Jump to content
saltyl

Ovrha temeljem vjerodostojne isprave unutar EU

Preporučene objave

Pozdrav, 

trebao bi mi mali savjet/uputa vezano za provođenje ovrhe unutar EU, a van HR.

Dakle trebalo bi ovršiti kupca (vps preko 40k kn), poslana je ovrha na temelju vjerodostojne isprave jb u Zadru, no s. služba u Kninu je odbacila ovršni prijedlog obzirom ovršenik ima prijavljeno prebivalište u inozemstvu (Luksemburg) na NEPOZNATOJ ADRESI.

Moje pitanje glasi, može li se i putem kojih kanala saznati točno prebivalište te kada se sazna kome i u kakvoj proceduri se provodi ovrha za osobe sa prebivalištem u drugoj zemlji članici EU?

Puno hvala na pomoći...

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Zatražite od MUP-a adresu kao osoba koja ima pravni interes. Ako je adresa prebivališta u inozemstvu, teško ćete trenutno pokrenuti ovu vrstu ovrhe jer je nadležan javni bilježnik prema prebivalištu, a ovršenik u RH uopće nema prebivalište.

Podijeli ovu objavu

prije 21 sati , Borbena7 je napisao:

Ako je adresa prebivališta u inozemstvu, teško ćete trenutno pokrenuti ovu vrstu ovrhe jer je nadležan javni bilježnik prema prebivalištu, a ovršenik u RH uopće nema prebivalište.

Adresa je u inozemstvu, to već znam, u međuvremenu sam saznao točnu adresu (kupac je upisan u sudskom registru kao likvidator jedne firme, google is your friend)

ali kako mislite teško pokrenuti ovrhu, pa zar ne postoji neki način da se ovrši osoba unutar EU...?

odnosno to upravo i pitam, ima li tko kakvih iskustava? može li se možda ići na sud pa onda dobiti presuda ili ne znam... 

Podijeli ovu objavu

Na sud, dobiti presudu, pa onda ići europskim ovršnim naslovom na izvršenje, tako bih ja. Jer ovrha putem javnog bilježnika prema pravilima EU nije valjan ovršni naslov na temelju kojega bi bilo moguće provesti međunarodnu ovrhu. 

Ili angažirati odvjetnika u Luksemburgu da izravno na luksemburškim sudovima provede postupak, pa se naplatiti u Luksemburgu.

Podijeli ovu objavu

Luxembourg ima zakon da se iznos duga do 10.000,00 EUR smatraju jednostavnim procesom i prvo proces počinje kod "friedensgerichta", mirovnog suda.

Ako znate adresu dužnika trebate nadležnom sudu dostaviti zahtjev sa dokumentacijom o pokretanju postupka.

Najjednostavnije je u vašem slučaju podnijeti zahtjev mirovnom sudu sa svim relevantnim podacima o dugu i dužniku.

Ako se ništa na riješi friedensgericht prosljeđuje slučaj redovnom sudu.

Na sličan način je protiv mene pokrenut postupak u CH, samo što je sud u CH odbio zahtjev jer je zapravo ovrhovoditelj u HR postupao krivo to jest suprotno zakonima u CH.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio mmmmmmmmmmmm
      Poštovanje,
      u presudi u žurnom postupku na koju nemam pravo na žalbu niti ikakav pravni lijek, a u kojoj sam proglašen krivim za prometni prekršaj, sud je u presudi pogrešno napisao (svaki put) moju registraciju - naveden je pogrešan grad na registraciji, dakle automobil s tom registracijom nije automobil kojim sam upravljao.
      2 pitanja:
      1) imam li ikakvu mogućnost za daljnje korake na temelju te činjennice?
      2) hipotetski, kada ne bih platio sudske troškove (i vještačenje) niti kaznu, bih li kada pokrenu ovrhu, na temelju činjenice da je moja registracija iz presude pogrešna mogao prigovoriti i odbiti ovrhu na tom temelju?
    • objavio BrunoZG
      Poštovani/a,
      Imam jednu, pomalo neuobičajeno pitanje. Našao sam informaciju da i pravo plodouživanja može biti predmet ovrhe.
      Moj slucaj je takav da ja nisam vlasnik stana (prenio sam ga na sinove), ali sam zadrzao pravo plodouzivanja koje je upisano kao teret u ZK izvatku.
      Može li se neki Ovršitelj preventivno teretiti taj stan plombom/zabilježbom samo na temelju toga da je na stanu upisano pravo plodouzivanja, iako ja nisam vlasnik stana i plodouzivanje ne donosi nikakvu dobit (ne renta se stan) i stoji upisano čisto radi moje sigurnosti. Zanima moze li se negdje zabiljeziti teret na plodouzivanje, čak i ako nema iznajmljivanja i ja nisam vlasnik uopce?
      Inace, nema nikakve ovrhe u tijeku, no njusim da bi moglo biti u buducnosti jer se radi o nekom dugu prema drzavi, pa nikad se ne zna, bolje pitati i na vrijeme skinuti plodouzivanje

Hvala

• objavio EditaC
      Pozdrav,
      imam status redovnog studenta i voljela bih se baviti freelance radom preko stranica kao što su Fiverr i Upwork. Zanima me hoću li zbog toga izgubiti status redovnog studenta (također primam stipendiju) te na koji način me se oporezuje ako sam student, a novci mi sjedaju na račun bez studentskog ugovora? Do sad nisam uspjela doći do nekakvih cjelovitih informacija - neki su mi rekli da mogu freelanceati samo ako otvorim obrt ili tvrtku (što ne namjeravam jer mi je cilj zadržati studentska prava), a neki da mogu raditi normalno i zarađivati dokle god nakon svake uplate na moj račun ispunim joppd obrazac.  Također sam čula da je jedna od opcija primati novce na paypal račun, i da se u tom slučaju moj prihod ne oporezuje ako ga ostavim na paypalu i koristim samo za internet kupnju. S obzirom na to da se bavim umjetničkim radom, bi li autorski ugovor bio dobra opcija? Kako takav ugovor funkcionira kada je poslodavac iz inozemstva, i bih li izgubila studentska prava? Ako itko ima bilo kakvu korisnu informaciju, unaprijed se zahvaljujem. 
    • objavio inženjerka
      Prošli tjedan sam se preselila u drugi grad. Od strane firme zbog virusa korone sam doma, međutim ako budem trebala ić raditi propusnica od firme će biti za staru adresu, a od sadašnjeg grada također ne mogu dobiti propusnicu jer nisam tu prijavljena. Na poziv MUP-u sadašnjeg grada dobila sam odgovor da oni sada u ovoj situaciji ne rade promjene prebivališta, pa ako počnem radit kako ću se vratit na sadašnju adresu oni ne znaju. Što sada napraviti?
      Hvala na odgovorima
    • objavio inženjerka
      Prošli tjedan sam se preselila u drugi grad. Od strane firme zbog virusa korone sam doma, međutim ako budem trebala ić raditi propusnica od firme će biti za staru adresu, a od sadašnjeg grada također ne mogu dobiti propusnicu jer nisam tu prijavljena. Na poziv MUP-u sadašnjeg grada dobila sam odgovor da oni sada u ovoj situaciji ne rade promjene prebivališta, pa ako počnem radit kako ću se vratit na sadašnju adresu oni ne znaju. Što sada napraviti?
      Hvala na odgovorima
  • Online korisnici

• Napravi novi...