Jump to content

Darivanje dijela obiteljske kuće-molim pomoć i savjet!...


anonimno

Preporučene objave

Dobro jutro!

Lijepo molim ako netko zna više o slijedećem da mi se javi i savjetuje. Naime, živim sa suprugom kod mojih roditelja. U braku 2 godine , a prije toga godinu dana, djece nemamo. Suprug traži da dio kuće (cca 1/2) koji mi koristimo, a odvojen je od dijela gdje su roditelji, prepišu na nas dvoje. Moji su spremni darovati nam taj dio, iako sam ja inače i jedini zakonski naslijednik. Ovako, pošto smo i mi imali trzavica i obzirom da je takva stvarnost da nikad ne znamo što može biti, mene zanima na koji način to napraviti, a da ako bi došlo do rastave nema pravo potraživati dio, jer on u kuću za sada apsolutno nije ništa uložio.

Molim pomoć oko navedenog!

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi najprije trebali napraviti etažiranje -diobene nacrte sa dvije samostalne jedinice u kontekstu etažnog vlasništva. To obično rade sudski vještaci odnosno ovlašteni arhitekti, koji Vam na temelju Vašeg projektnog programa, da podjelite kuću u 2 samostalne uporabne jedinice, naprave prijedlog podjele samostalnih cijelina i zajedničkih djelova komplet sa zamljištem. Treba Vam raspoloživa vlasnička dokumentacija, kopija katastarskog plana, građevinska dozvola po kojoj je kuća izgrađena nakon 1968.g. ili pak uporabna dozvola ako je imate i taj diobeni nacrte sa opisima. Kad to skupite idete u Državnu upravu za prostorno uređnje, graditeljstvo i imovinsko pravne odnose da Vam vaš prijedlog ovjere i utvrde dali je sve napravljeno po zakonskoj regulativi. Kad dobite ovjeru idete u gruntovnicu na knjiženje....

Napomena: ili prijedlog Ako je to kuća od Vaših roditelja, a Vaš suprug nije ništa ulagao u to, vec se samo u slengu uvalio u kuću onda prilikom izrade etažiranja navedite kao vlasnike 1. (prve jedinice) vaše roditelje, a kao 2.vlasnika (drugog stana navedite samo sebe kao vlasnika, a za supruga navedite da stan ima pravo koristiti dok god se Vaš brak može normalno konzumirati...i to je to. Nema druge. Ljubav je jedna stvar, bračna stečevina druga stvar, a imovina vaših roditelja je treća stvar za sada, a Vi ste ionako zakoniti nasljednik...Zašto bi Vi sad vašem suprugu nešto poklanjali što još uvijek nije vaše nego od roditelja? a osim toga još nemate zajedno ni vlastite djece? Zajedno nešto u braku sa suprugom stvorite sami

pa onda se to zove bračna stečevina koju ste zajedno stekli pa onda svoje djelite a ne tuđe što niste Vi stekli nego vaši roditelji. Stvar je vrlo jednostavna. Sretno. 8-) :wavey: :couple

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija