Jump to content

Policijski očevid - rokovi


tbrez@

Preporučene objave

Pozdrav!

Zanima me postoje li kakvi rokovi za odrađivanje papirologije vezano uz prometnu nesreću?

Naime, imao sam prije 5 tjedana prometnu u HR sa stranim državljaninom koji ju je skrivio. S obzirom na njegovu bahatost i štetu, zvao sam policiju koja je stigla relativno brzo i odradila svoj dio posla, jer je sve bilo jasno. Dakle, sve jasno, bez povrijeđenih, nikakvo dodatno vještačenje nije potrebno. Od tada je prošlo već 5 tjedana, osiguranje kome sam prijavio nezgodu naravno traži dokaz odnosno zapisnik o prometnoj kako bi osiguravatelju stranca (korespondentu) poslali izvid štete  i dokaz o krivnji osiguranika.

Nije mi jasno kako se može toliko zavlačiti taj jedan jednostavan zapisnik. Drugi dan po nesreći bio sam u PP i htio dati biljeg i zatražiti zapisnik, no tamo mi je rečeno da kad bude gotov da tada dam biljeg i dobijem zapisnik.

Pravno gledano, obaveza osiguravajućeg društva nastaje od dana kad dobije spis predmeta sa zapisnikom prometne u kojem je dokaz o krivnji njihovog osiguranika. I imaju rok od 60 dana da se predmet riješi. U mom slučaju će izgleda prvo proći 60 dana dok oni ne dobiju spis da mogu odraditi svoje. S obzirom da sam bez vozila već 5 tjedana tko mi je dužan podmiriti troškove prijevoza na posao i ostale potrebe kojih sam lišen?

Naravno, bio sam na policiji nekoliko puta, zvao ih i više. Odgovori su bili izvlačenja: godišnji voditelja očevida, bolovanje crtača...skroz neprofesionalno i uz smiješak bahato.

Vjerujem da postoji neki pravilnik koji regulira rad i rokove policijskih službenika u takvim situacijama, inače bi bili iznad zakona. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , tbrez@ je napisao:

 

Vjerujem da postoji neki pravilnik koji regulira rad i rokove policijskih službenika u takvim situacijama, inače bi bili iznad zakona. 

Ne postoji zakonski propisani rok. Praksa sa terena je da se to najčeće izdaje u roku od mjesec dana, jednostavno zovite svak dan i budite dosadni.  No, stvari bi se uskoro mogle promjeniti po tom pitanju jer je upravo u tijeku  integracija jedne nove aplikacije koja će poprilično ubrzati stvari i takvi zapisnici će se morati izdavati isti dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam ZOO...tamo piše da se promjene stanja trebaju drugoj strani prijaviti u roku od 3 dana. Znam da zbog nekih vještačenja i dodatnih testova ili kod ozljeda da je potrebno neko vrijeme, ali ovdje je riječ o ljudskom nemaru..u raznim pamfletima se pišu parole "policija u službi građana"..tako bi i trebalo biti..ali nije... prečesto da ne bi bilo zabrinjavajuće. Naravno da su i oni samo ljudi, da ih manjka, bla-bla...ali to su samo izgovori i ne opravdavaju nemar i nerad na svim razinama. A tko zbog toga na kraju ispašta? Građani..isti oni kojima moraju biti u službi i isti oni koji ih plaćaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš poslati i mail s pritužbom (na dugotrajno čekanje) na bilo koji mail na stranicama MUP-a. Obično to pomogne da se to žurno riješi.

 

P.S.: A to što 2-3 ljudi obavlja posao koji bi trebalo raditi njih 10 nije isprika, nego realno stanje, zbog kojeg ti koji tako rade trpe jednako kao i građani.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma znam i ja sve to, surađujem s njima često. Ali sve prelazi granice...zovem ja i danas..i naravno, kontradiktorne izjave...i konačno dobijem i voditelja očevida(naravno, čovjek stalno vani na očevidima) i kaže mi da je on sastavio i predao šefu (načelniku) na potpis. Dođem ja na PP, tražim svoje izvješće..kad nije potpisano..tražim prijem kod načelnika, kažu ne radi danas i sutra..tražim svakako prijem, kaže mi osoba na prijemu (policijski narednik) da će me primiti "policijska službenica" koja je nadređena voditelju očevida(samostalnom policijskom naredniku)???

Dočekala me ni više ni manje policijska narednica..ko je tu lud ne znam...priznaje da to predugo traje, da se imam pravo ljutiiti, bla-bla..i kaže- u srijedu će načelnik potpisati i bit će riješeno. Očito nitko nema pravo potpisa osim njega i sad se moram moliti Bogu da mu se do srijede nešto ne dogodi dok to ne potpiše...Najbolje da mu omogućim bodyguarda. Nakon godišnjeg voditelja očevida, bolovanja crtača i slobodnih dana načelnika, baš me zanima što je slijedeće...

Welcome to Apsurdistan! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče osobnih zvanja, to je u policiji blesavo riješeno i netko s višim zvanjem može biti na nižem radnom mjestu i obrnuto, pa ti sad reci tko je tu kome kako nadređeni...

Što se tiče načelnika, on bi svaki dan trebao biti tamo, a ako ga nema, uvijek je netko ovlašten potpisivati umjesto njega - najčešće pomoćnik načelnika (koji najčešće rade samo ujutro) ili šef smjene (svaka smjena ima šefa smjene, tako da on potpisuje u nedostatku viših rukovoditelja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno zvanje bi trebalo biti u skladu sa završenom civilnom i policijskom školom, pa onda i specijalizacijama, tečajevima ali i godinama provedenim u određenom činu..ne možeš s temeljnog policajca skočiti odmah u neku zapovjednu strukturu..jer ti fali iskustvo i znanje..tako bi trebalo biti..ali nije..kaos svugdje..zato je i stanje takvo.

Ali veći je problem upravo to što nema nekakvog propisanog vremena (roka) u kojem policijski službenik treba izvršiti određenu radnju u skladu sa zakonskim okvirima. Tamo gdje ima, i gdje se postupa, je obično nepovoljno za građanina...dok s druge strane, tamo gdje je građanin oštećen na neki način, tu nema žurbe, čime ga se stavlja u još nepovoljniji položaj i zapravo ga se kažnjava.

Ne kažem da je to do samih službenika, oni se snalaze na svoje načine, i oni su samo ljudi podložni greškama, lijenosti i nesposobnosti kao i u svakoj branši. Problem je u zakonima i pravilima kojih se nitko ne drži i tretira ih svatko na svoj način..a upitno je i samo shvaćanje zakona, ustavnih prava građana...

Uglavnom, tema može u lock...jer konkretnog odgovora nema (niti ga može biti).

Na žalost, pravna država ne funkcionira i zapravo je svakome prepušteno tražiti načine snalaženja i plivanja u takvim situacijama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , tbrez@ je napisao:

Osobno zvanje bi trebalo biti u skladu sa završenom civilnom i policijskom školom, pa onda i specijalizacijama, tečajevima ali i godinama provedenim u određenom činu..ne možeš s temeljnog policajca skočiti odmah u neku zapovjednu strukturu..jer ti fali iskustvo i znanje..tako bi trebalo biti..ali nije..kaos svugdje..zato je i stanje takvo.

Točno tako se i osobna zvanja dobivaju ili zasluže.A osobna zvanja su nešto drugo o radnog mjesta.Moraš imat određeno osobno zvanje i određeni broj godina službe da bi došao do nekog većeg radnog mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija