Jump to content

Naknadni upis u knjigu drzavljana HR


Daniel90

Preporučene objave

Pokojni otac mi je rodjen u Hrvatskoj i ozeno se u Hrvatskoj to jest u Korenici i imao je Hrvatsko drzavljanstvo   ja sam rodjen 1990 g u Bihackom porodilistu jel je bilo blize Korenici ja sam ziveo sa roditeljima u Korenici do 7 8 1991 kad smo izbjegli u SRJ kad sam pozvao maticni ured u Korenici receno mi je da sam ja upisan samo u SFRJ drzavljanstvo ja sad imam 29 g kako da ispravim gresku i ponovno se upisem 

uređeno: od Daniel90
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Daniel90 je napisao:

Pokojni otac mi je rodjen u Hrvatskoj i ozeno se u Hrvatskoj to jest u Korenici i imao je Hrvatsko drzavljanstvo   ja sam rodjen 1990 g u Bihackom porodilistu jel je bilo blize Korenici ja sam ziveo sa roditeljima u Korenici do 7 8 1991 kad smo izbjegli u SRJ kad sam pozvao maticni ured u Korenici receno mi je da sam ja upisan samo u SFRJ drzavljanstvo ja sad imam 29 g kako da ispravim gresku i ponovno se upisem 

Ukoliko ste imali prebivalište i vi i otac u trenutku vašeg rođenja u tadašnjoj SR Hrvatskoj, te niste upisani u knjige državljana u BiH /Bihaću/ do 08.10.1991. niti ste imali bilo koje drugo državljanstvo u sastavu tadašnje državne zajednice SFRJ /eventualno po majci/ imate pravo na hrvatsko državljanstvo, treba podnijeti zahtjev za utvrđivanje državljanstva.

Za eventualna dodatna pojašnjenja javite se u inbox.

 

, sivko je napisao:

pošto si rođen u inozemstvu trebali su te upisat u knjigu do tvoje 18 godine 

Matični ured Biihać je trebao poslati obavijest poradi upisa u KD po mjestu prebivališta, tj.u tadašnju SR Hrvatsku /Korenicu/, a u Bihaću ga upisati samo u MKR sa napomenom da je državljanin SFRJ-SR Hrvatske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Rodjen sam u Osijeku(tamo je bila bolnica bolnici -to mi pise u rodnom listu) 1967,  ali smo ustvari ziveli u Belom Manastiru   . Majka rodjena takodje u Osijeku. Otac rodjen u BIH ali od malena zivio u Hrvatskoj. Svi zivjeli u Hrvatskoj do 1977 kad se selimo se za Bg. Ne znam kako su se roditelji deklarirali.Moguce da su se deklarirali kao Jugosloveni. Otac umro krajem 1991. Ja sam se deklarirao kao Jugosloven. 1994 se sa majkom selim u Kanadu , gde i danas zivim. Nisam trazio hrvatsko drzavljanstvo posle 8.listopada 1991, jer sam bio u procesu izsjelenja za Kanadu te propustio. Srpsko sam dobio jer sam ga trazio kad sam dolazio u posjet u Bg.Tamo imam i nekretnine i ne bih se mogao odreci srpskog drzavljanstva zbog toga. Takodje se ne mogu odreci ni Kanadskog . Moj rodjak iz Belog manastira je otisao da provjeri da li sam upisan u knjigu hrvatskih drzavljana u Belom Manastiru. Tamo su mu rekli da su , s obzirom da nisam zatrazio hrvatsko drzavljanstvo, oni, i valjda nadlijezno tijelo u Zagrebu, smatrali da sam se ja istog odrekao. . Takadje nemam konkretnih dokaza da sam ucestvovao u radu hrvatskih udruzenja u Kanadi. Zivim u manjem mjestu u Kanadi i ovde nema takvog udruzenja. Ponekad odem na rucak/vjeceru ili koncert u veci grad, ali kako to dokazati?  Gledam hrvatske emisije/filmove na Youtube, citam novine na internetu, ponekad odem u Hrvatsku i tamo idem na utakmice , koncerte, itd. Ali kako to dokazati? Visoko sam obrazovan i imam uspjesnu samostalnu tvrtku, te bih to isto mogao raditi i u Hrvatskoj  i zaposliti druge, te na tan nacin biti od koristi Hrvatskoj.Da li da uopste pokusavam, s obzirom da mi je odavde tesko da dodjem do dokumenata. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Bjeli je napisao:

Rodjen sam u Osijeku(tamo je bila bolnica bolnici -to mi pise u rodnom listu) 1967,  ali smo ustvari ziveli u Belom Manastiru   . Majka rodjena takodje u Osijeku. Otac rodjen u BIH ali od malena zivio u Hrvatskoj. Svi zivjeli u Hrvatskoj do 1977 kad se selimo se za Bg. Ne znam kako su se roditelji deklarirali.Moguce da su se deklarirali kao Jugosloveni. Otac umro krajem 1991. Ja sam se deklarirao kao Jugosloven. 1994 se sa majkom selim u Kanadu , gde i danas zivim. Nisam trazio hrvatsko drzavljanstvo posle 8.listopada 1991, jer sam bio u procesu izsjelenja za Kanadu te propustio. Srpsko sam dobio jer sam ga trazio kad sam dolazio u posjet u Bg.Tamo imam i nekretnine i ne bih se mogao odreci srpskog drzavljanstva zbog toga. Takodje se ne mogu odreci ni Kanadskog . Moj rodjak iz Belog manastira je otisao da provjeri da li sam upisan u knjigu hrvatskih drzavljana u Belom Manastiru. Tamo su mu rekli da su , s obzirom da nisam zatrazio hrvatsko drzavljanstvo, oni, i valjda nadlijezno tijelo u Zagrebu, smatrali da sam se ja istog odrekao. . Takadje nemam konkretnih dokaza da sam ucestvovao u radu hrvatskih udruzenja u Kanadi. Zivim u manjem mjestu u Kanadi i ovde nema takvog udruzenja. Ponekad odem na rucak/vjeceru ili koncert u veci grad, ali kako to dokazati?  Gledam hrvatske emisije/filmove na Youtube, citam novine na internetu, ponekad odem u Hrvatsku i tamo idem na utakmice , koncerte, itd. Ali kako to dokazati? Visoko sam obrazovan i imam uspjesnu samostalnu tvrtku, te bih to isto mogao raditi i u Hrvatskoj  i zaposliti druge, te na tan nacin biti od koristi Hrvatskoj.Da li da uopste pokusavam, s obzirom da mi je odavde tesko da dodjem do dokumenata. Hvala

Vi se smatrate državljaninom BiH od rođenja budući da je odaslana obavijest iz matičnog ureda Beli manastir u BiH u mjesto rođenja i državljanstva oca, a po propisima koji su bili vrijedeći 1967.godine kada ste se rodili.

Prebivalište u SRH do 1977 ne znači ništa, narodnost oba roditelja je nehrvatska, uvjeta za državljanstvo nema.

Vaše posjete,utakmice, šoping po RH povremeno nije zakonom predviđen kao olakšica gdje bi vam se dalo državljanstvo, a niti činjenica da biste u budućnosti osnovali tvrtku,te zaposlili ljude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je takav zakon vazio tada u svim republikama SFRJ? Po tome bi moja supruga trebala biti drzavljanin Hrvatske. Baka, djed i otac su se rodili i zivjeli u Hrvatskoj. Otac se preselio i ozenio u Srbiji, te se moja supruga rodila u Srbiji 1968 a njen brat 1972. Da li bi oni mogli biti upisani u knjige i imati domovnicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno, ali samo u slučaju ukoliko drugi roditelj nije bio državljanin republike rođenja gdje su se roditelji u tom slučaju mogli sporazumnom izjavom opredijeliti koje će državljanstvo dijete imati /republičko/ nakon rođenja. 

Sve te činjenice treba provjeriti u mjestu rođenja kako vaše supruge, tako i njenog oca. 

Za eventualnu pomoć javite se u inbox...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Postovanje!Rođena sam 1972.u Srbiji,čiji sam državljanin od 10.10.1991.Otac je u trenutku mog rođenja bio državljanin BiH, ali ja nisam upisana u njihovu knjigu državljana,kako je to tad činjeno, dok brat rođen 1964. jeste.Majka je hrvatski drzavljanin.Na mom starom izvodu iz maticne knjige rođenih upisano je samo jugoslovensko državljanstvo, ne i republičko...obratila sam se maticnom uredu u mestu majčinog rođenja da proverim jesam li slucajno tamo upisana u knjigu državljana..ukoliko nisam, postoji li osnov za naknadni upis,tj.vredi li da podnosim zahtev za utvrđivanje drzavljanstva?Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, bob25274 je napisao:

Moguće je da bi utvrđivanje prošlo pozitivno ukoliko je prebivalište bar jednog od roditelja u trenutku vašeg rođenja bilo u SRH. 

Majka vas je do punoljetnosti mogla upisati u knjige državljana tadašnje SRH. 

 

Roditelji su tad već živeli u Srbiji.Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani, 

Verenik je rođen 1985. godine u Srbiji. U trenutku njegovog rođenja oba roditelja su imala državljanstvo RH (majka rođena i do udaje živela u Hrvatskoj, otac rođen u Srbiji ali po mestu rođenja njegovog oca automatski upisan u republičko državljanstvo Hrvatske), sestra ima i hrvatske i srpske papire. Roditelji upisani i u knjigu venčanih u Hrvatskoj. Da li postoji osnov za naknadni upis u knjigu državljana RH?

Hvala unapred.

Pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sivko je napisao:

Otac mu je državljan RH a naknadnog upisa nema jer ne postoje uvjeti za to.

Ok, hvala na odgovoru.

 

prije 2 sati , bob25274 je napisao:

Prenosilo se sa SRJ na SCG i RS ali nije to upitno već godina stjecanja državljanstva općenito.

(vidljivo na uvjerenju o državljanstvu RS,dolje lijevo)

1985. godine 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Na 01. 10. 2021. at 16:45, Stojic je napisao:

Rodjen Sam 1984 godine u Slavonskom Brodu I isao u prvi razred u hrvatskoj, 1991 Sa roditeljima otisao u BiH, imam li ja pravo na hrvatsko drzevljanstvo? 

 

 

Koje državljanstvo imaju roditelji?

Na 01. 10. 2021. at 18:36, Sava332 je napisao:

Rodjen sam u Bosni, Brčko imam Hrvatski pasos i zivim u Nemackoj. Upisan sam u maticne knjige u hrvatskoj i bosni.Bosanske dokumente nemam. Gde moram vaditi rodni list? Hvala

Za potrebe korištenja po inostranstvu isključivo rodni list iz države rođenja, dok rodni list iz Hrvatske može poslužiti samo za potrebe u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Rođen sam u SR Hrvatskoj (Zagreb) 06.05.1990. godine. Majka mi je rođena u SR Hrvatskoj 1964. godine (Zadar), gdje i danas živi - Zagreb, te je Hrvatski državljanin od rođenja. Otac mi je rođen u BiH (Sanski Most) 1956. godine, čiji je državljanin od rođenja, dok je u SR Hrvatskoj živio i radio do 1991. godine. Ja i otac živimo u Banjoj Luci (BiH) od 1991. godine. U Zagrebu sam živio od 06.05.1990. godine do 10. mjeseca 1991. godine. Majka i otac su mi razvedeni. Državljanin sam BiH, međutim, volio bih dobiti i državljanstvo Republike Hrvatske. U mom rodnom listu koji sam izvadio 21.10.2021. godine (Matični ured-Medveščak) piše da imam Hrvatsko državljanstvo, međutim nisam upisan u knjigu državljana Republike Hrvatske. Imam li pravo na na Hrvatsko državljanstvo ako pokrenem postupak za utvrđivanje istog putem Konzulata Republike Hrvatske u Banjoj Luci?

Unaprijed hvala!

uređeno: od Arena Blues
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija