Jump to content

Kulturno Dobro 2019


Baklava
 Dijeli

Preporučene objave

Postoji zabiljeska na etaziranom stanu da je nekretnina "kulturno dobro". Radi se o legaliziranoj zgradi sa nekoliko etaziranih i uknjizenih stanova koji se nalaze na "arheoloskom nalazistu", dakle sama zgrada nije kuturno dobro mada tako zvuci zabiljeska. Prodavac stana tvrdi da su nedavno nastale promjene u vezi prvokupa, te da to nije potrebno ispostovati.

Nakon pretrage po internetu jedino sto sam uspio naci je obavijest Ministarsva Kulture u kome odista stoji:
" Ova obveza ne postoji za prodaju nekretnine koja se nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline, a koja nekretnina nije kao kulturno dobro zaštićena posebnim rješenjem."
https://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=21272

Nekretnina definitivno nije zaštićena posebnim rješenjem kao kulturno dobro, no zabiljeska je prepreka za stambeni kredit.
Da li se gornja obavijest nalazi u nekom zakonu ili dopunama, odnosno da li postoji mogucnost dobivanja nekog rjesenja koje bi potvrdilo izuzece od prava prvokupa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo bi valjalo vidjeti što piše u rješenju kojim je isto dobro i upisano u ZK. Može se pogledati u ZK odjelu.

, Baklava je napisao:

Nakon pretrage po internetu jedino sto sam uspio naci je obavijest Ministarsva Kulture u kome odista stoji:
" Ova obveza ne postoji za prodaju nekretnine koja se nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline, a koja nekretnina nije kao kulturno dobro zaštićena posebnim rješenjem."

Malo su neažurni na istim stranicama. To je pisalo u odredbama čl.37 zakona do izmjene istoga 2018, tako da trenutno čl.37  st.1 glasi: "Vlasnik koji namjerava prodati kulturno dobro zaštićeno posebnim rješenjem ili kulturno dobro unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline upisane u Listu svjetske baštine ili Listu ugrožene svjetske baštine dužan ga je prije prodaje istodobno ponuditi Repub­lici Hrvatskoj, županiji, Gradu Zagrebu, gradu ili općini na čijem se području to kulturno dobro nalazi, navodeći cijenu i druge uvjete prodaje."

Što bi se moglo prema boldanome protumačiti da ukoliko je onim rješenjem koje sam naveo da se može pogledati u ZK upisano kao dio kulturnog dobra zaštičene kulturno povijesne cjeline, a nije upisano u navedene liste, ne bi se nekretninu trebalo prvo ponuditi navedenima.

Bilo bi oportuno da prodavatelj izvadi od konzervatora potvrdu (ili bilo što drugo što izdaju) da nekretnina nije na navedenim listama te da nema obveze za prvokupom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija