Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva


shadow001

Preporučene objave

Poštovani,

zahvaljujem Vam na odgovoru. Tako je, mislim na razvrgnuće zajednice geometrijskom diobom. Navedena čestica (gdje sam sa 1/3 u suvlasništvu) graniči sa česticom koja je u mom 100%-tnom vlasništvu Stoga mi je namjera da se ta 1/3 čestice koju želim razvrgnti pripoji mojoj čestici koju bih na taj način okrupnio. Zanima me da li u tom slučaju sud uvažava činjenicu glede moje namjere okrupnjavanja prilikom provođenja geometrijske diobe.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Razvrgnuće suvlasništva
  • 2 tjedna kasnije...

Lijep pozdrav.

Imam nekoliko nejasnoća vezanih uz razvrgnuće suvlasništva.

Postaviti ću to ovako:

 - strana A (od 4 suvlasnika) traži razvrgnuće sudskim putem jer ne postoji suglanost oko podjele

- između ostalih strana B, C i D postoji suglasnost i postojati će kada strana A napusti suvlasničku zajednicu. Bez obzira na dio koji strana A dobije sudskim putem.

Zanima me da li mi svi moramo sudjelovati u tom sudskom razvrgnuću? Tj. da li strana A može tražiti da joj sud samostalno dodijeli dio vlasništva a da ostatak zemlje i dalje ostane u suvlasništvu preostalih 3 strana? Koje bi se tada sporazumnom diobom razdjelile.

Tko sudjeluje u troškovima sudskog razvrgnuća? U Zakonu o vlasništvu u članku 54. stoji:

"Troškove razvrgnuća snose suvlasnici razmjerno svojim suvlasničkim djelovima."

Da li bi u ovom slučaju samo strana A snosila troškove razvrgnuća ili bi svi morali premda se svi ne bi razvrgavali?

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o razvrgnuću logično je da jedan pokreće protiv ostalih suvlasnika. Dakle, svi sudjeluju, jedan kao pokretač a ostali kao protustranke.

Što se tiče troškova, o tome je toliko toga već ovdje napisano pa da se ne ponavljamo, općeniti odgovor se nalazi u Člancima

prije 3 sati , M.Gub je napisao:

i samo još jedno pitanje vezano uz ovo iznad - da li je u potpunosti lutrija što bi sud dodijelio strani A ili se na to može utjecati?

Moguće da bi sud uzeo u obzir sporazum ostalih suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija