Jump to content

jeanne d'arc

Korisnik
  • Broj objava

    6
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Samo da se javim, prigovor mi je uvažen, dobila nešto više od 60.000 kn 👍😊. Hvala svima na odgovorima.
  2. Puno hvala na odgovoru, danas sam predala zahtjev za zaštitu prava, pa ćemo vidjeti da li će što odgovoriti
  3. Još jedno pitanje: da li se za obračun otpremnine u konkretnom slučaju uzima plaća za 10,11 i 12 mj -zadnje prije odluke o otkazu(odluka o otkazu je iz siječnja) ili se uzimaju za obračun plaće koje ću dobiti za vrijeme otkaznog roka. ukoliko se uzima bruto plaća, tu nema oporezivanja na taj iznos od cca 60.000 kn? J
  4. Zahvaljujem na odgovoru. Da, računam da bi trebala dobiti nešto malo preko 60.000 kn, nije velika razlika,ali ako je to moje pravo, zašto ga ne iskoristiti. Pogotovo zato što su kriteriji za višak vrlo čudni, bilo bi i tu štofa za tužbu, ali jednostavno nemam živaca za to. Osim toga, ako se žalim na odluku u smislu da je smatram nezakonitom, a istovremeno tražim da se izmjeni dio koji se odnosi na otpremninu, nezunam kako bih to uopće napisala, kao , s jedne strane smatram odluku nezakonitom a s druge ju prihvaćam ali tražim da se dio mijenja. Odluku sam dobila 21.01 pa ra
  5. U odluci o posl. uvjetovanom otkazu stoji da imam pravo na otpremninu u visini utvrđenoj čl. Xx kolektivnog ugovora i čl. 126 Zakona o radu u iznosu od 50.000 kn neoporezivo U našem KU piše: Radnik kojemu poslodavac otkazuje ugovor o radu nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se ugo­vor otkazuje iz razloga uvjetovanog ponašanjem radnika i radnik kojemu poslodavac otkaže ugovor o radu uz ponudu izmijenjenog ugovora o radu na radnom mjestu iste stručne spreme, u istom mjestu rada, ima pravo na otpremninu u iznosu od jedne trećine prosječne mjesečne plaće (neto) koju je radnik
  6. Imam par dilema vezano uz staž i mirovinsko, a još sam k tome potencijalno i tehnološki višak pa ako netko ima volje čitati malo dulji post - svaki odgovor, savjet i komentar je dobrodošao. 1. Rođena sam 30.01.1966 , od 02.03.1987 sam u stalnom radnom odnosu kod istog poslodavca, puno radno vrijeme, ugovor na neodređeno U periodu 18.06-31.12.2002, nakon isteka porodiljnog dopusta, koristila sam pravo na mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta te nastavila radni odnos od 01.01.2003. U tom periodu mirovanja (6 mjeseci) plaćala sam sama produljeno o
×
×
  • Napravi novi...