Jump to content

jelsun

Korisnik
  • Broj objava

    23
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je jelsun objavio

  1. U prvom ugovoru koji je bio na 4 mjeseca je pisalo sezonski poslovi, a u aneksima od kojih je svaki bio na punu godinu pisalo je samo "zbog potrebe posla" - pretpostavljam da sezonski poslovi ne mogu biti na godinu dana zato i nije navedeno "sezonski" u aneksima
  2. Sezonski poslovi, prvi ugovor na 4 mjeseca, zatim dva aneksa istog na po 1 god. Da, jer su drugi i treći ugovori bili aneksu sa samo promjenom datuma do kad traje radni odnos.
  3. Nakon 3 uzastopna ugovora na određeno, u ukupnom trajanju 2,5 godine, nadređeni je za mene tražio ugovor na neodređeno. Negativan odgovor, bez obrazloženja, stigao je više od 2 tjedna nakon pismenog upita, na zadnji radni dan i obaviještena sam sat vremena prije kraja radnog vremena. Da li su dužni pismeno obrazložiti? Hvala
  4. Ako postoje tri uzastopna ugovora na određeno kod istog poslodavca, bez prekida, odn. ugovor i dva aneksa rog ugovora kojim se produžuju, ali u ukupnom trajanju manjem od 3 godine, da li se računa da nije moguće potpisati još jedan takav ugovor u nizu? Hvala!
  5. Zanima me kako se računa razmjerni godišnji za radnika koji ima pravo na 23 dana GO godišnje, ako je od ukupno 8 mjeseci njih 4 radio 5 dana u tjednu, a preostalih 4 mjeseca radio 6 dana u tjednu. Minimalni GO za rad 6 dana u tjednu je 24 pa me zanima da li se onda za tih 4 mjeseca polazi od te brojke, a za drugi dio od 23 dana? Hvala!
  6. Zanima me da li, ako smo potpisali preraspodjelu radnog vremena, imamo pravo na 1 slobodan dan tjedno? U turizmu se cesto radi i vise od 5 mjeseci u komadu bez slobodnog dana, pa me zanima da li po zakonu i u preraspodjeli imamo pravo na min 1 slobodan dan. Hvala!
  7. Zaposlena na određeno na puno radno vrijeme.
  8. Na obračunu plaće kao osnovica mi stoji 3440,00 kn. Na internetu sam našla podatke da je minimalna mjesečna osnovica za plaćanje doprinosa za 2021. bila 3488,78, a za ovu godinu 3624,06. Radi li se od istoj osnovici jer kako je moguće da je niži iznos od minimuma? Hvala na pojašnjenju!
  9. Natječaja nije bilo. Zanima me da li bi mi bila neka razlika u plaći/kasnijoj mirovini ako bi mi se pisalo VSS umjesto SSS? Kolegi koji sa mnom radi ostao je naziv radnog mjesta s kojeg je prešao na ovo (unutar iste firme) pa mu je s tim ostala VSS. I ja sam prije radila na tom istom radnom mjestu i pisalo mi se VSS, ali sam imala pauzu za razliku od kolege.
  10. Zanima me da li mi to što piše tražena SSS čini razliku u plaći, mirovinskom ili nečem trećem u odnosu kad bi se pisala VSS? Koeficijent je pritom isti
  11. Na natječaju za sezonski posao koji sam ranije radila bilo je nabrojano i VSS i SSS. Za posao koji sad radim nisam vidjela natječaj, bio je ponuđen kolegici koja je prihvatila drugi posao i preporučila mene za ovaj. Bila sam na razgovoru i primljena sezonski, a kasnije je ugovor produžen. Kako mogu znati koja je sprema potrebna za posao koji radim? To odlučuje poslodavac zar ne? Na prethodnom poslu gdje je u natječaju stajalo i VSS i SSS svakom je pisana tražena sprema ona koja im je najviša, znači pisalo nam je različito. Budući da se radi o istoj firmi pretpostavila sam da će i na ovom mjestu tako biti. Nakon sezone dobiti ugovor na određeno zvuči kao "upgrade" pa mi nije logično. Radim odgovoran uredski posao.
  12. Imam VSS, a na trenutnom radnom mjestu piše mi se tražena stručna sprema SSS. U istoj firmi prije sam radila sezonski posao i tada mi je tražena stručna sprema pisana VSS. Na oba mjesta koeficijent mi je isti, pa pretpostavljam i obračun plaće? Da li ta tražena stručna sprema nešto mijenja za mirovinsko ili koja je uopće razlika? Oni tvrde da to nije bitno, ali mi je malo glupo da mi se sa završenom VSS piše SSS. Hvala!
  13. Zanima me u okviru ovog zakona kako se tumače prekovremeni sati? Zakon nalaže da je poslodavac dužan studentu platiti satnicu uvećanu za 50% za prekovremeni rad, ali taj zakon nigdje ne navodi koji je redovan fond sati za studente. Da li se pod redovan rad tu smatra 40-satni radni tjedan, a sve preko ide u prekovremene?
  14. Hvala, vidim da piše ako blagdan pada na nedjelju radnik ima pravo za dodatak za rad na blagdan bez dodatka za rad nedjeljom. U mom slučaju to nije ispoštovano, jer nije bilo nikakvog dodatka i objašnjeno nam je da je to tako jer blagdan pada na neradni dan... Bilo pa prošlo, ali zanimalo me, hvala!!
  15. Da, radila sam taj dan i iako je bila nedjelja i blagdan nisam dobila nikakvo uvećanje iako smo ga dobivali zasebno za svaku nedjelju i svaki blagdan. Ok, mislila sam da postoji zakon koji regulira uvećanje za rad nedjeljom i blagdanom.
  16. Tijekom ljeta sam radila u turizmu i dobivali smo uvećanu satnicu za rad nedjeljom, a još više uvećanu za rad blagdanom. Kako je jedan blagdan pao na nedjelju za taj dan nismo dobili nikakvo uvećanje, taj se dan računala obična stanica kao na radni dan. Objašnjenjeno mi je da kad blagdan pada na neradni dan onda nema uvećanja, a nema ni uvećanja za nedjelju jer to nije nedjelja već je bio blagdan. Jedno poništava drugo i obratno. Da li to ima pokriće u zakonu? Hvala!
  17. Hvala, zaboravila sam da sam već postavila pitanje, sad tek vidim odgovor. Kad sam 2018. bila upisati se kao novi vlasnik za komunalije (a iznimno su neljubazni tamo) dali su mi neki papir da napišem da tražim otpis duga, ali da kao to je na njihovu dobru volju da li će to otpisati. Nikad dobila nikakav odgovor, samo svake godine šalju te uplatnice opet.. Oni su mi tamo tvrdili da ja kao nasljedujem taj dug i da sam dužna podmiriti ali zanima me da li je zaista tako. Nakon koliko godina to ide i zastaru? I da li sam stvarno naslijedila taj dug budući da je prije mene bilo druga dva vlasnika, a i nisam nasljedstvom naslijedila već darovnim ugovorom? Hvala puno unaprijed na pojašnjenju! Lp
  18. Pokojna polusestra od djeda bila je vlasnik stana kojeg sam sad ja vlasnik. Umrla je 2004. i tad je stan naslijedio djed, a kad je on umro 2014. ostavinskom raspravom stan je dobila moja mama. Ona je darovnim ugovorom stan predala meni. Cijelo to vrijeme komunalije gradu ostale su na ime djedove polusestre s dugom koji je s kamatama cca 18000 kn. Od 2018. naknada za komunalije dolazi na moje ime i plaćam ju, a oni i dalje šalju uplatnice s navedenim dugom na ime pokojne djedove polusestre. Ne pošalju nikakvo objašnjenje samo uplatnice s ukupnim dugom i kamatama, nikakva ovrha zasad. Da li to ide u zastaru i ako da, imam li pravo tražiti da prestanu slati te uplatnice na njeno ime? Hvala!
  19. Hvala na odgovoru. Već sam nekoliko puta kontaktirala upravitelja, išla i osobno, ali oni ne žele razgovarati sa nikim osim sa predstavnikom stanara ako se radi o prijavi nekog kvara. Objasnila sam im situaciju i oni su mi predložili da ja budem predstavnik, ali naravno za to mi treba većina po vlasništvu, što mi izgleda nemoguće jer je većinski vlasnik gospodin koji mislim da više ni ne razumije što se od njega traži, a gospođa koja o njemu skrbi se ne želi miješati, ne živi u zgradi i ne smatra probleme na krovu svojima budući da im je stan na prvom katu i ne prokišnjava im. Upravitelj se ne želi miješati u naš interni odabir predstavnika stanara, ali da li je dužan u ovakvom slučaju? Hvala Vam!
  20. Nije nikad pokrenut ovršni postupak, ali se nakupljaju kamate sve te godine, pa se bojim da ne dođe do toga. Djedova sestra je bila osoba s posebnim potrebama, ona je tu živjela, al je djed sve za nju plaćao, odnosno nije plaćao. Komunalna naknada je glasila na njeno ime za cijeli kat, iako je već tada samo 1/3 kata bila na njeno ime, a 2/3 na djeda. Kad je ona umrla, djed je naslijedio njenu 1/3, a kad je on umro naslijedila je 2/3 mamina sestra, a 1/3 moja mama. Mama je svoj dio prenijela meni darovnim ugovorom. Cijele te godine komunalna naknada se plaćala skupno za cijeli kat, tek smo 2018. razdijeli na zasebne cjeline po tim trećinama, al je ostao taj dug i uplatnice za dug dolaze na ime pokojne djedove sestre, a od 2018. imamo uredno uplatnice na naša imena koje plaćamo. Hvala puno ako mi možete pomoći savjetom!
  21. Naslijedila sam darovnim ugovorom stan od mame, a ona nasljedstvom od njenog oca, mog djeda. Djed je stan podijelio na dva manja tako da sam ja vlasnik manjeg (na papiru 1/3 stana), a mamina sestra većeg (2/3 stana). U mom stanu je davno živjela djedova pokojna sestra, pa je taj dio bio na njeno ime, a kad je ona umrla, djed je naslijedio taj njen dio (1/3). Komunalna naknada je za cijeli stan (1/3+2/3) do 2018. godine bila na ime djedove sestre (iako je ona preminula početkom 2000.-ih nije je prenijelo na djeda), i djed nije ništa plaćao pa se nakupio velik dug. Godine 2018. teta i ja smo razdvojili komunalnu naknadu pa otad plaćamo svaka svoj dio. Problem je taj dug do 2018. koji i dalje dolazi u obliku 4 uplatnice sa 4 različita iznosa na ime pokojne djedove sestre svake godine. Uplatnice dođu bez ikakvog obračuna ili bilo kakvog teksta. Može li mi netko reći da li samo ja i teta nasljednici tog duga, da li to ide u zastaru ili nam prijeti ovrha ako se dug nakupi do određenog iznosa? Imam li pravo dobiti neki obračun tog duga? Hvala puno na savjetu!
  22. Gospodin je u mirovini. Ne znam da li je gospođa koja je o njemu brinula njegov skrbnik. Dok je još živjela u zgradi ona je bila upisana kao nasljednik njegovih dijelova nakon smrti. Iskreno ne znam što je upravitelj zgrade, to je nešto drugo nego predstavnik stanara? Postoji tvrtka kojoj plaćamo pričuvu ako je to upravitelj zgrade?
  23. Živim u stanu na 3. katu stare kuće čiji je većinski vlasnik stariji gospodin koji je invalid, dementan i od prije par mjeseci više ne živi u kući već je smješten u dom za starije. On je vlasnik stanova na 1. i 2. katu (na 1. katu je on donedavno sam živio, a na 2. katu su povlašteni stanari), a na 3. katu sam ja suvlasnik sa tetom (ja sam vlasnik 1/3 stana na tom katu, a teta 2/3) s tim da smo stan već podijelili na dva zasebna i ja živim u manjem, a teta ima podstanar u svom. Gospodin koji je većinski vlasnik je predstavnik stanara, ali zbog zdravstvenog stanja i odsutstva on nije u mogućnosti brinuti o zgradi. On nema direktnih nasljednika, ali je stan(ove) ostavio gospođi koja je o njemu brinula posljednjih godina (ona ne živi u našoj zgradi) i vjerujem da ima punomoć za njega. Da li je u ovakvoj situaciji ona predstavnik stanara, iako nije stanar kuće? Ja bi rado bila predstavnik, ali trebali bi mi potpisi većine stanara, a većina je gosopodin koji ne razumije, a i da razumije ne bi htio to potpisati zbog kompliciranog odnosa kojeg je imao s mojim pok. djedom koji je od njega taj stan bio otkupio. Kuća je stara i meni često zna prokišnjavati s krova jer mi je stan ispod i brine me što će biti ako mi u budućnosti opet bude trebao neki popravak koji ja osobno ne mogu zatražiti nego to uvijek treba predstavnik stanara. Imate li kakav savjet kakva je procedura ako predstavnik stanara više ne živi u zgradi u kojoj je on većinski vlasnik i još k tome ne može brinuti o zgradi zbog zdravstvenog stanja? Hvala vam!
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija