Jump to content
Sign in to follow this  
MARP

Darovanje izvanknjižnog vlasništva

Preporučene objave

Poštovani,

zanima me kakva je procedura kad vlasnik upisan u katastar želi parcelu prebaciti na sebe i gruntovno? Stvar je u tome da parcela gruntovno stoji na pokojnika, a na ostavinskoj raspravi pripala je njegovoj ženi koja bi sada darovnim ugovorom prenijela parcelu na vlasnika koji je upisan u katastar. Mora li ona prvo prenijeti nekretninu gruntovno na sebe ili je dovoljno uz darovni ugovor priložiti rješenje s ostavinske? Molila bih i primjer takvog ugovora, tražila sam, ali nisam uspjela naći s obzirom na ovu situaciju.

Hvala unaprijed :) 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , MARP je napisao:

Mora li ona prvo prenijeti nekretninu gruntovno na sebe ili je dovoljno uz darovni ugovor priložiti rješenje s ostavinske?

Nije nužno da darovateljica izvrši upis u zemljišne knjige, no kako ste već napisali uz darovni ugovor će obdarenik kao stjecatelj nekretnine priložiti i ispravu (rješenje o nasljeđivanju) kojom dokazuje pravni sljed stjecanja. (čl. 41 ZZK

 

prije 5 sati , MARP je napisao:

Molila bih i primjer takvog ugovora

(Ime i prezime, OIB, adresa) (u daljnjem tekstu: Darovatelj)

i

(Ime i prezime, OIB, adresa) (u daljnjem tekstu: Obdarenik)

 

sklopljen je u  _________, dana _____________ slijedeći

 

 

UGOVOR O DAROVANJU NEKRETNINE

 

Članak 1.

Darovateljica je izvanknjižna vlasnica nekretnine označene kao k.č.......upisane u z.k.ul.........k.o............. u naravi........ ukupne površine od _______ m², a istu je stekla temeljem nasljeđivanja iza pokojnog......................., što je utvrđeno pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju Općinskog suda u............... br.............. 

Članak 2.

Darovateljica daruje - daje bez protučinidbe Obdareniku, a Obdarenik prima sa zahvalnošću, nekretninu iz članka 1. ovoga Ugovora.

U posjed darovane nekretnine Obdarenik stupa odmah.

Članak 3.

Darovateljica daje suglasnost Obdareniku da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja nekretninu  iz članka 1. ovoga Ugovora upiše u zemljišne knjige na svoje ime.

Članak 4.

Ugovorne strane određuju da je za sve nastale sporove u vezi ovog ugovora nadležan Općinski sud u.............. 

Članak 5.

Poreze i druga davanja u vezi s darovanjem nekretnine  iz članka 1. ovoga Ugovora snosi Obdarenik.

Članak 6.

Ovaj Ugovor sklopljen je u xx (xxxxx) istovjetnih primjeraka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po xx (xxxx) primjerka. 

 

U.................., dana................ 

  

 

DAROVATELJ                   OBDARENIK

 

Nakon što potpišete ugovor, nužno je da ovjerite potpise kod javnog bilježnika (dovoljno bar potpis darovatelja), dok će javni bilježnik po službenoj dužnosti primjerak ugovora dostaviti nadležnoj PU radi prijave nastanka porezne obveze. 

 

 

U prilogu vam je prijedlog za upis prava vlasništva na obdarenika. 

 

OPĆINSKOM SUDU  U _____________

ZEMLJIŠNO-KNJIŽNI ODJEL

Zemljišnoknjižni predmet:

Predlagatelj: ________, _____, ___________, (OIB ______________ )

Protustranka: ___________________________(OIB ______________ )

PRIJEDLOG                                 

  -    radi upisa prava vlasništva posljednjeg stjecatelja   u zk.ul. br. _____ k.o. ________ i to zkč.br._____

Protustranka je izvanknjižna vlasnica  i pravna sljednica pokojnog upisanog vlasnika nekretnine koje su upisane u _____________.

Predlagatelj je predmetnu nekretninu stekao ugovorom o darovanju dana _____________ od darovateljice _______________koja nije upisana kao vlasnica te nekretnine u zemljišnim knjigama.Tu istu nekretninu, darovateljica koja je darovala predlagatelju je stekla nasljeđivanjem iza pokojnog  _________ Predlagatelj upisa kao posljednji stjecatelj nekretnine koja je predmet upisa predlaže Naslovnom sudu da temeljem odredbe članka 41 Zakona o zemljišnim knjigama dozvoli upis predmetnih nekretnina na predlagatelja, te da u skladu s tim donese odgovarajuće rješenje.

Prilog:

-ugovor o darovanju

-rješenje o nasljeđivanju

- dokaz o uplaćenoj sudskoj pristojbi                                                                                                                  Predlagatelj:

                             __________________

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Sign in to follow this  

  • Similar Content

    • objavio Ivana Abrahamsson
      Postovani
      Majka mi je preminula 2014godine , iste godine mi je napravila darovni Ugovor koji je Notarius publicus potvrdio ali nije upisala Oib. Kako se ovo može uknjižiti ? 
      Lp
      ivana 
    • objavio domyy
      Poštovani,
      Stan je darovan roditelju 06-2017 te je sukladno tome roditelj oslobođen poreza na promet nekretnina.
      Da li danas prilikom prodaje te iste darovane nekretnine od strane roditelja isti podliježe porezu na dohodak? Roditelj nije stanovao, odnosno nije bio prijavljen na adresi predmetne nekretnine. 
      Do sada sam na forumu nalazio različite informacije budući da je bilo nekih izmjena zakona o porezu na dohodak. Bio je nekakav uvjet oslobođenja poreza na dohodak ako se otuđenje dogodilo prije više od 3 godine, pa je taj uvjet izgleda nekad u 2017. izmijenjen na 2 godine. A negdje sam našao informaciju da u je slučaju darovane nekretnine moguće i prije tog roka prodati nekretninu i biti oslobođen poreza na dohodak.
      Može li mi netko dati cjelovitu informaciju? Zahvaljujem.
    • objavio Biker1901
      Pozdrav svima! Imam jedno pitanje vezano uz nasljeđivanje imovine nakon smrti člana obitelji.
      Naime, moja majka je posljednjih 15 godina bila u braku s mojim očuhom koji je preminuo. Očuh ima dvoje djece.
      Isto tako, očuh je stan u kojem su on i moja majka živjeli posljednih 15 godina kupio tri godine prije stupanja u brak s mojom majkom, a tada je još bio u braku sa bivšom ženom.
      Stan nije kupljen gotovinom već na kredit koji bi trebalo plaćati još 20 godina. Također, nakon razvoda sa bivšom ženom nitko od supružnika nije pokrenuo zahtjev za raspodjelom imovine, no ona je navedena kao sudužnik u kreditu na predmetni stan prilikom kupnje, pa je pretpostavljam sada obvezna podmirivati preostale rate kredita.
      To je dakle činjenično stanje.
      Pitanje jeste na koji se način sada dijeli taj stan kao imovina?
      Ima li doista bivša žena pravo na dio nekretnine bez obzira što do sada uopće nije sudjelovala u plaćanju kredita, niti je ostatak života pokojnika provela uz njega?
      Dakle, na koji se način dijeli ovaj stan uz naravno i svu ostalu imovinu? Uzima li se u obzir vrijeme provedeno u braku sa pokojnikom? Koliko nasljeđuju djeca?
      Hvala unaprijed!
       
    • objavio pravdica90
      Molim pomoć/savjet,
      Situacija je sljedeća: Nakon djedove smrti, imovina je već prije rješena, potrebno je podijeliti zaostalu mirovinu, svi sudionici su suglasni oko toga, međutim stric koji je bolestan i nepokretan nije u mogućnosti prisustovati ostavinskoj raspravi, izlazak javnog bilježnika radi ovjeravanja izjave o suglasnosti nije opcije jer je skuplje ovjeravanje izjave nego vrijednost koja mu pripada.
      Zanima me postoji li opcija da se napiše izjava o nemogućnosti dolaska na ostavinsku raspravu i suglasnost da se taj iznos proslijeid na račun. Izjava bi se potpisala uz prisustvo dva svjedoka.
      Unaprijed hvala
    • objavio ruffball
      Poštovani,naime supruga i ja smo se rastali prije 6mj.,ja sam se iselio iz stana i trenutno se dogovaramo o diobi bračne stečevine.S obzirom da sam ja imao prije braka stan u vrijednosti 70.000€,koji sam prodao da bi nakon vjenjčanja kupili ovaj predmetni stan ali uz hipotekarni kredit za koji je nosioc supruga,te je upisana kao vlasnik u z.k. a banka je zabilježena.S obzirom da smo živjeli zajedno u braku 17godina,a od toga 11godina u tom stanu diobom bračne stečevine meni pripada nužni dio kao i predbračna stečevina.Namjera mi je darovati svoj dio maloljetnom djetetu (14),te zadržati pravo na bilo kakvo raspolaganje nekretninom do smrti.S obzirom da ja nisam upisan u gruntovnicu,da li je dovoljno napraviti Ugovor o darivanju udjela nekretnine sa pravom uživanja do smrti ili treba zakonski neki ugovor gdje sam osiguran da supruga ne proda stan i tom prilikom sva moja stečevina ode u vjetar?Ovim darovanjem bih svakako volio ostaviti svome djetetu egzistenciju i ujedno zaštiti svoje pravo na raspolaganje bračnom stečevinom.S obzirom da supruga trenutno živi i stan dalje otplaćuje sama od 4mj.,od tada predpostavljam da se pravno još 9 godina sav udio broji njoj,te sam trenutno zakonski u posjedu većeg udjela.Što trenutno sada nije važno,ali razmišljam.Pomozite mi na koji način krenuti u postupak uz minimalne sudske parnice.Hvala puno unaprijed
  • Online korisnici



×
×
  • Napravi novi...