Jump to content

Prodaja nekretnine i porezni limit (student)


MiroKundicic

Preporučene objave

 
Lijepi pozdrav,

U procesu sam prodaje nekretnine koju sam naslijedio. Redovan sam student, no nisam uzdrzavana osoba. 

Ono sto ne razumijem je ovo. Naime, koliko znam, godisnje mogu zaraditi oko 60.000kn a sve vise od toga cu biti oporezovan sa 25% (na ziro racun). Recimo da zaradim 55.000kn u ovoj godini ali i prodam nekretninu za 75.000kn. Jasno, platim porez od 5% na promet nekretnine, to stoji. Ali, hoce li meni porezna uzeti jos 25% na ovih 70.000kn, tj iznos koji premasuje 60.000kn? Tih 25% nebih platio da sam u radnom odnosu?

Ako netko moze malo rasvijetliti, bio bih zahvalan.
 
Dakle, meni bi bilo logicno da situacija bude ovakva. Ja sam npr ove godine dosada zaradio 20.000kn. Prodam nekretninu za 75.000kn, platim porez na promet nekretnina (iako MISLIM da sam negdje procitao da se porez na promet nekretnina placa tek nakon trece prodaje istovrsne nekretnine, meni bi ovo bila prva), i onda, posto sam presao limit od 60 i nesto tisuca kuna, da mi se odbija 25% na sva primanja nakon toga u ovoj kalendarskoj godini? Nema mi logike da platim 25% poreza na ovaj dio koji prelazi 60.000kn kad sam vec platio porez na promet nekretnina.
 
Jesam li to dobro shvatio?
 
Ako netko moze malo rasvijetliti, bio bih zahvalan.
 
MiroKundicic is online now Prijavi nepoćudan post  
 
uređeno: od MiroKundicic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Zakonu o porezu na dohodak, u primitke koji se ne smatraju dohotkom ulaze i primici od otuđenja osobne imovine (čl.8 st.2 podst.4).

Prema tome, taj primitak vam ne bi trebao ući u tih 60 600 kn godišnje.

O tome govori i mišljenje PU.

Još samo nekoliko pojašnjenja:

, MiroKundicic je napisao:

Jasno, platim porez od 5% na promet nekretnine, to stoji

Trenutna stopa poreza na promet nekretnina prema Zakonu o porezu na promet nekretnina iznosi 3%.

, MiroKundicic je napisao:

iako MISLIM da sam negdje procitao da se porez na promet nekretnina placa tek nakon trece prodaje istovrsne nekretnine, meni bi ovo bila prva

Ne, pobrkali ste Zakon o porezu na dohodak i Zakon o porezu na promet nekretnina gdje se ovo o istovrsnim nekretninama odnosi na prvi, a ovo oko prve nekretnine na drugi, s time da više nema oslobođenja od plaćanja poreza na prvu nekretninu (od 01.01.2017)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija