Jump to content

Zemljiste mi kose Hrv vode?


Edward

Preporučene objave

Poljoprivredno zemljiste ciji sam vlasnik nalazi se u gradevinskoj zoni, ali u vodozastitnom podrucju (ne znam tocno oznaku) i pored njega prolazi potok. Potok lagano mijenja tok i erorida tj. smanjuje moje zemljiste.
Ne dolazim tamo cesto, a kad dodem vidim da je vise od pola cestite pokoseno uz taj potok, a pokoseni dio proteze se i na susjedne cestice uz sam potok. 
Pretpostavljam da kosnju obavljaju Hrv vode ili netko tko se mora brinuti o tom potoku.

1. Da li ja imam ikakve obaveze u vezi kosnje oko potoka koji nije u mom vlasnistvu?
2. Da li Hrv vode mogu traziti kakvu naknadu od mene radi kosnje ili ikad postati vlasnikom moje cestice radi toga sto ju kose?
3. U Zk cestica se vodi kao oranica. Smijem li na nju posaditi vocke?
4. Ako ih posadim, kako ce onda ovi kositi? Sto ako mi ih posijeku? Opcenito mi pase da ne moram ja dolaziti kositi, ali ne bih da mi posijeku vocke ako ih posadim.

Cestica nije ogradena, vidim da je ljudi koriste da dodu do svojih cestica pa mi je glupo ogradivati je, nek prolaze. Vec se napravila i staza od prolazenja.
5. Da li mi to dugorocno moze stetiti? To sto dopustam da se preko cestice prolazi? 
6. Smije li se uopce ograditi poljoprivredno zemljiste?
7. Postoji li neki pravilnik koji regulira na kojoj udaljenosti od potoka smijem posaditi vocke na vlastitoj parceli?

Najljepse zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Edward je napisao:

1. Da li ja imam ikakve obaveze u vezi kosnje oko potoka koji nije u mom vlasnistvu?
2. Da li Hrv vode mogu traziti kakvu naknadu od mene radi kosnje ili ikad postati vlasnikom moje cestice radi toga sto ju kose?

Ne, to im je obveza. Vlasnikom vjerovatno u postupku prodaje čestice ako žele ostvariti pravo prvokupa prema zakonu o vodama.

prije 2 sati , Edward je napisao:

3. U Zk cestica se vodi kao oranica. Smijem li na nju posaditi vocke?

U smislu da bi to bio vočnjak, bez prenamjene ne.

prije 2 sati , Edward je napisao:

4. Ako ih posadim, kako ce onda ovi kositi? Sto ako mi ih posijeku? Opcenito mi pase da ne moram ja dolaziti kositi, ali ne bih da mi posijeku vocke ako ih posadim.

7. Postoji li neki pravilnik koji regulira na kojoj udaljenosti od potoka smijem posaditi vocke na vlastitoj parceli?

Općenito, nekoliko voćaka ne bi predstavljalo voćnjak, no smijete ih posaditi na udaljenosti većoj od 10 m od ruba korita vodotoka.

Zakon o vodama.

prije 2 sati , Edward je napisao:

5. Da li mi to dugorocno moze stetiti? To sto dopustam da se preko cestice prolazi? 

Moguće.

prije 2 sati , Edward je napisao:

6. Smije li se uopce ograditi poljoprivredno zemljiste?

Koliko je meni poznato da, no valjalo bi provjeriti u JLS imaju li nekakove uvjete koliko od međe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na brzim i detaljnim odgovorima!
 

Prije 11 minuta, Spitfire je napisao:

Općenito, nekoliko voćaka ne bi predstavljalo voćnjak, no smijete ih posaditi na udaljenosti većoj od 10 m od ruba korita vodotoka.

A ako posadim kukuruz ili krumpir? Imaju li mi ga Hrvatske vode pravo pokositi?


Preko puta potoka je cestica slicne velicine kao moja, ogradena sa svih strana, na njoj je posadeno drvece i raslinje i sagradena kuca koja nije ucrtana u katastru. Tu cesticu ne kose jer nemaju pristup, a ne mogu ni kositi kad raste drvece. To isto drvece svojim korijenjem sprecava erodiranje susjedovog zemljista pa potok sve vise prelazi u moju cesticu. 


Postoji li neki drugi nacin da sprijecim eroziju i "smanjenje" moje cestice? U zakonu pise da se ne smije saditi drvece do 10m "od ruba korita vodotoka ili kanala", a rub se sam pomice sve vise u moju cesticu. Da li se gleda rub u katastru ili stvarno stanje?

Primjetili smo da preko mog zemljista dolazi cijev za otpadne vode ocito neke susjedne kuce i te vode se izlijevaju u direktno u potok. Kanalizacija, vodovod i sve ostalo postoji, nema potrebe za takvim rjesavanjem otpadnih voda. Trebam li se kome obratiti da se cijev ukloni?

Najljepse zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija