Jump to content

pitanjezatebe

Korisnik
  • Broj objava

    4
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Znaci da je potpisao 3 mjeseca primjenjivalo bi se tri mjeseca? Ja sam misljenja da se gleda povoljnije pravo za radnika, a to je u ovlm slucaju dva tjedna.
  2. Nije to radnik predlozio, on je potpisao u ugovoru kaj mu je bilo ponudeno. A sad bi mu odgovarao manji rok
  3. Pozdrav, imam pitanje oko otkaznog roka, tj. njegova trajanja. Ukoliko je u ugovoru o radu navedeni otkazni rok u trajanju od 30 dana u slučaju otkaza od strane radnika, a radnik kod poslodavca provede samo 2 mjeseca (radnik daje redoviti otkaz), gleda li se u tom slučaju povoljnije pravo za radnika (ukoliko on za to ima osobito važan razlog), odnosno 2 tjedna sukladno Zakonu o radu (čl. 122, st. 1), ili 30 dana budući da je na to "pristao" potpisivanjem takvog ugovora? Unaprijed hvala
×
×
  • Napravi novi...