Jump to content

laracroft

Korisnik
  • Broj objava

    31
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Radim u prosvjeti, ali ne na poslovima pravne prirode. Budući da moje radno vrijeme nije 8h, nego smjenski i dosta kraće, mislila sam ga uskladiti sa sudom ako bi to bilo moguće. Je li to na snazi od ove Nove Godine (2009)?
  2. bez obzira šta trenutni posao koji radim nema veze s pravom? hvala!!!
  3. Da li je moguće biti zaposlen na neodređeno vrijeme u jednoj firmi (posao nevezan za pravnu struku) i biti prijavljen kao vježbenik u jednom uredu (volontirati)? Kako je sa istim na sudu? Ne bi htjela dati otkaz na poslu kojeg radim, a s radom u uredu ili na sudu bi ga vremenski mogla uskladiti... Hvala, pozdrav
  4. Da li je moguće biti zaposlen na neodređeno vrijeme u jednoj firmi (posao nevezan za pravnu struku) i biti prijavljen kao vježbenik u jednom uredu? Ne bi htjela dati otkaz na poslu kojeg radim, a s radom u uredu bi ga vremenski mogla uskladiti... Hvala, pozdrav
  5. Poštovani! Radi se o tome da je zaposlenima na neodređeno vrijeme u jednoj firmi (koji su se na natječaj za to radno mjesto prijavili jer je prioritetna bila njihova srednja škola i upravo su zbog toga dobili posao) promijenjen ugovor.... Naime, dogodila se situacija da oni i dalje rade na istom radnom mjestu, a poslodavac je od njih zatražio da potpišu "novi ugovor na neodređeno" kao da rade na nekom drugom radnom mjestu u firmi (a ne rade). Zaposleni su vidjeli u čemu je "kvaka" tek kad su primili plaću. Naime, skinuli su im plaćenu "srednju školu" i plaćaju im samo osnovnu školu. Očito da za to radno mjesto za koje su potpisali novi ugovor srednja škola nije potrebna. Ali, oni zaista rade na radnom mjestu za koje se traži srednja stručna sprema koju imaju- neophodna je! Firma je državna. Što napraviti? Pomoć, savjeti pls (i ako itko ima volje potkrijepiti odgovor kojim zakonskim člankom)
  6. Ne znam zašto kucam na kriva vrata. Mislim da se pravni fakultet može kvalitetno uskladiti sa nekim od ovih poslijediplomskih studija... osim toga prva dva i jesu pri PF u ZG-u....
  7. Pa nisam pročitala ništa vezano za ova 3 u prethodnim postovima...
  8. Ups, sorry, nisam išla za tim... Dakle, ako netko ima iskustva sa poslijediplomskim studijima: Socijalnog rada (pri PF) Socijalne politike (priPF) Socijalne pedagogije? (pri Filozofskom) Hvala!
  9. Ima li tko kakvih iskustava? Prva dva su pri pravnom fakultetu, a treći - socijalna pedagogija bi trebao biti pri filozofskom...mada ne znam da li je uopće pokrenut jer bilo je govora o tome...
  10. Kolege/ice, molim, ima li netko skriptu iz ovog dijela KP??? Hitno mi treba, hvala
  11. Ako želite da Vam jednostavnije objasnim institut dosjelosti: Da bi posjednik mogao steći vlasništvo dosjelošću trebaju se zadovoljiti neki uvjeti. Konkretno, situacija je sa sestrom koja smatra da ima pravo. Naime, da bi ona stekla pravo vlasništva dosjelošću , njen posjed bi trebao biti ZAKONIT, ISTINIT I POŠTEN i onda bi ga stekla nakon 10 g, a ako je samo POŠTEN , nakon 20 g neprekidnog posjedovanja. Da obrazložim: ZAKONIT- znači da ima valjan pravni temelj a to su vam pravi poslovi (npr. kupoprodaja),oporuka,odluke državne vlasti, ili npr. okupacija (prisvojenje , međutim, nekretnine u RH ne mogu steci okupacijom). ISTINIT- znači da posjed nije stečen silom , potajno niti prijevarom te POŠTEN- da bi posjed bio pošten, posjednik koji ga je stekao nije znao niti je s obzirom na okolnosti mogao znati da mu ne pripada pravo na posjed. Npr. osoba B je kupila zemljište od osobe A zato sta je ona bila upisana u zemljišne knjige kao vlasnik a u stvari nije bila.Bez obzira na to , postupajuci s povjerenjem u ono što stoji u zemljiišnoj knjizi osoba B je novi vlasnik. Sada pristupimo Vašem konkretnom slučaju. Zanima me da li je otac ostavio kucu kao suvlasništvo bratu i sestri ili je samo brat bio vlasnik stare kuće i kao takav uknjižen u zemljišne knjige? To je od ključne važnosti. Jer ako je on uknjiženi vlasnik, ne vidim po čemu bi sestra imala pravo na dosjelost. Njen posjed nije bio kvalificiran (istinit, zakonit) a ni pošten. Vlasnik je brat , kako je i upisano u zemljišnim knjigama.
  12. Želite reći da je sin bio vlasnik kuće i prodao ju novom vlasniku a nakon toga se sestra sjetila dosjelosti? Da li se novi vlasnik uknjižio ili je još uvijek upisan sin?
  13. Konzultirajući se s jednim od profesora dobila sam odgovor da se zastiita ostvaruje putem samopomoci ili sudski.Samopomoc je svakako najefikasije sredstvo, no mogucnost koristenja samopomoci u velikoj je mjeri limitirano mogucnoscu posjednika da uspostavi ranije posjedovno stanje. Naime, ako je na vratima stana promijenjena brava ili je stavljen kljuc u vrata, nacelno, samopomoc se moze ostvariti zamjenom brave. No, pitanje je bi li osobe koje su u posjedu tog stana to dopustile. Dakle, samopomoc je neefikasna u slucajevima kad je druga strana jaca. u takvim slucajevima zastita se moze ostvariti u sudskom postupku. U tom se postupku raspravlja iskljucivo o posljednjem mirnom posjedu i cinu smetanja posjeda. Dakle, u tom postupku nije dopusteno raspravljati o pravu na posjed. Znaci, osoba kojoj je oduzet posjed koji je do tada imala uvijek ima pravo na zastitu i uspostavu posljednjeg mirnog posjeda, bez obzira da li radi ili ne, bez obzira skoluje li se ili ne, bez obzira ima li pravo na posjed ili ne. Nacelno, roditelji koji se zele rijesiti djeteta iz stana, morali bi protiv tog djeteta dignuti tuzbu, kojim ce zahtijevati od suda da nalozi tom djetetu iseljenje iz stana. Oni nemaju pravo prisilno, mimo suda i bez sudske odluke, iseliti dijete iz stana, pa cak i kad smatraju da vise nisu u obvezi uzdrzati dijete. No, pravo na zastitu posjeda ograniceno je rokom od 30 dana od dana saznanja za smetanje posjeda te rokom od godinu dana od poduzimanja cina smetanja.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija