Jump to content

Susjed izgradio parking na parceli u mom vlasništvu


sestrinstvo

Preporučene objave

Susjed je iizgradio i uredio parking na zemljistu u mom vlasnistvu. Radi se o parceli velicine 800 m2, koja je sad podijeljena na 2 parcele obzirom na put koji je ucrtala mjesna zajednica po osnovi kako kazu dosjelošću i korištenja vise id 10 godina. S tim sam se složio i potpisao pristanak za izgradnju puta. 

Znaci postojeca parcela koja je posjedovno tj. katastarski i vlasnički bila moja je tim putem rascijepljena na dvije parcele. Obzirom da sam htio iskolčenjem točno na terenu utvrditi poziciju u postupku od strane geodeta su stvorene dvije parcele s zasebnim katastartskim česticama. Postupak je prošao, nitko od susjeda nije ulozio prigovor i tako sam ja postao vlasnik sada dvije čestice upisan u zemljišnik. 

Medjutim tu drugu parcelu cca 100 m2 je uzurpirao susjed i izgrradio privatni parking za svoje goste. Parking je izgradio prije jedno 4-5 godina. Obzirom da sam te cestice naslijedio od pok. oca točne međe nisam nit znao te sam iz tog razloga i izvršio iskolčavanje terena da bih znao tocne tocke zemljista.

susjedu sam koji je napravio parking ponudio da tih 100 m2 otkupi po povoljnoj cijeni, što je on odbio s obrazloženjem da neće isto zemljiste kupovati 2 puta. Naime on tvrdi da je taj dio zemljista kupio od neke zene koja je sad pokojna i to prije 15 godina. Bilo kakaja papir o kupoprodaji nema niti ima svjedoke da je on to kupio. Inače poznat je kao čovjek da je prisvojio više takvih čestica na sličan način. 

Molim savjet što mi je činiti, da li pokrenuti tužbu obzirom na dosjelost, da ne bih još morao platiti i troškove sudovanja. Napominjem da je on obzirom da je stariji čovjek sve znao cije je što itd. I da je bio svjestan prijevar koju radi.

unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče dosjelosti, da za istu je potrebno 10 god ako je samostalni posjednik u zakonitom, istinitom i poštenom posjedu što bi značilo da bi se trebao zasnivati na pravovaljanom pravnom temelju (zakonit), da nije stečen silom, prijevarom, potajno i sl. (istinit) te da posjednik u trenutku kada ga je stekao nije znao niti s obzirom na okolnosti imao razloga za posumnjati da mu to pravo ne pripada (pošten).

Ako je posjed barem pošten tada je za dosjelost potrebno 20 godina.

S obzirom na protek rokova vama preostaje vlasnička tužba prema čl.162 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonit posjed je posjed koji se zasniva na pravovaljanom pravnom temelju. Nezakonit posjed ne zasniva se na valjanom pravnom temelju (pravo na posjed). Valjanim pravnim temeljem smatraju se pravni poslovi, odluke mjerodavnih tijela, nastanak činjenica koje zakon predviđa kao pravni temelj kakve su npr. zauzimanje (okupacija) ničije stvari, odvajanje plodova i sl.

Za zakonitost posjeda ne treba samo valjani pravni temelj, npr. ugovor, nego i ispravan način stjecanja, npr. dobrovoljna predaja stvari. Primjerice, ako je kupac sklopio ugovor o kupnji zemlje, a prodavatelj odgađa da mu je preda, kupac je stekao samo pravovaljani pravni temelj, ali još nije postao posjednikom. Ako mu prodavatelj ne preda zemlju, pa je kupac silom oduzme, on, unatoč pravovaljanom temelju, nije postao zakonit posjednik, jer posjed stvari nije stekao na dopušten način (predaja stvari). Kupac bi u opisanom slučaju bio nezakonit posjednik, tj. bio bi izjednačen s posjednikom koji nema ni pravni temelj.

Prije 14 minuta, sestrinstvo je napisao:

Pretpostavljam da tužbu ne bih mogao ja osobno laički sastaviti, nego odvjetnik?

Bilo bi poželjno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , sestrinstvo je napisao:

 

Medjutim tu drugu parcelu cca 100 m2 je uzurpirao susjed i izgrradio privatni parking za svoje goste. Parking je izgradio prije jedno 4-5 godina. Obzirom da sam te cestice naslijedio od pok. oca točne međe nisam nit znao te sam iz tog razloga i izvršio iskolčavanje terena da bih znao tocne tocke zemljista.

susjedu sam koji je napravio parking ponudio da tih 100 m2 otkupi po povoljnoj cijeni, što je on odbio s obrazloženjem da neće isto zemljiste kupovati 2 puta. Naime on tvrdi da je taj dio zemljista kupio od neke zene koja je sad pokojna i to prije 15 godina. Bilo kakaja papir o kupoprodaji nema niti ima svjedoke da je on to kupio. Inače poznat je kao čovjek da je prisvojio više takvih čestica na sličan način.

susjedu ponudi sklapanje ugovora o najmu za zemljište na kom je parkiralište (poštom i preporučenom pošiljkom sa povratnicom ili po odvjetniku). dostavi mu kopiju vlasničkog lista. ako odbije sklopiti ugovor ili primiti pismeno tužbom traži isplatu najma za 5 godina unazad + zakonske kamate (slikaj parking i vozila kao dokaz) i  vračanje zemljišta u prvobitno stanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija