Jump to content

Nedopuštena pitanja na intervjuima


Torrente

Preporučene objave

Neka pitanja na razgovorima za posao prelaze dopuštene granice i traže da se kandidat stavi u poziciju svojevrsnog "odvjetnika samog sebe".

Meni je recimo u jednoj drž.tvrtki postavljeno pitanje - "Jeste li spremni staviti interes našeg Zavoda iznad svoga?" 
Nije li to malo too much? Što se može uzeti kao istinit odgovor? "Da, svakako!" (ali ljudi su sebična bića...), "Pomirio bih privatni i obiteljski život za Vas". 

Što ako netko ne želi odgovoriti na to? Može li mu se i to uzeti za zlo?

Ima li ovdje neki odvjetnik? U biti, koja pitanja se u startu trebaju uzeti sa oprezom (svjetonazorska, osobna...)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, Torrente je napisao:

Meni je recimo u jednoj drž.tvrtki postavljeno pitanje - "Jeste li spremni staviti interes našeg Zavoda iznad svoga?"

odgovor je-spreman sam dati život za Vas :)

Prije 54 minuta, Torrente je napisao:

Što ako netko ne želi odgovoriti na to? Može li mu se i to uzeti za zlo?

bio jednom jedan crtani/igra (Hugo) izaberi jedan broj sigurno ćeš pogriješiti

šalu na stranu,kažu ljudi koji su išli na natječaje da odgovorio ti ovako ili onako do zaposlenja se teško dođe...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podaci koji se ne smiju tražiti

Članak 25.

(1) Prilikom postupka odabira kandidata za radno mjesto (razgovor, testiranje, anketiranje i slično) i sklapanja ugovora o radu, kao i tijekom trajanja radnog odnosa, poslodavac ne smije tražiti od radnika podatke koji nisu u neposrednoj vezi s radnim odnosom.

(2) Na nedopuštena pitanja iz stavka 1. ovoga članka, ne mora se odgovoriti.

Ovo je iz Zakona o radu. Što se tiče konkretnog pitanja iz upita, mislim da ono nije nedopušteno u tom smislu, ali je ili bedasto ili maliciozno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedan moj poznanik je razgovor započeo sa - "još prije nego sam začet, san mi je bio raditi kod vas", i čovjek razvalio i dobio posao. :-D

Šalu na stranu, poslodavci k'o poslodavci, pitajte samo žene što ih se sve pita iz osobnog (intimnog) života, posebice tamo gdje je poslodavac iz privatnog sektora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može se tumačiti to pitanje kao i da bi vi kao pojedinac potencijalno mogli gledati prvo svoj interes, a onda poslodavca. No, kako bi se izbjeglo tumačenje pitanja, a za to vremena nema, jer odgovorit se mora odmah, ja bih komunicirao kako uopće nije dvojbeno da bi u obavljanju posla postojao dvostruki interes. U obavljanju posla treba slijediti i poštivati prije svega zakon, a potom moralna i etična načela. U obavljanju posla interes službe i zakona je na prvom i jedinom mjestu. U privatno vrijeme prevladava interes za samog sebe. Osoba koja se drži zakona, pozitivnih propisa i ostalih propisanih pravilnika za obavljanje posla i ukoliko ima odgovarajuću spremu ne bi trebala stavljati svoj interes ispred interesa zakona kako bi primjerice napredovala u poslu. Za očekivati je da će takva osoba zaista i napredovati, bez da joj je takav interes na prvom mjestu i ispred interesa službe. Naravno, u nekoj reformiranoj i sređenoj službi. Je li u Hrvatskoj tako, ostavimo mašti na volju.

 

 

U zaključku bih istaknuo kako je pitanje promašeno jer u obavljanju posla postoji samo interes da se posao obavlja po zakonu i pravilnicima. I budimo realni, u nekom sistemu koji teži idealnom, gdje bi interes zaposlenika bio ispred interesa javne službe? Možda kada bi te rođak zvao da mu za kilo janjetine nešto središ preko reda. Takav sistem ionako ne teži idealnom. Zato smatram pitanje nepotrebnim jer bi se moglo podrazumijevati da u obavljanju posla javne službe postoji samo interes tog tijela, poštivanja zakona i ispunjenja obveza.

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , G-man je napisao:

poslodavci k'o poslodavci, pitajte samo žene što ih se sve pita iz osobnog (intimnog) života

ili muškarce,ako su poslodavci žene :)

prije 20 sati , G-man je napisao:

posebice tamo gdje je poslodavac iz privatnog sektora.

osnovna razlika kod privatnih i državnih/javnih službi/poduzeća je to što se privatnik trudi da izabere najboljeg kandidata jer ako pogriješi i on sam ima posljedice......kod ovih drugih je problem što pogrešan izbor plaćaju građani.....

takva pitanja se postavljaju da ironija bude još veća baš kod tih poslodavca za koje je javna tajna da se zapošljava preko veze i onda vas još pitaju jeste li spremni interes firme staviti na prvo mjesto,a oni sami zapošljavanjem preko poznanstava pokazuju koliko su oni sami na to spremni...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

ili muškarce,ako su poslodavci žene :)...

Ima i toga, ali ipak puno rjeđe.

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

osnovna razlika kod privatnih i državnih/javnih službi/poduzeća je to što se privatnik trudi da izabere najboljeg kandidata jer ako pogriješi i on sam ima posljedice......kod ovih drugih je problem što pogrešan izbor plaćaju građani.....

takva pitanja se postavljaju da ironija bude još veća baš kod tih poslodavca za koje je javna tajna da se zapošljava preko veze i onda vas još pitaju jeste li spremni interes firme staviti na prvo mjesto,a oni sami zapošljavanjem preko poznanstava pokazuju koliko su oni sami na to spremni...

Ovo je dobro sročeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sa privatnim sektorom imam oprečna iskustva. Sudjelovao sam na nekoliko natječaja koji su toliko bili banalni da je nemoguće da je taj postupak ičemu služio. Dva polupitanja i to je sve. Neki se nisu ni javili sa rezultatima. I u privatni sektor se zapošljavaju prijatelji prijatelja, ali da im je to rizik - jest, i svjesno ga prihvaćaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , atomic95 je napisao:

I u privatni sektor se zapošljavaju prijatelji prijatelja

slažem se.....ali uz to što ste nekome prijatelj ,očekuje se i da si sposoban za taj posao....a čak pojedini poslodavci preko prijatelja traže radnike jer ipak dobiju neku informaciju kakav je to radnik....

ali i kod privatnih firmi se zna događati ono što se događa kod državnih/javnih,a to je izraženo kod većih firmi gdje onaj koji zapošljava nije vlasnik firme,već nekakav šef,direktor i slično...iako zbog straha u manjoj mjeri..

ljudi su tome podložni i dok ne osjete na svojoj koži zloupotrebljavaju svoju poziciju..jedino rješenje protiv toga su postavljanje kontrolnih mehanizama ili strah od sankcija...međutim u našem društvu ne da skoro nema kontrolnih mehanizama ili kazni nego je dopušteno naočigled to zloupotrebljavati...pa čak se u pojedinim slučajevima i ne krije od javnosti..što je još gore postalo je i opće društveno prihvatljivo ponašanje jer se tako radi godinama/desetljećima...građani su se prestali i boriti protiv toga..jedni to prihvaćaju i traže veze kao i ostali..drugi idu van...i tako ide dok ide....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija