Jump to content

Kupnja zemljišta-okućnice


Nevenka1958

Preporučene objave

Poštovani, suvlasnik sam 1/3 zemljišta, a 2/3 zemljišta je suvlasnik Grad. Poslali su mi poziv za dogovor,tj.ponudili su mi otkup njihovog dijela (151 m2) Na navedenoj čestici izgradila sam manju kućicu  39m2,koju sam legalizirala.  Navedeno zemljište ima ukupno 226m2, a ja sam ga kupila od susjede u selu  još 1986 godine, i to čitavo jer je žena mislila da je sve njezino, a ja nisam išla provjeravati-tek sam puno kasnije saznala da je samo 1/3 bila njezina, ali je žena odavno umrla.  Grad je ovlastio sudskog vještaka koji je izvršio procjenu i procjenio vrijednost  53 EUR za m2. Napominjem da je Grad u mom selu prije 3 mjeseca prodavao građevinske čestice po 40 EUR/m2 (početna), a postigli su 44 EUR/m2.  Ja se sa navedenom procjenom ne slažem. U prvom razgovoru mi je rečeno od strane Grada da će mi prodati svoj dio kao okućnicu, tj.povoljnije.   Moje pitanje glasi:    da li mi mogu prodati povoljnije kao okućnicu-negdje sam pročitala da je tada vrijednost od 20-30% od redovne cijene, ili da li mogu postići vlasništvo  dosjelošću obzirom da koristim zemljište od 1986, tj 33 godine. Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Nevenka1958 je napisao:

da li mi mogu prodati povoljnije kao okućnicu-negdje sam pročitala da je tada vrijednost od 20-30% od redovne cijene

JLS mog prodati imovinu u svome vlasništvu na osnovu javnog natječaja ili iznimno bez provedbe istoga temeljem Odluke donesene na osnovu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Tako bi vam u vašem slučaju mogli prodati svoj suvlasnički udio prema uglavnom istim ili sličnim Odlukama, izravnom pogodbom ali svugdje je propisano i prema tržišnoj cijeni. Da li bi nekom odlukom mogli smanjiti tržišno utvrđenu cijenu, moguće je no to sigurno ne bi bilo 20-30 % tržišno utvrđene

prije 10 sati , Nevenka1958 je napisao:

da li mogu postići vlasništvo  dosjelošću obzirom da koristim zemljište od 1986, tj 33 godine

Sve i da imate barem pošten posjed, treba vam 40 godina kada govorimo o vlasništvu RH ili JLS, ali računajući od 1991.

A što se tiče barem poštenog posjeda, pogledajte pojašnjenja i sudsku odluku u temi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne morate. Nema sankcija ili posljedica, osim te da to može kupiti netko drugi (iako je za kako navodite 151 m2 malo vjerovatno, eventualno bi interes možda imao susjed) i tad ste suvlasnik s fizičkom osobom koja vam može raditi određene probleme a i ne mora. No u tome slučaju se ide na javni natječaj pa bi valjalo proučiti odredbe Odluke vaše JLS da li se nakon svakog održanog kruga, a nema ponuditelja, cijena snižava ili se ista snižava nakon sva tri neuspjela pokušaja natječaja.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija