Jump to content

Željko Babić

Korisnik
  • Broj objava

    5
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Željko Babić objavio

  1. prije 3 sati , Denver41 je napisao:

    Za taj novi period po ugovoru o radu koji vam je otkazan, imate pravo u visini kako sivko navodi. 
    Međutim, za prijašnje periode rada ne biste imali pravo na otpremninu obzirom su ti ugovori o radu prekinuti sporazumnim raskidom kada poslodavac nema obvezu isplate otpremnine, osim ako bi drukčije bilo dogovoreno u samim sporazumima ili drukčije proizlazi iz pravilnika ili eventualno KU-a ako ga imate...

    S obzirom bi prijenosom ugovora po pripajanju ( sukladno čl. 137. ZOR-a ) zadržali pravo na otpremninu i za prijašnje periode rada, postoji mogućnost da je poslodavac upravo postupio u lošoj namjeri kada vas je nagovorio na sporazumne raskide, predviđajući ovu situaciju. Takva postupanja poslodavca nisu rijetkost, i za sada u praksi ne postoji učinkovito rješenje protiv toga, bez obzira što je jasno da se u tim slučajevima faktično radi o prijenosu ugovora, i da bi radnici trebali zadržati sva prava od ranije.

    Hvala puno na razmišljanjima,

    sklon sam vjerovati da ste potpuno u pravu, čini se da ništa bez suda ...

     

  2. , sivko je napisao:

    Što piše u kolektivnom/pravilniku o radu o otpremnini u slučaju tehnološkog viška te treće firme?

    Ništa vezano uz radnike koji su prethodno radili u ove dvije firme prednice.

    Doslovno je prepisano iz Zakona o radu

     

    prije 6 sati , Denver41 je napisao:


    Da li u ugovorima o pripajanju piše išta konkretnije od ovog što navodite ( da li se spominju ikakvi podaci o radnicima čiji se ugovori prenose )? Spominje li se išta o bivšem poslodavcu u novom ugovoru o radu? Je li u sporazumu o raskidu navedeno da ne postoje nikakva međusobna potraživanja? Da li se u istom možda navodi na čiji prijedlog se sporazum sklapa?

    Koji su datumi sklapanja sporazuma o raskidu, a koji ugovora o pripajanju?

    U ugovorima o pripajanju se spominje da se prenose i ugovori radnika i njihova prava, ali ovdje to nije problem jer u trenutku pripajanja nije bilo radnika ni kod prvog pripajanja ni kod drugog pripajanja.

    Ono što sam skužio je sljedeće:

    Vrlo vjerojatno tih godine, onaj tko je to radio nije pazio na ugovore o pripajanju nego je želio stvari "pojednostaviti" pa je jednostavno čak u jednom slučaju mjesecima prije 

    ne čekajući pripajanje, s radnicima sporazumno raskinuo u prvoj firmi i odmah sklopio ugovor u trećoj firmi. Vjerujem da je to bilo bez ikakve loše namjere ali su zbog toga nastali spomenuti problemi.

     

  3. Nisam nigdje našao ovu temu pa otvaram novi ...

    Radio sam kod tri različita poslodavca (firme) kojima je vlasnik isti, dakle, koji bi po nekim pravilima trebali biti "povezana društva".

    Od 2010-te do danas su obavljena pripajanja tih društava, prvo je pripojeno trećem, zatim je drugo pripojeno trećem i sada je ostalo samo treće u kojem radim.

    U oba ugovora o pripajanju se navodi da se u postupku pripajanja prenose i ugovori radnika, ali to nije napravljeno nego se dogodilo da smo svi mi sklapali sporazumne raskide u firmi koja se pripajala

    i nove ugovore u firmi kojoj je pripojena firma u kojoj smo radili.

    I sada kada treba dobiti otkaz kao tehnološki višak i otpremninu nastao je problem sa stažom i kontinuitetom staža jer uprava trenutačne treće firme u kojoj smo zaposleni

    negira staž iz prethodnih firmi.

    Što nam je činiti i ima li rješenje ?

    Hvala

     

     

     

  4. Kao i korisnik Sma vlasnici smo kuće u nizu i iza nas je prekinut niz. Ulaz je od strane ceste, a sa stražnje strane imamo vrt ograđeni. Iza kuće imamo prolaz za koji smo vjerovali da je požarni put. Taj put je u gruntovnici upisan kao "Javno dobro u općoj uporabi u vlasništvu grada". Nedavno je grad zaključkom gradskog vijeća skinuo status javnog dobra s parcele puta i put na javnom natječaju zajedno s nekoliko drugih parcela (u paketu) na kraju niza prodao privatnoj osobi. Kako sam sada potpino ostao bez prilaznog puta vrtu iza kuće (osim kroz dnevni boravak). Dodatni je problem saznanje da je novi vlasnik parcele dobio potvrđenu lokacijsku dozvolu i sjeo na pola puta 1,5 m od sljedeće parcele tako da nema mogućnosti za dogovori ili što drugo glede prav puta ili nužnog prolaza i pitanja su:

    - je li grad smio bez pitanja prenamijeniti put u privatnu parcelu obzirom da je meni uskratio prilaz vrtu ?

    - ima li ikakav pravni lijek za povrat puta ?

    - odnosno kakva prava uopće imam obzirom da osim kroz kuću u vrtu više ništa ne mogu raditi.

    Hvala

    u prilogu je slika

    - žuto kupljene parcele i put  - crveno moja parcela 

    1699.png

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija