Jump to content

Pitanje ovršni zakon


nhny

Preporučene objave

Pozdrav, jel zna netko gdje mogu naći informacije što zapravo znači ono stopiranje ovrhe nad novčanim sredstvima nakon tri godine bez aktivnosti i naplata? Samo nalazim informacije da to ne znači da je dug nestao i to mi je jasno, ali nije mi jasno što to znači za osobu koja je bila blokirana i moguće prihode. Moj otac je imao blokirane račune godinama jer je nezaposlen i nema nikakve prihode i po novom ovršnom zakonu Fina je obustavila te pokušaje ovrhe, pa su sad odblokirani. Jel to znači da sad ako njemu sjedne neki prihod na račun da mu neće nitko to uzeti ako ne pokrenu novi postupak ovrhe? Može li on primiti novce od prodaje nekretnine (jedan je od suvlasnika, nema tereta na tome trenutno) bez da ga netko od ovih kojima je dužan tuži jer nije njima platio ako recimo uzme sebi novce u gotovini? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , nhny je napisao:

Ma jasno mi je to, ali što ako nisu pokrenuli novi ovršni postupak? Pretpostavljam da bi moj otac već znao da je ponovno nešto krenulo. Može li on u međuvremenu primiti novce a da ga ovrhovoditelji ne mogu tužiti i osporiti prodaju nekretnine?

ako nije nastupila zastara (10 godina) mogu pokrenuti ovrhu na imovinu. u slučaju prodaje mogu pokrenuti tužbu za pobijanje dužnikovih pravnih radnji.

https://www.egzemplar.com/dokument/tuzba-radi-pobijanja-duznikovih-pravnih-radnji-actio-pauliana-2103-360

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , bovu je napisao:

ako nije nastupila zastara (10 godina) mogu pokrenuti ovrhu na imovinu.

Nema govora o zastari, jer je tek isknjiženo iz Fininog očevidnika.

prije 22 sati , nhny je napisao:

ali što ako nisu pokrenuli novi ovršni postupak?

Zato što nisu dužni pokrenuti ovršni postupak. Mogu tako čekati godinama, i tek prije zastare pokušati naplatu prisilnim putem u ovršnom postupku.

prije 22 sati , nhny je napisao:

Može li on u međuvremenu primiti novce a da ga ovrhovoditelji ne mogu tužiti i osporiti prodaju nekretnine?

Može primiti, a oni i mogu osporavati, na način kako je naprijed navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ako se nekretnina proda, mom ocu je najbolje uplatiti to što dobije na svoj račun pa neka uzima tko što hoće i onda ga nitko ne može tužiti? Njemu je glavno da ne pravi probleme ostalim suvlasnicima, iako bi rado uzeo nešto malo sebi da vrati dug svojoj rođakinji, ali pretpostavljam da to isto ne može jer bi ga opet mogli tužiti kad će znati koji je iznos primio po ugovoru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, nhny je napisao:

Znači ako se nekretnina proda, mom ocu je najbolje uplatiti to što dobije na svoj račun pa neka uzima tko što hoće i onda ga nitko ne može tužiti?

Ukoliko želi podmirivati dug, tada bi mu bilo najbolje direktno uplatiti u korist ovrhovoditelja.

Prije 3 minuta, nhny je napisao:

ali pretpostavljam da to isto ne može jer bi ga opet mogli tužiti kad će znati koji je iznos primio po ugovoru?

U svim ovim slučajevima ostavlja se prostora ovrhovoditelju da može podići tužbu, a da li bi on to i učinio, pitanje je. Znači, na Vam je odluka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija