Jump to content

pojašnjenje djela presude o parničnim troškovima


Mak

Preporučene objave

Ovdje se radi o parnici radi zaštite prava vlasništva. Donesena je presuda opčinskog suda i između ostalog piše-----Nalaže se tuženici naknaditi tužiteljima parnični trošak u iznosu od--------kn , sa zakonskom kamatom tekućom od dana presuđenja(-------2019.)pa do isplate po stopi koja se određuje za svako polugodište uvećanjem prosječne kamatne stope na stanje kredita odobrenih za razdoblje dulje od godine dana nefinancijskim trgovačkim društvima izračunate za referentno razdoblje koje prethodi tekućem polugodištu uvećanoj za tri postotna poena, u roku od 15 dana.

Presuda nije pravomočna i može se izjaviti žalba  Županijskom sudu u roku od 15 dana što čemo i učiniti.

Kako uopče ne razumijem dio o plačanju lijepo molim da mi pojasnite, jako mi je važno!!!

Moram li taj iznos platiti u roku 15 dana iako izjavljujem žalbu  Županijskom sudu?

Ako ne moram u roku 15 dana platiti , a predmet se šeče još par godina po sudovima hoče li taj iznos vrtoglavo narasti.

Pitam to jer sam imao jedan predmet gdje mi je isplačen iznos koji je odobrio Opčinski sud iako je Županijski donio konačnu odluku nakon 3 godine tj. u istom iznosu koji je Opčinski odobrio i to bez ikakvih kamata.

Još jednom lijepo molim pojašnjenje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Mak je napisao:

Moram li taj iznos platiti u roku 15 dana iako izjavljujem žalbu  Županijskom sudu?

Ako ne moram u roku 15 dana platiti , a predmet se šeče još par godina po sudovima hoče li taj iznos vrtoglavo narasti.

Žalba će spriječiti pravomoćnost odluke, što će reči da tužitelj nije u mogućnosti naplatiti troškove ovrhom, no treba imati u vidu da kamate na dosuđene parnične troškove teku od dana donošenja prvostupanjske odluke. 

 

prije 7 sati , Mak je napisao:

imao jedan predmet gdje mi je isplačen iznos koji je odobrio Opčinski sud iako je Županijski donio konačnu odluku nakon 3 godine tj. u istom iznosu koji je Opčinski odobrio i to bez ikakvih kamata.

Isplaćen Vam je iznos bez kamata, a koji ste prihvatili, no kamate po svemu niste ni zahtijevali. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me ako opreza radi platim sada te troškove iako imam materjalne dokaze u svoju korist, hoče li sud to shvatiti kao moju nesigurnost i dali je to uobičajeno da netko plati troškove iako se žali Županijskom sudu.

Također lijepo bi molio na koliko se  npr u dvije godine može popeti iznos od 15 000 kn  Svjestan sam da se to ne može točno napisati ,ali cca kako bi imao neku orjentaciju u svemu.

Svjestan sam da pravo i pravda puno puta ne idu zajedno pa sam oprezan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako platite troškove odmah, to drugostupanjski sud neće niti znati, a niti cijeniti prilikom donošenja drugostupanjske odluke. Jedini je rizik oko toga da u konačnici dobijete spor, pa Vam druga strana plaćene troškove mora vratiti, a ona je to potrošila i u tom času nema otkuda.

Kalkulator zateznih kamata možete naći na netu. Računala sam Vam za dvije godine zzk, negdje oko 2.000,00 kn ispadnu. Načelno možete računati da se glavnica izjednači s kamatom otprilike nakon deset godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako platite troškove odmah, to drugostupanjski sud neće niti znati, a niti cijeniti prilikom donošenja drugostupanjske odluke. Jedini je rizik oko toga da u konačnici dobijete spor, pa Vam druga strana plaćene troškove mora vratiti, a ona je to potrošila i u tom času nema otkuda.

Kalkulator zateznih kamata možete naći na netu. Računala sam Vam za dvije godine zzk, negdje oko 2.000,00 kn ispadnu. Načelno možete računati da se glavnica izjednači s kamatom otprilike nakon deset godina.

Hvala na odgovoru ! U presudi je to tako zastrašujuče napisano da mi je sada to malo smješno. Nadajmo se da če to brzo završiti jer več traje 9 godina sa jednim duljim prekidom,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija