Jump to content

Izjava nasljednika oporuke


havefaith

Preporučene objave

Pozdrav, 

moj djed je umro i ostavio je oporuku da sve svoje (među ostalim kuću) ostavlja svojoj sestri, a mom ocu nije nista ostavila. Međutim očeva sestra je na ostavinskoj raspravi dala izjavu da će nakon prodaje kuće (navedena čestica u izjavi) dati 1/2 cijene kuće mom ocu, a da do prodaje kuće moj otac i njegova obitelj imaju pravo korištenja kuće. Tu su izjavu ovjerili kod javnog bilježnika.

Mene sad zanima, budući se radi o starijoj ženi s kojim nismo u pretjerano dobrim odnosima,

1.što se događa ukoliko ona umre prije nego uspije prodati kuću? Imaju li njeni nasljednici obvezu ispoštovati tu izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika?

2. Mogu li njeni nasljednici ako odluče ne prodati nekretninu zabraniti nama korištenje - jer na ugovoru piše da imamo pravo na korištenje dok se ne proda kuća (budući se radi o vikendici na moru)? 

3. Ukoliko njeni nasljednici nakon njene smrti prodaju kuću imaju li oni zakonski obvezu nama isplatiti dio koji je ona obećala u izjavi? Na koji način se to regulira? 

Unaprijed se zahvaljujem, 

Tužna unuka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , havefaith je napisao:

Međutim očeva sestra je na ostavinskoj raspravi dala izjavu da će nakon prodaje kuće (navedena čestica u izjavi) dati 1/2 cijene kuće mom ocu

Po kojem osnovu je ova izjava, jel vezano za nužni dio. 

 

prije 8 sati , havefaith je napisao:

jer na ugovoru piše da imamo pravo na korištenje

Ugovor? O kakvom ugovoru je riječ? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

Po kojem osnovu je ova izjava, jel vezano za nužni dio. 

 

Ugovor? O kakvom ugovoru je riječ? 

Umjesto potrazivanja nuznog dijela pristao je na ovakvu isplatu nakon prodaje jer je iznos malo veci od nuznog dijela. Mene samo zanima kakvu vrijednost ima njena izjava potpisana kod javnog bilježnika ukoliko ona premine. 

Druga opcija nam je ukoliko se ne realizira prodaja unutar u nekom roku traziti nuzni dio (kojeg ako sam u pravu moze otac traziti najkasnije 3 godine od čitanja oporuke). Također ukoliko ona premine unutar 3 godine može li on i dalje tražiti nužni dio po njenim nasljednicima? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , havefaith je napisao:

Mene samo zanima kakvu vrijednost ima njena izjava potpisana kod javnog bilježnika ukoliko ona premine

Treba imatu u vidu da konkretna izjava nije data u ostavinskom postupku, niti se radi o nekakvom ugovornom odnosu, tako da je neizvjesno prejudicirati njene pravne učinke. 

 

prije 23 sati , havefaith je napisao:

traziti nuzni dio (kojeg ako sam u pravu moze otac traziti najkasnije 3 godine od čitanja oporuke)

Vrlo nezahvalna situacija, ovo iz razloga što je onaj tko bi se eventualno pozivao na nužni dio bio sudionik ostavinskog postupka, a u istom postupku nije istaknuo takav zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija