Jump to content

Zelena površina oko stanova i uknjižba u ZK


Hajdi1801

Preporučene objave

Tražio sam po forumu, ali nisam našao ništa slično.

Naime, živim u stanu (tzv. urbane vile od tri stana) koji ima izlaz na dvorište cca 90m2.

U zgradi su tri stana slične veličine, svi smo se načelno dogovorili oko zelene površine koja pripada stanu.

Svaki od tri stana ima svoju neku zelenu površinu koju smo i ogradili unutar parcele ogradama sa čvrstim temeljom.

Planiramo to nekako i staviti u knjige i da se uvede da određena površina koja bi se točno izmjerila pripada određenom stanu.

Zanima me da li je to moguće unutar jedne čestice raditi takvu podjelu (međustanarski ugovor ili nešto) i da li ju je moguće upisati naknadno u ZK?

I što je sve potrebno?

Da se zna koje je čije da slučajno ako se nešto desi, a susjedi si neće biti dobro ili nešto sl. ne treba tražiti potpise za odobrenje, jer se sada sve vodi kao zajedničko sa određenim postotkom vlasničkog udjela.

Bitno nam je da se taj dogovoreni dio uvede da smo vlasnici.

Malo sam možda sada i nejasno opisao, moje isprike.

 

I još jedna stvar, svi smo napravili vrtne kućice, manje više sve veličine oko 10-15m2 i proširili smo terase na cca 30m2.

Da li ih je potrebno legalizirati ili jednostavno ostavimo kako je?

U prilogu je kako izgleda parcela, izgrađenos je 20%

Zeleni dio je dio koji smo podijelili i koji hoćemo nekako staviti na papir kao vlasništvo.

 

Parcela.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

, Hajdi1801 je napisao:

Zeleni dio je dio koji smo podijelili i koji hoćemo nekako staviti na papir kao vlasništvo.

Kao vlasništvo u suvlasništvu nikako, eventualno međuvlasničkim ugovorom, možda i etažiranjem ako nije provedeno kao pripadak određenom posebnom dijelu nekretnine kao vrt.  No, za bilo kakovo etažiranje su vam potrebni čisti papiri koje prema ovome što navodite (proširenje terase) nemate, pa

Citiraj

Da li ih je potrebno legalizirati ili jednostavno ostavimo kako je?

možete ostaviti i kako je što vjerovatno nitko od nadležnih neće primjetiti dok ne budete trebali nešto rješavati bilo po Zakonu o vlasništvu ili Zakonu o gradnji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

 

Kao vlasništvo u suvlasništvu nikako, eventualno međuvlasničkim ugovorom, možda i etažiranjem ako nije provedeno kao pripadak određenom posebnom dijelu nekretnine kao vrt.  No, za bilo kakovo etažiranje su vam potrebni čisti papiri koje prema ovome što navodite (proširenje terase) nemate, pa

možete ostaviti i kako je što vjerovatno nitko od nadležnih neće primjetiti dok ne budete trebali nešto rješavati bilo po Zakonu o vlasništvu ili Zakonu o gradnji.

Što znači čisti papiri? Što je potrebno za etažiranje?

Znači postoji opcija, ako napravimo međuvlasnički ugovor u kojem se svaki odriče dijela u korist onog drugog? Samo je potrebno geodetski izmjeriti koja je to površina i ucrtati ju,

 i ovjeriti kod bilježnika, ne?

Mi smo suvlasnici tog zajedničkog dijela u nekom postotku tipa 33% moji dio. image.thumb.png.5faea37cc9cf198db0a6a464d9eb8f43.pngimage.thumb.png.5faea37cc9cf198db0a6a464d9eb8f43.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Hajdi1801 je napisao:

Što znači čisti papiri?

Znaći da je sve rađeno onako kako je određeno aktom kojim se dozvolila gradnja. Proširivanjem terasa i postavljanjem kućica dodali ste nešto što tim aktom nije određeno i utjeće na odredbe propisa Zakona o gradnji te Zakona o prostornom uređenju prema kojima je taj akt i izdan.

, Hajdi1801 je napisao:

Znači postoji opcija, ako napravimo međuvlasnički ugovor u kojem se svaki odriče dijela u korist onog drugog? Samo je potrebno geodetski izmjeriti koja je to površina i ucrtati ju,

Ne baš tako. Kod vas je prema ovome izvatku iz ZK već napravljeno etažiranje tj. uspostavljeno je vlasništvo posebnih dijelova nekretnine a u dvorištu ste suvlasnici sa ostalima u određenom omjeru. Kada bi i mogli napraviti i preetažiranje gdje bi vrt bio dodan svakome stanu kao pripadak, bio bi dovoljan MU bez geodete, jer on tu nema što raditi niti bi se taj njegov posao negdje ucrtavao, te ne bi ste bili ni kao vlasnici vrta negdje upisani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija