Jump to content

Priznavanje HRVI

Preporučene objave

Dobro veće suborci!komisija u Osijeku je odrađena i ja zadovoljan,povečanje R.V.I. kao i ostali a bilo nas je tridesetak i svi zadovoljni! podigli mi mojih 30% ni u ludilu se nisam nadao e sad još drugostupanjska komisija valjda neče puno skinuti.koliko se čeka na odgovor iz Zagreba ako je neko prošao to zna eto toliko,pozdrav

Podijeli na drugim stranicama

Ova objava mi je genijalna bilo vas 30 i svi prošli svi zadovolnji sve po pravilu službe sve bajno komisija korektna. 😆Izgleda da se poklopio dan da svi pozvani imaju kontinuitet malo mi to nije realno jer brojke odobrenih rvi-a ne idu baš u prilog. Vezano za čekanje drugostupanjske komisije evo ja čekam 3 mjeseca još nisam dobio riješenje.Nisam optimističan.🤔

Komisija je bila u tvrđi a valjda su taj dan pozvali za prolaz sa jakim papirima a ja od prije imam 30% na PTSP trajno a išao sam zbog druge bolesti koju ne bi poželio nikom i to su spojili a posljedica rata a šta če Zagreb odlučiti to je na njima i ja se ne nadam da če tako biti to jest prihvatiti osim ako se budu ravnali po listi ivalidnosti

Ako bio koji dio nisu uvrstili ili su ocijenili blaze nego sto je stvarno stanje, pisi zalbu na prvostupanjsko rjesenje. Ja i kada sam bio zadovoljan dodjeljenim postotkom invalidnosti, pisao sam zalbu, jer zelim da sve ozljede budu navedene, a ostecenja prikazana onakvima kakva jesu (ako je zivac Peroneus otkinut skupa sa misicem, onda nikako nemoze biti pareza peroneusa, vec mora biti paraliza peroneusa, itd...). Sretno na drugostupanjskoj.

Idite u policijsku po čl.6, znatno je veći izračun mirovine nego po čl.11 (invalidska). Samo u slučaju da dobijete opću radnu nesposobnost mirovina bi bila veća nego po čl. 6, a to na temelju PTSP više nitko ne dobiva. Kad i ako dobijete trajno HRVI zatražite mirovinu po Zakonu o Hrvatskim Braniteljima, međutim obzirom na povećanje osobnog boda pri izračunu policijske mirovine od 45 %, status dragovoljca, borbeni sektor-broj dana, osobno zvanje, te naposljetku mišljenje vještaka HZMO teško da će i ta mirovina za Vas biti povoljnija osim ako ne dobijete odnos rat-mir 60-40 %.

PS. Ljudi često pričaju bajke o iznosu braniteljskih mirovina, a nije sve tako bajno i golemo- vrlo često su to minimalne braniteljske mirovine. Moj kolega se godinama liječi, obilazi doktore, vještake, doslovno je pogoršao zdravstveno stanje nervirajući se, da bi na kraju shvatio da je najpovoljnija mirovina po čl. 6 u koju je i otišao.

prije 1 sat, Papirnati je napisao:

Jesi se ti žalio???? Malo mi nisu jasne te proporcije. Ja imam ptsp jos od rata ali nemam rvi. Imam par kila papira, ratni put dva lista i kaze meni onaj u Os da nemam na konto cega dobiti inval vecu od 17-18%.

Koliko puta si " izlazio" na PLP ?

prije 21 sati , Papirnati je napisao:

Neki dan bio. Da radio cijelo vrijeme. Nisam nista trazio do sada. A cini mi se da necu nista dobiti ni sada   nije htio uzeti ove nove papire sto sam dostavio kaze kad se budes zalio dostavi sam. 

Ako si imao ptsp utvrđen još za vrijeme DR zašto nikad prije nisi probao ostvariti status rvi ? ( DVO,Policija ili profesionalni vozač ?).samo je njima "smetao" status rvi po ptsp.za ostala zanimanja moglo se bez problema imati status rvi i raditi i dalje u firmi.

prije 18 sati , Papirnati je napisao:

Radim u policiji cijelo vrijeme, nisam htio biti besposlen ali sad vise nemogu izdrzati svega mi preko glave. Molio bih ako netko zna da mi kaze ako slucajno dobijem 20% dali onda te tri godine imam pravo na ljecenje (sad imam 100%bolovanje)i punu placu??? Inace imam 48 g starosti i 42 g radnog staza.

Bit ćeš na bolovanju koliko Ti doktor odredi .tri puta moraš izlaziti na komisiju.uvjete za mirovinu već imaš, ali vjerovatno čekaš rvi za stalno.

• 2 months later...

Vaš liječnik treba popuniti potrebne obrasce i uputiti Vas na zdravstvenu komisiju MUP-a, putem Vaše PU. Kad Vas komisija MUP-a proglasi nesposobnim za  poslove policajca, stavlja Vas na skrb (primate plaću prosjek zadnjih tri mjeseca dok ste radili) a Vaš predmet se šalje na invalidsku komisiju Mirovinskog. Tamo nećete dobiti opću nesposobnost zbog PTSP-a na što ćete se žaliti. Sve do drugostupanjskog rješenja invalidske komisije mirovinskog Vi ste i dalje na skrbi i imate prava kao da radite (plaća, staž). Prije nego drugostupanjsko rješenje postane pravomoćno Vi napišete dopis PU i zatražite odlazak u mirovinu po čl.6, ujedno na broj predmeta po invalidskoj koji se vodi u mirovinskom napišete dopis da se odričete prava na invalidsku mirovinu i da tražite priznanje prava na  i isplatu mirovine po čl.6. Mirovina po čl.6 bit će Vam oko 20% veća od profesionalne invalidske mirovine. Jedino ukoliko dobijete opću invalidnost imat ćete 100-tinjak kuna veću invalidsku mirovinu od policijske.

Što se tiče HRVI vidite moju prethodnu objavu, dakle u velikom broju slučajeva najpovoljnija mirovina je ona po čl.6 Zakona o mirovinskim pravima DVO i PS. Teško da će i kod Vas taj odnos biti drugačiji.

Polako i strpljivo, koštat će Vas puno živaca. Sretno!

prije 15 sati , marona5 je napisao:

Vaš liječnik treba popuniti potrebne obrasce i uputiti Vas na zdravstvenu komisiju MUP-a, putem Vaše PU. Kad Vas komisija MUP-a proglasi nesposobnim za  poslove policajca, stavlja Vas na skrb (primate plaću prosjek zadnjih tri mjeseca dok ste radili) a Vaš predmet se šalje na invalidsku komisiju Mirovinskog. Tamo nećete dobiti opću nesposobnost zbog PTSP-a na što ćete se žaliti. Sve do drugostupanjskog rješenja invalidske komisije mirovinskog Vi ste i dalje na skrbi i imate prava kao da radite (plaća, staž). Prije nego drugostupanjsko rješenje postane pravomoćno Vi napišete dopis PU i zatražite odlazak u mirovinu po čl.6, ujedno na broj predmeta po invalidskoj koji se vodi u mirovinskom napišete dopis da se odričete prava na invalidsku mirovinu i da tražite priznanje prava na  i isplatu mirovine po čl.6. Mirovina po čl.6 bit će Vam oko 20% veća od profesionalne invalidske mirovine. Jedino ukoliko dobijete opću invalidnost imat ćete 100-tinjak kuna veću invalidsku mirovinu od policijske.

Što se tiče HRVI vidite moju prethodnu objavu, dakle u velikom broju slučajeva najpovoljnija mirovina je ona po čl.6 Zakona o mirovinskim pravima DVO i PS. Teško da će i kod Vas taj odnos biti drugačiji.

Polako i strpljivo, koštat će Vas puno živaca. Sretno!

Tako je marona5, nekako slično sam i ja otišao u mirovinu, kada sam dobio prof. nesposobnost te su me htjeli umiroviti po čl.11, predao sam zahtjev za mirovinu po čl.6. Kada sam dobio rješenje ministra MUP o starosnoj mirovini po čl. 6 u mirovinskom sam dao izjavu da odustajem od invalidske mirovine po čl.11., te sam otišao po čl. 6.  Pošto mi je poštovani PROF izračunao mirovinu po čl.6 i po čl. 11 prof. nesposobnost razlika je bila za 100 kn u korist čl.6, jedina stvar je ova sad velika otpremnina od 60.000kn po čl. 6. Što se tiče invalidske mirovine prema zakonu o braniteljima uz ostvareni HRVI trajno u mom slučaju bi bila povoljnija mirovina kako mi je izračunao poštovani PROF a njegova tablica mi je izračunala i ovu mirovinu u kojoj sam sad i pogriješio je u samo 3 lipe i to zbog mog ne točnog staža od nekoliko dana koji sam mu krivo napisao ;-)  Uglavnom najpovoljnija mirovina je trenutno  po čl. 6 i otpremnina a za HRVI treba vremena da bude za trajno pa se traži ponovni izračun i vidjet će te što je za vas povoljnije. Za to vrijeme čuvajte živce i zdravlje jer sve ide svojim tokom a vi uživajte u svakom trenutku ;-)

• 3 weeks later...
Prije 9 minuta, Kušević Dražen je napisao:

Ja sam u 2 mjesecu obavio vještačenje a još čekam prvu komisiju. Neznam više kolko čekat.

Kod mene sličan slučaj, bio na vještačenju krajem 3 mjeseca. Ako se radi o Karlovačkoj županiji, tj. ako si bio na vještačenju u Ogulinu, sva dokumentacija svih vještačenja ( od 2/19) branitelja je vraćena

zbog neadekvatno ispunjene dokumentacije doktora iz Ogulina, jer su u Zagrebu postrožili kriterije a ovi to nisu pratili. A od 01.07.2019 se vještačenje radi u OP Karlovac, kako je ustvari i prije trebalo biti.

Ogulin još nije poslao ništa niti u Karlovac, koji to prosljeđuje u Zagreb. Kolega koji je obavio u Ogulinu vještačenje u 9/2018, bio je u Zagrebu, obavio vještačenje , dobio prije 2 mjeseca privremeno rješenje na 20%.

• 11 months later...
prije 2 sati , Žarenica je napisao:

Pozdrav,

u DR mi je utvrďen PTSP, na kasnijoj komisiji u Zagrebu mi nisu priznali niti 1% za PTSP?! Rješenje prvostupanjske niti odgovor drugostupanjske još nisam dobio. Imate li savjet što slijedi i kako dalje. 

Kako 1% ??? Može samo manje od 20%.

Kada dobiješ rješenje možeš se žaliti na ishod.u rješenju će pisati pravni lijek.

Prije 47 minuta, Žarenica je napisao:

Tako se kaže niti 1%. Time sam želio napisati da uopće nisu uzeli u obzir da mi je diagnosticiran PTSP još 1992. Od tada redovno posjećujem doktora i uzimam ljekove no kada sam došao na vještačenje, PTSP nisu niti spomenuli.

Koji je razlog da nisi otišao u mirovinu prije,ako se liječiš od '92 ?? Zašto nisi podnio zahtjev 2005 ? 

Što to piše u med.dokumentaciji da poslije liječenja od 28 godina nisi dobio rvi ???

prije 21 sati , Žarenica je napisao:

Tako se kaže niti 1%. Time sam želio napisati da uopće nisu uzeli u obzir da mi je diagnosticiran PTSP još 1992. Od tada redovno posjećujem doktora i uzimam ljekove no kada sam došao na vještačenje, PTSP nisu niti spomenuli.

Zavisi kojeg doktora posjećuješ.

Za ptsp ti se računa samo ono od specijaliste psihijatra i psihologa. 

Ostalo se ne gleda. 

, Žarenica je napisao:

Pozdrav,

u DR mi je utvrďen PTSP, na kasnijoj komisiji u Zagrebu mi nisu priznali niti 1% za PTSP?! Rješenje prvostupanjske niti odgovor drugostupanjske još nisam dobio. Imate li savjet što slijedi i kako dalje. 

Poštovani kolega, koliko sam shvatio još niste dobili rješenje od ureda za branitelje a koje se veže na mišljenje I i II stupanjske zdravstven komisije iz Mihanovićeve. Meni se isto nešto odužilo i zvao sam Mihanovićevu gdje su mi rekli da je predmet u rješavanju i za nekih 3 tjedna su me zvali iz ureda za branitelje. Slobodno nazovite Mihanovićevu imate broj na internetu piše vještačenje branitelja tako nešto. Da li ste još uvijek na 100% bolovanju ili ste otišli u mirovinu. Meni nisu niti priznali 100% bolovanje a RVI 20% privremeno, pa sam otišao u starosnu po čl. 6 DVO i PS s 41 staža.

Poštovani kolega,  zahvaljujem za Vaš odgovor. Veoma si cijenim ovih vrijednih informacija. Točno, nisam još dobio odgovor a nisam niti u starosnoj niti na bolovanju. Živim u inozemstvu i imam djecu o koju se Moran pobrigati. Još su u školi. 1998 sam dobio privremeno rješenje  na 20%. Pošto sam bio "vani" nisam saznao o doručenju rješenja tako da mi je to propalo. Ponovo sam zatražio vještačenje kada nam je to bilo omogućeno. U meďuvremenu sam se cijelo vrijeme liječio na PTSP, izgubio zbog toga prvu obitelj i posao nekoliko puta. Znalo se dogoditi da sam bio bez sna i 4 dana i 4 noći u komadu a putovao sam na posao 90km u jednom smjeru i nazad svaki dan. Poslije tri godine sam puko. Na drugo vještačenje sam predao tri vrste oštećenja organizma; 50%gluh, imam od doktora iz države gdje živim prevedeno i ovjereno na HRVATSKI, dalje oštećenje noge už rata ranjavanjem, te PTSP isto tako od vojnog doktora iz državě gdje živim. Gluhaća je samo 5% rekli sú mi na vještačenju?!? PTSP nisu niti spomenuli a priznali su mi samo 20% za dio tjela gdje sam bio ranjen poslije operiran. Od toga imam své papire od doktora. Kristin ljekove za smirenje i spavanje više od 20 godina... Nežalim se ali niti znam što da si o tome svemu mislim.

• 5 weeks later...

Veliki pozdrav svima, nakon što sam pročitao gotovo sve postove na ovu temu, nisam pronašo odgovore na svoja pitanja pa se javljam za pomoć.

Upravo sam zaprimio rješenje (dakle obavljena I. i II. stupanjsko vještačenje) kojim je priznato oštećenje organizma 20% po osnovi PTSP privremeno na godinu dana, dok mi je odbijen zahtjev po osnovi bolesti srca (oba vijeća vještaka navode ne postoji uzročno posljedična veza između bolesti srca i sudjelovanja u ratu).

Razmišljam da li da se žalim na navedeno rješenje na postotak oštećenja organizma i na odbijenicu za srce i zanima me:

1. Ima li netko iskustva što se tiče priznavanja statusa HRVI na osnovu bolesti srca? Ako je to nešto što se uobičajeno ne priznaje da se ni ne žalim. Inače, otpušten sam iz vojske zbog problema sa srcem koji su počeli već u ratu.
  2. Ako se žalim na postotak za PTSP, je li moguće da Ministarstvo branitelja kao žalbeno tijelo, po mojoj žalbi, ukine i ovih 20% koje sam dobio za PTSP.

Unaprijed hvala na bilo kakvoj pomoći.

Pozdrav!

prije 1 sat, gremlinito90 je napisao:

Veliki pozdrav svima, nakon što sam pročitao gotovo sve postove na ovu temu, nisam pronašo odgovore na svoja pitanja pa se javljam za pomoć.

Upravo sam zaprimio rješenje (dakle obavljena I. i II. stupanjsko vještačenje) kojim je priznato oštećenje organizma 20% po osnovi PTSP privremeno na godinu dana, dok mi je odbijen zahtjev po osnovi bolesti srca (oba vijeća vještaka navode ne postoji uzročno posljedična veza između bolesti srca i sudjelovanja u ratu).

Razmišljam da li da se žalim na navedeno rješenje na postotak oštećenja organizma i na odbijenicu za srce i zanima me:

1. Ima li netko iskustva što se tiče priznavanja statusa HRVI na osnovu bolesti srca? Ako je to nešto što se uobičajeno ne priznaje da se ni ne žalim. Inače, otpušten sam iz vojske zbog problema sa srcem koji su počeli već u ratu.
  2. Ako se žalim na postotak za PTSP, je li moguće da Ministarstvo branitelja kao žalbeno tijelo, po mojoj žalbi, ukine i ovih 20% koje sam dobio za PTSP.

Pozdrav!

Kada sam prije puno godina bio na povjerenstvu za ostvarivanje statusa RVI ( Park stara Trešnjevka) bio je jedan čovjek sa potpuno istim problemom. Činilo mi se da im je bilo neugodno odbiti ga s obzirom na njegovu bolest srca ali su ga odbili i savjetovali ga. U povjerenstvu je bio psihijatar, ortoped, kirurg i oni su mu rekli da oni nisu dovoljno stručni da na osnovu tih njegovih nalaza donesu rješenje, nego da on slijedeći put od nekog specijalista ili više njih i donese opširnu detaljnu dokumentaciju koju će oni prihvatiti.

Na žalost to su bila vremena kada je kod liječnika još postojalo poštovanje i empatija prema braniteljima

Gremlin, ja sam podnio zahtjev po osnovi bolesti srca, liječio sam se kod svojeg doktora, kod doktora u vojarni, te sam i otpušten radi bolesti. Zahtjev sam podnio kompletan već 18.12.2017. godine, bio sam jedino u Dubravi na stručnoj komisiji sa 5 liječnika ali još ni jedno rješenje nisam dobio, već samo zaključak za vještačenje.  Paralelno sam rješavao i civilni invaliditet čak preko Upravnog suda dobio sam 100%, stupanj 4 i invalidnost razine 4 a time i osobnu invalidninu  od 1500,00 kn mjesečno. E sad, kako nema rješenja za HRVI poslao sam e-mail na Vladu Plenkoviću, ministrima Berošu, Medvedu i Malenici. Za 7 dana došlo je konačno stručno mišljenje iz Dubrave i sad čekam vještačenje. Inače sam bio  4 puta na vještačenju za civilne potrebe. Isto tako tražio sam nalaz i mišljenje Stručne komisije (desetak listova) u kojem piše da je bolest srca uzročno povezana sa ratom. Preporučio bi ljudima koji pišu žalbe da obavezno traže Stručna mišljenja kao i Nalaz vještaka iz čega je jasno vidljivo po kojoj osnovi je odbačen zahtjev (lakše je sastaviti žalbu). Imam informaciju da se vještačenje radi samo na osnovu dokumentacije.

Mislim da je kod tebe važno što misli Stručna komisija, ako postoji veza bolest - rat, vještaci samo procjenjuju postotak opet ovisi o dijagnozi bolesti srca

prije 23 sati , gremlinito90 je napisao:

Pozdrav!

Da li si " usporedio" svoju bolest srca sa bolestima srca koja su navedena u tablici za priznavanje rvi ? Ovdje navodiš da Ti nisu priznali bolest u direktnoj vezi sa DR.

Što dobivaš sa žalbom sa 20% na 30% ? 

- povećanu invalidninu

-malo više dionica ( sa 18500 na 24500 kn)

-povećan odbitak koji se ne vraća za 10% u slučaju kredita za stan

• 4 weeks later...
, Skywalker007 je napisao:

Žalio sam se prije 7 dana na rješenje drugostupanjske iz Zagreba. Zvao sam pa mi kažu da se čeka oko 2-3 mjeseca na novo rješenje po reviziji.

Nakon uložene žalbe dobio sam poziv da dođem.na komisiju u Mihanovićevoj nakon sam bio prošli tjedan 20%HRVI privremeno,od podnošenja žalbe do komisije prošlo45 dana.

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...