Jump to content
  1. ANA90

ANA90

2. Ruby_Danderfluff

Ruby_Danderfluff

3. čudo

čudo

• Similar Content

• objavio domyy
      Poštovani,
      Stan je darovan roditelju 06-2017 te je sukladno tome roditelj oslobođen poreza na promet nekretnina.
      Da li danas prilikom prodaje te iste darovane nekretnine od strane roditelja isti podliježe porezu na dohodak? Roditelj nije stanovao, odnosno nije bio prijavljen na adresi predmetne nekretnine. 
      Do sada sam na forumu nalazio različite informacije budući da je bilo nekih izmjena zakona o porezu na dohodak. Bio je nekakav uvjet oslobođenja poreza na dohodak ako se otuđenje dogodilo prije više od 3 godine, pa je taj uvjet izgleda nekad u 2017. izmijenjen na 2 godine. A negdje sam našao informaciju da u je slučaju darovane nekretnine moguće i prije tog roka prodati nekretninu i biti oslobođen poreza na dohodak.
      Može li mi netko dati cjelovitu informaciju? Zahvaljujem.
    • objavio Biker1901
      Pozdrav svima! Imam jedno pitanje vezano uz nasljeđivanje imovine nakon smrti člana obitelji.
      Naime, moja majka je posljednjih 15 godina bila u braku s mojim očuhom koji je preminuo. Očuh ima dvoje djece.
      Isto tako, očuh je stan u kojem su on i moja majka živjeli posljednih 15 godina kupio tri godine prije stupanja u brak s mojom majkom, a tada je još bio u braku sa bivšom ženom.
      Stan nije kupljen gotovinom već na kredit koji bi trebalo plaćati još 20 godina. Također, nakon razvoda sa bivšom ženom nitko od supružnika nije pokrenuo zahtjev za raspodjelom imovine, no ona je navedena kao sudužnik u kreditu na predmetni stan prilikom kupnje, pa je pretpostavljam sada obvezna podmirivati preostale rate kredita.
      To je dakle činjenično stanje.
      Pitanje jeste na koji se način sada dijeli taj stan kao imovina?
      Ima li doista bivša žena pravo na dio nekretnine bez obzira što do sada uopće nije sudjelovala u plaćanju kredita, niti je ostatak života pokojnika provela uz njega?
      Dakle, na koji se način dijeli ovaj stan uz naravno i svu ostalu imovinu? Uzima li se u obzir vrijeme provedeno u braku sa pokojnikom? Koliko nasljeđuju djeca?
      Hvala unaprijed!

• objavio pravdica90
      Molim pomoć/savjet,
      Situacija je sljedeća: Nakon djedove smrti, imovina je već prije rješena, potrebno je podijeliti zaostalu mirovinu, svi sudionici su suglasni oko toga, međutim stric koji je bolestan i nepokretan nije u mogućnosti prisustovati ostavinskoj raspravi, izlazak javnog bilježnika radi ovjeravanja izjave o suglasnosti nije opcije jer je skuplje ovjeravanje izjave nego vrijednost koja mu pripada.
      Zanima me postoji li opcija da se napiše izjava o nemogućnosti dolaska na ostavinsku raspravu i suglasnost da se taj iznos proslijeid na račun. Izjava bi se potpisala uz prisustvo dva svjedoka.
      Unaprijed hvala
    • objavio ruffball
      Poštovani,naime supruga i ja smo se rastali prije 6mj.,ja sam se iselio iz stana i trenutno se dogovaramo o diobi bračne stečevine.S obzirom da sam ja imao prije braka stan u vrijednosti 70.000€,koji sam prodao da bi nakon vjenjčanja kupili ovaj predmetni stan ali uz hipotekarni kredit za koji je nosioc supruga,te je upisana kao vlasnik u z.k. a banka je zabilježena.S obzirom da smo živjeli zajedno u braku 17godina,a od toga 11godina u tom stanu diobom bračne stečevine meni pripada nužni dio kao i predbračna stečevina.Namjera mi je darovati svoj dio maloljetnom djetetu (14),te zadržati pravo na bilo kakvo raspolaganje nekretninom do smrti.S obzirom da ja nisam upisan u gruntovnicu,da li je dovoljno napraviti Ugovor o darivanju udjela nekretnine sa pravom uživanja do smrti ili treba zakonski neki ugovor gdje sam osiguran da supruga ne proda stan i tom prilikom sva moja stečevina ode u vjetar?Ovim darovanjem bih svakako volio ostaviti svome djetetu egzistenciju i ujedno zaštiti svoje pravo na raspolaganje bračnom stečevinom.S obzirom da supruga trenutno živi i stan dalje otplaćuje sama od 4mj.,od tada predpostavljam da se pravno još 9 godina sav udio broji njoj,te sam trenutno zakonski u posjedu većeg udjela.Što trenutno sada nije važno,ali razmišljam.Pomozite mi na koji način krenuti u postupak uz minimalne sudske parnice.Hvala puno unaprijed
    • objavio Sanja 48
      Dijete sam iz prvog braka,sa ocuhom i bratom imam dobar odnos.Nakon smrti majke me interesuju moja prava.Stan je majka dobila prije udaje za mog ocuha a naknadno nakon vise godina ga uknjizila 1/2.Ocuh je nasljedio komad zemlje na kojoj su napravili neku manju kucicu.Sta ja imam zakonsko pravo nasljediti,nemam se namjeru sa njima svađati samo ne zelim da ja koja sam bila zakinuta citav zivot u odnosu na brata nista iza majke ne dobijem.Napominjem da sam s njima zivjela do udaje.
  • Online korisnici

• Napravi novi...