Jump to content

Pojedinačno ispravni postupak - Pokretanje


ABZ

Preporučene objave

Poštovani,

Naslijedili smo nekretninu koje je prema Posjedovnom listu vlasnik moj djed u katastru, ali ne i u zemljišno-knižnom odjelu.
Upućeni smo da nas 2 suvlasnika pokrenemo Pojedinačni ispravni postupak, kako bismo upisali vlasništvo na sebe (putem Rješenja o nasljeđivanju), i ostalih pratećih dokumenta.
Ovim putem molim informaciju: dali se na istom (jednom) obrascu za pokretanje Pojedin.ispravnog postupka navode imena i podaci obadva podnostitelja, ili samo jedan?
I dali se oba dva navedena suvlasnika navode i kao stvarni vlasnici, ili se navodi osoba iz Posjednovnog lista (u ovom slučaju naš djed)?

Hvala na odgovoru!
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, ABZ je napisao:

imena i podaci obadva podnostitelja, ili samo jedan?

Oba ste predlagatelji pa tako i navedite. 

 

Prije 44 minuta, ABZ je napisao:

dali se oba dva navedena suvlasnika navode i kao stvarni vlasnici, ili se navodi osoba iz Posjednovnog lista (u ovom slučaju naš djed)?

U činjeničnom opisu navodite da su predlagatelji izvanknjižni suvlasnici na predmetnoj nekretnini koju su stekli nasljeđivanjem svog  pokojnog djeda....................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

U posljednjem pasusu primjerka Ispravnog postupka piše, citiram:

''Radi svega navedenog predlažem da se:
1) glede zemljišnoknjižnog uloška br.____________k.o.___________ kojem je u korist
________________(navesti ime i prezime te točnu adresu knjižnog vlasnika) upisana
katastarska čestica br._________________________ provede ispravni postupak, na
način da se u navedenom zemljišnoknjižnom ulošku ispravi i provede slijedeći upis
___________ ( npr. da se izvrši prijenos prava vlasništva sa imena upisanog vlasnika na
ime podnositelja prijedloga)''

 

Koga tu navodimo kao knjižnog vlasnika;

1) sebe, kao podnositelja zahtjeva?
2) osobu koja je upisana u Posjedovni list (mog djeda)?
3) osobe koje su navedene u Izvatku iz zemljišne knjige?

Hvala! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Molim za pomoć i savjet.
Naime, moj otac je prije par godina naslijedio svu imovinu od svoje tete (sestre svoje majke), prema posjedovnom listu, pokojna teta je vlasnica 1/1. Ali na navedenim česticama postoji više suvlasnika. točnije suvlasnici su sestre od pokojne tete, te njezina majka. Samo da napomenem da je njezina majka također preminula prije punoooo godina, a od njezinih 4 sestara živa je samo jedna - majka od moj oca. Znaći od živih suvlasnika živa je jedino moja baka i moj otac. S tim da je moj otac večinski vlasnik na svim česticama...69/144...a ostale suvlasnice imaju udio 23/144...ili 3/144. Dvije pokojne sestre nisu imale potomaka, i sve nakon njihove smrti je logično ostalo teti koja je tada bila živa. Samo da još spomenem da nakon tetine smrti i čitanja oporuke, nitko nije zatražio nikakvo pravo nad nekretninama, i moj otac je jedini koji je brinuo i još uvijek brine o održavanju.

Od dokumenata imam rješenje o nasljeđivanju kojim teta sve ostavlja mojem ocu, te ugovor o doživotnom uzdržavanju sa kojim majka od tatine pokojne tete nakon svoje smrti sve ostavlja njoj.
Zanima me na koji način pokrenuti pojedinačni zemljišno knjižni ispravni postupak?? Imam još neku dokumentaciju koja bi trebala ići mom ocu u prilogu...da li i to trebam priložiti?? Da li možda trebam napisati kakav dopis sa kojim mogu objasniti da tijekom svog života zbog loše financijske situacije (mala mirovina), teta koja je sve ostavila mom ocu, nije bila u mogućnosti nakon svake smrti od svojih sestara njihov udio u vlasništvu prepisati na sebe??
 

Pardon na dužem postu,,..ali zaista trebam neku infomarciju, na šta trebam paziti kod pokretanja postupka.
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, mBlonde je napisao:

Zanima me na koji način pokrenuti pojedinačni zemljišno knjižni ispravni postupak??

Pokreće se prijedlogom koji imate na stranicam ZK odjela.

Prije 39 minuta, mBlonde je napisao:

Da li možda trebam napisati kakav dopis sa kojim mogu objasniti da tijekom svog života zbog loše financijske situacije (mala mirovina), teta koja je sve ostavila mom ocu, nije bila u mogućnosti nakon svake smrti od svojih sestara njihov udio u vlasništvu prepisati na sebe??

Ne jer to nije bitno, uz prijedlog se kao dokaz prilažu isprave koje bi bile podobne za upis vlasništva. Eventualno se može dodati i nacrt ispravljenog ZK uloška.

Prije 40 minuta, mBlonde je napisao:

ali zaista trebam neku infomarciju, na šta trebam paziti kod pokretanja postupka.

Da se točno navede oznaka kat.čestice i K.O., protustranke odnosno osobe protiv kojih se traži ispravak ZK uloška, u kojem se smislu zahtjeva ispravljanje ZK uloška, koji bi se ZK upisi i nakoji način i u čiju korist trebali ispraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani-a,

Ja sam nedavno isto tražio informaciju o pokretanju P.I.Postupka.
Na internetu postoji grubi obrazac koji možete skinuti i definirati na način svojstven Vašem slučaju.
Ja sam tako napravio, i predao zahtjev prema sudu (prije cca 4 mj.).
U mom slučaju, osim posjednovnog lista, odnosno svih mogućih papira koji dokazuju Vaše isključivo vlasništvo nad nekretninom, ja sam morao prema Katastru predati i zahtjev za poviješću posjeda, koji će Sudu također predočiti tu povijest, što Vam može biti od koristi.
Dakle, skinite obrazac s interneta, premodulirajte ga prema Vašoj situaciji; u njemu navedite sve dokumente koji su neophodni i koji će Vam biti od koristi da podrže Vaš slučaj - i predajte sudu.
I onda čekajte.
Ako Vam treba još koja informacija s moje strane, slobodno se obratite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Pokreće se prijedlogom koji imate na stranicam ZK odjela.

Ne jer to nije bitno, uz prijedlog se kao dokaz prilažu isprave koje bi bile podobne za upis vlasništva. Eventualno se može dodati i nacrt ispravljenog ZK uloška.

Da se točno navede oznaka kat.čestice i K.O., protustranke odnosno osobe protiv kojih se traži ispravak ZK uloška, u kojem se smislu zahtjeva ispravljanje ZK uloška, koji bi se ZK upisi i nakoji način i u čiju korist trebali ispraviti.

Zahvaljujem na odgovoru :-) malo ću još proučiti sve primjere po internetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ABZ je napisao:

Poštovani-a,

Ja sam nedavno isto tražio informaciju o pokretanju P.I.Postupka.
Na internetu postoji grubi obrazac koji možete skinuti i definirati na način svojstven Vašem slučaju.
Ja sam tako napravio, i predao zahtjev prema sudu (prije cca 4 mj.).
U mom slučaju, osim posjednovnog lista, odnosno svih mogućih papira koji dokazuju Vaše isključivo vlasništvo nad nekretninom, ja sam morao prema Katastru predati i zahtjev za poviješću posjeda, koji će Sudu također predočiti tu povijest, što Vam može biti od koristi.
Dakle, skinite obrazac s interneta, premodulirajte ga prema Vašoj situaciji; u njemu navedite sve dokumente koji su neophodni i koji će Vam biti od koristi da podrže Vaš slučaj - i predajte sudu.
I onda čekajte.
Ako Vam treba još koja informacija s moje strane, slobodno se obratite

Zahvaljujem na odgovoru...naime kako sam i navela ranije moj otac nije jedini vlasnik na česticama...od 7 upisanih vlasnika samo dvoje je živo...moj otac i njegova majka, odnosno sestra tete koja je svoj dio ostavila mom ocu. I sad me brine da li može biti kakvih problema zato jer bi se spor vodio protiv preminulih osoba. Nikad nitko nije tražio nikakvo pravo nad nekretninama, moj otac jedini održava sve...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Bila bih zahvalna kada bih dobila neku informaciju koja se odnosi na slučaj gore više napisan. Naime, treba pokrenuti P.I. postupak, ali od 7 suvlasnika upisanih na određene čestice, jedino je živ moj otac, i njegova majka, koja je jedna od 5 sestara (četiri su preminule, a moj otac je nasljednik jedne od njih). Pa da li trebam kod pisanja spomenuti i preminule osobe?? Ne znam na koji način funkcionira cijela situacija kada se postupak pokreće protiv preminulih osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, mBlonde je napisao:

Bila bih zahvalna kada bih dobila neku informaciju koja se odnosi na slučaj gore više napisan. Naime, treba pokrenuti P.I. postupak, ali od 7 suvlasnika upisanih na određene čestice, jedino je živ moj otac, i njegova majka, koja je jedna od 5 sestara (četiri su preminule, a moj otac je nasljednik jedne od njih). Pa da li trebam kod pisanja spomenuti i preminule osobe?? Ne znam na koji način funkcionira cijela situacija kada se postupak pokreće protiv preminulih osoba.

Poštovana,

U mom slučaju ja sam navodio sve osobe vezane za predmetnu nekretninu.
Osobe koje su bile navedene kao pretposljednji vlasnici nekretnine su također bile preminule (pretpostavljam), a adresa nepooznata. 
Sve to sam naveo u podacima ispravnog postupka.
Evo, nekidan nakon 5i više mjeseci išao sam odnijeti požurnicu, i rekoše mi da je slučaj kod suca. Sad ćemo vidjeti dali sam to dobro sastavio.
Dali ste skinuli 'šprancu' ispravnog postupka sa interneta?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ABZ je napisao:

Poštovana,

U mom slučaju ja sam navodio sve osobe vezane za predmetnu nekretninu.
Osobe koje su bile navedene kao pretposljednji vlasnici nekretnine su također bile preminule (pretpostavljam), a adresa nepooznata. 
Sve to sam naveo u podacima ispravnog postupka.
Evo, nekidan nakon 5i više mjeseci išao sam odnijeti požurnicu, i rekoše mi da je slučaj kod suca. Sad ćemo vidjeti dali sam to dobro sastavio.
Dali ste skinuli 'šprancu' ispravnog postupka sa interneta?

 

OK, onda ću i ja napisati sve osobe koje su na bilo koji način povezane sa određenim česticama.
Nisam uspjela naći neki dobar primjer odnosno šprancu obrasca....da li Vi možda imate neki primjer po kojem mogu raditi?? I rečeno mi je da mogu u jedan obrazac upisati više čestica za koje tražim ispravak. Da ne treba za svaku česticu zaseban zahtjev. Znaći pišem jednu ispod druge...ili?? Jer ja bih trebala za jedno desetak čestica tražiti ispravak vlasnika...Pa sam mislila pisati samo jedno ispod drugog...npr. a), b), c)...itd itd...
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Poatovani, molim za savjet. Ukratko, osoba koja je stekla pravo vlasnistva temeljem priznanja nakon presude nije se nikada upisala kao vlasnik. Bivsi vlasnik darovao je meni navedenu nekretninu gdje smo potrosili brdo novaca na mjernike i elaborate kako bi sve uskladili. Sada kada je sve cisto, osoba se pojavila nakon 6 godina i pokrenula pojedinacni ispravni postupak i zahtjeva upis prava vlasnistva temeljem te presude. Parnicu je vodila sa ex vlasnicima, a sada je postupak pokrenula protiv mene kao sadasnjeg vlasnika nekretnine. Sto mi je ciniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

planiram pokrenuti PIP (odnosno za moga oca).

Pitati ću samo za jednu k.č (od više). Naime, u posjedovnom listu su upisane 3 osobe, prabaka (imam rješenje o nasljeđivanju preko bake do oca), bakina pok. sestra (imam samo smrtni list, nije imala potomke) te je upisana u 1/6 i nepoznata osoba (navodno živa ali u Australiji, nema veze s nekretninom, nasljedila iza svog oca).

Dalje, kao nasljednici prabake su moja baka (slijedom i moj otac) te njezina unuka za koju ne znamo gdje je niti dolazi niti održava nekretnine (mi smo u posjedu zadnjih 20 god).

Znači, otac pokreće postupak i dostavlja sve što ima od dok.

Trebamo li tražiti isključivo uknjižbu na njega? 1/1

Hoće li biti problem i bakina sestra iza koje nema papira o ostavinskoj?

Što s trećom osobom koja je u posjedovnom listu u 1/6?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija