a ili se u to uračunavaju tek i samo idući Ugovori o radu koji će se tek u budućnosti, nakon stupanja na snagu navedenih izmjena ZOR-a, sklapati s istim poslodavcem? 2.) Zakon propisuje da UOR prestaje, među ostalim kad radnik navrši 15 godina radnog staža i 65 g. života osim ako radnik i poslodavac što drugačijie ne dogovore. Što ako Radnik nastavlja raditi i nakon stjecanja navedenih uvjeta za mirovinu te ne odlazi u istu niti je poslodavac donio Odluku o prestanku Ugovora o radu zbog odlaska u mirovnu radniku nego su se samo usmeno dogovorili da se ipak radni odnos još neće okončati. Pretpostavljam da nije došlo do prekida RO-a ex lege jer su radnik i poslodavac (usmeno) dogovorili da radnik neće još otići u mirovinu mada radnik ima sve uvjete za odlazak u istu. Je li poslodavac učinio kakav formalni propust u vidu propuštene Odluke u nastavku RO-a unatoč stečenim uvjetima radnika za mirovinu i ako je kako se može ispraviti? Kad radnik jednom odluči otići u mirovinu u navedenom slučaju, donosi li se redovna Odluka o prestanku Ugovora o radu zbog odlaska u mirovnu ili postoji poseban postupak? Zahvaljujem se na odgovornima unaprijjed.
  12. Molio bih pomoćć... Osoba iz bilže rodbine ima potpisan ugovor o uzdržavanju s blizim članom rodbine. Pošto je ugovor potpisan potajno, nepoznato je ostalo je li osoba potpisala ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Naokn smještaja u privatan dom za starije i nemoćne osobe, skrbnik je zabranio posjete osobi svakome. Je li to pravno moguće? Koje korake možemo poduzeti da nam se omogući posjet? Kome da se obratimo? Je li pravno moguće postaviti takvu zabranu?? Hvala.
  13. Može li mi poslodavac dati otkaz UOR ako se razbolim i lječnik mi otvori bolvanje?
  14. prije dva dana sam rekao poslodavcu da ću dati otkaz
  15. Imam li pravo na neplaćeni dopust ili na slobodan dan kod poslodavca (privatnik) zbog toga što trebam ići na razgovor za drugi posao? Na koji način mogu dobiti slobodan dan? Hvala.
  16. Pozdrav. Imam dilemu. Morao bih odlučiti u roku koji dan. Završio sam Pravni fakultet-pravo. Dobio sam ponudu da radim kao tajnik u osnovnoj školi na stručnom osposobljavanju i ponudu da radim kao odvjetnički vježbenik. Ovo na stručnom mi se ne računa kao staž za polaganje pravsudnog ispita, no opet, ako ne ostanem za stalno kao tajnik, mogu dalje tražiti staž za polaganje pravosudnog. Kao tajnik bi mi trebalo 4 godine radnog odnosa da bi polagao pravosudni. S druge strane, mala se sasvim vjerojatnost da bi me neki odvjetnik zadržao nakon 1 ipo godine jer ih je jako puno u mom gradu, a i posao privatnika u mojoj branši je krvav. Ne možeš se posvetiti ničemu nego samo poslu, a puno nas je. Ravnateljica kaže da je deficitarno s tajnicima i da bi ja sa visokom stručnom spremom mogao lako dobiti za stalno, što bi više volio nego se ubijat kao privatnik. Kakve su mi šanse za napredovanje (u banke, i gradske urede i sl nakonstručnog za tajnika i kolika je plaća kasnije za stalno?
  17. Još jednom. Sve mi je to jasno kao i što sam naveo u uvodnom postu. Mene zanima može li mi porezna uprava reći tržišnu vrijednost nekretnine da znam što me čeka za 10, 20 godina kad ujac umre. Ista stvar me zanima i zbog procjene j.b.-a kad mi bude ovjeravao ugovor, tj. sud.
  18. Gdje mogu naći popis nekretnina koje ima u vlasništvu, tj. Kako bih to mogao saznati od našeg nadležnog suda?? Kako bih moga znati iznos poreza na sve nekretnine koje će moja majka steći nakon njegove smrti? Mislim, bar da znam hoće li to biti 5 000 kuna ili 50 000 kuna???
  19. Molim da mi se odgovori na pitanje pod "b)". Točnije je li potrebno navoditi baš sve što ujac ima u vlasništvu? Kat. čest., pokretnine, novac na banci itd. I ako jest, kako bi se najbolje sve popisalo? Glede ovjere, sud će strankama pročitati ugovor i upozoriti ih na pravne posljednice tako da je jednakopravno glede učinaka ugovora j.b. ili sud. Kakav je odnos cijene sud VS j.b.? Čuo sam da je j.b višestruko jeftiniji.
  20. Moja majka i njen brat (moj ujac) žele sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju. a) Porez se plaća u trenutku stjecanja imovine, tj. u trenutku ujčeve smrti. Plaća li se porez prema vrijednosti imovine u trenutku sklapanja ugovora ili u trenutku ujčeve smrti. Tko točno procjenjuje vrijednost imovine na koju se tad plaća porez i mogu li unaprijed znati iznos novca? b) Predmet ugovora bila bi sva imovina koju ujac ima u trenutku smrti. Pošto treba popisati u ugovoru svu imovinu koju ujac ima, trebali bi naći po osobnom imeniku kod nadležnog suda što sve ujac ima u vlasništvu. Je li moguće na internetu vidjeti osobni imenik i kako bi uopće sve najlakše popisali? c) Ako u ugovoru navedemo da je predmet ugovora sva imovina, znači li to da je to imovima u trenutku potpisa ugovora ili u trenutku smrti? Podrazumjeva li se unaprijed da moja majka dobiva sve što moj ujac ima u vlasništvu u trenu smrti? d) Sukladno najavi novih poreznih reformi glede smanjenja poreza na promet nekretnina sa 5% na 4%, ukoliko se ugovor potpiše do izmjene Zakona, primjenjuje li se retroaktivno porez od 5% ili onaj koji će biti u trenu ujčeve smrti? Predpostavljam ovo drugo, ali ipak pitam. Je li ikome poznato je li bilo govora kod prijedloga izmjena o poreznoj olakšici od 5% za svaku godinu trajanja Ug. o dož. uzdrž. ?? e) Koliko košta prijedlog za upis zabilježbe u ZK i koje dokumente je potrebno priložili za upis iste i za brisanje nakon smrti i upisa vlasništva Davatelja uzdr. -moje majke? f) Koje dokumente treba priložiti pri solemizaciji ugovora na sudu i kolika je cijena solemizacije kod suda? Hvala na pomoći!
  21. Dakle, ako sam dobro shvatio ako je , recmo tržišna vrijednost nekretnine u trenutku potpisivanja ugovora 1.000.000 kuna, onda se plaća porez 200.000 kuna, a tih 200.000 kuna se smanjuje svake godine za 5%? Znači, porez se ne plaća jedino ako nekretnina prelazi nakon smrti oca/majke na potomke? Ako davatelj uzdržavanja, u ovo slučaju moja majka umre za vrijeme trajanja uzdržavanja, prelazi li uzdržavanje i potraživanje na nekretninu na mene i brata? Plaća li se porez od 5% ako ujac za života prepiše nekretninu na mene i brata, tj. daruje nam?
  22. Brat moje majke, moj ujac je suvlasnik kuće, drugi suvlasnik je moja majka i nemaju drugih braće ni sestara. Ujac nema potomaka.Nakon njegove smrti suvlasnički dio kuće nasljeđuje moja majka. Plaća li na to porez i koliki? Ujac ima psihičku bolest, no samostalan je ali previše novaca potroši i rasipnik je. U jako dobrim smo odnosima ali može li se tome ikako stati na kraj sa pravne strane? Dolazi li u obzir ugovor o doćivotnom ili dosmrtnom uzdržavanju kao nekakav oblik oslobađanja poreza ili slično?
  23. Je li u redu napisati kod potpisa: Opunomoćenik u ime Prodavatelja 1: ____________ Opunomoćenik u ime prodavatelja 2: ____________ Klauzulu intabulandi sam stavio, mislim da je sve ok sad. Može li se kuća prodati ukoliko stoji zabilježba da nije priložena uporabna i građevinska dozvola, tj. banka kupcu još ne želi dati kredit. Nije provdena legalizacija, bit će za koji dan. Briše li se zabilježba ova ex offo tad?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija