Jump to content

legalizacija


korisnik88

Preporučene objave

Pozdrav,

može mi netko odgovoriti ako zna?!

Ostavinskom raspravom moj otac je naslijedio 1/5 čestice koja je označena kao pašnjak. Na toj čestici su dvije kuće(dvokatnica, jedna prizemnica i garaža). Površina čestice iznosi 1214m2.

Budući da je čestica označena kao pašnjak pretpostavljam da to znači da kuća nije legalizirana.

Moj otac je naslijedio gornji kat kuće cca 100m2 sa okućnicom u iznosu 250m2 kako je navedeno u ostavinskom riješenju(1/5 cjelokupne čestice).

Stric(koji živi u prizemlju dvokatnice) je u ostavinskom postupku nasljedio 4/5 cjelokupne čestice(znači donji kat gdje živi  u iznosu cca 100m2, prizemnicu koja se nalazi pored dvokatnice i garažu).

Stric kaže kako je predao zahtjev za legalizaciju ali kaže kako se moj otac mora odreči dijela kvadrata od 250m2 u korist prizemnice jer se onda ta kuća prizemnica ne može legalizirati jer joj nedostaje kvadrata okučnice?!

Poznavajući ga pretpostavljam da želi li obmanuti mog oca. Zato me zanima postoje li stvarno postoje neki uvjeti za legalizaciju te prizemnice?

Može li on  legalizirati samo jedan dio čestice, npr. samo donji kat gdje živi, ili tu prizemnicu s garažom koja mu je pripala? Mora li i moj otac potpisati papire za legalizaciju da to dozvoljava ukoliko on može legalizirati samo svoj dio?

Koji su uvjeti za etažiranje nekog objekta, prethodna legalizacija ili?

Isto tako zanima me što je s krovom dvokatnice? Krov je zajednički u slučaju neke neke njegove sanacije i troškove podnose i jedan i drugi?

Puno hvala unaprijed, lp!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , ellen1234 je napisao:

Budući da je čestica označena kao pašnjak pretpostavljam da to znači da kuća nije legalizirana.

Pašnjak, to je stari upis u izvatku iz zemljišne knjige (kao kultura), evidentno jest da dugo vremena nije bilo nikakvih promjena na čestici, prilikom gradnje, provođenja elaborata i sl. 

Vaš otac je naslijedio 1/5 cijele čestice (kao i onoga što se na njoj nalazi) idealnog dijela. Zaboravite ove kvadrate i katove što spominjete, to je pretpostavljam nekakav njihov dogovor. 

prije 3 sati , ellen1234 je napisao:

Stric kaže kako je predao zahtjev za legalizaciju ali kaže kako se moj otac mora odreči dijela kvadrata od 250m2 u korist prizemnice jer se onda ta kuća prizemnica ne može legalizirati jer joj nedostaje kvadrata okučnice?!

Citirano nema veze sa zdravim razumom. 

prije 3 sati , ellen1234 je napisao:

Može li on  legalizirati samo jedan dio čestice, npr. samo donji kat gdje živi, ili tu prizemnicu s garažom koja mu je pripala?

Ne može. 

prije 3 sati , ellen1234 je napisao:

Koji su uvjeti za etažiranje nekog objekta, prethodna legalizacija ili?

Objekt mora biti legalan. Izrada etažnog elaborata/ishođenje potvrde o etažnim cijelinama, provođenje međuvlasničkog ugovora u nadležnom zk odjelu. 

prije 3 sati , ellen1234 je napisao:

Isto tako zanima me što je s krovom dvokatnice? Krov je zajednički u slučaju neke neke njegove sanacije i troškove podnose i jedan i drugi?

Tako je, to je zajednički dio zgrade. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, mutavi je napisao:

 

Vaš otac je naslijedio 1/5 cijele čestice (kao i onoga što se na njoj nalazi) idealnog dijela. Zaboravite ove kvadrate i katove što spominjete, to je pretpostavljam nekakav njihov dogovor. 

 

Istina, to je njihov dogovor jer od uvijek tako žive, moj otac na katu, a stric u prizemlju pa je bilo logično da tako i ostane. Isto tako, na ostavinskoj raspravi je javnoj bilježnici jasno rečeno koji dio kome pripada, ona je stavila i opis dijela koji je pripao mom ocu, npr.gornji kat, prilazni put u širini toj i toj, dio iza garaže do vanjskog zida dvorišta. Sve je to u riješenju napisano, samo se u vlasničkom listu to vodi na 1/5 svega.

Kad legalizacija bude u postupku i geodeti dodju na teren, mjere li oni tako po tom rješenju tj.opisu koje je javna bilježnica napisala ili se točno računa 1/5 svega u metar?

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , ellen1234 je napisao:

Kad legalizacija bude u postupku i geodeti dodju na teren, mjere li oni tako po tom rješenju tj.opisu koje je javna bilježnica napisala ili se točno računa 1/5 svega u metar?

U postupku legalizacije vlasništvo neće biti bitno. 

Nakon što ozakonite objekt, zajednički sa stricem, preporučam da etažirate nekretninu kako bi točno imali upisano što je Vaše. Ovake sta vlasnik svega o omjeru 1/5. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija